Light Harmonic Mera

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda theoldman tarafından 16 Eylül 2020 tarihinde açılan konu

1. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    [​IMG]Merhabalar,

Forumda hiç adı geçmemesine ithafen, bir süredir kullandığım Light Harmonic Mera hakkında kısa bir şeyler karalayayım istedim.

İem’ lere karşı epey süredir mesafeliyim. İlk sebebi kulak yapım tuhaftır, konforlu bir dinleti olmuyor pek benim için. Custom bunu çözer diyebilirsiniz, o zaman da ikinci sebebim olan işitme sağlığı açısından eski kafalı olmam sebebiyle ikna olamamam devreye giriyor true wireless kısmına hiç girmiyorum bile. E o zaman niye aldın diye gelebikir akşınıza haklısınız. Elimdeki iki kafaüstü model de yazın pişirdi, kafamdan bir an evvel çıkarma isteği oluyordu. Sıcaklarda kenara kaldırdım ben de. Hatırlayan olacaktır, iem kısmında bundan bahsedip tecrübelilere danışmıştım.

Neyse efenim, gelelim kulaklığa. Dış kutusu, kablosu, kulaklığın fiziksel görüntüsü ile özenilmiş bir ürün olduğu henüz kutuyu açarken hissediliyor. Deraylara önem verilmiş, mesela taşıma çantası el üretimi ve italyan yapımı, hakiki deri, şık bir çanta, kullanılan deri kalitesi dokunuşuyla size hissettiriyor kendini. Kulaklığın kendisi ise bakır alaşımdan üretilmiş. Ses performansı açısından, şekliyle birleştiğinde en doğru akustiği bu şekilde aldıklarını söylüyorlar. Yine özenilerek üretilmiş kulaklık parçaları, falso yok, üzeri matlaştırılmış, yumuşak bir görünüm ve dokunma hissi verilmiş. Yalnız bu bakır yüzünden kulak kepçesinin içine temas eden bölüm soğuk havada üşütüyor. İzmir, istanbul için sorun olmayabilir ancak daha soğuk yerler için uyarıda bulunayım. Kablo hakkında pek detay bulamadım ancak gümüş kaplama bakır olduğunu biliyorum. Kaliteli bir kablo, upgrade etmek isteneceğini pek düşünmüyorum. Tasarımsal olarak tek takıldığım yer kulaklık üstündeki logolar oldu. Bunlar daha kaliteli olabilirmiş. 3 boy silikon, 3 boy da köpük uç ile geliyor.

Ses tarafına gelirsek tek bir cümleyle şu şekikde özetlenebilir; müziğin de lüksü oluyormuş. Biraz şaşırtıcı geliyor ancak sadece ses imzası, detayı şusu busu değil. Duyduğunuz şeyi tanımlayacak tek kelime lüks. Yumuşak, dengeli ve dinamik sürücünün imkan verdiği ölçüde detaylı ama aynı zamanda doğal. Sahne geniş ancak samimi bir genişlik, bir sıcaklık hissi var. İmza olarak anlatmak gerekirse hd660s sesine epey benzettim ancak onun yan odadan gelmeyen hali. Bir de tabii bu açık tip kulaklığı kapalıya dönüştürmek lazım benzer bir deneyim için. Kulağı tırmalayan sivri bir yanı yok. Tiz tarafı detaylı ancak keskin değil, midler biraz önde ve sıcak, basslar ise orada varsa tüm gücüyle var ancak eserin istediği kadar var. Flat bir çizgide anlayacağınız. Mesela davul ataklarında her vuruşu tek tek sayabilirsiniz, hızlı ve yayılmıyor tonlar. Tahmin edileceği üzere sürülmekle ilgili pek problemi yok. 3.5mm girişli telefonların son kalelerinden note 8’imin tam bu arada bozulması ve yeni telefonumda bu giriş olmaması nedeniyle telefonda deneyimleyemedim. Ancak şöyle anlatmak gerekirse m50x ile %40 civarında kullandığım laptopumda %15 civarı yeterli geliyor ev ortamı için. Amfide ise -46 desibele kadar indirmem gerekiyor.

Bu haliyle iem sevenlerin koleksiyonda bulundurmak isteyecekleri, small batch diye tabir edilen, ayrıcalıklı, niş sayılabilecek bir kulaklık. Kulakta mücevher gibi duruyor (bilhassa scarlet rengi ile sikkat çekici). Sesiyle de bunu size yansıtıyor zaten.

fotograf yukleme esnasinda sorun yasadim, editleme yapip ekleyecegim tekrar.

Collapse Signature Expand Signature