Kabloların sese etkisi hakkında Bilgiler

'Kablo' forumunda Hanamichi tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,974
    USB aktarım teknolojisine ve kablo kalitesine bağlı olarak dosya aktarımı esnasında data kaybı olabilir ama, bu kaybın kısacık bir kablo kullanırken mobil bir cihazla DAC arasında data aktarımı yaparak müzik dinlerken hissedilebilir olduğu konusunda şüpheliyim.

Bahsettiğimiz kayıp datanın komple sıkıştırılmasından kaynaklı (Müzik formatlarındaki sıkıştırma yada Bluetooth aktarımındaki sıkıştırma) değil. Aktarım esnasında bazı bitlerin aktarılmamış olması veya yanlış aktarılmasından kaynaklı.

Dolayısıyla bu aktarımın kablo değişiminde yüzde (yada milyonda mı demeliyiz) kaç hataya sebep olduğunu bilemiyoruz. Şu anda piyasadaki kısa mesafeli her kablonun belirli bir oranda standart kaliteyi zaten sunduğunu düşünüyorum.

Örneğin Mojo ile mojoya transport olan cihaz aradındaki kabloyu değiştirince işitilebilir bir fark oluyorsa o zaman kablolardan biri inanılmaz derecede kötü olmalı :)

Ben Cayin N3 ü Meridian Explorer 2 ye transport olarak kullanıyorum. 2 tane kablom var (biri 5-10 dolarlık diğeri 35 dolar) birisi gümüş diğeri bakır arasında hiç bir fark duymuyorum duyacağımı da sanmıyorum.

Çok daha pahalı bir kablo kullansam ne değişir açıkçası hissedilebilir bir fark olacağını da sanmıyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    "şüpheliyim", "düşünüyorum", "olmalı" ve "sanmıyorum" ile biten cümleler farklı kabloları denemediğinizi ve kişisel inancınızla yorum yaptığınızı gösteriyor. Maalesef ilk elden tecrübe olmadan bunlar sadece subjektif yorumlar. Fikir olarak açık olmanızı, fırsatını bulunca da denemenizi tavsiye ederim, ondan sonra konuşalım...

Bu arada farkları duymanız için de kablolar arası farkların olması ve sistem çözünürlüğünüzün size bunu yansıtması gerekiyor, yani dac, amfi ve kulaklığınız iyi bir kombo ise duyarsınız farkları.

Sent from my fridge using Tapatalk

5 kişi bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,974
    Ben 10 cm lik USB kablosundaki değişimi rahatlıkla anlayamayacağımı ifade etme babında yuvarlak ifadeler kullandım.

Yani siz mojo ile transport cihazı arasındaki 10 cm lik kabloyu değiştirince arada bir fark duyabiliyorsunuz bu derece hassas yani kulaklarınız kayıp bitleri anında fark ediyor.

Tamam o zaman.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Aralık 2017, İlk mesaj zamanı 30 Aralık 2017 ---
    @artears Konuyu @Sechtdamon Özgür'le konuştuk bu arada.

Ben yanlış bir iddiada bulunmuşsam inat etmem. Özgür'de 10cm lik kabloda bile olsa USB kablosunun "duyulabilir" bir fark oluşturacağından bahsetti.

Madem ben hatalıyım size şöyle bir teklifim olacak sanırım kablo yapıyorsunuz değil mi? Benim Meridian Explorer 2 ile Cayin N3 arasında kullandığım kablonun sizin düşüncenize göre daha kaliteli versiyonunu yapabilirseniz alacağım.

Ama kabloyu almadan önce ben blind test yaparak aradaki farkı duyduğumdan emin olmak istiyorum. Bunu bağımsız bir kaç kişiye de yaptırabiliriz :)

Siz İstanbuldasınız sanırım Ocak içerisinde gelme ihtimalim olabilir.

Eğer alıp almayacağınız belli değil niye boşuna kablo yapayım (çünkü bendeki kablonun bir ucu usb c diğeri mini usb) derseniz benzer bir setupta test yapabilirim.

Örneğin Mojo ile transport cihazı arasında piyasadaki bir kablo ile sizin elinizde kendi üretiminiz varsa onun arasında test edebilirim.

Fark duyarsam kendi kablomu sipariş ederim sizden.

Neticede bariz daha iyi ses alacaksam bundan memnuniyet duyarım.

6 kişi bunu beğendi.
  4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Sanırım forumun trolünü bulduk.

KABLOLAR ;D

4 kişi bunu beğendi.
  5. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    604
    usb dijitaldir sese etkisi olmaz diyenler kalbur üstü bir sistemde iyi ve kötü kabloyu kıyasladılar mı? yoksa teorik bilgilerle mi konuşuyorlar.

Ben kendi yaptığım kablo da çok etkilediğini gördüm. Tek yaptığım ise kablonun "+" hattını ayırmaktı. inanılmaz fark oluştu.

Bu arada usb bu konuda sıkıntılı bir arayüz. klavyesi mouse u envai çeşit cihazı destekliyor. ancak son zamanlarda anakartlara iyi usb yalıtımı eklediler. cihazlar da aynı şekilde gelişti. belki belli bir seviyede 50 dolarlık kablo sorunların %95 ini çözecbilir.

Ayrıca printer da neden etkilenmiyor diyen arkadaşlara cevaben: Etkileniyor. Hemde çok etkileniyor. Her gün 15 tane printer olan bir network de uğraşıyorum. Eğer kablo çok kalitesiz ise hiç çıktı alamıyorunuz. Kablo kalitesiz ise bazen bağlantı kopup printer sıkıntı çıkartıyor.

Burada anahtar nokta şu ; Printerlar çok yüksek boyutta ön bellek kullanıyor. önce ön belleğe alıp hata kontrolünü yapıp öyle yazmaya başlıyor. Kablo kalitesiz ise hata verip yazmıyor. Bozuk yazma diye bişey mekanik hata yoksa mümkün değil.

DAC denen cihazda ise bir ön bellek sistemi yok. Protokolün desteklediği kadar hatayı kontrol ediyor. eksik veri varsa veya sıralama bozuksa kafasına göre dolduruyor.

6 kişi bunu beğendi.
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,974
    Sanırım ben meramımı anlatamadım. USB kablosu sesi etkilemez gibi genel bir iddiada bulunmadım. Bunu diyecek son kişiyim.

Üst seviye ve en küçük komponent değişimine tepki verecek hassas sistemlerden de bahsetmedim.

Ben Meridian Explorer 2 ile Cayin N3 arasındaki 5-10 cm lik kablodan bahsediyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 30 Aralık 2017, İlk mesaj zamanı 30 Aralık 2017 ---
    Bu arada @ilkercom sizin cevabınızın altına yazmam yanlış oldu bana demediniz doğrudan ama sanki USB sese etki etmez iddiasında ben bulunmuşum algısı ortaya çıkmasın diye yazdım.

2 kişi bunu beğendi.
  7. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    604
    ben sizi kastedmedim. konu altında bi kaç kişi yazmış. hatta ben de aynı kouya yazmış bile olabilirim :D

Ama fikirlerim yazdığım gibi.

2 kişi bunu beğendi.
  8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,616
    Bu "dijital aktarımda kablo kalitesi önemli değildir" söylemi, uydu alıcı-tv arasında, scarttan hdmi'a geçiş döneminde çok söylenen bir şeydi ve o zamanın şartlarında ve o konsept için pratik olarak doğru gibi görünüyordu. Hi-fi audio ise başka bir şey, bence aynı söylemi, birinci elden denemeden, buraya taşımamak lazım.

9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,461
    Teklifiniz için teşekkürler. Ben ticari olarak bu işi yapmadığım için elimde sanırsam (bakmam lazım ama zannetmiyorum) micro usb uç yok. Daha önce kabloyu yaptığım wire da yok. Bendeki micro usb to micro usb kabloyu, denk getirebilirsek deneyebilirsiniz. Malzeme durumuna göre belki başka wire ile yapabilirim, ama bunu, dediğim gibi malzeme eksikliği yüzünden garanti edemem...

Sent from my fridge using Tapatalk

10. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,974
    Tamamdır ben teşekkür ederim. Bir buluşma vs olursa o zaman deneyelim farklı kablolarla mojo ile en azından. Çünkü dediğim gibi ME2 nin ses tuningine aşık biri olarak, N3 ile ME2 arasındaki USB kablo değişimiyle taşınabilirde daha iyi ses almaya hayır demem.

2 kişi bunu beğendi.
  11. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,871
    Fatih hocam forum bu aralar sessiz dediniz sonra ortaya bir bomba bırakıp çekildiniz :D Bir anda trend topic oldu.

USB kablo tecrübem pek yok ve ben de gerçekten sese etkisinin çok ciddi olmadığını düşünüyorum ama deneyip yanılmak istiyorum. Bir fırsatı olsa da denesek. Hatta bir tur düzenlense de kimse "denemedim ama dijitalde kablo önemli olamaz" diyemese :)

Buluşma vs olursa kalitesiz kablo tedariği kısmında her türlü destek olurum :D

3 kişi bunu beğendi.
  12. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    İlla 100 USD lık kablo olmasına gerek yok. Standart piyasa kabloları arasında da markadan markaya fark var. Deneyin...

Diyerek biraz daha bulandıralım suları... :naughty​

7 kişi bunu beğendi.
  13. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    usb veya herhangi bir dijital hattan aktarılan veri elbette analog bir kanaldan ilerliyor ama dijital haberleşmenin temelinde toleranslar var. yani 0 ve 1 için belirli aralıklar var, doğrudan bir değere gitmiyor. ayrıca sesin dijital haline bakarak analog halindeki frekansları anlayamazsınız. sonuçta orda sayısallaştırılan genlik değerleri var. şunun için söylüyorum, sayisal verideki bozulmanın etkisini baslarda artış ya da tizlerde azalma gibi göremezsiniz, bu imkansızdır. zira gelen veride bozulan herhangi bir bit kendi içeriğinde hangi frekans var bilmiyor.

sonuç olarak dijital veri kabloda iletilirken bozulabilir ama bu bozulma karakteristiği belirli değildir. hep söyledim ama minimal kayıpla iletim yapacak usb ya da dijital kablonun standartı da bellidir. gidip adam gibi shield'li bir kablo alsanız işinizi görür, bouşuna "odyofiliz" diye abuk subuk kablolara para vermeyin derim. bu çok basit bilimsel bir gerçek, duydum gördüm gibi öznel argümanlarla tartışmaya girmem, saçmalık.

öte yandan etkisi az ya da çok ama analog ses taşıyan kablolarda belirli bir ses karakteristiği ve değişim olası. elbette bu konu da abartılıyor ama bilimsel olarak gayet mümkün.

güç kabloları ise saçmalığın daniskası. santralden evine gelen hat özel olarak odyofiller için dizayn ediilmiyor ki ucuna takacağın 2m kablo sesi toparlasın? ayrıca bir filtre vb. olacaksa cihazın içinde olmalı ki işe yarasın. zaten bu odyofil güç kablolarında bu tip donanımlar da yok. adam duvara 3mm bakırdan kablo çekmiş, ucuna takacağı yağ içinde yüzen gümüş kablo mu şebekedeki gürültüleri filtreleyecek? öte yandan bakıyorsun kallavi lambalı amfilere, içinde keban barajı gibi kondansatör var. yahu o keban gürültüyü kesemiyor da kablo mu kesecek? yani power kısmı bilimsel olarak saçmalık, dijital kablodan bile beter...

mesela geçen çok güzel kerizleme gördüm;
    https://www.amazon.com/AudioQuest-Jitterbug-USB-Filter/dp/B00YTA78FW
    ismine kanmayın, bu aletin dijital haberleşmedeki jitter'ı düzeltme olasılığı yok. en fazla içinde power için filtre vardır diye düşünüyordum ki gördüm öyleymiş;
    https://www.stereophile.com/images/915aqjit.2.jpg
    işte iki bobin iki kapasite ile yapılan filtre. bunu takıp deneyenler de basslar bas gibi tizler cırıl cırıl diyor. halbuki o filtre az biraz orta seviye her cihazda olan standart hatta 2-3$ maliyetli birşey:)

bunlar işin bilimsel boyutu. okuduk, çalıştık, daha da okuduk bunları öğrendik. öte yandan ben dinledim duydum diyen de kendini kandırabilir, dünya düzdür diyen insanlar da var. valla uzun zamandır bu power- usb kablo işine girip odyofil kerizlesem mi diye düşünmüyor değilim:)

15 kişi bunu beğendi.
  14. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Ben de merak ettim, bir deneyin bakalım odyofillerden birilerini kerizleyebilecek misiniz :evl.

Baksanıza bir kablo üreteceksiniz ve her bir kablodan 21.000 USD para kazanacaksınız ne güzel iş. Odyofiller de nasıl olsa seste fark olmayacak ama fantazi olsun diye alalım diyecekler nasıl olsa... :b

http://www.highfidelitycables.com/products/power/pro/

https://www.dukkanhifi.com/p-4733-H...-1-Professional-Series-Helix-Guc-Kablosu.html

4 kişi bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,974
    Şu cümleniz USB ile müzik datası altarımı ile ilgili herşeyi özetliyor. USB ile aktarılan bitlerin bozulması kaybolması olsa olsa müzikte kesintiye, atlamaya, müziğin o noktasında olmaması gereken birşeylere sebep olur ama bu bas artışı yada sesle ilgili bütün parçayı etkileyen bir duruma dönüşemez. Dijital veri ayrık (discrete veridir) bazı bitlerin aktarım esnasında bozulması parça boyunca hissedilecek şekilde tüm ses karakterine etki edemez böyle bir şey olması mantıken imkansızdır.

Tıpkı bir CD de çizilme, bozulma olması durumunda olduğu gibi.

USB yada başka bir kablonun total ses deneyimini frekans olarak etkileyebilmesi sadece o kablo veya uçlarındaki konnektörler olmaması gereken bir noise taşıyorsa olabilir.

Dolayısıyla evet USB kablosu şu andaki standartlara göre kötü kablolanmış ise taşıyacağı sinyale bariz gürültü ekleyecektir. Bütün kablolar az çok bu işlevi görüyor zaten neticede iletken tellerden bahsediyoruz.

Ama bu taşınan gürültünün müziğe bariz olarak etkisinin 5-10 cm lik kabloyla bile fark edilip edilemeyeceği konusunda deneme yapana kadar merak içinde olacağım. (Gerçi ME2 ile Cayin N3 arasında kullandığım elimdeki 2 kabloda -5 dolarlık ve 35 dolarlık- herhangi bir fark duymadığımı ilk mesajımda yazmıştım ama çok daha kaliteli bir kablo olsa farkı duyacak mıyım, merakım bu)

#95 Chaturanga, 31 Aralık 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Aralık 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  16. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Kablo üreticileri en basitinden digital kablo yapma zorluğunun üretim prosesinde iletkenin yalıtkanla kaplandığı sırada, yalıtkanın kaplama kalınlığının her noktada eşit ve çok düşük toleransla kaplanması gerektiğinden bahsediyor.

Buna iyi bir ses yakalamak için, ideal iletken/yalıtkan malzemesi seçimi, kaplama kalınlığı, iletken telleri kalınlığı, kaçlı telden damar yapılacağı, cm başına ideal burgu sayısının bulunması vb bir sürü parametreyi ekleyin.

Aynı kablo üreticisi yeni versiyonu çıkarmak için 2 yıl arge yaptığınden bahsediyor. Ama malzeme tutarını toplasanız 5 -10 USD. Olay kablo değil, adam size kabloyla yakaladığı sesi satıyor olay bu. İsteyen alır isteyen almaz...

Sadece kabloda değil, cihazda da bu böyle. Cihazı satınalmıyorsunuz sesi satınalıyorsunuz...

6 kişi bunu beğendi.
  17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    2 kişi bunu beğendi.
  18. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    USB kablo ile ilgili ekleyeceğim bir şey yok.

yalnız bu güç kablosu ile ilgili bir düşünme hatası var. sistem aslında bizim çok kademeli gaz arıtma sistemleri gibi düşünülebilir. mesela orada %90 temizleyen sistem ile çıkan gazı tekrar %90 temizleyip %1 kirliliğe(ilk girişe oranla) düşüren sistem benzer boyutta hatta ikinci daha kritik bir operasyon koşulunda çalışıyor. (niye; lineer değil, logaritmik) yine ilk sistemin %85 yada %95 salınımındaki etki de çıkışta neredeyse %1.2 ile %0.8 gibi görmesi zor farklara dönüşüyor.(ikinci sistem daha derişik olduğu için salınımları alıyor) benzer mantık da güç kablosunda var.
    evdeki prize kadar olan hattın içindeki gürültü oranındaki değişim ile prizden sonraki kısım arasında fark düşündüğümüzden daha büyük. zira prize kadar gelen elektriğin ataleti ile amfi-dac a girmeden önceki ataleti farklı, haliyle gürültüye karşı olan toleransı da farklı. kaynaktan uzaklaştıkça elektrik daha bir edilgen oluyor; yani, kabloya daha bir hassas.

farazi 16amper akım geçen bir hatta karışan 1mikro amperlik bir gürültü mü, yoksa 0.5 amperlik akım geçen hatta karışan 1mikro amperlik gürültü mü daha hissedilir olur?

okulu okumak vs. durumlarıyla ilgili olarak da, zaten bu forumun herhalde yarıya yakını mühendis yada bu işlerin bir şekilde mutfağına girmiş adamlardan oluşmakta. yine bu adamların çoğu da kalburüstü mühendis. kaldı ki bu mevzular elektronik profesörünün bile temkinli konuştuğu şeyler.

19. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    604
    Ben tekrar yazayım dijital kabloda bir fark oluşmaz diyen şöyle 50 100 dolarlık kabloyla bi deneme yaptı mı?

Yoksa teoriden yürüyüp yok aga mümkün değil mi diyor?

Eline alet alıp ölçen bile çıkmıştır belki. Ben ölçtüm ohm değeri vs aynı fark olmaz da diyen çıkar.

Ama ortada bilimsel bir veriyi değerlendirmek gerekiyor. Ben mühendisim veya astronotum diyen adamların birisi ben denedim fark yok dedi mi?

Ben görmedim hiç açıkçası. Fark olmaz diyenler kitaptan konuşuyor.

Fark var diyenler de ben denedim fark var diyor.

4 kişi bunu beğendi.
  20. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,974
    Bu başlığı baştan sona okumaya çalıştım. Atladığım bir şey olmadıysa zaten "kablonun sese asla etkisi yoktur" iddiasında bulunan kimse yok :) Olsaydı @tsn141 in de bahsettiği forumun genel üye profiliyle çelişen bir durum olacaktı.

O açıdan konudaki mesajları tekrar okuyunca hepiniz göreceksiniz ki herkes uçtan uca sistemde yer bulan ses, güç yada data kablolarının sese az çok etki ettiğinde hemfikir.

Bunun derecesi, fiyat farkına değip değmeyeceği ve duyulabilir olup olmadığı ise sistemden sisteme değişecektir ve kararı kullanıcı verecektir.

Örneğin benim şu anda portable olarak kullandığım Cayin N3 & Meridian Explorer 2 setupı için kullandığım USB C den Mini USB ye kablom 35 dolarlık Penon'dan yaptırdığım bir kablo, ve bu kablo ile 5 dolarlık kablom arasında algılayabildiğim bir ses farkı yok.

Ama buradan USB kablosu sese etki etmez genellemesini yapmıyorum. Benim ikinci elde 400+400 tl ye aldığım bu iki cihazın arasındaki 10 cm lik USB kablosunun çok etki etmeyeceği görüşümü dile getirdim.

Niye 35 dolarlık kabloyu kullanıyorsun o zaman derseniz tamamen daha az yer kaplaması ve daha esnek olması için yaptırdım ses geliştirme amacıyla değil.

Herkese iyi seneler :D

5 kişi bunu beğendi.