LG V30 ve High Impedance Adaptörü

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda majesthion tarafından 17 Mayıs 2019 tarihinde açılan konu

1. insomniumist

insomniumist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    ses kalitesini bozuyordu abi
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Nisan 2021 ---
    haklısınız ama linkteki adaptörden almıştım ses kalitesi kötüydü

zxc bunu beğendi.
  2. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36
    Birçok link verdim. Hangi linkteki ürünü aldınız?

3. insomniumist

insomniumist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    son link hocam

4. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36

Hocam ikinize de şunu soracağım. Bu adaptörün 75 ohm olan versiyonunu alacağım. Fakat şunu yapmak istiyorum. Ara kablo kullanmadan doğrudan adaptörün kendisini telefonun girişine taksak kulaklığı da adaptöre taksak aynı sonucu almaz mıyız? Sonuçta 75 ohm bu cihazın rahatlıkla sürebileceği bir seviye. Ara kablo ile yaparsak ses çıkışı daha yüksek gelecek ama adaptörden yapsak bile muhtemelen ses seviyesini yine de 100’e alabileceğimi sanmıyorum. 75 ohm adaptörden bile oldukça yüksek çıkış verecektir diye düşünüyorum. Ayrıca sesin daha temiz gelme durumu da var tabi.

5. insomniumist

insomniumist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    olmuyor hocam maalesef. ara kablosuz yüksek güç moduna geçmiyor

6. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36
    Bir yazı buldum bununla ilgili. Yüksek empedansın kaliteye hiçbir etkisi olmadığına kesin kanaat getirdim. Açıklama teknik olarak da doğru. Buraya ekliyorum.

7. super-sleuth

super-sleuth
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Bu yanlış anlaşılmaya sebep olan şey, LG'nin pazarlama stratejisi. "Hi-Fi Quad DAC" modu adı altında çalışan şey aslında amfi.

8. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    43
    High impedance modunu tetiklemenin sese etkisi nedir?

Almayı düşündüğüm bir dac da bu olay varmış. Düşük empedanslı kulaklıklarda adaptör kullanarak tetiklenmesi gerekiyormuş. Tabi ne kadar etkiliyor bilemiyorum.

Yorumları okudum ama aradığım açıklamayı göremedim. Bana açıklayabilir misiniz?

9. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Benim sizlere naçizane tavsiyem:

Her okuduğunuza körü körüne inanmaktansa, imkanınız varsa deneyin, tecrübe edinin.. 15 - 20 lira bir kısa aux uzatma kablosu. Denemekten zarar gelmez.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,559
    "Yüksek empedans modu kalitelidir" diye bir kural söz konusu değil. Şimdi kullandığım DAC de yüksek ve düşük empedanslı kulaklıklar için iki ayrı çıkış var. TH900 ile düşük olanı, HD600 ile yüksek olanı kullanıyorum.

LG özelinde muhtemelen yüksek empedans için farklı bir amplifikasyon devresine geçiş yapıyor, muhtemelen daha fazla pil harcayan bir devre, ve sesi insanların daha çok hoşuna gidiyor. Sürekli o devreyi kullansa tahminim telefonun pil ömrü çok kısalacak.

Tahmin tabii ki bu. Ancak aklıma yüksek empedans modunun kalitesini farklı yapacak başka bir sebep gelmiyor. Yüksek empedans modu, amfinin gain'i değiştirilerek ile ayarlanır genelde. Onun da ses kalitesi üzerinde bariz bir etkisi yoktur.

İyi ya da kötü gain ya da empedans değeri yoktur, kullanılan kulaklığa uygun gain ya da empedans değeri vardır.

TechnoRom bunu beğendi.
  11. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36
    Hocam V30’da amfinin üç farklı modu var. Normal modda 0.75Vrms, AUX modunda 1Vrms, yüksek empedansta ise 2Vrms. Yüksek çıkış = kalite artışı olamaz. Sonuçta amfi ses yükselten bir şey kalite değil.
    Belki farklı modlarda dediğiniz gibi gain ayarı seste bir değişim yapıyorsa belki bu yüzden insanlar yüksek empedans moduna almak istiyor olabilir.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,559
    Amfi, sesi yükselten, ve aynı zamanda da bozan bir şey. Amfinin kalitesini, sesi ne kadar az bozduğuna göre nitelendiriyoruz.

Birebir dinlemediğim için net bir şey söylemem mümkün değil. Ancak bir çok insan bu telefonun yüksek empedans modunda fark duyduğunu söylüyor. Eğer öyleyse, daha çok pil harcayan, daha kaliteli bir amplifikasyon devresine geçiş yapıyor olabilir. Bu, imkansız bir durum değil.

ANATHEMA ve TechnoRom bunu beğendi.
  13. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    36
    Hocam bu kabloyu nereden bulabiliriz?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Nisan 2021 ---
    Hocam bu adaptörden 75 ohm olanı alsak olmaz mı? 3.5 mm girişi de var. Doğrudan adaptörü takınca sanırım yüksek empedansa geçiyor. Adaptöre de kulaklığı takarsak bunda çalışır sanırım.

https://a.aliexpress.com/_m0p6Lnj

14. insomniumist

insomniumist
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    ara kabloyu güç kaynağına taktıktan sonra 75 ohm adaptörü ara kabloya takıp çıkarıyorsunuz hocam. sonra da kulaklığı ara kabloya takıyorsunuz. diğer türlü geçmiyor yüksek empedans moduna