lcd tv tavsiyesi

'Konu Dışı' forumunda wakinyan tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    185
    C650 güzel seçim. Ama satıcı ukalalık etmiş. G ve V serileri gerçekten alınabilecek en güzel panellerden. Ama fiyatları u ve s serilerinin tam iki katı. Zaten onlar normal lcd lerin değil led tv lerin rakibi.

2. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Samsung al, üzmez. Dediğim gibi f/p olarak en doyurucu lcddir.

3. wakinyan

wakinyan
    Expand Collapse
    Guest

Konu kirliliği olmaması açısından, yine kendi açtığım konudan devam edeyim.

Bu konuyu başlattığım iki yıl içinde tv teknolojisi, modeller bayağı bir değişmiş. Ledler yeni yeni çıkmışlardı fakat sonrasında 3d tvler çoğalmış, artmış oldu bugüne kadar. Bakıyorum, ledin arka aydınlatmalısı, yandan aydınlatmalısı vs. derken yine gerisinde kalmışım bir çok şeyden.

Derdime gelirsem; 3d diye bir iddiam yok fakat alınmışken 3d olması sanki daha mantıklıymış gibi duruyor. Lcdler ucuz diğerlerine göre. Led mi lcd mi sorusuna cevabım da yok gerçi, aralarında ne gibi farklar olduğunu, ledlerin ön-yan aydınlatma farkının ne olduğunu, fiyat farklarının ne gibi özelliklere bakılarak " fiyat farkına değecek" hale geldiğini bilmiyorum.

Bütçeyi fazla zorlamak istemiyorum aslında ama her türlü öneriye de açığım, şartları zorlayabilirim eğer çok değecek bir durum varsa söyleyeceğiniz.

42 - 46 inç olabilir diye düşünüyorum. İnternete giriş için kullanacağımı pek sanmıyorum, usbden film izlerim bol bol.

Bu şartlar altında, bana şöyle güzel birkaç öneri verirseniz arkadaşlar memnun olurum.

Saygılar.

4. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Media Markt'taydım dün farklı bir sebepten. Gitmişken de tv baktım. Bir çocuk geldi yardımcı oldu sağolsun. Ben çok şey biliyorum sanıyordum ama bilmediğim de çok şey varmış. Piksellenme, gerçek yenileme hızı - PMR farkı, baş ağrıtma vs.

42-46 inç arası için genel olarak fiyata göre Sharp, Sony ve Philips'ti önerdiği. LG de fena değil diye ekledi. Piksellenme, baş ağrısı yapma gibi şeylerin samsunglarda çok sık görüldüğünü söyledi ve eğer çok detaylı model model uzun uzun araştırmayacaksam uzak durmamı tavsiye etti. Ben özellikle 3D istemediğimi belirtince philips'in 42PFL7406K modelini önerdi ki, benim açıkçası hoşuma gitti :D Son olarak da Sony 40EX650 de çok hoşuma gitti yine oradan.

5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Samsung---Samsung---Samsung......

Bu işin piri Samsung'dur.Bu tartışmasız somut bir gerçek(Dünya geneli 1 numara)

Tv'leri oldukça iddialı.Biraz güncel piyasaya bakayım.Sana nokta atışı 1-2 öneride bulunacağım. :eek:k

6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
  7. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Selamlar,

LED ile LCD arasında temel fark LEDlerin renk üretiminin daha başarılı olması. Mesela LCDler siyah renk üretemiyor, aslında çok koyu bir gri üretiyor şeklinde ifade ediyorlar. Bir de daha ince olması, daha az elektrik tüketimi olması gibi üstünlükleri var. Öte yandan da LCDlerin fiyatları daha uygun, bu da önemli bir artı bence. Dahası her zaman LED > LCD de diyemiyorsun farklı markaların farklı modelleri arasında çok fark var yani tek tek araştırmak gerekiyor. Sana tavsiyem, internetten bir kaç model belirleyip magazada görerek karar vermen. Kolay gelsin.

8. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,796
    Yakın vakitlerde Türkiye Distribütörü LG'ye dava açıp epey yüklü bir tazminat kazanmıştı.. Anlaşmaları noldu bilmiyorum ama olay size yansımasın..

Ben plazmacıyım.. Renklerin doğallığı, yoğunluğu; görüntü akışları plazmalarda çok daha iyi.. (Tabi 4-5 bin liralık led almayacaksanız..) 3d plazmalar da kolaylıkla bulunabiliyor, garanti sorununuz da olmaz tabiki..

9. wakinyan

wakinyan
    Expand Collapse
    Guest

Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler. Dünden bugüne, 3d veya plazma istemediğime karar verdim. Film ve hd yayınlar ağırlıklı olarak kullanacağım. Hala seçenek belirleyememekle birlikte en azından led ve 2d olacağını kesinleştirmiş olayım.

Saygılar.

10. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Şu anda piyasadaki tüm 3B LED TV'ler plazma LED, bilginiz olsun. 2B'lerden emin değilim.

11. wakinyan

wakinyan
    Expand Collapse
    Guest

Bilgi için teşekkürler.
    Evet, bu da tam bir şeyleri azıcık da olsa netleştirdik derken bambaşka bir boyut kattı olaya :)

Mesela şöyle bir şey var, nasıldır acaba arkadaşlar ?
    http://www.vatanbilgisayar.com/Tele...,-42pfl7406k02/productdetails.aspx?I_ID=57414

12. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    200 Hz'nin üzerindeki tüm TV'ler (LED olsun olmasın) plazmadır.

Benim yukarıdaki bilgim 2 yıllık olduğundan eski kalmış. Şimdi bakıyorum da teknolojinin gelişmesiyle piyasada 200Hz'nin üzerinde LCD TV'ler de mevcutmuş. En doğrusu televizyonun özelliklerine bakmak.

13. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Ben Lcd, Led ve Plazma teknolojisinin tamamen farklı yöntemlerle görüntü işlediğini sanıyordum. Şimdi led tvler plazma led ve lcd led olarak iki çeşit olarak mı ayrılıyor?

14. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,178
    Maalesef verdiğiniz bilgi herdaim geçerli değil ayrıca led plasma kavramını ilk sizden duydum ki led tv lcd tv lerde led ampullerin kullanılmasından öte değil bence tv konusunda tavsiye almak istiyorsanız turuncu forumdan @albani nikli arkadaş ile temasa geçin ayrıca onların kurduğu bir forum vardı sadece bu panel konularıyla alakalı orayada yönelebilirsiniz.

Collapse Signature Expand Signature
  15. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    Evet, aynen öyle. LED yalnızca bir aydınlatma teknolojisidir, LCD ve Plazma ise panel teknolojileri. LED aydınlatma, LCD'ye de uygulanabilir, plazmaya da uygulanabilir. LED olmayan ekranlar 4 kenar boyunca uzanan floresan lambalar ile aydınlatılır. LED aydınlatmanın ise 2 türü vardır:
    1. Kenardan LED aydınlatma (sidelight LED): Eski floresan teknolojisinin aynısı sadece 4 kenarda floresan yerine LED şeritler mevcuttur. Piyasadaki LED TV'lerin genelde en üst serisi hariç hepsibu kategoriye girer. Nispeten ucuzdur ancak panel düzlemi boyunca tam homojen bir ışık dağılımı veya bölgesel karşıtlık arttırımı meydana getiremez. Floresana göre parlaklığı daha yüksektir, bir de daha az enerji tüketir.
    2. Arkadan LED aydınlatma (backlight LED): Burada ise LCD/plazma panelinin arkasını tamamen kaplayan bir LED paneli mevcuttur. İdeali piksel başına 1 LED düşmesidir. Bu sayedehem homojen bir parlaklık dağılımı sağlanır hem de görüntü panelinin arkasında yer alan ışık panelinin gücü bölgesel olarak ayarlanarak bölgesel karşıtlık arttırımı sağlanabilir.

16. rimpo

rimpo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Dikkat edilecek daha bir husus var-mat ekran ve parlak ekran.Ben ikisini de kullanıyorum ve bana göre mat ekran daha doğal ve gözleri yormuyor.

17. groll

groll
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bilmişlik gibi olmasın ama bu konularda zamanında çok araştırdım ve dh da yazılarımda mevcut.Kendimde aynı zamanda 3dtv kullanıyorum.

Lcd ve plazma teknolojileri çok farklıdır.Led aydınlatma lcd tv lerde arka ışığın florasan aydınlatmanın yerine kullanılır.Daha düşük enerji ihtiyacı,yüksek cd(candela) gücü,az yer kaplamaları ve düşen maliyetleriyle artık florasanın yerini almışlardır.LCD ve led tamamen arka aydınlatmanın farkından başka birşey değildir.Doğrusu led tv değil led aydınlatmalı lcd tv dir.Ancak plazma arka aydınlatmaya ihtiyaç duymaz bu yüzden led de florasanda kullanılmaz.Elektrik akımına duyarlı fosforun gelen akıma karşı ürettiği renk skalası görüntüyü verir.Temelde lcd ve plazmaları kağıt üzerinde değerleri karşılaştırılsa dahi farklı teknolojiiler olduğu için kendilerine ait avantaj ve dezavantajları mevcuttur.Mesela lcd ler renk olarak çok daha parlak-canlı-vivid renklere sahiptir.Plazmalar ise daha doğal-karanlık rennlere sahiptir.Kaynak yayının çözünürlüğü(bluray-hd-pc vs) yükseldikçe lcd lerin detay ve keskinliği vermedeki başarısı plazmalardan çok daha fazladır.Düşük çözünürlükteki(sd,divx,dvd vs) yayınlarda ise plazma daha iyi görüntü verir.

Plazmalar için en iyi ve panel dünyasının zirvesi pioneer kuro(5090-6090)dır.Bu paneller aynı zamanda ''referance''paneller olup renk skalasını en doğru şekilde verir.Eğer plazmaya karar vermişsen 2.el de bulsan bir kuro kapmak sizin için en mantıklı hareket olur.5090 ı 4-5bin tl,6090'ı ise 9-12 bin tl civarına bulabilirsiniz.Zira pioneer 2 yıl önce dükkanı kapadığı için artık sıfır üretimi yok yakında ise pioneer-sharp ortaklığı ile fuga işlemcili yeni tv ler gelicek ki bunlarda lcd dünyasını sallayacak cinsten olur.Pioneer ın dükkanı kapamasıyla plazma dünyasında 2.liğe sahip panasonic pioneer mühendislerinin bir kısmını transfer etmiştir.Son çıkan panasonic plazmalar herne kadar pioneer kuro seviyesine erişemeselerde çok yakın bir başarım sunarlar.

Şayet lcd-led tarafına bakarsan sony hx serisi,samsung d7000 ve es7000 üstü seriler sizi hem 3d,hem 2d,hem de multimedia yönünden tatmin eder.Sony hx serisi samsung s-pva panel kullanan engine sistemi kendine ait ve arkadan aydınlatmalı-local dimming e sahip bir modeldir.D ve es serisi edge ledtir.(yanlardan led aydınlatmalı)aydınlatmalıdır.LG leri çok önermiyorum bunların işlemci güçleri ve chipsetleri görüntüyü işlemede kendimi bildim bilesi zayıftır.Philips ise euro üretimi olduğu için yüksek modelleri(sharp ASV panelli)modelleri hariç maliyetleri yüksektir + ek media player ister.Sony görüntüyü daha detaylı ve doydun verirken samsung daha canlı-vivid renk verir.Engine sistemide sonylerin biraz daha iyi ve stabildir.Samsunglar yüksek modellerinde parlak ekran kullanır ve bu ekranın önündeki özel cam görüntüye muazzam bir katkı yapar aynı zamanda ayna görevi görür :evl.Zira sony de bu akıma kapıldığı için son 2 senedir oda özel bir cam kullanır.

Almışken 3d destekli tv alın derim.Samsung,sony aktif gözlük(pilli) kullanırken,lg ve philps pasif gözlüklü teknoloji(fpr) kullanır.Aktif gözlükte 1 gözlük 100tl civarı pasifte ise 5tl civarıdır.Pasif gözlükler gözleri yormaz aktifler yorabilir.Ancak 3d görüntüde aktifler daha keskin görüntü verir.Aktifte görüntü gözlükle beraber bir miktar kararır.Bu durum aktif kullanan 3d plazma tv lerde varolan karanlığa ekstra dahada kararması can sıkıntısına yol açabilir.

Sonuç olarak dediğim modellere gidip bakın test edin kaynak götürüp.Ortaya zevkler ve renkler konusu girdiğinden verilen tavsiyeler size uymayabilir.Benim zevkime mesela plazmalar uymuyor ben daha canlı,net görüntü seviyorum ama bir başkasının hoşuna plazmların doğallığı gidebilir onun zevkidir.Önce plazmamı lcd mi ona karar verin daha sonra dediğim modeller göz atın derim.Saygılar...

18. selcukunus

selcukunus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
  19. historymanx

historymanx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Groll
    Kaynak iyi olduğunda lcd ve led plazmadan iyidir lafın senin deneyimin mi yoksa hazır bilgi mi zira çapa dayım ve topkapı vatan yakın olduğu için ortalama haftada bir kez uğrarım hep hazır durumda bd disc vardır ve farklı ekranlarda birçok kez görme fırsatım oldu ve plazmaların bariz farkını hissedersin diğer taraftan 5d m2 gibi makinalarla fotoğraf çekip baktım ve lcd-led e göre plazmaların daha doğru renk verdiği gerçek senin tesbitinin aksine kaynak kalitesi arttıkça plazma deyimi yerindeyse coşuyor

20. groll

groll
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hayır kesinlikle pc deneyimi ve yüksek bitrate ile kodlanmış kaynakta lcd-led ler plazmalardan çok daha detaylı ve keskin görüntü sunar.Çok kez yan yana test etme imkanım oldu.Bunu anlamak için öncelikle detaylar dikkat etmek gerekir.Mesela bir tarihi eser belgeseli yada orman görüntüsünde lcd-led paneller duvardaki ince çizgilere yada yapraktaki kılcal damarlara kadar detaylı bir resim sunarken plazmalar daha homojen ve genel bir görünü verir.Doğru ve doygun renk vermede ise dediğin gibi plazmalar daha öndedir.