Müzikçalar Tavsiyesi Ana Başlık

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda thejustice tarafından 13 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Hiby R3 Pro tavsiye edebilirim ben de.

Collapse Signature Expand Signature
    Totem bunu beğendi.
  2. doğan özen

doğan özen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Merhaba sayın forum,
    yaklaşık bir seneden fazla zamandır yükseltme yapmıyorum ve kaşınmaya başladım:)
    dap olarak zx100 kulaklık olarak noble k10 u stok kablosuyla kullanıyorum.Dışarıya dapi taşımıyorum genelde iphone 7 plus kullanıyorum.
    Ses karakteri olarak midlerin yakın olmasını, basların kuvvet ve kalitesini, çözünürlüğü önemsiyorum.
    Bu bilgiler ışığında sizden dap tavsiyesi istiyorum.
    Bir de dap yükseltmesi mi yoksa kulaklık için kablo yükseltmesi mi yapmak daha uygun olur.
    dap için bütçem 3-4bin

3. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    204
    Onu bulursam ben de alabilirim :)

4. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Fiio için genel olarak flat karakteri var diyorlar. Bir süre sonra dinlemekten sıkılır mıyım diye korkuyorum. Sıcak tonlar daha keyifli olur diye düşündüm. Tecrübem yok aslınnda, belki de yanlış düşünüyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Ocak 2020 ---
    Hiby r3 gerçekten çok iyi duruyor. Keşke ülkede satışı olsaymış.

5. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Tam tersi eski cihazlari sıcak ve renkli çalıyor. Yeni cihazlarına da flat diyemeyiz ama daha odyofil tarzı, daha mikrodetay odaklı ürünler. Ama fiio nun cihazları sıkıcı olmuyor genelde

6. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Genelde flat müzik korkum var. Nedense zamanda bose quietcomfort kullanmıştım. Nedense ondaki vokal sıcaklığı, tadı başka hiçbir kulaklıkta alamıyorum. Evet, yeni kulaklıklar çok net ve derin ses veriyor kabul ediyorum ama sanki ruh yok gibi. Tabi bunlar kişisel yorumum. :)

7. black81

black81
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Fiio da ruh var o konuda şüpheniz olmasın. Ruhdan kastınız sanırım muzikallik, biraz sıcak bir ses. Duygulu.

8. marimera

marimera
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Aynen öyle. Fiio'da bu varsa o zaman tekrar bu markaya yönelebilirim. Teşekkürler :)

9. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    İt01'in İnce çaldığını savunan kişi olarak bir kişi daha tanıyorum. :) İnce çaldığını ilk olarak, Techno-fi'den 2019 ortalarında atılan birisinden (bunu sonradan öğrendim) duymuştum. İt01 bu kişi ile tanışmaya vesile olmuştu.

Benim, eski müzik çalarım olan Sony nw-a45'i de beğenmemişti. Demek ki kişinin duymak istediği ses karakteri ile alakalı olarak görüşler değişebiliyor.

Benim de görüşüm it01 kalın çalan bir kulaklık. Sony nw-a45 ile de iyi bir çift olmuşlardı. Not: nw-a45'in ses limitini kaldırmıştım.

10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    IT01 kalın çalan bir kulaklık değil. Aksine nota büyüklüğü zayıf ve tonlaması cılızdır. "Tenekemsi" tabirini kullandığım kulaklıklar arasında ilk aklıma gelenlerden bir tanesidir. Kavramlar karışıyor olabilir.

Synchronicity ve Totem bunu beğendi.
  11. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    204
    Kulağımda, tiz seslerde cizirdama problemi var. Ancak er2xr ile bunu yaşamadım. Basınca göre de değişiyor tabi bu durum ama tiz seslerde kalite önemliymiş. Ben de anlamadım nasıl oluyor ama er2xr tizleri başarılı buluyorum. Bundan sonra bir kulaklıgin tizlerdeki başarısını, kulağımdaki cizirtidan anlayacağım.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    it01 için biraz agresif ve ağır kelimeler kullandınız sanki. :) Biraz olsun övgüyü hak eden bir kulaklık benim için. Ama yine de siz ve sizin gibi tecrübe sahibi arkadaşların yorumlarını her zaman önemseyerek aklımda tutacağım. Teşekkürler.

13. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Selam herkese,

Bir kaç aydır it01 kullanıyorum , bence de gayet iyi kulaklık, daha iyileri elbette var. Teneke yakıştırmasını açıkçası pek anlayamadım, sizin deneyimlediğiniz pek çok pahalı kulaklığı deneme şansı olmayan insanlar için bu tip benzetmeler yerine besleyici bilgiler vermeniz sanki hobidaşları daha çok motive edebilir diye düşünüyorum. Benim de daha evvel sorduğum birkaç soruya agresif denebilecek cevaplar verdiniz, sanırım sorulan sorular sizin tecrübe düzeyinizde birisi için komik yada sıkıcı geliyor olabilir.
    Bir İstanbul buluşması olurda buluşulursa diye dört gözle bekliyorum, belki aradaki ses- kalite ve detaysal uçurumu görebileceğim bir iki kulaklık deneme şansı yakalayabilirim sizlerin sayesinde. Elbette birde kulağın ne kadarını alabildiği önemli diye düşünüyorum, setup süper olsa bile algılayamayacak bir kulakta pek tesiri olmayabilir.

Herkese iyi pazarlar,
    Selamlar

msandikci, Serhat, sserkogss ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Bu forumda neden bir ekipmanla ilgili değerlendirme yazıldığı zaman kullanıcısı konuyu kişisel alıyor ben çözebilmiş değilim. Bu mecradaki insanlar yıllardır bu işi çözemediler.

Headfonia'da IT01 incelemesini yazan benim. Yazmayı bırakın, en iyi Universal IEM'ler listesine koyan kişi de benim:

https://www.headfonia.com/best-universal-iem/

Fakat kulaklıkla ilgili "kalın tonlamalı" ifadesi kullanıldığında bu yanlış bir ifade. IT01'in nota büyüklüğü ufak, tonlaması da cılız.

Kulaklığa teneke demedim, tonlamasına tenekemsi dediğim zaman sadece tonlamasıyla alakalı yorumumu belirtiyorum. Kulaklığın başka özelliklerinden ya da fiyat/performans başarımından bahsetmiyorum. Yazılanların nasıl okunup ne şekilde anlaşıldığını görünce bazen gerçekten şaşırıyorum.

Tenekemsi ifadesini zihinde bir izlenim canlanması adına zaman zaman kullanıyorum. Başka kulaklıklar için de İngilizce "tinny" kelimesiyle ifade ettim daha önce.

Bu kulaklığın genel performansını kötü yapmaz. IT01 kullananlar çöpe atsınlar veya kullanmasınlar, veya herkes pahalı kulaklık kullansın gibi bir anlama da gelmez.

Bu forumda benim kadar bilgi paylaşmış kaç kişi vardır kaç tane sayabileceksiniz merak ediyorum doğrusu. Bu sebeple sorularınızı veya izlenimlerinizi komik falan bulmasam da bu "doyurucu bilgi" eleştirisini komik bulduğumu açıkça söyleyebilirim.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

15. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,016
    earsonics velvet bir zamanlar baya övülüyordu forumda,forumdan bir arkadaş bu kulaklık yanlış çalıyor dediğinde baya kişinin hedefinde olmuştu,sanırım biz en iyi ekipmanın peşinde değiliz sadece en iyi ekipmanı kullandığımızı zannediyoruz,o yüzden ekipmanlarla ilgili eleştiriler kişiselleştiriliyor,hakarete varan anlamlar ifade etmeye başlıyor hangi ekipmanla mutlu iseniz onunla devam edin,ibasso, it1'in değerini hepimizden iyi biliyor o yüzden 100.-usd konumlandırmışlar,biz ülke olarak istiyoruz ki 100.-usd kulaklığı alalım,1000 usd kulaklıklara kafa tutsun,emin olun üreticiler ellerinde ki ürünün kaç dolarlık çaldığını hepimizden iyi biliyor..

#2495 complete, 26 Ocak 2020
    Son düzenleme: 26 Ocak 2020
  16. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    204
    :D dolar yükseldikçe bu algı da kuvvet buluyor.

SM-A205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

complete bunu beğendi.
  17. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Selamlar,

Öncelikle tenekemsi tanımlamasını yanlış anladım ben sanırım, açıklamışsınız sizin genelde kullanabildiğiniz bir tabir olduğunu.

Şimdi ‘yiğidi öldür hakkını yeme’ sözünden hareketle şunu söylemeliyim; sizin yazılarınızdan ve başka deneyimli arkadaşların paylaşım ve detaylı açıklamalarından epey bilgiler edindim. Bu nedenle daha evvel iletemediğim teşekkürü ileteyim.
    Şahsi algılamak değil de tabirinizi sizin tarzınızı bilmediğimden yanlış anladım sanırım , yorumum bu şekilde olacak.

Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi buluşma olursa yakın bir zamanda sizlerdeki ekipmanları da deneyerek aradaki farkları (eğer varsa uçurumları) görmek isterim.

Kimseyi kırmak yada yermek gibi bir amacım yok açıkça söylemek isterim.

herkese iyi akşamlar.

selamlar

serdarkocak, Serhat ve Totem bunu beğendi.
  18. serdarkocak

serdarkocak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Önceki mesajımda da belirttiğim üzere, burada siz ve sizin gibi tecrübeli arkadaşların bilgi/birikim ve yorumları çok değerli ve sürekli olarak paylaştığınız bu bilgileri, 1buçuk seneye yakındır takip diyorum.

Son mesajınızda bahsettiğiniz gibi ''fiyat/performans başarımı'' bakımından birkaç kelime daha yazmış olsaydınız, bu hobiye ben ve benim gibi yeni başlamış insanların yorumunuzu okuduğunda, o anda aklında kulaklık ile ilgili ön yargı oluşmaz ve diye düşünmekteyim. Son mesajınızda bunu detaylandırarak açıklığa kavuşturdunuz zaten.

Huzursuzluk ve ya kalp kırıklığı olduysa affola. Öyle bir niyet hiçbir zaman yüreğimde oluşmadı, oluşmaz da.

Sevgiler saygılar.

Serhat bunu beğendi.
  19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Fiyat performans konusunda kulaklığa sahip olanlar yorumlarını yazabilirler. Madem bu kadar seviliyor hatta öyle seviliyor ki tek bir noktasını eleştirince bile konu kişiselleştiriliyor, o halde oturup incelemesini yazabilirsiniz. Ben bir sitede zaten neredeyse her hafta yazı yazıyorum, buraya IEM listesi dışında mesai ayıramıyorum ki listeye ayırdığım mesai bile hatırı sayılır boyutta. Herkes bir şeyler yazsa zaten ortam zenginleşir, ama ben bunu yapacak durumda değilim.

Bu forumda şu döngü kırılamıyor:

"Şu şu kulaklığı/ekipmanı aldım, süper, çok memnunum, çok güzel çalıyor".

Ee?

...

Yani oturup aldığın ekipmanla ilgili incelemeyi bırak izlenim dahi paylaşmıyorsun. Sonra bir başkası tavsiye başlıklarına ya da başka başlıklara yazıp "şu nasıl? alayım mı? yabancı kaynakları okudum ama kararsız kaldım, şu DAP niye listede yok" diyor.

E kimse bir şey yazmazsa ve herkes başkasından beklerse ne olmasını bekliyorsunuz? Herkes işin çakallığında afedersiniz ama bu kelimeyi kullanmak zorundayım. "Başkası risk alıp satın alıp denesin ben ona göre alırım" veya "listeye eklensin bakarız" kafası işliyor. Zaten böyle sürerse listeleri sileceğim. Aynı kafa ikinci elde müthiş bir şekilde işliyor zaten.

Buluşarak hayatımdan zaman işgal edip utanmadan oturup 45dk. kulaklık dinledikten sonra yine hiç utanmadan "benim kafamdaki rakam şu sen 450 TL in" diyenlerden tutun, "askere gideceğim, bana rezerve et, dönüşte 'kafama yatarsa' alırım" diyene kadar ortalık çakallıktan geçilmiyor.

Ama bilgi paylaşmaya gelince hiçbir çaba yok.

Kusura bakmayın ben direkt konuşan bir insanım, durum bu şekilde açık ve net. Kulaklığı çok sevdiyseniz bir zahmet oturun yazın. Mutlaka birilerine faydası olacaktır.

20. Ertan6161

Ertan6161
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    İnsanlar bilgi almak istiyor sadece ben ibasso dx150 de satın aldım ibasso it01 de şuan kullanıyorum siz bu konuya hakim olduğunuz için bilgi edinmek istiyor insanlara yardımcı olmak lazım sadece