Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Dediğim oldu. Amerika'da tüm devlet kurumları, ve 100'den fazla insan çalıştıran her özel kurum ya aşı yaptıracak, ya da haftada bir negatif test gösterecek.

2. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    Ekim ayı ile beraber 5 yaş ve üzeri çocuklar , yıl sonuna kadarda 6 ay ve üzeri bebekler yeni dozaj ayarlamalarıyla piyasaya sürülecek biontech aşısı ile artık aşı olabileceklermiş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Çocuklara da aşı yapabilmek için söylem geliştirmeye başladılar ; Bu sezon virüs semptomları değişmişmiş. Hafif burun akıntısı dahi covid19 göstergesi olabilirmiş. Hemen çocuğu en yakın sağlık birimine götürmeliymiş.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 11 Eylül 2021 ---
    Bu arada pandemiden 3ay gibi kısa bir süre önce ileri görüşlü bilim adamları bakın ne düzenlemiş.

https://www.belturkhaber.be/haber/brukselde-kuresel-asi-zirvesi-duzenlendi-620

4. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    Siz neye karşısınız tam olarak?

Tüm korona aşılarına ?

Tüm mrna aşılarına ?

Tüm aşılara ?

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Etkileri tam olarak bilinmeyen bir aşının sorumluluk alınmadan insanlığa zorla uygulanmak istenmesine karşıyım.

6. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    Geçen günlerde biontech aşısı Fda den tam onay almadı mı?

Sizin bu konularda referans aldığınız kurum Fda değilse “ ki olabilir” peki hangi kurum ?

7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    "Büyük oyun"u unutuyorsunuz. Tüm büyük şirketler, devletler, medya organları felan düzenin içinde... Bu bir komplo teorisi. İnanmayı seçen bazılarımıza da öyle mantıklı geliyor demek ki.

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Çoğu kurum aynı gücün etkisinde. FDA CDC WHO hiçbirine güvenmiyorum. Eskiden beri takip ettiğim ve beğendiğim doktor ve sağlıkçılara ayrıca yakın çevremde yaşayıp gördüklerime dayanarak bu yolu seçtim.

9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    Artık bu konuların ayağa düştüğü ve bilinçli bir sulandırmanın olduğu aşikar.
    Geçmişte ne olduysa şimdide o oluyor ve gelecektede üç aşağı beş yukarı o olacak.
    Dünyanın, kendi nesillerinin ve inançlarının kaderini kendileri yazmak isteyen yada başkalarının insafında yazılmasını istemeyen yapıların karşılıklı pozisyonlanmaları.

Çocukluktan bugüne kadar olduğunuz aşılara ve çocuklarınıza yaptırdığınız veya yaptıracağınız aşılara nasıl güvenebiliyorsunuz peki ?

Sonuçta sizin için hepsinin arkasında ki güç; aynı güç .

Temel aşıların yıllardır tüm dünyaya yapıldığı ve o aşıları üreten-denetleyen-dağıtan-aşılayanında sizin inancınız gereği aynı merkez olduğuna göre ; ne gerek vardı bu kadar patırtı gürültüye?

Sonuçta şimdiye kadar çoktan bu temel aşıların içine istedikleri hangi madde ise katıp çoktan ikinci-üçüncü-dördüncü faza geçmemişlermiydi?

#249 Serhat, 11 Eylül 2021
    Son düzenleme: 11 Eylül 2021
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Aşı karşıtı olmadığımı söylemekle beraber evet güncel bilgilerimle eskiden yapılan bazı aşıların da kar zarar dengesinde terazinin ne tarafının ağır çektiğinden emin olamıyorum. Bir de şu var , günümüzdeki baskılar geçmişte bu derecede yasanmamisti diye hatırlıyorum.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Problem şu ki FDA, CDC, USDA ve EPA gibi kuruluşların nasıl çalıştıkları hakkında doğru bilgi sahibi değilsiniz, ama fikir sahibisiniz.

Tahminim birebir iletişimde olduğunuz insanlar arasında, o kuruluşları yakından tanıyan, yıllardır tanıdığı arkadaşları o kurumlarda çalışan, az sayıda kişiden biriyimdir. Ama hiç kulak asmadınız bile yazdıklarıma, çünkü inanmak istediklerinizle çelişmekte. Onun için kaynağı daha uzak ta olsa, inanmak istediğinize yakın argümanları seçtiniz.

Velhasıl daha da temelinde olayın inandığınız gibi olmama ihtimalini kabullenmeye açık değilsiniz. Yani sabit fikirlisiniz.

Kimileri sabit fikirli olmayı bir suçlama ya da hakaret gibi algılıyor ama bence gayet insani bir durum. Allah biliyor zamanında sabit fikirli olduğum bir çok konu oldu, belki hâlâ da vardır. O anda fikrimin verilerle değişmesi çok mümkün değildi. Çünkü aksini kabule hazır değildim zihnen.

#251 zxc, 11 Eylül 2021
    Son düzenleme: 11 Eylül 2021
  12. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Belki sabit fikirli olabilirim, o kurumlar hakkında yanlış bilgiler edinmiş te olabilirim. Ama şahit olduğum öngörüler ve uzun yıllarda gerçekleşen sonuçlar var. Sağlık sektörüne de uzak değilim. Yanlış tercihler yapmış ve yapmaya devam ediyor da olabilirim. Ama tercih benim tercihim.
    Edebiyatım iyi değildir. Kendimi doğru ifade edemiyor olabilirim ama sizlere son sözüm çocuklarınıza aşı yaptırmaya karar verirken iyi düşünün.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Eminim herkes çocuğuna aşı yaptırırken iyi düşünüyordur.

Şahsen bizimkinin yaşı tuttuğu gün Covid-19 aşısını yaptıracağım. Katıldığı sınıflarda ve okul otobüsünde Covid-19 teşhisi konulan en az 10 arkadaşı oldu son bir ayda. Şakası yok. Türkiye'deki yeğenlerim oldular bile.

Dediğim gibi, eninde sonunda çalışmaya devam etmek isteyen herkes ya haftada bir test, ya da aşı olmak zorunda kalacak.

artears bunu beğendi.
  14. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    344
    Benim itiraz ettiğim başka bir husus var.

Aşı olmak istemeyen kamu çalışanlarına PCR testi zorunluluğu getirildi Türkiye'de. Bu kişilerden haftada 1 defa PCR testi istenecek ve test ücretini de işveren olarak kamu kurumu karşılayacak. Bir PCR testinin bedeli 250 TL. Yani aşı karşıtı olan bir memurun keyfi kaçmasın diye kamunun bütçesinden ayda 1000 TL çıkmış olacak.

Ben ödediğim vergiyle bu şımarıklığı finanse etmek istemiyorum.

mattiadestro, artears ve yigitboylu bunu beğendi.
  15. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    Pcr testleri 48 saat geçerli değil mi?

Ayrıca, bu insanlar şımarıklıktan değil kuzu postu giymişlerin korkutmalarından aşılanmıyorlar.

yigitboylu bunu beğendi.
  16. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Covid19 çocuklarda da etkili oluyor maalesef. Kimi nasıl vuracağı belli olmayan bir hastalık için, vücutta ne hasarlar bırakacağı belli olmayan bir hastalık için, aşı olmaya karşıyım demek benim açımdan hiç makul ve mantıklı değildir. Yakalanınca ölebilirsin, ötesi var mı? Kaldı ki, memleketimiz özelinde konuşuyorum, iktidar karşıtı en ufak bir organizasyona izin dahi verilmezken, maske ve mesafenin bu kadar önem taşıdığı bir durumda, akp'li sağlık bakanının da "aşınızı gecikmeden olun" dediği bir durumda, aşı karşıtı bir mitinge izin vermek halk sağlığını korumaya vurulan büyük bir darbedir ve eleştirilmesi gereken çok yanlış bir karardır.

Ayrıca üstteki arkadaşımıza da katılıyorum. Mesela benim çocuğumu eğitime gönderdiğim bir kurumda, kurum çalışanı aşı olmuyorum diyemez. Ben bu keyfi yaklaşımın hem vergisel yükünü, hem de yaratacağı sağlık riskini çekmek zorunda değilim. PCR testi yanlış negatif de verebilen bir test. Bu oran neredeyse %40. Benim gözümde test olunması dahi bir şey ifade etmiyor. Siz eğer aşı olmayanı hiçbir kalabalık yere almazsanız, ki market, sinema, avm, toplu taşıma vs. buna dahil, PCR testinin ücretini de kişinin kendisinden almaya başlarsanız görürüz o zaman "benim vücudum, benim kararım"cıları.

Sent from my fridge using Tapatalk

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Önce öyle başlar. Her hafta test insanları aşı olmaya zorlar. Sebepsiz aşı olmamakta ısrar edenlerin sayısı azalmazsa maliyetine testler satışa sunulur.

Bir de türlü sebeplerle aşı olamayanlar var, mesela organ nakli olmuş olanlar. O insanlar için haftalık test tek çözüm. Ki en çok risk altında kalanlar da onlar.

Bir de hastalığı geçirmiş olanlar da bir miktar bağışıklık taşıyorlar.

Bunların hepsi bir yana, vergilerle neler neler finanse ediyoruz... En azından bir avuç yolsuzun lüksüne ve açgözlülüğüne değil, saçma da olsa vatandaşımızın kendince haklı olduğunu düşündüğü bir şeye harcanıyor... Bu bile bir şey.

18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Etrafınızda covid e yakalanıp ağır geçirmiş kronik hastalığı olmayan çocuk var mı. Bizim evde 12 yaşındaki kızım dahil herkes geçirdi sadece 71 yaşındaki kayinpederim ağır geçirdi. Ona da eşim ilaç kullandirmadı. Kendisi bypass ameliyatlıdır bu arada. Kızım da 1 günde atlattı.

19. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    458
    Benim bu konuda anlamadığım şöyle bir şey var. Aşı olunmasını savunanlar toplum olarak bu hastalığı yenebileceğine dair inancı olduğu için savunuyor. “Aşı karşıtları” aşı olmayarak kendilerini aşının zararlarından koruyabilirler. Bu son derece kişisel bir konu. Test opsiyonu da sunuluyor hayatlarına devam etmeleri için. Bu biz olmuyoruz siz de olmayın çığırtkanlığının, ortaçağ karanlığından gerçekten farkı yok.

Toplum düzenini sağlamak için bir takım genel kuralların koyulup çalıştırılması lazım. Buna yapacak bir şey yok. Kırmızı ışıkta beklemek zaman kaybı gibi durabilir ama beklemek zorundayız. Benim zamanım kayboluyor, beklerken freni patlamış bir kamyon arkadan bana gelip çarpabilir gibi komplo teorileriyle kırmızıda durmayı reddedebilirsiniz. Ancak bunun sonuçları vardır. Geçtiğinizde, kurala uyan yeşilde geçen bir insanın hayatına mal olabilirsiniz veyahut kaza yapmaz sadece ceza ödersiniz. Yerine göre ceza bile ödemeyebilirsiniz. Korkarım medeni toplum düzeninde gelişen şartlara göre kuralların koyulması kaçınılmaz.

Madem aşı olan korunuyor, nedir kardeşim bu aşı baskısı argümanını anlıyorum. Ama desteklemiyorum. Örneğimi yukarıda ilettim. Bu hastalıkta toplum olarak hareket etmemiz lazım. Yeşilde geçen masum bir insanın arka koltukta oturan tamamen konudan ilgisiz bir sevdiğini öldürebilirsiniz.

Bugün hayatta kalmak için elimizde güvendiğimiz bilimin sunduğu çözüm bu. Daha iyi bir çözüm önermeden, komplo teorileriyle muhalefet olmanın akla yatan kısmını görmekte zorlanıyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Engin bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Varsayalım ki yok. Bu cevap ne demek sizce?