Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Korona aşısı olanları “ normal temel aşılarda karşılaşılabilen komplikasyonlar harici” sizin inandığınız ve onları ileri yakın gelecekte bekleyen tehlikeler nedir ?

Buraya lütfen yazarsanız , bizde ileride bunların sağlamasını hep beraber yaparız.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  2. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Asi olup olmamak tabiki de kisinin hur iradesine birakilmali. Ama gunumuz sartlarinda toplumsal bilincinde yabana atilmamasi gerekiyor. Global olarak bir krizle ugrasiyoruz. Ekonomiler , hayatlar etkileniyor. Kisi asi olmak istemiyorsa olmayabilir ama asi olanla ayni muameleyi gormek istemesi de yersiz. Ben su anda Kanada'da yasiyorum. Burda da hergun yuruyusler, protestolar duzenleniyor. Bunlarin nedeni asi pasaportunun hayata gecirilmis olmasi. Su anda biz telefondan asi pasaportunu gorstermeden bir restoranta gidip oturup yemek yiyemiyoruz mesela. Ancak take out alabilir asisiz biri. Acik hava festivalleri dahil bu kural gecerli. Asi karsitlarinin isine gelmiyor tabiki bu. Sonucta biz de asi muptezeli oldugumuzdan gidip te asimizi olmadik. Toplumsal yasama entregre olabilmek adina asi olduk. Insanlar istiyor ki asi olan olsun ben olmayayim ama hayatima da oldugu gibi devam edebileyim. Ne yazik ki gunumuz sartlari boyle luksleri kaldiracak durumda degil. Insanoglu olarak bir soruna karsi mucadele veriyorsak herkes elini tasin altina koyabilmeli Koymak istmeyen olabilir, o zaman onun sonuclarina gore yasama erdemine de sahip olabilmeli insan. Asi olmadim ama her yere girip cikabileyim deyip sokakta protesto yapmayacak mesela. Bu benim kendi kararim, festivale gitmem, restoranda da oturup yemek yemem ne olacak diyebilmeli.

artears bunu beğendi.
  3. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357

ziprar bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Asi karsiti aciklamada bulunan bir sağlık kurumu var mi?

Herkesi zorla asi mumkun degil, makul da degil, cunku saglik sorunlari geregi asi olamayan insanlar mevcut (organ nakli vs.) Ancak "her hafta test ya da asi" zorunlulugu zaten gelmis durumda. Bu sekilde asi olmak istemeyenler uzerinde baski olusturulacak. Netice verirse daha ileri bir onlem alinmaz. Ancak netice vermezse kacinilmaz. Cunku birbiriyle celisen iki ayri gorus soz konusu. Bu durumda daha fazla insanin makul buldugu gorus gecerli olacaktir.

"Teslim olmama" durumunda kalacaginizi hic zannetmiyorum, cunku eninde sonunda kimsenin size zorla asi vuracagini zannetmiyorum. Ancak ciddi miktarda cezayi goze almadan markete giremezsiniz. Belki asi olmayanlar icin acik hava marketleri organize edilir? Mesela is yerine alinmazsiniz, isinizi kaybedersiniz. Yani hayatinizi simdiki gibi devam ettirmeniz ciddi sekilde zorlasir. Toplumla etkilesime girmeden kendi isinizi yapmaya calisabilirsiniz. Bir nevi ikinci sinif insan muamelesi gormeyi goze almaniz gerekir. Hakli olarak "Niye boyle, bu haksizlik degil mi?" diyebilirsiniz. Ancak digerleri de yine hakli olarak "Sizin yuzunen biz can ve mal kaybi yasamak istemiyoruz" diyeceklerdir. Celisen bu iki bakis acisi ancak mahkemede sonlanir, ve juri de coktan karar verdi. Insanlarin cogu asi olmayi tercih etti. Mahkum olan gorus asi karsitligi. Bunu desteklemek serbest olsa bile oldukca zor olacak.

Edit. @o_kan ile ayni zamanda yazmisiz. Ongorduklerime bizzat ornekler vermis. Katiliyorum.

artears bunu beğendi.
  5. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Evet bunu canlı izlemiştim. Çok rezil bi programdı. Özellikle söz alan ilahiyat öğrencilerinin yaptıkları gaflar. Bu arada Celal Şengör o dönemde çok saygı duyulan bir adamken bir kaç gün önce söylediği bir sözle malesef bütün itibarını yerle bir etmiştir.

6. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    357
    Celal hocayı savunmak için yazmıyorum bunları ama o adamın kafası biraz farklı çalışıyor; adam asperger. Bazı şeyleri olduğu gibi görüyor, anlıyor, söylüyor ve yapıyor. Bundan birkaç yıl önce 12 Eylül cuntasının hapishanedekilere b.k yedirmesi olayını da bu şekilde yorumlamıştı ve yine çok tepki almıştı o dönem.

Şengör'ün o kadına yaptığı şeyin, cinsel dürtülerinin eseri olduğunu zannetmiyorum. "Bu kız babasından hiç fıske yememiş, buna unutamayacağı bir ders vermem lazım" diye düşünüp yapmış olabilir. Zaten anladığım kadarıyla kadın da şikayetçi olmamış. Ben yapar mıyım, veya bir başkasının yapmasını tasvip eder miyim? Elbette ki hayır ama olayın kendisi kadar olaya sebep olan adam da anormal :)

onurdogan4 bunu beğendi.
  7. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Celal hocayı savunmak için yazmıyorum demişsiniz ama yazdığınız bariz bir biçimde Celal Şengörü savunuyor. Kusura bakmayın ama "cinsel taciz"in savunulacak bir tarafı yoktur. Eğer Celal hocanın akli melekeleri yerinde değil ise o zaman zaten üniversitede profesör olması da imkansızdır. Ki zaten hakkında idari soruşturma da açılmış. Umarım tez zamanda işsiz kalır. Kendini hemen ekranlara Fatih Altaylı gibi kendine benzeyenlerin yanına atacaktır ama toplum olarak bu tip insanların asla bir daha herhangi bir platformda seslerini duyurmalarına izin vermemeliyiz. Yanlışa alışmış olmak yanlışın yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez.

#307 twilightened, 19 Eylül 2021
    Son düzenleme: 21 Eylül 2021
    zxc, yigitboylu ve gatekeeper bunu beğendi.
  8. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    264
    Bence güzel programmış. Seyretmiş miydim hatırlamıyorum ama sayenizde tekrar seyrettim, teşekkürler.

Neden güzel, çünkü karşıt iki kutup üzerine bu derece sorunsuz program yapabilmek ve onları konuşturabilmek bile büyük başarı bence.

Keşke her alanda bu kadar konuşabilsek. Çünkü karşıtı ile konuşamayan, sadece kendi kutbuyla konuşarak ancak daha da kutuplaşıyor.

9. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Sayenizde, bu elit forum ve elit üyeleri hakkında : Gözlerim tamamen açıldı.

Ya kazara bunların geleneksel yıllık maskeli balolarına, sizin ve bizim gibi masumlar katılsaydık.

10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Kalp ve damar hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, immün sistem hastalıkları

Serhat bunu beğendi.
  11. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7

Merakımdan soruyorum. Mazur görün lütfen. Siz aşılanmayı şaibeli yan etkileri sebebiyle mi desteklemiyorsunuz? Kalp ve damar hastalıkları bildiğim kadarıyla uzun bir süre hiçbir şikayete sebep olmadan ilerleyebiliyor. Aşılamadan sonra kardiyovasküler sistemin "hastalık" derecesinde bir yan etkisi kanıtlanmış yahut gözlenmişse sizden kaynak rica ediyorum. Psikolojik yan etkiler hepimizin içinde bulunduğu "pandemi" şartlarında zaten gözlemlenmesi bu kadar kısa zamanda pek mümkün görünmüyor. Bağışıklık sistemi daha öznel bir mesele. Alerjik reaksiyonlar da öyle. Bilemiyorum. Ortaya bombayı bırakıp gidiyorsunuz. Ancak herhangi bir makale dahi olsa kaynak belirtmiyorsunuz. Ben merakım dolayısıyla ciddi mesai harcayarak bu dediğiniz çıkarımlara varamadım. Komplo teorisi olmadan örneklendirirseniz sevinirim.

Bir zamanların çocuk felci, su çiçeği gibi genç yaşın ciddi etkilendiği hastalıklara karşı üretilen aşılara da benzer tepkiler verdi toplumlar. Dayak yiyen hemşireden, köylerden kovulan sağlık ekiplerine kadar örnekler gördük. Sanki benzerlikler var.

jakabo bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Israilde Pfizer/Biontech olan cok dusuk bir yuzdede kalp damar rahatsizliklari gorulmustu sanirim, ama arastirmis degilim. Onemli olsa asi yasaklanirdi direk. Alternatifleri var sonucta. Gerisi komplo teorisi. Zaten "psikolojik rahatsızlıklar, immün sistem hastalıkları" toplumun bir kismini etkileyen ve sebebi kesin bilinmeyen sorunlar. Yani komplo teorileri icin bicilmis kaftan. Kanseri de ekleyelim tam olsun :) "asi kanserojenmis" desin biri sosyal medyada, yayilir gider... Cunku gordugum kadariyla asi karsitlari bu tip bilgileri cok sorgulamadan kabul etme egiliminde.

#312 zxc, 20 Eylül 2021
    Son düzenleme: 20 Eylül 2021
    onurdogan4 bunu beğendi.
  13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/adverse-events.html

CDC sayıları düşük göstermekle birlikte yan etkilerin çoğunu kabul ediyor. Dip not; yan etkiler sadece dünyada var. Türkiye de aşıya bağlı hiç yan etki ve ölüm yok. Yersen..

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    CDC verilerini kaynak gostermeniz ilginc. Cunku CDC'nin guvenilir olmadigini iddia ediyorsunuz. Lakin CDC'nin "yan etkisi var" beyani fikrinizle ortustugu icin bu sorun olmuyor. Ama CDC'nin gozlemlenen yan etkinin azligi beyani fikrinizle ortusmedigi icin o kismi reddediyorsunuz. Yukaridaki "confirmation bias" cizelgesine tam uygun bir ornek olmussunuz... :)

Asinin oldurmesiyle ilgili verdiginiz linkteki kisim. Kirmizi cumleye dikkat:

Reports of death after COVID-19 vaccination are rare. More than 380 million doses of COVID-19 vaccines were administered in the United States from December 14, 2020, through September 13, 2021. During this time, VAERS received 7,653 reports of death (0.0020%) among people who received a COVID-19 vaccine. FDA requires healthcare providers to report any death after COVID-19 vaccination to VAERS, even if it’s unclear whether the vaccine was the cause. Reports of adverse events to VAERS following vaccination, including deaths, do not necessarily mean that a vaccine caused a health problem. A review of available clinical information, including death certificates, autopsy, and medical records, has not established a causal link to COVID-19 vaccines. However, recent reports indicate a plausible causal relationship between the J&J/Janssen COVID-19 Vaccine and TTS, a rare and serious adverse event—blood clots with low platelets—which has caused deaths pdf icon [1.4 MB, 40 pages].

Asilanan 180+ milyon kisinin hic birisinin asi olduktan sonra 9 ay boyunca olmemesi bir mucize olurdu zaten...

jakabo ve AvantGarde bunu beğendi.
  15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Doğrudur işime gelen kısmına inanıyorum.

zxc bunu beğendi.
  16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,189
    Yurdum insanı demekki yıllardır korona aşısı ile çaktırılmadan aşılanıyormuş.
    Bu rahatsızlıklara sahip olmayan kaç kişi kaldı ki memlekette.

İşin ironisi: Korona aşısı olmama hakkı; kanuna, aşı olma hakkı; isteğe bağlı.

Yiğitin üstüne fazla gitmemek lazım, mazallah yarın-öbürgün gidip hakkımızda dava açsa; kanunun bana tanımış olduğu, aşı olmama hakkımdan ısrarla feragat etmem yönünde, ciddi psikolojik baskı görüyorum, diyerekten.
    Adam bir baktın Amerika’da yaşıyor çıktı.
    Amerikan mahkemeleri milyonluk tazminat kararlarıyla ünlü sonuçta.
    Yerelde sıkıntı olmaz.
    Aramızda üç-beş toplar öderizde, Amerika işin içine girerse , büyük sıkıntı.

#316 Serhat, 20 Eylül 2021
    Son düzenleme: 20 Eylül 2021
  17. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Arkadaşlar aşılar da çip var, elom busk starlünk uydulariyla dnamizi çalıp uzaylilara satiyor. Onlar da bizim kopyalarimizi üretip dünyaya gönderecek, sizi öldürüp işlerinizi çalacak, evlerinizi çalacak, karılarınızı sevecek.

Kesin bilgi yayayim, nasa da çaycı arkadaşım söyledi.

onurdogan4 ve theoldman bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Ha ha. İş fena değil. Ev de fena değil. Ama son anda zokayı yuttuğunu anladığında varsa yüzünü görmek isterdim :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Eylül 2021 ---
    Tam tersi bence. Internette şahsi yorum paylaşmanın dava ve cezayla sonuçlanması Amerika'dan ziyade bizde yaygın. Devlet büyüklerimiz çok çıtkırıldımlar...

19. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi çalkantılar öyle bir hale geldi ki, eğer çok rahat bir arkaplandan gelmiyorsanız zaten covidmiş şuymuş buymuş bunları dert edecek bile haliniz kalmıyor günün sonunda. Ben kendi sağlık sorunlarımla boğuşuyorum senelerdir. Covid vız gelir tırıs gider. Üstüne şimdi bi de ekonomik sorunlarla boğuşuyoruz ülke olarak. Markete girip küfür etmeden çıktığım gün yok. Benim gibi milyonlarca insan var. Maske takın bitecek dendi, kapanalım bitecek dendi, en son "aşı geldi mi bitecek" dendi, e millet bakıyor, herkes aşılı ama hala biten bişey yok. Herkesin canına tak etti artık. İnsanlara "cahil" demek çok kolay. Sabrın da bi sınırı var. Hiç bir pozitif teşvik yok. Sürekli negatif, sürekli olumsuz haberler. Okulları aç kapa aç kapa yalama ettiler. Türkiye'de her şeyin karar merci bellidir. Siyasiler. Her şeyde olduğu gibi bilimde de siyasiler ne derse o oluyor. Bunun adı da "Bilim Kurulu" oluyor. Türkiye refah seviyesi yüksek gelişmiş bir ülke değil. Eğitimli insanlar azınlıkta. İnsanlar zaten işsiz, sağlıksız, aç. Hayattan bezmiş herkes. Ben de dahil. Kendi ayrıcalıklı pozisyonunuzdan, ya da fildişi kulenizden mi demeliyim, başkalarını eleştirirken belki biraz da bunları düşünmeniz lazım. Tek keyfi futbol maçı izlemek olan milyonlarca insandan bahsediyoruz.

barocka, yigitboylu, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  20. twilightened

twilightened
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    https://tele1.com.tr/profesorden-co...amik-yerine-covid-19-asisi-mi-yapildi-474454/

https://streamable.com/3jgtc1

Alın size bilim. Adam profesör doktor. Kusura bakmayın ama yerim öyle bilimi. Aşı olmak istemeyen insan sonuna kadar haklıdır bundan sonra benim nazarımda. Sırf isminin başında "prof. dr." yazıyor diye bu ve bunun gibi adamlara tapmaya devam edin. Herif bebekler üzerinde deney yapmanın yasak olduğunu bile bilmiyor. "Yanlışlıkla" (ne demekse) bebeklere covid aşısı yaptık, bunun sonuçlarını ünlü bir dergide yayınlıcaz deme yüzsüzlüğünü gösteriyor. "Çok da iyi antikor oldu" diyor utanmadan. Sanki kek yaptı, keki kabardı onunla övünüyor. Allah belanı versin senin. Bilim bilim diyen arkadaşlar. Alın size bilim. Hadi bakalım ne diyeceksiniz merak ediyorum? Bu ülkede artık bebekler üzerinde tıbbi deney yapılıyor ise olay tımarhane boyutunu da geçmiştir. Yahu "yanlışlıkla" yaptığı şeyi nasıl bilimsel dergide yayınlayacakmış, biz aptal mıyız kardeşim? Bilimsel dergiler bebekler üzerinde izinsiz yapılmış bir deneyin sonuçlarını mı yayınlayacaklarmış? Bu adam "profesör doktor" yahu. Bu adamlara mı inanacağız/güveneceğiz? Bana bundan sonra özel hayatımda bilim diyenin ağzına kürekle vuracam valla, yetti.