Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Benden bu kadar..

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Salgın modelleri üzerine çalışmışlığım var. Katıldığım bir konferansta Chicago şehrine yapılacak bir biyo saldırının tüm şehir çapında yapılan bir simülasyonunu içeren bir çalışmanın prezentasyonu dinledim. "agent based model" diye geçen bir model kullanmışlar, yani her birey ve o bireylerin günlük yaşamları ve etkileşimleri simülasyonun bir parçası. Demografi, iş trafiği, ulaşım, eğitim dahil yaşayan bir şehir inşa ediliyor bilgisayar ortamında. DARPA tarafından fonlanan, çok uzun ve kapsamlı, bazı hassas kısımları classified bir çalışma.

Sonuç: Saldırıyı yayan ne önemli etken ne biliyor musunuz? Kreş ve ilkokullar. Çünkü hayatında başka türlü kolay kolay bir araya gelmeyecek insanların çocukları aynı kreş ve okullara gidiyorlar, ve küçük çocuklar da küçük çocuk oldukları için iç içeler...

Sıtma için sivrisinek neyse, pandemi için okul ve kreşe giden küçük çocuk ta o, yani "disease vector".

Covid-19'un en iyi yanlarından biri küçük çocuklara bulaşmamasıydı. Delta varyantı daha küçük yaştaki çocukları etkileyebiliyor ve daha bulaşıcı. İleride çıkacak varyantların nasıl olacağı belli değil. O yüzden buna çok fırsat vermeden en kısa zamanda bu virüsün önünün kesilmesi lazım.

Robius ve mavi bunu beğendi.
  3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
  4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Bravo! DSÖ Avrupa direktörü Dr.Hans Kruge'nin ipliğini pazara çıkardınız, kaç paralık adam olduğunu bütün dünya gördü. Şimdi onun yerine yoldan ilk geçen adamı çevirip direktör yapalım olsun bitsin.

Keşke bir de ne dediğini anlasaydınız. Pandemi başka, "influenza gibi bizimle yaşamaya devam etmek" başka. İnfluenza pandemisi var mı mesela şu anda? En son ne zaman influenza salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması yaşadınız? Kafeler, restoranlar, AVM ler okullar en son ne zaman influenza nedeniyle kapandı?

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Yorum mu yaptım ki anlamadığı mı nereden çıkardınız?

6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Anlıyorum, bile bile suyu bulandırma yani. Umarım değildir ama bir nevi konuyu trollüyor ve geri dönüşlerle eğleniyorsunuz galiba.

7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Siz beni boşverin. Uzman olarak haber hakkında yorumunuz varsa yapın da bilgilenelim

8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    İş yerinden linki açmıyor, akşam evden bakayım.

9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Çok detaylı bilgi içermeyen kısa bir yazı. Yanlış anlamadıysam "hacı hani %70 aşılanınca pandemi bitecekti, ne oldu?" demişler, o da "yeni varyantların ortaya çıkması durumu değiştirdi" gibi bir yanıt vermiş. "Yeni aşılama stratejileri lazım falan" demiş ama onların ne olduğunu söylememiş.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Çocuklarda Covid-19:

11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Gelişim çağında en çok ihtiyaç duydukları şey olan oksijenden mahrum bırakılacak çocuklar. Neymiş taşıyıcı olup, virüsü aşılı ebeveynlerine bulaştıracaklarmış. Bla bla bla

12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Haberde New York'ta okulların açılmasını takiben çocuk vakalarda ciddi artış olduğu söyleniyor ne yazık ki. ( Zaten baştan beri en büyük korkum buydu, hep virüsün çocukları da hasta eden bir değişim geçirmesinden korktum, korkuyorum.)

Haberde ayrıca aileler, yetkili merciler aşının çocuklarda kullanımına onay vermeden önce, çocuklarını aşılatma peşine düşmemeleri yönünde uyarılıyor. Ve FDA'in çocuk aşıları konusunu kestirme yollara sapmadan (aceleye getirmeden) ele alacağını söylüyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 14 Eylül 2021 ---
    Ben de çocukların sağlıklı gelişimi için diğer çocuklarla etkileşiminin çok önemli olduğunu düşünüyorum açıkçası. Erken yaşlarda gerekli bağlantıları kuramayan çocukların ileride bu becerileri kazanamamalarından kaygılanıyorum. Çocuklar, çocuklarla oynamalı, sosyalleşmeli ve dediğiniz gibi bedensel gelişim için evden çıkmalı, parklarda bahçelerde koşup oynamalı. Bizler de bunu en kısa sürede mümkün kılabilmek adına, pandemiyi bir an önce bitirmek için, üzerimize düşen her görevi yapmalıyız. Yetkililerin aldığı her önleme (maske, mesafe, hijyen hatta aşı) uymalıyız. Bunu çocuklarımıza borçluyuz.

BatmaN19, Cyril, zxc ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Izleyip anlamadan mi yorum yaptiniz? Oyle bir bilgi yok cunku videoda...

O dediginizi yukarida ben aktardim, alaninda dunyadaki en ileri arastirma merkezlerinden birinde dinledigim bilimsel bir sunumdan.

Video'da okullar kapansin falan da demiyor. Neye tepki verdiginizin farkinda bile degilsiniz sanki.

14. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Sosyal medya denen lağım çukurunun ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu anlamama vesile olmuş olan virüstür kendileri. Tüm dünyada bilgi sahibi olmayıp da fikir sahibi olan milyonlarca insan bir şekilde kendilerini yöneten yarım akıllı insanları manipüle etmeyi başardı ve her gün yeni bir sözüm ona "bilimsel gerçeklik" ve onu reddeden "vatan hayını" (bilerek yanlış yazdım) ile karşılaşır olduk. Evet. "Bilimsel" olunca bir şey çok kesin ve net oluyor çünkü. Bilimin ne olduğundan habersiz, hayatında eline romandan ya da din kitabından başka bir şey almamış milyonlarca insan bir anda "bilim insanı" kesildi ve geldiğimiz durum ortada. Bu aptallığımızın ceremesini daha seneler boyu çekeceğiz. İşin kötü tarafı bizimkisi gelişmiş bir ülke değil. Hatta demokratik bile değil. Tuzu kuruları tenzih ediyorum, size zaten bir şey olmaz. En kötü gider avrupada yaşarsınız. Ama geri kalan bizler kendi elimizle öyle güzel teslim oluyoruz öyle kuzu kuzu veriyoruz ki birer birer o çok zor kazandığımız, hatta bırakın kazanmayı, bize bedava verilen, kıymetini bilmediğimiz özgürlüklerimizi... Neyse, daha kötü günlerde görüşmek üzere.

yigitboylu bunu beğendi.
  15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Hayır

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Kimler neden aşı olmuyor?

yigitboylu bunu beğendi.
  17. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Aşı konusu, aşı olmayanları/olmak istemeyenleri kolayca vatan haini/aptal/gerici filan ilan edebilecek kadar basit bir konu değil. Sosyal hayatın ve toplumsal düzenin bugüne kadar pek karşılaşmadığı yeni tecrübeler bunlar. Bireysel özgürlükler ve toplumsal beka sınırları nerede biter nerede başlar, bu konular öyle iki günde bir kaç kişinin karar alıp uygulamaya koyacağı şeyler değildir. Bugün hiç düşünmeden varlığını kabul ettiğimiz bir çok özgürlüğün kazanılması yüzyıllar almıştır. Hiç kimse hiç kimseye babasının hayrına iyilik etmez, bir şey vermez. Hele ki politikacılar. Yeni nesiller malesef bir çok şeyin farkında değiller çünkü çok korunaklı yetiştiler ve hiç acı ve zorluk görmediler. Bir çok şeyin farkında değiller. Her şeyin net/kesin olduğu bir dünyada yaşamak herkese çok daha kolay geliyor ama bu hiç de iyi bişey değil. Her şeye şüpheyle yaklaşmak, her zaman yanılabileceğini kabul etmek bizi doğru yola götürecektir.

18. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,750
    Hocam hiç bir kanıta dayanmayan hurafelerin peşine düşer de modern bilimden, nedensellikten, yani sebep sonuç ilişkisinden, şüphe edersen doğru yolu değil anca yeniden karanlık çağı bulursun. Sorun aşının reddedilmesi değil, sorun bunun herhangi bir kanıta, mantıklı sebebe dayanılmadan "ben öyle düşünüyorum/öyle olduğuna inanıyorum" temeliyle reddedilmesi.

#278 Mikrobiyolog, 17 Eylül 2021
    Son düzenleme: 17 Eylül 2021
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Tabii ki. Dusunun ki secmenin bir kismini karsilarina alip asi olmaya zorluyorlar... Cunku biliyorlar ki yapmasalar, kotulesen ekonomi ve hayat sartlari sebebiyle daha cok destek kaybedecekler.

Kimse hic bir sebeple kolayca vatan haini/aptal/gerici ilan edilmemeli.

"Asi olmak istemeyen de olmasin, herkesin ozgurlugu" demek istiyor herkes, lakin makul tek bir sebep beyan edemeden bu ozgurlugunu kullanmak isteyenler yuzunden olusan can ve ekonomik kaybın boyutu bunu demeyi zorlastirmakta. Sorun da burada.

Tabii ki supheci olalim. Lakin biz bir konuda supheci oldugumuz icin can ve mal kaybi olusuyorsa, belki o an o konuda supheci degil, kararli olmanin vaktidir?

#279 zxc, 17 Eylül 2021
    Son düzenleme: 17 Eylül 2021
  20. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189
    İlginç bir şekilde bu korona aşı karşıtlığını dünyada marjinal seviyede satın alan ve benim birebir tanıdığım farklı batılı milletten diyeceğimiz tipler nedense düşünce yapısı olarak aynı tornadan çıkmış gibiler.

Irkçı, paranoyak ve antisemitist.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature