Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    kanyondaki hifilife mağazasında deneyebilirsiniz.

yazılımları Çinli rakiplere göre derli toplu, fiziksel anlamda iyi cihazlar. ses olarak da başarılılar tabii.

Pax bunu beğendi.
  2. Lyssky

Lyssky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Cehaletimi mazur görün ama bir iPhone 7'ye kaliteli bir amp/dac takmak ile böyle pahalı müzik çalarları kullanmak arasında ciddi bir fark var mıdır?

3. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    DAC/AMP dediğimiz şey de aslında Jack girişi olan portatif bir ses kartı değil mi ? Sadece bir kaynağa ihtiyaç duyuyor. Müzik çalar dediğimiz ise DAC/AMP ile kaynağın tümleşik versiyonu. Yani bu cihazın kalitesine bağlı. iPhone 7 ye bagladiniz çok iyi bir DAC/AMP dan belki de çoğu DAP dan daha iyi ses alabilirsiniz. Hatta DAC/AMP lar genelde dokunmatik ekran vs. pahalı parçalar icermedikleri için f/p cinsinde aldiginiz ses kalitesi DAP a göre daha iyi oluyor.

4. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Kullanacağınız kulaklık nedir?

Collapse Signature Expand Signature
  5. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Dostum ben sizi çok iyi anladım.Siz şunu diyorsunuz:
    İyi müzik için bir dap alacaksanız öncelikle iyi bir kablolu kulaklık almanız lazım.Eğer kablosuz kulaklıkla dap tan müzik dinleyecekseniz dapa yatırım yapmaya gerek yok.Çünkü verdiğiniz paranın hakkını alamazsınız.Dolayısıyla kablolu kulaklığa yatırım yapmayıp mevcut kombinasyonla dinlemeye devam edip ev için de iyi bir desktop dac alabilirsiniz.Ya da kulaklığı değiştirip akabinde m11 ,m9 ya da size uyacak farklı bir dapı burada tartışabiliriz.
    Tamam bu bir tercih ve bunu gözönünde bulunduruyorum.Ben de diyorum ki; mevcut kombinasyonda (yani iphone +kablosuz sony wi-1000x kulaklık) ,bakın altını çizerek soruyorum, Kablosuz olarak ses kalitesini artırmanın hiç bir yolu yokmu?Hi-fi dünyası birsürü bluetooth aktarım formatı çıkarmış.Bunların hiç mi etkisi artısı katkısı yok?
    Mesela bazı fiio btr3 bluetooth dac kullananlar kablosuz bluetooth kulaklıklarının performansında artış olduğunu belirtmişler.Bu durum sizce teorik olarak mümkün değil mi?Yani psikolojik bir algı yanılsaması mı?

6. Lyssky

Lyssky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Audeze Sine closed
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 22 Ekim 2019 ---
    Yani dış ortamda

7. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Kullandığınız kulaklık LDAC destekliyor. LDAC codec'i ile Bluetooth aktarımı destekleyen bir telefon zaten size maksimum performans verir. BTR3 dediğiniz modül kulaklık jak girişi olan ve kablolu kulaklıkları bağlamak üzere tasarlanmış bir ürün. WI-1000X kablolu bağlantı destekliyor mu?

Destekliyorsa o yönde gidebilirsiniz ama tekrar ediyorum, bir fark elde edemezsiniz zira kullandığınız kulaklığın da içinde BTR3 benzeri bir DAC/Amp var. Zaten özellikle kablosuz kullanım için tasarlanmış bir ürünün kablolu performansı benzer olacaktır. Kaldı ki kulaklık kablolu modda bile kendi DAC/Amp'i ile ses işliyor olabilir. Yani tamamen anlamsız.

BTR3 ya da bir başka modülü iyi bir kablolu kulaklık alırsanız alabilirsiniz. Yoksa paranızı boşa harcarsınız. En rahat yükseltme yapacağınız etken kulaklıktır bu seviyelerde.
    Bu kulaklık sadece Apple için tasarlanmış ve yine sesi kendi DAC/Amp'i ile işleyen bir ürün bildiğim kadarıyla. Zaten jak ile değil direk lightning kablo ile geliyor. Dac/Amp'e ne ile bağlayacaksınız?

Arkadaşlar yine söylüyorum, boşa kürek çekiyoruz çünkü. Ciddi bir kulaklık almadan bu soruların hepsi manasız. Lütfen inceleme okuyun. Sabah akşam sürekli okumanız lazım. Başka türlü olmaz.

#2407 VirtuFortuna, 22 Ekim 2019
    Son düzenleme: 22 Ekim 2019
    siyaha ve mattiadestro bunu beğendi.
  8. Lyssky

Lyssky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Bu kulaklık sadece Apple için tasarlanmış ve yine sesi kendi DAC/Amp'i ile işleyen bir ürün bildiğim kadarıyla. Zaten jak ile değil direk lightning kablo ile geliyor. Dac/Amp'e ne ile bağlayacaksınız?
    Arkadaşlar yine söylüyorum, boşa kürek çekiyoruz çünkü. Ciddi bir kulaklık almadan bu soruların hepsi manasız. Lütfen inceleme okuyun. Sabah akşam sürekli okumanız lazım. Başka türlü olmaz.[/QUOTE]

Kulaklığın 3.5 mm kablo eşi de var. Dac/amp bağlanabiliyor. Kendi lightning kablosunda bir dac var ama az kaliteli.

9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    @Lyssky

Bu durumda bir fark elde edebilirsiniz ama üstteki arkadaşa verdiğim cevaba benzer şekilde cevap vereceğim. Kulaklığın esas tasarlanma amacı kendi dac/amp modülü ile Apple cihazlarda çalışması. Direk 3.5mm kablodan daha kötü bir ses alma ihtimaliniz bile var. Böyle bir kulaklık için ilave cihaz taşımak çok manasız olur.

Yani Audeze sizin için DAC/Amp taşımayın diye direkt Apple'a yönelik optimum bir cihaz yapmış, ama siz DAC/Amp eklemek istiyorsunuz hala. Gerçekten mantıksız.

10. Lyssky

Lyssky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Tamam peki, o zaman evdeki Sennheiser HD600 için konuşalım?
    Gerçi bununla ilgili sormuştum iFi black label konusunu ama sizin başka bir öneriniz var mı?

11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Oradaki başlıktaki en iyi cihaz iFi Micro BL. Zaten arkadaşlar da o şekilde yazmışlar.

12. Lyssky

Lyssky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Ok teşekkür ederim.

13. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Ben sizi çok iyi anladım.Siz şunu diyorsunuz:
    İyi müzik için bir dap alacaksanız öncelikle iyi bir kablolu kulaklık almanız lazım.Eğer kablosuz kulaklıkla dap tan müzik dinleyecekseniz dapa yatırım yapmaya gerek yok.Çünkü verdiğiniz paranın hakkını alamazsınız.Dolayısıyla kablolu kulaklığa yatırım yapmayıp mevcut kombinasyonla dinlemeye devam edip ev için de iyi bir desktop dac alabilirsiniz.Ya da kulaklığı değiştirip akabinde m11 ,m9 ya da size uyacak farklı bir dapı burada tartışabiliriz.
    Tamam bu bir tercih ve bunu gözönünde bulunduruyorum.Ben de diyorum ki; mevcut kombinasyonda (yani iphone +kablosuz sony wi-1000x kulaklık) ,bakın altını çizerek soruyorum, Kablosuz olarak ses kalitesini artırmanın hiç bir yolu yokmu?Hi-fi dünyası birsürü bluetooth aktarım formatı çıkarmış.Bunların hiç mi etkisi artısı katkısı yok?
    Mesela bazı fiio btr3 bluetooth dac kullananlar kablosuz bluetooth kulaklıklarının performansında artış olduğunu belirtmişler.Bu durum sizce teorik olarak mümkün değil mi?Yani psikolojik bir algı yanılsaması mı?
    alırsınız.
    Anladım.Şimdi oldu.Önemli olan kaynağın kalitesi ve desteği.Eğer kaynak bu kodekleri desteklemiyorsa (örneğin bir aac formatı ise) araya ne koyarsan koy kaliteyi kablosuz olarak artıramıyoruz.
    O zaman senaryoyu baştan yazıyorum.İyi bir kablolu kulaklık aldım ve elimde diyelim.Şimdi buna dinlediğim müziklere uygun olarak (progressive house-elektronik müzikve arada chillout downtempo ambient hatta hatta bazen rahatlamak için klasik müzik dinliyorum) bir dap almak istiyorum.Aklımda fiio m9 ve fiio m11 var.Ayrıca alacağım dapı evimdeki sisteme(daha önce sistem ve kaynağı belirtmiştim) dac olarakta bağlayıp dinlemek istiyorum.Sizce bu beklentilerimi bu cihazlardan hangisi karşılar.Ve sizce m9 mu m11 mi almalıyım ihtiyaçlarıma bakarsanız?Aradaki farka değer mi.Tabi bu iki cihaz haricinde bu beklentilere hitap edecek alternatif bir cihaz önerisine de açığım:)
    Mesajın lütfen ikinci kısmını dikkate alın.Acemilikten dolayı önceki yazdığımı da tekrar yapıştırdım birşeyler oldu işte yanlışlıkla.Esas mesaj şu:)
    Anladım.Şimdi oldu.Önemli olan kaynağın kalitesi ve desteği.Eğer kaynak bu kodekleri desteklemiyorsa (örneğin bir aac formatı ise) araya ne koyarsan koy kaliteyi kablosuz olarak artıramıyoruz.
    O zaman senaryoyu baştan yazıyorum.İyi bir kablolu kulaklık aldım ve elimde diyelim.Şimdi buna dinlediğim müziklere uygun olarak (progressive house-elektronik müzikve arada chillout downtempo ambient hatta hatta bazen rahatlamak için klasik müzik dinliyorum) bir dap almak istiyorum.Aklımda fiio m9 ve fiio m11 var.Ayrıca alacağım dapı evimdeki sisteme(daha önce sistem ve kaynağı belirtmiştim) dac olarakta bağlayıp dinlemek istiyorum.Sizce bubeklentilerimi bu cihazlardan hangisi karşılar.Ve sizce m9 mu m11 mi almalıyım ihtiyaçlarıma bakarsanız?Aradaki farka değer mi.Tabi bu iki cihaz haricinde bu beklentilere hitap edecekalternatif bir cihaz önerisine de açığım:)

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    İyi bir kulaklık alırsanız kesinlikle M11.

fastfalcon bunu beğendi.
  15. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Evdeki dac performansı nasıl olur peki.Uyum sağlar mı sistemimle?

16. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Evet

fastfalcon bunu beğendi.
  17. Nautilus

Nautilus
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Gerçekten sabrınıza hayran kaldım:) İçtenlikle teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz içşn.İyi forumlar.
    Gerçekten sabrınıza hayran kaldım:) İçtenlikle teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz ve bütün sorularıma bıkmadan yanıt verdiğiniz için.İyi forumlar.

18. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    M11 için parlak çaldığı ve. bass kısmında biraz sönük kaldığı yazıyor ne kadar doğru sizce ?

19. siyaha

siyaha
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Bunu Fiio FH7 iem için çok duyuyorum ama M11 yorumlarında-incelemelerinde hiç denk gelmedim.

20. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    M11 müzik çalar, FH7 ise kulaklık hocam. İkisini karşılaştırılması ilginç olmuş ama Fh7 nin parlak olduğunu ben de duydum.