Kabloların sese etkisi hakkında Bilgiler

'Kablo' forumunda Hanamichi tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    İnşallah alırsınız Emre hocam. Kablo baktığınız internet sitesinde stoklarda kalmamış olabilir. Ya da başka bir sitede bulabilirsiniz.

2. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Bence kabloya vereceğiniz bütçeyi Audioquest Jitterbug'a ayırıp stok USB kablosuyla kullanın. Stok kablosu da çok kısa ve nispeten kalınca, ben beğendim. Jitterbug'dan sonra canınız sıkılır bir oynama daha yapayım derseniz, kabloya yönelirsiniz :).

Kablo işleri karışık işler, bazen stok kablosu denenen diğer kablolardan daha iyi çıkıyor, sebep; üreticinin cihazı bu kabloya göre tune etmesi.

Çok pahalı bir ampli satınalan bir abimiz, üretici firmaya "hangi power kablosunu tavsiye edersiniz?" diye sormuş, adamlar da "amplinin kutusundan power kablosu çıkmadı mı?" demiş :). Bazı firmalar farklı güç kablosu kullanılmasını özellikle istemiyor. Chord da bunlardan biri aslında. Fakat interconnect ve hoparlör kablosu kullanılması mecburi olduğundan, bunları üretmeyen firmalar genelde karışmıyorlar, sorarsanız tavsiye ediyorlar.

3. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Mojo gibi taşınabilir dac'lar için penon ve shenzhen audio'da micro to micro lar var. Kullanılabilirlik açısından da yararı olur gibi geldi bana.

http://penonaudio.com/Micro-USB-to-Micro-USB-OTG-Cable

http://www.shenzhenaudio.com/zy-hif...for-sony-pha-1-pha-2-zy-058-5cm-2014-new.html
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Ocak 2016 ---
    Tabi telefonlar ile kullanırken.

2 kişi bunu beğendi.
  4. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Ben usb a - micro b ariyorum, bilgisayar-mojo arasi, ariyorum derken eger işe yarayan bir şey varsa degerlendirmek gerek diyorum, mavi hifi a ugradim ama başarılı olmadı, micro-b ses kablo yok, hepsi mini usb, jitterbug işini okudum bir kaç yerde, kablodan daha çok gavurların "sneak oil" dedikleri fenomen gibi geldi bana, stok kablo ile kullanmıyoruö aslında bide onu denemek gerek, stok kablo cok kısa malesef, imac bilgisayarda olmuyor! Ucuz ama fark edecek bir usb/micro b bilen varsa yatırım yapalım, qed reference pahalı, wireworld ise micro sonlu kablo yok gibi

Sent from my iPhone using Tapatalk
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 9 Ocak 2016, İlk mesaj zamanı 9 Ocak 2016 ---
    http://www.head-fi.org/products/qed-reference-usb/reviews/14610

arkadas israrla bu kabloyu her yere yazıyor :)

Collapse Signature Expand Signature
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Çok muhabbeti dönmüşken sorayım.Mojo v.b. ile micro usb to micro usb kullananlar kablo yükseltmesi yaptılarsa sese etkisi oldu mu?

Ben de bakınıyorum.Kaliteli f/p ürünü micro usb bulamayınca çeviri aparatıyla kullanmaya başladım.Ses kablolarının ve güç kablolarının,hatta hdmı kablonun sese(görüntüye) etkisini görünce usb kablonun da etkisi olabileceğine ihtimal veriyorum.

Nedir durum?

6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Bu kesin yargıya nasıl ulaştınız acaba?Tecrübe ederek mi yoksa tamamen dijital bir kablo oldugunu düsünüp mü?

2 kişi bunu beğendi.
  7. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    buralar karışır :popcorn

#67 mattiadestro, 29 Aralık 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Aralık 2017
    10 kişi bunu beğendi.
  8. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    Yok karışmaz. En azından kendi adıma konuşayım, ben bu topa girmem bir kez daha. :)

Sent from my fridge using Tapatalk

4 kişi bunu beğendi.
  9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    '' 0101101010'' işin teorik ve doğru olan kısmı.Evet 0101101010'ler taşınıyor ancak iş pratiğe ve tecrübe edinmeye geldiği zaman iş daha farklı bir hal alıyor.Uzun süre ettiğim tecrübelere göre normal bir usb kablo'dan daha sıkı bass,daha derli toplu bir ses çıkarıyor iyi bir usb kablo.Uzun süredir furutech bir kablo kullanmaktayım ,arada sırada kötü bir kablo takıp yine denerim.Yine o ses beni yanıltmaz.O bass'ların toplanışını çok rahat duyabılırım.Ayrıca sunu diyebılırım ki iki usb kablosu arasında ses karakteri farkı bile var.5 kişi toplanıp hem furutech formulayı,hem analysis plus'ı test etmiştik.Analysis plus'ın bass'ları daha sıkı olmakla beraber furutech'in sahnesi daha genişti.Ben bu farkı aktif hoparlörüm de bile anlayabılıyorum.Biz o gün o salonda 5 kisi kulaklarımızla duyduk aradaki farkı.

Ayrıca yazıcı örneği bence yanlış olmuş.Duymak çok farklı bir olgu .. Özellikle bu audiophille mevzularında neyin nereden etki edeceğini insan kestiremıyor..Yazıcı örneğinden gidecek olursam eğer tüm cihazların aynı kalitede ses vermesi lazım.Çünkü işitmek ve ses cihazları'nın verdiği tepkiler tamamen farklı bir olgu..

5 kişi bunu beğendi.
  10. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,922
    Kaynağın optik çıkışı varsa ve daca optik kablo ile bağlanıyorsa da geçerli mi bu durum? Zira mojonun optik girişi var.

11. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    Zaten aynı dac kullanıldı.Hem hoparlör ve hem kulaklık aynıydı..

Acıkcası bit,veri,01'ler cok takıldıgım konular değil.Ben duyduğum sese bakıyorum geri kalanıyla ilgilenmıyorum.Eğer teknik verilere bakacaksak frekans aralıgı en genis,omajı düsük bir kulaklık almamız gerekirdi sanırım..Bu konuyu daha fazla sürdürmeyecegim daha önceden çok tartışıldı.Ancak surayıda okuyun derim: http://www.techno-fi.net/forum/konu/usb-kablo-birşeyleri-değiştirir-mi.2268/

İlk yorumda sese etkisini oldugunu ama bazı seylerin mantıklı acıklaması olmadıgını söylemis.Belki birinin izolasyonu farklıdır,birinin şu'su farklıdır diye gider..Umarım kısa zamanda denersiniz :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,560
    Durun! Siz kardeşsiniz! Şaka şaka. Baktım kan çıkmayacak, cevap yazmaya karar verdim. :)

Dijital veri taşınırken illa ki error correction ve redundancy ekleniyor. Yani veri kaybı illa ki oluyor, ancak protokol bunu hesaba katarak dizayn ediliyor ve sonucu çok etkilemiyor. Muhtemelen kötü bir kabloyla oluşan veri kaybı ciddi seviyelere ulaşıp sese etki ediyordur. Yoksa başka türlü bir etki aklıma gelmiyor açıkçası.

Zaten yüklü dijital veri taşıyan her kablonun ciddi kriterleri var. Bilgisayara 4K ekrani HDMI üzerinden bağlama olayı evlere şenlik durumda. DisplayPort az daha sakin. :)

#72 zxc, 30 Aralık 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Aralık 2017
    6 kişi bunu beğendi.
  13. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    Bak yine topa girmeden yazacağım :). usb protokolü sıralı bit transferi için tasarlanmış bir protokol değil. Biz çok yaygın olduğu için usb yi o amaçla kullanıyoruz. Şunu printer kablosu, external hard disk kablosu gibi şeylerle karşılaştırmaktan vaz geçmek lazım, aynı mantıkla çalışmıyor çünkü.

Bir de chord mojo ile ilgili bir soru vardı. Bende hugo vardı. Hugo'nun içinden çıkan kablo ile usb audio pro yazılımında buffer değerleri ile ne kadar oynasam da jitter işini çözemedim. Ben de kendime micro usb to micro usb kablo yaptım. Buffer ı epey düşürdüm, yine de DSD ve hi-res dosyalarda bile hiç sorun çıkmadı. Bu zaten usb protokolünün bu iş için çok uygun olmadığını da tek başına gösteriyor. Merak eden okur protokolü. Ben okumuştum zamanında.

Bak, ses değişikliği ile ilgili kendi yaptığım kablo hakkında özellikle hiç yorum yapmadım ve hala topa girmiş değilim :).

Sent from my fridge using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,560
    Acikcasi cok iddiali degilim bu konuda. Zaten kedilerin kulagi penguenlerden cok daha iyimis. :)

5 kişi bunu beğendi.
  15. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    bu topa ben giriyorum;
    Öncelikle evet usb dijitaldir. bir vardır sıfır vardır. bunlar tamam.
    Şimdi bir takım detaylardan bahsedeceğim;
    birincisi usb ses aktarım protokolünde checksum denen olay yoktur. dolayısı ile arada kaybolan veriler gidiyor. ancak yazıcı gibi örneklerde ise usb checksum yaparak verileri düzeltir. zamanında bill amcaların yediği bir halttır bu. keza fireware denen nane mesela bu tarz bir kontrol sistemine sahiptir ve kablonun etkisi minimaldir. ancak usb her yaygınlaşmış şey gibi defolu bir çözümdür. dolayısı ile kablo etki etmek durumunda.

ikinci olay ise; genel olarak dijital elektornik de aslen analogtur. mhz mertebesinde sample rate olan bir kare dalga bir kaç metrelik usb kabloda hayli hayli bozulur.(sinüs gibi olur) netekim I2S tarzı bir sinyal aktarım protokolü ile uğraştığımda ki kendisi mhz mertebelerinde bile değil. 10 santim ve daha fazla bir uzunlukta yada kablo çapı vs gibi etmenlerle sinyalin çöp olduğunu gördüm. kaldı ki I2S usb aktarımına göre oldukça düşük bir sample rate sahiptir. bu mertebe hızlarda bizim kare dalgalarımız sinüs dalgalarına benzeme eğilimindedir. dolayısı ile 0-5v çalışan bir sisteminiz için 4.95 de 1 yap dediyseniz bunlar aynı zamanlara denk gelemeyecek hatta bazen 1 olamadan geçip gidecek yada 111 gibi bir yer 010 olarak kayda geçecektir. işte bunlar bize hep kayı ve seste bozukluk olarak dönecek maalesef.

Robius, Yedaself, zxc ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  16. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,871
    Bizim bu "dijital aktarımın 1 ve 0'lardan ibaret" ifadesini mors alfabesindeki gibi bir iletim şeklinde görmemiz yanlış olacaktır. @tsn141 hocamın dediği kısım bence de gözden kaçan önemli bir nokta. Tüm iletim, kablolardaki iletken maddelerin atomları üzerinde serbest elektronların hareketi ile gerçekleşmekte. Burada iletilen şey "dijital veri" olabilir ama kablomuz bunu hâlâ fiziksel bir eylemle gerçekleştirmekte. Burada teori ile gerçeğin ayrıldığı noktadayız. Bu kablolar çok basit dijital sinyal gönderiyor olsa bile girişteki ve çıkıştaki sinyalin denkliği için çoğu zaman nüve kullanımına ihtiyaç duyuluyor. Bu da fiziksel olayların iletime etkisini açıklıyor. Doğru iletim için belki minimum şartları sağlamak kolay ve çoğu zaman daha iyi bir iletime ihtiyaç duyulmayabilir ancak bu, verinin tek kablo üzerinden her zaman aynı şekilde geçeceğini göstermez.

Dijital verinin varlığı (yazma ve okuma) ile iletimi aynı şeyler değildir. Burayı ne yazık ki hep atlıyoruz.

Not: Her şeyde olduğu gibi teorik bilgi ile gerçek hayat tutarlı olmayabilir. Bu yüzden denemeden hüküm vermek yanlış olacaktır.
    Şahsi kanaatim genel olarak 100 usd'lik kablo ile 1000 usd'lik kablo arasında fark olmaması gerektiğini düşünsem de asla denemeden fark vardır veya yoktur demek istemiyorum çünkü neyin ne kadar etki edeceği gerçekte tahmin edilmesi zor bir parametre.

17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    O zaman hangi micro to micro yu alıyoruz?Kim ne kullanıyor?

300-500(hatta bin) liralık usb kablolar kimyamı bozuyor peşinen diyeyim.:)

Not:Micro to micro lanet birşey.Bulunması zor.Amazonda 6 dolara var ancak bir o kadar da kargoya istiyor.

18. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Adaptör kullanmayın :).
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Aralık 2017 ---
    İyi kablonun katkısı olur.

#78 okty_k, 30 Aralık 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Aralık 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,506
    https://penonaudio.com/micro-usb-to-micro-usb-otg-cable.html
    3,5 dolar ve kargo ücretsiz.En uygun seçenek bu bence. Ben de vaktiyle mojo için burdan almıştım kabloyu.

Bir de gümüş kablolu bir seçenek var:
    https://penonaudio.com/micro-usb-to-micro-usb-pure-silver-otg-cable.html

20. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Bunlara baktım Ahmet.Birinin fiyatı kalite noktasında şüpheli diğeri kısa.Ben genelde telefonla dacı bağımsız kullaniyorum.

@okty_k alacağız.Öyle görünüyor.

5 kişi bunu beğendi.