Korona virüsü

'Konu Dışı' forumunda zxc tarafından 16 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    27 kasımda hem devlet hemde özel hastaneden test yaptırdım , sonuç negatif , değer aralığım 0,05 ....

yaptırma nedenim , dur lan nasıl bir şeymişten başka bir his değil , il olarak Denizlide yaptırdığım için ne sıra vardı ne de kargaşa

şakadanak diye gittim :p devlet hastanesinde sürüntü testi yaptırdım

yetmedi , akşamleyin gittim acilde 130 liracık :mad::mad::mad: para vererek özel ODAK hastanesinde kan testi yaptırdım

sonuçlar YOĞUNLUĞA bağlı olarak yarım günde belli oldu ;)

o_O

2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Testin doğruluk oranı % 60-70 gibi bir şeydi sanırım.

Bir de bunu yaptırmak için virüsün bol gezindiği tehlikeli bir ortama gidiyorsunuz. Ki bu dönemde işi olanlara bile çok acil değilse hastaneye gitmeyin deniyor.
    O sırada kapmış olsanız test sonucu bunu olasılıkla da göstermeyecekti.

Erken teşhise de yaramıyordu hatırladığım kadarıyla. Yani siz virüs saçmaya başladıktan sonra ancak pozitif vermeye başlıyordu.
    Hatta iyileşip sonucu negatif vermeye başlayanlara da hala 2-3 hafta karantinamsı bir dönem öngörülüyor. Yani virüs yayılımı devam ediyormuş.

Yani erken teşhise yaramıyor, emin olmaya yaramıyor, anlık bir test. Niye riske girelim ki?

3. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    883
    Bazı eklemeler yapayım..
    Önceleri testin genel doğruluk oranı %40 civarında deniyordu, şimdilerde bu oranı %50'ye çekmişler yalnız unutmamak gerekir ki testi doğru evrede yapmak doğruluk yüzdesini ciddi oranda arttırıyor.. İş, hekimin işine gösterdiği özende bitiyor diyebiliriz..

Yine önceleri bulaştırıcılığın 14 gün sürdüğü düşünülerek 14 gün karantina ve iş göremezlik raporu veriliyordu, şimdilerde 10. günden sonra (test tekrar pozitif çıksa bile) bulaştırıcılık bittiği için iş başı yaptırılıyor..

Uygulanan protokol gelişmeler doğrultusunda değiştiriliyor, şimdi ki uygulamalar da değişebilir yani..

Collapse Signature Expand Signature
  4. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Semptom göstermeye başlamadan 4 gün öncesinde bulaştırıcılık başlıyor gibi bisiler okumuştum. Semptomu hastalık başlangıcı kabul edip 10 gün karantina vermeleri o yüzden. Yol yine 14 güne çıkıyor..

5. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    883
    Selam Engin,

Eşim semptomlar başlamadan 2 gün önce bulaştırıcılığın başladığını kabul ediyoruz diyor, bizde ki protokol bu şekildeymiş..

Diğer taraftan bize 10 gün karantina verdiler ancak bu sadece sağlık çalışanları için geçerliymiş, diğer çalışanlara halen 14 gün veriliyormuş, kendimi düzeltmiş olayım..

pyken123 bunu beğendi.
  6. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Abi çevremde de var 10 gün rapor verilenler. İki ay falan oldu tabi bu arkadaş atlatalı, belki o zaman usül oydu bilemiyorum. Hoş bana ne rapor verdiler ne ilaç getirdiler, kendi kendime iyileştim.. :)

refuserQ ve fortress34 bunu beğendi.
  7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Atlatanlara geçmiş olsun diyorum.

Eskiden biraz uzak duyum gibi birşeydi. Şimdi herkesin bir/birkaç tanıdığında doğrudan vakalar var.

Benim gördüğüm hafif atlatanlar, genelde tat ve koku kaybıyla yüzleşiyorlar. Arada 1 gün veya birkaç gün ağrı çekenler var.

Kemik ağrısı, baş ağrısı gibi belirtileri olanlar var. En son dişlerin pat diye kendini bırakması falan gibi bir habere bile rastladım.

Bu kadar geniş ve belirsiz bir yelpazede belirti gösteren başka hastalıkla tanışmadık sanırım.

Tabii hiç belirti göstermeden taşıyanlar da herhalde çoğunluktadır. Zaten en temel yayılma sebebi o olmalı. Hasta olan normal birşekilde hasta olsa en baştan, bu kadar yayılamazdı.

refuserQ bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Hastaligi zührevi yolla kapan yandi desenize!!! :eek: :D

pea, refuserQ ve fortress34 bunu beğendi.
  9. Metalingus

Metalingus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Arkadaşlar selam, 27’sinde pozitif test edildim.(Amerikan şirketindeyim işyeri önlemleri dört dörtlük; metrobüste kaptım.) İlk 4 gün evde spor yapabilecek kadar iyiydim. İştah her şey harika. İlaçları kullanmadım tabii iyiyim diye. 5.günün sabahı ateş kusma ishalle gözümü hastanede açtım. 1 gece yattım. 48 saatte normale döndüm ama yaşım genç olmasa dönüşü olmazdı. 7 yıl fitness geçmişi ve kusursuz diyet, sigara hastalık yokken bana cehennemi yaşattı.

Özetle; o favicovir denilen ilaç geldiği gibi kullanmaya başlayın. RNA virüslerinin üremesini engelliyor.

celloh, okty_k, Engin ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,562
    Sağlıkçıların aşılanması başladı arkadaşlar, Çankırı Devlet Hastanesinde isteyenler ilk doz aşılarımızı olduk.

coolblue, pyken123, Baran ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. Candlemass

Candlemass
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Samsun'da yaşayan bir vatandaş olarak şehrimiz ile gurur duyuyorum , güzide kentimiz tedbirlere ve yasaklara aşırı derecede (!) uyarak adeta tüm dünyaya Türk'ün gücünü gösteriyor. Keşke bir miting de Samsun'da yapılsa kentimiz neşelense(!).

Baran ve Engin bunu beğendi.
  12. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Şu haftasonu yasağının ne kadar verimli olduğu hakkında şüphelerim var. İnsanların bir haftasonu var, o da iptal. Ki bu da morale iyi yansımıyor.

Belki yaş grupları üzerinden, falan kısıtlama olabilir. Dikkatsizler yüzünden dikkatlilerin de başı yanıyor.

Hem çoğu işletme için en önemli 2 gün iptal oluyor. Kayıp çok. Ama gençler ve yaşlılar hariç olan grubun dışarıya erişimi olursa, işletmeler de daha rahat eder, kapanmalarına gerek kalmaz.

13. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    241
    Dikkat etmeyle çözülecek bir durum değil, pandemi de değil ya neyse.. Şırnaklılar dikkat ederek mi bunu aştı zannediyorsunuz, bildiğiniz sürü bağışıklığı kazandılar. Salgının ilk zamanları Şırnakta hasta olmayan kalmamış. Şu an mavi olmalarının tek sebebi bu.

ziprar bunu beğendi.
  14. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    O zaman şöyle bir şey yapsak anlamlı olur mu? Belli sayıda il seçip (her seçilen ilin komşuları seçilmeyecek) onları serbest bıraksak,
    o illerde sayı yükseldikçe komşu illerden tıbbi destek alsalar.
    Ama nihayetinde o n sayıda il sürü bağışıklığı kazansa.

Bir süre sonra aynı strateji başka n sayıda il seçerek tekrarlanabilir.

Bizim bunu topluca aşamama sebebimiz, sayının çok hızlı tırmanması ve tıbbi olanaklarımızın yetmemesi durumu.
    Ama bir bölgede 8-10 ilden biri seçilirse ve tek ilin çevresindeki tüm illerin tıbbi olanakları o ile destek olarak sağlanırsa
    acaba böyle bir strateji (toplu olarak aşmak yerine parça parça kurtarmak) daha hızlı ilerlemeyi sağlar mı acaba?

15. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    241
    Mantıklı ama sürü bağışıklığı denince bunu, toplumu kendi haline bırakmak gibi algılayacak ve tepki verecek büyük bir kesim var. O yüzden WHO tamam diyene kadar devam.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Sürü bağışıklığı aşıyla olur. Önlemleri terk ederek insanları bilerek hasta etmek "sürü bağışıklığı" değil, "ölen ölsün, kalan kalsın" demektir. Ki o da çare değil, çünkü insanların ikinci kez hasta olduğunu, atlatanların ikinci kez yakalandığında öldüğü durumları biliyoruz, İngiltere varyantı çıkmadan çok önce üstelik. Türkiye küçük bir ülke değil. İstanbul'u, İzmir'i hasta edip, yükünü hangi şehre taşıtabilirsiniz? Tedbirler zorunda kalındığı için konuyor.

#156 zxc, 3 Nisan 2021
    Son düzenleme: 3 Nisan 2021
  17. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Tabii elde aşı varken durum başka.

Ancak bu bir strateji. Aşı için de uygulanabilir. Örneğin elinde heryeri sürü bağışıklığına eriştirecek kadar aşı ya da zaman yoktur, bir kısmını seçip öncelikli olarak oraları %70-80 oranında aşılarsın. Öbür türlü heryer aynı anda düşük seviyede kalacağı için, yaptığın aşılama da boşa düşebilir.

18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    241
    Bu topa girmiyim, yorgunum dostlar

19. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    63
    Aslında tam olarak öyle değil. Virus saçılımına gerek kalmadan da sonuç alabiliyorsunuz. Benim de merak ettiğim neden ELISA yapamıyoruz? Oradan antikorlara (IgG) bakarak aşı tutmuş mu tutmamış mı görebilirdik.

Genel olarak konuşmak gerekirse bir zihin fırtınası yapmak hoş oluyor fakat (uzmanı değilim) söylenenler epidemiyolojiye fazla ters düşüyor. Hepimiz sürü bağışıklığından bahsediyoruz fakat hiçbirimiz hasta olmak istemiyoruz. Herkes cennete gitmek ister fakat kimse ölmek istemeze benziyor durum. Bizim ülkedeki pandemi yönetimi yüzünden aşıya gerek kalmadan sürü bağışıklığını yakalayacağız gibime geliyor. :D

yigitboylu bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Daha dun gorustugum doktor bir yakinim, "herkesi asilamak icin muhtemelen kendi uretecegimiz asiyi bekleyecekler. Onu urettigimizde ise gec kalacagiz. Cunku bilinen koruyuculugu zaten 6 ay. Eger o esnada piyasada daha etkili asilar bulunabilir olursa, insanlar beles yerli asi yerine para verip diger asiyi da tercih edebilirler." dedi, ancak bu onun tahmini.

Bir de toplu kurallar mantiksiz gelebiliyor ama toplum zaten mantiksiz bir olusum. Burada da yasak kalktigi anda insanlar ic ice barlarda. Problem o ki herkesin gonullu olarak kurallara uyup makul tercihlerde bulunmasini beklemek mumkun degil.

Burada asilama orani an itibariyle %20 civari... Asilama takvimi ve stratejisi eyaletten eyalete degisiyor. Bir cok eyalet asilamayi yetiskin her bireye acti. Oyle olunca ilk dozu iki hafta once oldum ben de.

veterinerci ve refuserQ bunu beğendi.