Kabloların sese etkisi hakkında Bilgiler

'Kablo' forumunda Hanamichi tarafından 15 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,872
    Bir tur düzenlenmeli diyorum :popcorn

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Turlar candir :hug

3 kişi bunu beğendi.
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Hiçbir tura katılmadım ama kablo turuna katılırım.

5 kişi bunu beğendi.
  4. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    832
    Supra ve analiysis plus USB kablo gönderebilirim.

4 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Bizzat denemedigim icin net bir sey soylemem zor, ancak skeptikler arasinda sayilirim herhalde.

$20K'lik 1 metre guc kablonun prizden oncesi ve cihazdaki jacktan sonrasi da onemli olmali herhalde... Gerci 20K'lik kabloyu kim nasil bir sistem icin kullanir o da ayri bi konu. Bildigim en yakin ornek HD AR-GE'si yapan bi arkadasin kullandigi acaip cihazlardi. Bilegim kadar guc kablosu kullaniyordu. Ancak laboratuar ve binanin da elektrik tesisati ona goreydi.

Ve tabii ki metresi $20K olan bu guc kablosunun $1K'lik bir kablo ile karsilastirildigi doubleblind testi izlemek icin 50TL seve seve verirdim. Buyuk ihtimal kahkahalarla gulecegim, kucuk ihtimal de hayretten agzim acik kalacak. Her iki durumda da 50TL'ye deger :)

Edit. tsn141'in paylasimini yeni gordum...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Ocak 2018 ---
    Tipik USB protokolunde gercekten hic mi error correction yok? Oyleyse cok kotuymus yahu.

Peki bu durumda toslink USB'den coook daha ustun bi yol mu oluyor DAC baglantisi icin?

#105 zxc, 1 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Ocak 2018
  6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,978
    Transporttan DAC a gönderir göndermez çalmaya başlaması gerektiği için USB üzerinden streaming yaparken error check yapılması mümkün olmuyor anlaşılan.

USB kablo üzerinden dosyayı kes-kopyala yapıştır yaparken mutlaka olmalı error check yani işlemden işleme farklı durum.

2 kişi bunu beğendi.
  7. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    tahsin, yan komşun dikiş makinası, üst komşu derin dondurucu kullanırken senin prizden çekeceğin 2m kablo üzerindeki gürültünün hiç manası yok(concucted duruyorken radiated'ın lafı olmaz). Kaldı ki kablonun sıva altındaki kısmı korumalı değil ve nerdeyse aynı ortamda. hepsini geçtim cihazın içindeki güç katı bu gürültüleri filtrelemek için var, kablodan filtre olmaz, o topoloji yanlış.

dijital verideki olay şu; aktarımdaki frekans bozulmaları ile veri içeriğindeki bozulmalar arasında hiç korelasyon yok. Aynı cümleyi kuruyorum ama dijital bitler, byte'lar neyi taşıdığını bilmeden taşıyor. error correction/detection aslında sanıldığı kadar önemli değil, asıl problem jitter. zaten aradaki herşey low pass tadında çalıştığından 441000 örnekten birinin diğeriyle aynı olması bize törpülenmiş biçimde ulaşıyor. jitter için de tüüm sample'ların mükemmel zamanlama ile ulaşması lazım. ama şunu tekrar ediyorum, dijital bozulmaların karakteristik bir etkisi olamaz, imkansız.

ben hifi işleri ile bilimi birleştirdiğim 10 küsür sene sonunda şunu anladım ki aranan saf, bozulmamış ses değil, aslında renklenmiş ses. yoksa altı üstü 20khz'lik bir sinyali bozulmadan aktarmak dert değil, mesele kulağa uygun biçimde bozup aktaramak. bozma kısmı da öznel bir durum, dolayısıyla birçok parametreye bağlı, o gün keyfin yerinde mi o bile önemli. öyle olunca sektör oluşuyor, çok keyfi birşey. dolayısıyla dinleme duyma referanslı kaynaklar benim için birşey ifade etmiyor. ayrıca insan doğası ölçümlerinde mükemmel değil, hayatına göre çalışıyor. yani hiçbir kulak ölçü aletlerinden hassas değil zira o bir kulak. kulağımızla günlük işlerimizi yapıyoruz, yani onun için 0.001db sesi duymak değil arkanda yapılan dedikodunun yönünü ya da yola atladığında korma sesini duymak önemli.

şu teori-pratik konusu da manalı değil. burda konuştuğumuz konular elektroniğin son noktası değil, en az 50 senelik temel konular. anlattıklarımı 2-3. sınıfta temel bilgi diye öğretiyorlar:)
    http://www.highfidelitycables.com/products/power/pro/

bu kablo da efsane kerizlemeymiş. o paraya f-16 kanat kablajı üretilir ki onun ucunda milyon dolarlık uçak, milyon dolarlık pilot ve bir ordunun kaderi var... şu örnekten yola çıkın ve hifi bilimsel mi yoksa öznel bir lks tüketim ürünü müdür anlayın.

4 kişi bunu beğendi.
  8. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812
    Peki

7 kişi bunu beğendi.
  9. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Dinleme-duyma karşılaştırmalı olduğu için bir şey ifade etmeli aslında. 300-400 tl lik güç kablosu ile standart bilgisayar güç kablosu arasında amfiye ve dac'a taktığımda bariz farklar duyuyorum. Kişisel olarak a'yı beğenirim veya b'yi, biri diğerinden daha uyumlu olur ekipmana, bunlar önemli değil, önemli olan duyulacak farklar olması ve tuning için size şans tanıması.

50 senelik temel konular ve 2. ve 3. sınıf dersleri demek? Hepimiz 1. sınıftan terk olduğumuz için gelememişiz oralara demek ki... tuh, keşke devam etseydim okumaya. Size tarihsel bir gafa örnek vereyim, Ernest Rutherford amca 1933'te ne demiş:

"Atomların parçalanmasından elde edilecek bir enerji kaynağının var olabileceğini uman biri, hayal dünyasında geziniyor demektir."(1933, Nükleer Santraller ile ilgili olarak, Ernest Rutherford)

Hani meşhur fizikçi bile böyle bir gaf yapabilmiş. 50 senelik temel bilgi demek.. Temel bilginin audio dünyasındaki yansımasının nasıl olacağına dair bir şeyler ben gerçi birinci sınıf kitaplarında görmemiştim ama, 2. ve 3. de geliyor audio uygulamaları herhalde, doğrudur...

Bu arada ben de çok şüpheyle bakardım bu konulara vakti zamanında. Deney önemli bir şey. Ama körü körüne inancı kırmak, atomu parçalamaktan zor tabii... Allah rahmet eylesin Rutherford amca diyorum...

Sent from my fridge using Tapatalk

4 kişi bunu beğendi.
  10. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Abi USB protokolünün kitabında okuduğumdan aklımda kaldığı kadarıyla yok. zaten bi keresinde de başka bir yerde DAC tasarımcısı bir adam da USB ses için aslında çok kötü ama artık eksikliğini giderecek seviyeye geldik demişti. TOSLİNK de bildiğim kadarıyla spdif aktarım şeklinin elektirkle değil de ışık ile olanı. standartlardan hatırladığım kadarıyla öyleydi. hatta data formatı bile aynıydı

https://en.wikipedia.org/wiki/AES3

burdan anladığım da buydu. aktarım için en uygun yol anladığım kadarıyla IEEE 1394 yanılmıyorsam en uygunu sanırım.

USB de datacheck olmaması biz odyofiller için tuhaf olsa da "mühendis kafasıyla" şöyle bir düşündüm; saniyede milyonlarca bit gidiyor ve bunlardan üç-beş tanesi bozulsa da arada kaynar, kulaktan kaçar.
    Isocronous olarak geçiyor USB audio data aktarımı. orada datacheck yok.

http://www.xmos.com/fundamentals-usb-audio

""
    Isochronous transfers are used to transfer data in real-time between host and device. When an isochronous endpoint is set up by the host, the host allocates a specific amount of bandwidth to the isochronous endpoint, and it regularly performs an IN- or OUT-transfer on that endpoint. For example, the host may OUT 1 KByte of data every 125µs to the device. Since a fixed and limited amount of bandwidth has been allocated, there is no time to resend data if anything goes wrong. The data has a CRC as normal, but if the receiving side detects an error there is no resend mechanism.
    ""

""
    USB Audio uses isochronous, interrupt and control transfers. All audio data is transferred over isochronous transfers; interrupt transfers are used to relay information regarding the availability of audio clocks; control transfers are used used to set volume, request sample rates, etc. These are shown in Figure 1.

""

mesela profesyonel ses ekipmanlarında ethernet kabloları kullanılıyor dijital aktarımda. masalar bir birlerinde CAT5-CAT6 kablolarla bağlanıyor. bizim buradaki kadar dijital kısımda aman aman bir kablo duyarlılığı yok. sanırım dijital veriyi kontrol edip düzenleyen bir sistem var içeride.
    uzun uzun yanıt vermeyeceğim ancak yazdığın bir çok şeye katılmıyorum. ne dersen de, kulağımla duyduğum, mantığıma yatan şeylerden -en azından şimdilik-bu yazdıkların sebebiyle vaz geçemem. bunlar benim realitem, yazdım. sen de, senin realiteni yazdın. ben seninkisine ikna olmadım. sen de benimkisine ikna olmadın. bu kadar basit. kimse ikna olmak zorunda da değil. ben bu bilgileri birilerini ikna etmekten çok kendi işlerimi görmek üzere kullanıyorum. günün birinde "daha iyi işimi görecek" "daha doğru" ve "kafama daha çok oturan" bilgilere denk gelirsem benim realitem onlar olur.
    "Theory guides; experiment decides."

#110 tsn141, 1 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Ocak 2018
    Synchronicity, darkainu, zxc ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Elektronik mühendisi değilim. Onun için yazdıklarımda aşırı iddialı değilim. Zamanında DIY amfi ve DAC'lerle ilgilendiğimde, ARGE yapılan forumlara bayağı takılmıştım. Genel olarak 3-5 mühendis, ancak ara sıra girip çıkan bir çok mühendisin de katılımıyla açık kaynaklı amfiler, DAC'ler ve güç kaynakları üretilmişti. Hatta endüstriden de bariz takip vardı belli ki, çünkü benzer dizayn elemanlarını bazı lüks piyasa ürünlerinde de gördük sonradan.

Orada arada tartışması dönerdi butik parçaların ve kabloların. Bu işin mutfağında olan aktif insanlar tarafından kabul gören görüş, butik parçalara ve kablolara yatırım yapmaktansa, dizayna yatırım yapmaktı.

Mesela güç kaynağında rail kapasitorü olarak Blackgate kullanmaktansa, tipik ama kaliteli rezerv kapasitorlerlerini mümkün olduğunca büyük ve hızlı film kapasitorlerle desteklemek gibi. İkinci çözüm kısmen daha ucuz ama sese etkisi çok daha büyük.

Bütün bu muhabbetlere maruz kaldıktan sonra kabloyla sesi tune etmeye çalışmak o kadar komik geliyor ki tarif edemem. Bu arada ses kablosundan bahsediyorum. Güç kablosu için durum trajikomik bir hal alıyor. Belli bir fiyat noktasından sonra, potansiyel diğer değişikliklere göre, hem aşırı pahalı, hem de aşırı etkisiz.

2 kişi bunu beğendi.
  12. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    tahsin temel hata şurda; tartıştığımız konular çağın önde giden konuları değil, 50 yıllık konular. hatta öyle ki teori dediğiniz ile pratik dedikleriniz arasında fark olsaydı ne pc çalışırdı ne başka birşey. burda 1900'lü yılların atom modellerini tartışmıyoruz neticede.

benim konuya bakışım net, şüphesiz. bana bilimsel demeyin, duyduk deyin, paramız var sanane deyin tamam. neticede ben kimsenin işine karışmıyorum, işin mühendislik boyutu bu diyorum.

yoksa sigara da açıkça insan sağlığına zararlı ama millet bilerek içiyor.

@zxc

hocam çok haklısınız. kapasitör konusu mesela iyi örnek. neticede bir kaapsitörün kullanıldığı yere göre parametreleri bellidir, mesela low esr istersiniz ki tepkisi hızlı olsun vs. burda hifi'ye özgü birşey yok, neticede devre belli isterler belli. dolayısıyla blackgate yerine spec'leri çok daha iyi panasonic takarsınız, daha ucuza daha yüksek performans alırsınız. ya da bir dönemin efsanesi mil spec dale dirençler vardı... adam -40 +120 derecede çalışsın diye yapmış ama bizim odyofil camiası sesi iyileştirdiğini iddia ederdi:) (bende de epey dale direnç var bu arada...).

13. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    606
    Halen cevap yok mühendis beylerden. Denediniz mi hocam?

4 kişi bunu beğendi.
  14. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Boşuna beklemeyin, telefondan yazmak denemekten daha zahmetsiz :).

5 kişi bunu beğendi.
  15. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    606
    Şimdi ben o zaman bişeyler yazayım. nasılsa mekanik klavyem var :D

Bir tanıdığım arkadaşım var. Speaker tamiri yapar. Ve hakikaten iyi yapar. Binlerce dolarlık speakerları orjinali gibi tamir eder.

Bi gün sordum ; üstad sen de tamir yapıyorsun diğerleri de yapıyor. Senin yaptığın cihazlar orjinali ile aynı çalıyor. Diğerleri öyle değil demiştim.

İş ölçmede bitiyor demişti. Diğerleri de ölçüyor ama neyi nasıl ölçeceğini bilmiyor. En basitinden ohm ölçüyorlar ama henry ölçmüyorlar. onu ölçseler başka şey ölçmüyorlar demişti.

Bizim mühendis arkadaşlar da ölçeriz aga 50 sene önceki konular diyorlar. Ama neyi ölçeceklerini nasıl ölçeceklerini bilmiyorlar.

Bilimde en temel kavram araştırmak , şüpheci davranmak ve kesin konuşmamaktır. Tabii mentalite meselesi.

5 kişi bunu beğendi.
  16. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Dayanamadım fizikçi olarak ben de bu konuya giriyorum.
    Doğru akıma karşı en düşük direnci gümüş ve bakır gösteriyor. Kablonun kalınlığı ve uzunluğu bu direnci etkiliyor. Durmadan dalgalanan elektrik sinyaline karşı metallerin gösterdiği direnç oldukça düşük kalıyor. Ses kablo içinde dalgalanan bir eletrik sinyali. Demem o ki yeterli kalınlıkta saf bakır kablo ya da gümüş kablodan ötesi pazarlama hilesi. Burada atlanan önemli konu bence kabloların temas noktaları. Kayıp ya da parazit oluşuyorsa bence temas noktaları ile akakalıdır ki o da çok az etkilidir. Tabi oksitlenmemiş tellerle bağlantı sağlanmış ise.

17. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    neye cevap vereyim ki? burda mühendislik tartışacaksak tamam. zaten bin yıllık usta-mühendis metaforu da gelmiş:) ayrıca iş denemekse ben bu forum kurulurken vardım, önce de vardım. kaç defa buluştuk, denedik hatırlamıyorum. buradaki ilk jenerasyon ile 10 senedir şahsen tanışırız. yani amerikayı siz keşfedin çok isterseniz.

ayrıca denedim, duydum gibi kelimelerle bilimsen düşüncenin şüpheciliğinden bahsetmekte çok tutarlı bir hareket.

2 kişi bunu beğendi.
  18. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Bir çok tartışma oraya doğru gidiyor forumlarda.
    En çok ben bilirim, en çok ben gördüm, kullandım biliyorum. Seni ekipmanımla döverim.

2 kişi bunu beğendi.
  19. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    606
    "10 senedir biliyorum yapıyorum forumdakileri tanırım iyi çocukturlar" demek de çok bilimsel.

Ben 30 senedir kulaklık ile müzik dinliyorum diye girdim mi konuya?

Burada tartışılan şey kablonun sese etkisi. bir grup diyor ki denedik etkisi var. Diğer kısım kitaptan konuşuyor.

Belli bir fiyattan sonra artık verilen paraların karşılığı orantısal olarak çok çok az alınıyor. Ona eyvallah.

Ama kablo kablodur fark etmez dendiği zaman cidden çok komik oluyor.

2 kişi bunu beğendi.
  20. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    İnsanlar ne kadar seviyor denemeden atıp tutmayı. Mühendisim, fizikçiyim vs diye girip, temel bilgi falan diye karşındakini küçük görmeler, bunlar komik geliyor demeler...

Bana asıl ne komik geliyor biliyor musunuz? Bu kadar bilimsel olduğunu göstermeye çalışan bir kafayla yazıp, bilimselliğin ilk kuralı şüphecilik ve sorgulamaktan bu kadar uzak, deneylerden bu kadar çekinen bir yaklaşım sergilemek. Gerçekten üzücü.

Bir nalbant olduğum için benim gözümde en iyi metal demir. Sesi en iyi o iletir, yemişim gümüşü ve kalın bakır kabloları. Bundan sonra kablolarımı dökme demirden nal şeklinde yapacağım... oradan biz öyle gözüküyoruz herhalde...

Gerçekten üzücü ve komik....

Arkadaşlar istediğinize inanmakta özgürsünüz. @tsn141 in de dediği gibi, herkesin kendi doğruları olabilir ve kimseyi inandırmak zorunda değilim ben de. Konuyu uzatmayacağım ve yorulmuş bir şekilde kenara çekiliyorum. Önyargıları kırmanın ne kadar zor olabildiğini bana bir kez daha hatırlattığınız için yine de teşekkür ederim sizlere. Kalın gümüş ve bakır kablolarınızla ve standart bilgisayar güç kablolarınız ve 0-1 dijital data aktarımlarınızla hepinize başarılar dilerim.

Sent from my fridge using Tapatalk

Synchronicity bunu beğendi.