Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    dusunceniz ve soylemleriniz cok yanlis bu saydiklarinizin hic biri degilim sadece asinin bukadar kisa surede buluna bilicegine inanmadigim icin asi olmuyorum ve herkezin kendi ozgur iradesi asi dayatilamaz bende asi olanayanlar hakkinda sizin gibi konussam sizden farkim kalmaz oyuzden bisey demiyorum oyuzden yorumlara dikket edin

2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Ne diyeceğimi bilemiyorum, eğitiminizi ve ne alada çalıştığınızı çok merak ettim.

3. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    ilk okul mezunu olabilirim yada hic okumamis yada universite yuksek lisans doktora yapmis olabilirim yada insaatta bi calisan yada hastanede yada herhangi bi is soktoru cokmu onemli bu asi olmak istemeyenleri yargilamak icin bi derecemi acaba ? belkide maddi durumumuda sora bilirsiniz bu sorulardan sonra onada gelir sanirim yada hangi partiye oy verdigim dini inancim

zxc ve sambadejan bunu beğendi.
  4. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7

Aksine bu gayet yeterli oldu. Teşekkürler.

synweap ve pea bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Önemli tabi, bilimsel bir konuda yorum yapıyorsunuz, yeterliliğiniz var mı onu merak ettim.

mRNA'nın, onu geçtim RNA'nın ne olduğunu bilmeyen insanlar mRNA aşısına karşıyım diyorlar.

Futboldan bahsetmiyoruz burada, kusura bakmayın ama bu konuda bilginiz yoksa fikriniz de olmamalı. Bir bilene sormalı, yüzünüzü bilim adamlarına dönmelisiniz.

Futbolda ofsayt kuralını bilmeden yorum yaparsanız anca kahvede küçük düşersiniz ama bu mevzuda bilmeden böyle yorumlar yaparsanız bütün Türk milletine zararınız dokunur.

Hani reis diyor ya "haddini bil!" diye, işte haddini bilinecek yer tam da burasıdır.

Bilmiyorsanız bilmediğinizi bilin -ki bu bile büyük bir erdemdir. "Ben anlamam" deyin, sağlık bakanlığı, bilim kurulu, bu işi iyi bilenler, ne diyorsa onu yapın, gidin aşınızı olun.

Bilmediğiniz konularda da yetkinliğiniz yoksa biliyormuş gibi lütfen konuşmayın. Ben burada tutup, misal, hukuk konusunda atıp tutuyor muyum?

jakabo ve AvantGarde bunu beğendi.
  6. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    Sizinle birebir zaten tanışmıyoruz ki…

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  7. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    sizin egitiminiz calistiginiz alan nedir ? yada uzmanliginiz yada ornek verdiginiz siyasetcilerin egitimleri yada diplomalari varmi yada bizi temsil eden vekillerin kaci uni mezunu egitimli yada bu asi icin aciklama yapanlarin cok bileblerin egitimleri ise alinirken neye gore alindiklari falan filan da kendi vucuduma bisey yaptirirken yada yaptirmak istemezken nie egitimim bilgim calistigim sektor soruluyo bu cok garip sizin bilginiz egitiminiz calistiginiz sektor nedir acaba yada insanlar vucutlarina bisey yaptirmak icin ve yapilmasi ici ke di kararlari olmasi icin ne gibi bir egitim ve calisma sektorunde olmasi gerekir ama hala sizinkini merak ediyorum

8. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7

Mesele insanların vücutlarına bir şey yaptırmaktan öte. Denek muamelesi görmüyorsunuz emin olun. En çok kişiyi en kısa sürede bağışıklığa ulaştırmak akil olanın gayretidir. Aşıya direnip bulunduğu ortamlara bulaşı arttıracak senaryoyu düşünün. Aşılanmamayı tercih ederek etrafınızdaki sosyal yaşama zarar vermeniz oldukça yüksek ihtimal. Kendiniz kadar başkalarını da düşünürseniz anlaşılması daha kolay olur. Tıp çalışanlarının emekleri, gece ve gündüzleri boşa gidiyor. Yetkinlik meselesini sorgulamak da hoş, kolay bizim ülkede. Anlamadığınız nokta şu; bu seçim veya kararlara bırakılacak bir durum değil. Bilgiye ulaşmak için çaba göstermek gerekir. Yıllarını ömrünü bu işe vermiş insanların birikimlerini iki kelamla sorgulamak yerine aşı olmak daha yerinde bir karar olur. Umarım milletimiz bu buhranlardan bir an önce kurtulur ve herkes alınabilecek tüm önlemleri harfiyen uygular.

#288 AvantGarde, 17 Eylül 2021
    Son düzenleme: 17 Eylül 2021
  9. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    bu yazilanlarin hepsini unutun siz insalari yada insanlarda degilde size gore egitimli calistigi soktore gore yada oda degil size gore karsinizda gordugunuze isim veremedim neye gore ayiriyosunuz onu cok merak ettim
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Eylül 2021 ---
    herseyi gectim siz kim oluyosunuz da beni yargilama hakkini kendinizde buluyosunuz yok egitim yok calistigim soktor falan filan bunu soran sanki asiyi buldu coronadan dunyayi kurtardi siz kimsiniz vasfiniz nedir egitiminiz tip alaninda bilginiz mezun dugunuz okul yaptiginiz calismalar

10. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,181
    Sorun ; sadece kurumların referans alınabileceği bir konuda, bir kısım insanın sadece kendi kişisel hissiyatlarını yada rol model gördüklerinin kişisel hissiyatlarını kendilerine referans almaları ve dünya sağlık örgütü yada medeni dünyanın medeni sağlık bakanlıklarını ve bunlara bağlı referans kurumları “ne hikmetse“ kendilerine referans almaya değer görmemeleri.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

11. burakk

burakk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    konu oralardan coktan gecti egitim ve calisma sektorunu soran insanlarsan sonra kendilerini ne goruyolar acaba cok merak ettin ins corona hakkinda bi calismalari vardir kalkip hemsire hasta bakici anestezist hastanede guvenlik gorevlisi kantinci hasta bakici disci daha alaninda uzman olmayan bi surusu olmaz ins

12. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Hemşire veya anestezi doktoru olması size bilgi aktaramayacağı anlamına mı geliyor? Şunca zamandır sağlık çalışanlarının yaşadıklarını bir kalemde aşağı görmeniz hiç affı olacak bir şey değil. İlla prof. mu olması lazım sizinle "uzmanı olmadığınız" konuyu tartışması için. En hafif tabirle yaptığınız ayıp. Hipokratı falan bilmem ama aşıyı reddedip de aşı karşıtı söylemi olanların sağlık hizmetleri askıya alınsa fena olmaz. Yardım bekleyenler arada kaynamamış olur. Doğal seleksiyonun seçimlerle meydana gelmiş hali diye anlatırız sonraki nesillere.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    İnsanları özgür oldukları tercihlerine göre etiketlemenin yanlış olduğu konusunda katılıyorum size.

Ama bu özgürlüğünüzün uzun sürmeyeceğini umarım görebiliyorsunuzdur. Çünkü tercihleriniz yüzünden insanlar can ve mal kaybı yaşamakta. Onun için de tercihlerinizin sebebini sorgulamaktalar. Ve şimdiye kadar aldıkları komik sebepler de onları "bu saçmalıklar yüzden mi bu kadar can ve mal kaybı yaşanmakta" tepkisine itmekte...

Mesela verdiğiniz "aşının bu kadar kısa sürede bulunabiliceğine inanmıyorum" sebebi de makul bir gerekçe değil. Sabit fikirli olmayan biri gerçeğin öyle olmadığına ulaşabilir günümüzde.

Ancak dediğim gibi. "Yahu varsın ulaşmasın. ille de ulaşmak zorunda mı?" demek geliyor içimden. Ama malesef durum ciddi. İnsanların yaşama ve geçinme (çalışmalarının karşılığını alabilme) hakkı, bu konuda keyfi tercih özgürlüğü ile karşı karşıya geldiğinde, neyin tercih edileceği konusunda farklı düşündüğümüzü zannetmiyorum.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    İnsanlar hadlerini aştığında her paylaşıma cevap yazıp mangalda kül bırakmıyorsunuz. Ama biri haddini aşmadan doğru düzgün yazınca da tersleyiveriyorsunuz.

Umarım aşı karşıtları hakkında oluşan ön yargıya bizzat katkıda bulunduğunuzun farkındasınızdır.
    Ben de yukarıdaki yorumu bu paylaşımınızı görmeden önce yazmıştım. Kusura bakmayın.

Yukarıda bold ettiğim kısım doğru değil. Zaten ilgilendirdiği için bu sorun ortaya çıkmakta. Yoksa kim ne diye karışsın sizin aşı olmama özgürlüğünüze?

#294 zxc, 17 Eylül 2021
    Son düzenleme: 17 Eylül 2021
  15. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7

Aşı olman veya olmaman, enfekte olup, başkalarına hastalık bulaştırmanla ilintili. Sadece kendi hayatın değil insan olmanın gereğiyle çevrendekilere de zarar teşkil ediyorsun. Aşı olmazsan belki ben belki başkası senin "benim bedenim benim kararım" çığırtkanlığın sebebiyle zarar görmüş olacak/olması muhtemel. Hep birlikte alınacak önlemleri uygularsak mantık ve akıl galip gelecek. İnsanlar sosyal varlıklar. Haliyle çevreleriyle de kontak halindeler. Eğer aşı olursan bu bahsedilen bulaş riskini azaltmış, kendin ve etrafındakilerin de canını bir nebze olsun korumuş olacaksın. Bu şekilde aşılanmış çoğunluk ile kitleler korunmuş olacak. Sabahtan beri konuştuğumuz da bu zaten. Aşı olmamak ile bu en basit ve etkili adımı atmıyorsun. Bilimden doktordan falan giriyorsun. Ama aslında savunduğun düşünce dahi ben merkezli ve bilimsel bir alt yapıya sahip değil. Sen, ben, ve diğerleri aşılanarak sürü bağışıklığına ulaşırsak başarı oranımız artıyor. Sosyal çevremiz sebebiyle bu gibi ortamlarda hepimiz birbirimizden mesulüz. Karşılıklı birbirimizi korumaya çalıştığımız bir savaşta aşı karşıtı olarak cepheden kaçmış oluyorsunuz. Hani yararımız zaten yok ama zararımızı en aza indirgemek için sadece aşı olacağız bu kadar basit. Hala ne anlaşılmadı anlam veremiyorum.
    @burakk anca özel mesajlaşma ile kendin gibi çirkinleşir küfür edersin :) Misliyle iade ediyorum. Akıl ve mantıktan uzak birinin bu kadar yaş almış olması da düşündürücü gerçekten.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Kendi adıma konuşacak olursam:

Bence de haddinizi aşmadınız. Ancak sona doğru kaba ifadeleriniz oldu.

Aşı yaptırmanıza neden karışabileceklerini, ve de eninde sonunda karışacaklarını yukarıda belirttim. Tekrara hacet yok.

Aşı olmanın mı, yoksa olmamanın mı daha bilimsel ve doğru bir karar olduğuna sabit fikirli olmayan her insan ulaşabilir bence. Eğer gerçekten merak ediyorsanız, cevabını bulabilirsiniz.

Sizle hiç bir sıkıntım yok. Tanımıyorum ki sizi. Size özel mesaj yazmaya niyetim yok. Burası bir forum. Siz nasıl fikrinizi paylaşıyorsanız, ben de aynı şekilde fikrimi paylaşıyorum.

Hoşunuza gitmeyen şeyler yazanlara karşı "sektirin gidin" yazmak yerine ilk baştaki gibi daha yapıcı yaklaşmanız daha faydalı olabilir, çünkü moderatör olmayan herkes gibi sizin de kimin ne yazabileceği konusunda hiç bir yaptırım gücünüz yok.

17. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Öncelikle söylemek isterim ki, yabancı forumlara göre, troll'lüğün sınırlarında dolaşan mesajlara çok daha anlayışlı ve ılımlı yaklaşan bir forum olduğumuzu görüyorum ve bunun hoşuma giden, sıcak bir yanı da olduğunu itiraf etmem lazım.

İkinci olarak beni rahatsız eden nokta veya noktalara değineceğim:

"Benim vücudum, benim kararım" pandemi koşullarında geçerli olacak bir söylem değil. Kaldı ki AIHM'nin de bu yönde kararı var. Bunun, takılan maskenin karşı tarafı da korumasından hiç bir farkı yok. Siz karşı tarafın sağlığına müdahale edecek bir aksiyon alıyorsunuz, bu durumda da tepki görmemeyi bekleyemezsiniz.

Ben aşı olmamış veya maske takmayı reddeden insanlarla aynı ortama girmeyi istemiyorum. Aşı olmayı reddettiğiniz anda toplu hiçbir alana giremiyor olmalısınız. Eğer devletin toplum sağlığını koruma görevi varsa, ki vatandaşların sağlığını korumak görev tanımında var, o zaman yaptırımlarla karşılaşmalısınız. Bizim memleket bu konuda laçka tabii, ama normal şartlarda markete, avm'lere, lokantaya, sinemaya ve bunun gibi toplu yerlere girememeniz, toplu taşıma kullanamamanız gerek, zira sizin aldığınız karar benim sağlığımı riske atan bir karar. Sizin özgürlükleriniz, başkalarının özgürlüklerine müdahale ettiği noktada biter ve sizin özgürlüğünüz olmaktan çıkar. Burada tepkinin ana noktasını bu oluşturuyor aslında. Bu, sizin sabah kahvaltıda omlet yeme özgürlüğünüz gibi basit bir şey değil. Ona karışan var mı? İlla haşlama yumurta yiyeceksiniz, veya omlet olmaz, ancak menemen olur, demiyoruz biz. Ama sizin özgürlüğünüz, benim sağlığımı korumama, pandemi süresinin uzamasına yol açarak sokakta bile rahatça dolaşmama engel olacak bir kararsa, o artık sizin özgürlüğünüz değildir; veya bu yönde ısrarcı olursanız da benim bulunduğum hiç bir yere girmeyeceksiniz ve bunun ağır yaptırımları olacak.

Son olarak, konu ile alakasız ve TDK'da da çalışmıyorum ama, noktalama işaretleri, kelimelerin doğru yazılışları, büyük-küçük harf kullanımı gibi konulara da özen göstermemizi rica ediyorum. Forumda fikir beyan ediyorsak, karşı tarafın da yazdıklarımızı zorlanmadan okuyabiliyor olmasını, en azından saygı gereği, sağlıyor olmamız gerek diye düşünüyorum.

Sent from my fridge using Tapatalk

barocka ve AvantGarde bunu beğendi.
  18. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7

Hocam kişi belli ki troll. Biz de insan yerine koyup kaale alıyor laf anlatmaya çalışıyoruz. Kendisi özel mesajdan telefon numarası verip küfür ediyor. Yani boşa kürek çekiyoruz. Tipoloji ortada. Verdiği numara bile kim bilir kime ait. Seküler çerçevede insaniyetle neyin ne olduğunu anlayacak kapasitede birisi değil. Duvarlara konuşsak hak verir. Varsın aşı olmasın. Umarım kimseye zarar vermeden kendi küçük dünyasında yok olur.

19. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Arkadaşlar hiçbirimiz ilkokul mezunu eniştemizin sözlerine dayanarak bu tercihi yapmadık. "Bence" lerin altında, inandığımız konunun uzmanı hekimler ve çalışmalar var. Sizin kanıtlarınızı biz kabul etmiyoruz, bizimkileri de siz kabul etmiyorsunuz. Sağlık kurumlarının tutarsız açıklamaları da fikir birliğini zorlaştırıyor. Zorla aşılama mümkün mü bilemiyorum. Bazı araştırmacı yazarların bu yönde öngörüleri yıllar önce olmuştu. Böyle bir zorlama durumunda insanlar inanışlarını bir yana bırakıp teslim olur mu izleyip göreceğiz.

20. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Seneler önce "Siyaset Meydanı" diye bir program vardı Türkiye'de. Konusu sadece siyaset değildi. Bu programa her konuda karşıt görüşlü insanlar çıkartılır ve fikirleri çatıştırılırdı. O zamanlar televizyon kanallarında "tek görüş" hakim değildi bugünki gibi. "Siyaset meydanı" bir nevi münazara programı gibiydi diyebiliriz. Tabi münazara kültürü bizde olmadığı için "bağırış çağırış" programına dönüşürdü kısa sürede. Bu program her hafta yayınlandı, belki de binlerce insan çıkıp bişeyler anlattı. Fakat bu programa çıkan hiç kimsenin karşıt görüşlü insanları gerçek anlamda anlamak istediğini ya da anlamaya çabaladığını sanmıyorum. Hatta hiç kimsenin karşıt görüşü gerçek anlamda dinlediğini bile sanmıyorum. İnsanoğlu karşıt görüşü "nereye itiraz edebilirim" kafası ile dinliyor çünkü. O yüzden programın sonunda yine herkes nasıl geldiyse öyle çekip giderdi. İzleyen insanlar da programdan önce nasıl düşünüyorsa, programdan sonra da aynı düşünmeye devam ederdi. Çok defalar bilim ve din bu programda karşı karşıya getirilmiş, en sonunda yine herkes kendi ayakkabılarını giyip gitmişti. Sadece Türkiye'de değil. Bence tüm dünyada bu böyle. İnsanların fikirlerini, görüşlerini değiştiremiyorsunuz. Asla olmuyor. İsterseniz dünyada o konudaki en bilgili en saygı duyulan kişi olun, yine de sizin gibi düşünmeyen insanların fikrini değiştiremiyorsunuz.

Kısaca demek istediğim, bu konuları tartışmanın insanın vaktini boşa harcamakla eşdeğer olduğu. Bırakın herkes nasıl istiyosa öyle düşünsün. Çünkü eninde sonunda herkes nasıl istiyosa öyle düşünecek. Kimsenin fikri değişmeyecek.

barocka bunu beğendi.