Kayra açıklıyor, laptoplar gelişiminde ne kadar yol kat etti? Hangi seviyedeler?

'Konu Dışı' forumunda HD 800 tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

1. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    885
    Baştan sona katılıyorum. :eek:k Bende zaten bir yandan işyerinde macbook pro kullanıyorum ve evde kendi dizüstü bilbisayarımı kullanıyorum. Bahsedilen kıyaslamayı malesef hergün 2 kere yapmak zorunda kalıyorum :) Ve durum içler acısı tabii. Özellikle Extreme bilmem ne işlemcili, falan filan ultimate x bilmem kaç gb ekran kartlı bilgisayarların ömürünüde gayet iyi deneyim ettim. Ses kartı driveri mı bozulur, Ekran kartı fanı mı tozlanır üst kattan sesi duyuluyor oyun oynarken, zırt pırt format atıyoruz kendine gelsin diye.

Siz bizim gibi düşünmüyorsunuz ama biraz deneyim etmek lazım. Belki değişir fikirleriniz.

Ve evet yeni serisi muhteşem. Kesinlikle bir tane edinicem inşallah zamanı gelince.

2. XSoldier

XSoldier
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    Gerek Mediamarkt gerek başka mağazalarda uzun uzun inceledim ben Apple Arzu Objelerini :naughty Bana hitap etmiyorlar kesinlikle.Ben Hp kullanıyorum dediğim gibi yanıyor alet.Hpnin hatası bu tamamen.Birkaç arkadaşımda asus notebooklar var.Yeni serilerden onlar serin çalışıyor epey.Şuana kadar 2 kere recovery yaptım cihaza son recovery'i ocak ayında yaptım ve birdaha ihtiyaç duymadım.Driver vs sorunu olmadı.Bir tek musiland driverıyla hpnin bazı işe yaramayan programları çakışma yaptı.Hp'nin programları silindi tabi :evl Şuan için ısınma hariç memnunum ben bu laptoptan.Ama bu ısınmanın üstüne düşeceğim ondan eminim.İlk olarak bi msi alcam.Sonra bunu teknik servise göndercem ısınmadan dolayı.Oyundayken 94 C görüyor işlemci :yourock Düzeltilemez birşey bu.yeterli hava alacak ızgara koymamış zekiler.Çok seviyorum hpyi bu yüzden :naughty asusda en az 2 kat hava alacak ızgara var.Böyle 3-4 kere gönderirsem 1 sene içinde para iadesi isteyecem sonra :naughty bakalım ne olcak .Cidden uğraşmayı düşünüyorum Hp'yle.Klavyeye el değmiyor oyun oynarken.Rezalet.Her yere harici klavye taşıyamam.Siz ne yapın edin Hp'den uzak durun.Bedava bile olsa almayın sinirden kudurursunuz :kafa:

3. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Bu haftasonu cumartesi nişantaşı city's de troy açılışı varmış. mac lerde indirim olacak. macbook air 11' 1600 TL diyorlar.

4. besir66

besir66
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    31
    Bende 3 yıl önce HD4650'li bir hp dv6 aldım. İlk 2 yıl kıyamadığım için ve garantisiz olduğu için çok zorlamadım ve ısındığında hemen kapattım. Ama 1 yıldır anasını ağlatıyorum. Bozulsunda bizimkilere yenisini aldırtabileyim :ev
    Saatlerce oyun oynuyorum(mw3) max 89 dereceyi gördü işlemci. Ama dediğin gibi tuşlara el değmiyor, yanıyor meret. Bir ara fandan sürtme sesi geliyodu, açtım içini. Fanı parçaladım ve fanın kasasındaki plastiğe sürten yerleri törpiledim, alüminyum olan yerleride yamulttum. Artık ses yok gibi bir şey. Eşşek gibi kullanıyorum cihazı :yourock

Ama bir daha töbe, hp kullanan birisiyle arkadaşlık bile yapmıcam. Adamı asabi yapıyor, sürekli kavga ederiz :idiot2:

5. HD 800

HD 800
    Expand Collapse
    Guest

Hepsini okuyamadım ama küçüklüğümden beri, yani Pentium IV zamanından beri PC'lerle ilgilenen biri olarak bir kaç şey yazmak istiyorum.

Evet, Macbook PRO'lar çok hoş cihazlar, ben de bir teknoloji mağazasına girdiğimde ilk onlara bakıyorum ama benim gibi çok fazla grafik bağımlısı olmayan insanlar için bile tam anlamda potansiyel sağlayamıyorlar. Yanılmıyorsam bir Macbook PRO'daki en iyi ekran kartı GT 650M. Aslında orta düzey için yeterli ama ben en azından GTX 660M (GT 660M diye bir kart yok.) isterim. :) Gerçi bu ikisi arasında uçurum yok ama ben yine de minimum GTX 660M derim. :)

Şimdi notebook'larda oyun oynanmaz diyoruz ama bir de kişinin istekleri de önemli. Grafik ihtiyacı çok değilse alabilir elbette bir notebook. Bir GTX 690 beni aşar mesela. O Lenovo bana göre fiyatı çok iyi olsa da onun kusurlarını kapatacak bir Toshiba Qosmio alırım ben. Diğer fantezilerim oyun fantezimden önde ve Qosmio bunları karşılıyor, tabii alırsam 2 sene sonra alırım. ::) O zaman da muhtemelen bir GTX 860M olur içinde.

Son olarak, bence de oyunlar konsollar ve PC'ler için grafik konusunda farklılık gösteriyor, en azından çoğu için durum bu ve bazı oyunlar en iyi PC'de oynanır bence de. Ayrıca, yeni konsollar çıkınca bir farklılık yaşanır muhtemelen ama bir GTX 680M bile çöpe gitmez, o kadar da değil. :wink

Şu kadarını söyleyeyim, ben vasat olan GT 330M ile bile 2 sene daha idare edebilirim. OC falan yapmadan hem de. :) Ha vaktiyle GT 330M'li bir notebook aldım, çünkü GTX 460M'li Qosmio ile benim SONY VAIO arasında sadece ekran kartı farkı vardı ve bu fark için 1.500 TL ödemem gerekiyordu. Grafiklerden kısarım dedim ve diğer özellikleri şu anda bile iyi olan VAIO'mu aldım. Full HD, Blu-ray ve i7 keyfini şu anda bile sürüyorum yani. :)

Yine uzattım, affola, haydi bakalım arkadaşlar. İyi günler size. :)

6. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

Beyler, i7 3940XM resmi olarak duyuruldu. Büyük firmalar üzerinde çalışıyorlar. Beyler, bu çok önemli... 3D Transistör teknolojisiyle çalışıyor, 22 nm üretim teknolojisine sahip... Bunlar onu en iyi masa üstü işlemcileriyle bile kapışabilir kılıyor... (Tabii XEON'lardan bahsetmiyorum... :naughty ) i7 3960X ile aradaki fark %30'lara kadar düştü... Ki halen en iyi masa üstü işlemcisi (XEON değil.) o...

Yani beyler, oldu... Bir masa üstü işlemcisi neredeyse bir notebook işlemcisi ile benzer performans sunuyor... Artık hemen hemen herkes notebook işlemcisi tercih edebilir performans için... Tabii halen fiyat ve ısınma konularında aşılması gereken noktalar var... Özellikle de ısınma...

Gelelim ekran kartlarına, tekrardan... Aradaki farklar halen büyük. En son 2 kata düştü demiştim ama tek GPU'lu kartların Quad SLI (NVIDIA'da en fazla 3 kart konulabilir gibi bir yönerge okudum ama kullananlar var.) ya da Quad CrossfireX (Burada sorun yok.) yapılabilmesi aradaki farkı arttırıyor... :) Aradaki fark 3 kata çıkmıyor ama 2-3 kat arasında seyrediyor... (Ortalamada tam da 2.5 kat.) Overclock ile aradaki fark 3 katı bulabilir... Tabii mobil kartlara da overclock yapılabilir, bu yüzden bunu saymıyorum...

Durum bu... Hepsinin ısınma sorunu olacaktır... Masa üstünde bu problem daha büyük olacaktır ama çok daha iyi çözümler bulunduğundan bu pek de önemli değil... Notebook'da ise fanların işini gerçekten iyi yapması gerekiyor dostlarım. :) Bu birinci dezavantaj... Fiyat konusu ikinci dezavantaj ama o kadar da büyük bir dezavantaj değil... Gelelim masaüstü bilgisayarlar için dezavantajlara... Açıkçası, overclock edilmiş 4X HD 7970 1500 Watt isteyecektir... Overclock edilmiş 2X HD 7970M ise en fazla 300 Watt isteyecektir. Tabii toplam sistem gücünden bahsediyorum... 2.5 kat performans farkı için 5 kat güç farkı? İşte bu bir dezavantaj...

Böyle yani... Hepsinin eksileri artıları var... Benim de fikirlerim değişmeye başladı... Konsolda oyun oynamaya halen uzağım ve büyük konuşmayayım ama muhtemelen kendim için konsol almayacağım... Adam gibi bir klavye ve fare ile, adam gibi bir monitör ile, adam gibi bir DAC ve amfi ile, adam gibi bir kulaklık ile oyunların var ya... Off, dostum bu cümleyi tamamlarsam siteden banlanırım... İşte bu bir krallık... Oyundan alınabilecek zevkin size yaşattığı bir krallık. Bir konsoldan bu keyfi şahsen ben alamam... Bir notebook da bu keyfi vermez... Düşüneceğim... SLI ve CF yapmaktan vazgeçtim... Birincisi her oyun SLI veya CF desteklemiyor. İkincisi ise, SLI ve CF düşük FPS'de mikro titreşimler ortaya koyuyor. Bu yüzden adam akıllı bir kart alacağım. Tek GPU olacaksa GTX 680 gibi bir kart olacak. Çift GPU olacaksa GTX 690 gibi bir kart olacak, evet... Eğer notebook'ta ısrar edersem (Ki sanmıyorum.) bir masa hazırlar, yanıma DAC'ımı ve amfimi koyar, yine kulaklığımı takar ve oyunumu oynarım ama böylesi mantıksız olur bence. :) Notebook klavye ve mouse da isteyebilir o pozisyonda. Öyleyse git ve masa üstü topla be adam. Ayrıca, şimdi düşünüyorum da notebook alırsam GTX 660M beni kesmez. En az GTX 680M lazım olur... :) Bu yüzden detaylıca düşüneceğim. GTX 680M, GTX 680 fiyatında. Masaüstü %40 kadar daha performanslı oluyor aynı fiyata. :) Galiba düşünmeme gerek kalmadı, çözüm, gelecek teknoloji beni şaşırtana kadar masa üstü...

Bu arada GTA V geliyor... GT 330M ile açacağım onu. :D Düşünüyorum da, en düşük ayarlarda oynamam gerekecek. :) Umarım ki, o zaman akıcı görüntü alırım. 800*600 oynamak istemiyorum ama 1280*720 oynamalıyım. :) O zaman en düşük ayar değil de, düşük ayar olur bu. :) Umarım bu düşük ayarlarda 25 - 30 FPS alabilirim, o zaman bana yeter, gerçekten yeter. :)

Zamanı gelince ise, adam gibi bir kartla oyunların kökünü kazıyacağım. O güne kadar (Muhtemelen en az 5-6 sene.) oyunlara karşı boyun eğiyorum... Tabii 2 sene içerisinde de bu durum değişebilir ha...

Unutmadan, herkesin notebook ihtiyacı olur. Güzel bir masa üstü toplarsam, yanına bir de Macbook Air alırım. :)

7. nroKayra

nroKayra
    Expand Collapse
    Guest

Unutmadan, bu tarihin (13.10.2012) en iyi ekran kartı kombinasyonu benim GT 330M'den 27 - 28 kat daha iyi. Abartmıyorum, 27 - 28 kat... Atıyorum, bu kartların 2560*1600 çözünürlükte 27 - 28 fps verebileceği oyun 2 sene sonra çıktı. Tabii oyun zamanının EN iyi grafiklerine sahip ve bu oyunu EN yüksek ayarlarda oynuyoruz... Benim ekran kartım, eğer bu oyuna bir şekilde hafızası yeterse, o çözünürlükteki bir monitörde 1 fps verecektir... Bunu kendi ekran çözünürlüğüm olan 1920*1080'de 2 FPS yapabiliriz. En düşük ayarlarda da 25 FPS aldığımı varsayıyorum bu oyundan...

Yani bu bilgisayar en fazla 2 sene daha gider... 2 sene gitti zaten... Belki en fazla 3 sene daha gider. Daha da gitmez. Eğer güncel oyunları oynamayı bırakırsam (Mesela 1 sene kadar.) taş çatlasa toplamda 4 sene daha gider.

Düz hesapla aldığınız vakit orta düzey ekran kartına sahip bir notebook'un oyun dünyasında "Head Shot" imzasına kurban gitmesi için gereken süre 5 sene. Ondan sonra oyun oynayamazsınız. (Güncel oyunları.) GT 650M ve hatta GTX 660M için de sayaç işliyor...

Bir GTX 690 SLI'ı düşünelim... Kaç sene boyunca oyunları açar? Kullanıcı öyle bir kullanıcı ki, aldığı vakit en yüksek ayarlarda oynuyor, bilgisayarı tarihe gömüleceği vakit de en düşük ayarlarda oynuyor... Eğer teknoloji evrim geçirmezse bu süre (Ki geçirir.) 15 senedir... Sizce yeterli mi? Bence yeterli. Tabii GTX 690 SLI alacak bir adam maddi problemleri doğmazsa kolay kolay tarihe gömülmez...

Ve gelelim en güçlü notebook ekran kartına... GTX 680M için bile en acı verici süre 8 sene... GTX 680M SLI için de 11 seneyi geçmez... 5, 8, 11, 15 sizin için çok uzun gelebilir. Fakat biz bu bilgisayarların mükemmel performansında çalışmasını beklemiyoruz. Onları ölümün pençesi onlara en şiddetli darbeyi vurana kadar kullanıyoruz.

En korkuncu ise şu, teknoloji değiştiğine göre, güncel oyunları oynamak isteyen biri, en kaliteli bilgisayarı alsa bile 7-8 seneden fazla vakte sahip olamaz... Orta düzey ekran kartı kullanan kişiler için de bu süre hala 5 sene ama eğer oyunları iyi oynamak istiyorlarsa baştan kaybediyorlardır... Göreceksiniz, GT 650M GTA V'in son ayarlarını göremeyecek...

Not: Oyun oynamazsak mı? Sadece internet, müzik ve teknolojinin ilerlemesine ayak uydurmayacak şekilde convert ettiğimiz filmleri kullanacaksak, ağır bir program veya oyun kullanmayacaksak, sanırsam "ortalama" bir bilgisayarı 10 sene boyunca kullanabilirsiniz...