Motosiklet Hakkında

'Konu Dışı' forumunda Hanamichi tarafından 14 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Ek olarak balatalara da sikmayin gerci burda en tecrubesiz benimde benden sonra ugrayip okuyan olursa diye yazayim dedim :)

2. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    611

aynen wd40 sonrası kesinlikle zincir yağı şart. Ben bisiklet mantığıyla düşünüp onu eklemedim. wd 40 genel olarak her işte kullanılabilir bir ürün. temizleme vs özelliği var. ama yağlama işinde geçici çözüm.

Geçen gün bisikletin zincirini komple gaz yağıyla temizledim fırçalı vs. üzerine wd 40 sıktım bir gün bekleyip iyi bir yağ sıktım. onu da hemen kullanmadım. bekledim ki biraz koyulaşsın.

o-ring olmayan zincirleri arada gaz yağı ile temizlemek iyidir. ama gazdan sonra kurulayıp yağlayın. gaz yağı da oksit yapar.

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,689
    Yakıt kaynatma olayını ilk kez duyuyorum... İlginç.

Yazlar sıcak geçiyor burda, ve her 900cc üzeri motor ister istemez ısı yayıyor etrafa... V2 motorun 4 silindire göre çok daha ince olması hoşuma gitti. Acaip rahat. Bakalım sorun çıkacak mı...

Bir de dikkatimi çekti, Honda radyatörün arkasına kocaman fan koyar. Bunda radyatörün iki santim ötesinde ön silindir başı var. Yer olmadığı için radyatörün en sağına iki küçük fan koymuşlar, 8-12 santim arası iki fan. Yetiyor herhalde ama ilginç... Görcez bakalım...

4. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Yakıt kaynatma sadece off road kullanımda oluyor, yani yakıt deposunun iyice motor ısısından ısınması ile... Vapor lock deniyor, yani yakıt hattından yakıt buharı gidiyor ve motor stop ediyor, genellikle soğumadan da bir daha çalışmıyor.

KTM soğutma uzmanı canım... 990 Adv nin normal ön çamurluğu, (ironik ama) çamurda kullanınca hemen kırılıyor. Bu sebeple EXC tarzı yüksek ön çamurluk takıyorlar, bu çamurluk da düz giderken radyatörün ortasını bloke ettiği için motor hararet yapıyor :gulme... Diyorum ya KTM tam bir soğutma uzmanı :gulme.... Ben 1200GS'in ağzına ettim, hala efsanedir, havada taklalar atarken görülmüşlüğü var 4-5 kişi tarafından. EXC ile girmek istemeyeceğin ormanlara girip balatasını erittim, çamura sapladım, kuma sapladım, kayalara vurup dişli kovanını kırdım, silinir başını deldim, jantını yamulttum, gidonunu yamluttum... Zavallı 1930 dizaynı motor hiç hararet yapmadı. Belkide en iyi soğutma hiç soğutma sistemi olmamasıdır :gulme:gulme:gulme

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,689
    İlginç. Sözde arazi uzmanı KTM.

1200 GS su soğutmalı değil mi artık? Bu devirde yüksek hacimde hava soğutma direk amelelik belirtisi bence... Harley bile baktı olmayacak en azından silindir kafasını bari su soğutmalı yapayım dedi... :)

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,689
    35 derece sıcaklıkta 1 saat kullandım iki gün önce. Şükür motor ısı vermiyor. Hatta Honda'dan bile daha rahattı, çünkü 4 silindirlik geniş motor bloğu kenarlardan taşıp bacaklara daha yakın olduğu için daha fazla ısı iletiyor bacaklara. Tam aksine incecik V2 motor benzin deposu altında kayboluyor resmen.

Sadece sıkışık trafikte bir ara sağ bacağım biraz ısındı, onda da radyatör fanları çalışmış, ve fandan geriye doğru çıkan havanın bir kısmı ister istemez bacak tarafına doğru esiyor. Gerçi fan arkasına yönlendirici koymuşlar ama yine de etkisi sınırlı.

Radyatör yeterince büyük ve eğimli. Hareket halinde devreye girmiyor fan hiç. Kışın 80 derece civarında seyreden yağ sıcaklığı yazın 35 derece sıcaklıkta 88 derece civarında sabit kalıyor.

Koltuk ısınmıyor. Şükür... Yoksa yazın çekilmezdi burda...

4 kişi bunu beğendi.
  7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,608
    Böyle kısa turlar,ulaşım vb için bir scooter alsanız nasıl olur ?

Yine vitesli motoruda keyif için sürersiniz..

Mesela Xmax 250 gibi veya Yamaha Tricity gibi bir şey?

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,689
    Aslında mantıklı olan o. Kısa yola bu kadar büyük bir motorsiklete gerek yok. Gerçi çok uzun yol da yapılmaz bu motorsikletle ama...

Arada ortalama 130km hızla gidilen yokuşlu bir otoyol olduğu için yine de 400cc altına inmezdim sanırım.

Ama asıl zevk için tercih ettim. Eski motorsikletim CB919'du. Scooter'ların yanına parkettiğimde boyut farkı olmadığını görmüştüm. Biraz daha ağır ama fark oldukça az. Yani yüksek hacimli olmalarına rağmen kullanımları rahat. Boşa alıp bisiklet gibi yanda yürütmek mümkün (akü bittiği zaman yapmak zorunda kalmıştım.) Ama gücüne göre lastiği, freni, şasisi olduğu için kullanırken denge ve güven hissi had safhada.

Ama ağırlık sorun. Ne kadar hafif, o kadar zevkli. Aslında benim için en güzel tercih Zero'ydu. Test ettim. Tek kelimeyle süper. Ama Superduke ile aynı fiyattı cihaz, ama o kadar iyi bir motorsiklet değil. Pil hâlâ çok pahalı. Daha ucuz olsa kesin onu tercih ederdim. Bakım yok, ses yok, titreşim yok, vites yok, benzin masrafı yok, tork superduke'tan fazla..

Bu arada superduke şehir içi için çok da kötü bir motorsiklet değil aslında. Bayağı hafif. Az önce baktım, Xmax 250 ile SDR 1290R arası ağırlık farkı 25 kilo'dan az... Ağzına kadar elektronikle dolu olduğu için güvenli. Ön tekeri kaldırmak, arka tekeri kaydırmak mümkün değil. "ride by wire" sistemli olduğu için "şehir içi" modunda acaip yumuşak, patır patır giden bir motor, hiç 4 silindir gerginliği yok.

Yine de kırk kilo daha hafif, ancak ağırlık başına güç oranı cok düşük olmayan bir motorsiklet daha ideal olurdu. Ama yok gibi bir şey. Husqvarna 701 belki. Bulsam deneyeceğim. Street triple veya Mt07 hiç fena değil, ama ağirlik farkı az. Daha doğrusu superduke ve cb919 çok hafif dizayn edilmiş motorsikletler.

Bir de yol kısa da olsa insan-makina iletişimi yüksek bir araçla gitmeyi tercih ediyorum. Zaten nispeten sakin bir hayatım var, zevk katıyor iyi oluyor. Bu açıdan arabamdan fazlasıyla memnunum, ve araba kullanmayı da seviyorum. Öyle olunca arabadan daha zevkli motorsiklet bulmak zorlaşıyor. Çünkü arabanın bariz güvenlik ve pratiklik (yağmur, bagaj vs.) avantajı söz konusu. Zaten hem araç hem de benzin burda çok hesaplı.

Gelecekte bir Zero görüyorum sanki ama...

#88 zxc, 18 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Haziran 2016
  9. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    631
    Ne yazayım, ne söyleyeyim bilemedim.
    Bugün Barkın abi, Altın Elbiseli Adam ölmüş.
    Saçma sapan bir şekilde, hiç inanasım gelmeyen bir şekilde.

Moralim bozuk ya.
    Motosiklet bilincini yayan, ben dahil çoğu kişiyi motora başlatan, Türkiye'nin en önemli motosiklet sürücülerinden/habercilerinden/YouTuber'larından biri ölmüş.
    Yerini doldurabilecek biri de yok.
    Ekşi'de millet, ölenin arkasından "iyi ki öldü apaçi", "tüm motorcular ölsün", "motor ne amk" demeye başlamış.

Ne bileyim ya. Moral bozuk işte.
    Hepimizin başı sağolsun.

10 kişi bunu beğendi.
  10. zalman_1

zalman_1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    203
    Allah rahmet eylesin.Kendisine motor sahibi iken fb üzerinden mesaj atmıştım sıkılmadan cevap vermişti.Mekanı cennet olsun

zxc bunu beğendi.
  11. Feelblue

Feelblue
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    172
    Maalesef çok acı bir kayıp... Daha acısı ise insan demeye dilimin varmadığı kişilerin ölünün arkasından yaptıkları aşağılık yorumlar. Türk halkına motosiklet kültürü aşılamayı gaye edinmiş birisiydi, başaramadan gitti ne yazık ki. Sanki otomobil kullanıcıları kusursuzmuş gibi motosiklet sürücülerine akıl almaz bir ön yargı ve saldırı var bu ülkede. Bu nefret kaç genci canından etti kim bilir. Ne desek boş... Nur içinde yatsın.

12. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,387
    çok üzüldüm, adeta kendi bir abim ölmüş gibi üzüldüm. Allah rahmet eylesin.

13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,608
    Ne kadar bir motorsikletim olmasada hep merakım oldu yıllardır..Barkın abi'nin bir sürü videosunu izledim..Ne kadar e5'de hayabusa (sanırım hayabusa idi)gazlamasından sonra kızsamda kendisi tam bir bilge,tam bir öğretmen,işin erbabı idi.Ben sadece motorcudan ibaret gormuyorum bu insanı..Hayat görüşü olsun,sempatikliği olsun bambaşkaydı..Hani bazı insanları hic görmezsiniz ,hic konusmasınız ama iyi bir oldugunu düsünürsünüz Barkın abi öyle biriydi..

Mekanın cennet olsun Barkın bayoglu.. Bize motoru sevdiren adam.

14. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,490
    Sabahtan beri midemde koca bir taşla yaşadım bugün. Motosikletimin kontağını çeviremedim indim otobüsle gittim işe. Altın Elbiseli Adam motosiklet konusunda çok donanımlı çok bilgili ve bilgisini paylaşmaktan çekinmeyen Altın Kalpli Adam'dı. Anladım ki Türkiye'de motosiklete binilmez arkadaş. Motosiklete onunla başladım yine onunla bırakıcam. Çok üzgünüm...

5 kişi bunu beğendi.
  15. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    konu maalesef Barkın abinin ölümüyle sonlanmış ama yeni konu açmak yerine buradan devam etmek istedim.

@Pax Vedat abiyle beraber arada bir Anadolu yakasında gazlıyoruz. pulsar ve r25 var. yakın olan arkadaşlarla da tanışıp gezebiliriz.

Pax ve DrWhite bunu beğendi.
  16. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,806
    Yamaha dragstar 650 modeli gözüme çok güzel görünüyor. Belki alırım.

Pax bunu beğendi.
  17. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,490
    2 tekeri ve motoru olan her aracı severim. Daha önce motosiklet tecrubeniz yoksa dragstar tehlikeli olmaz ama ağırlığından ötürü sizi çok zorlar

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,689
    Ağırlık sadece durma, kalkma ve park esnasında farkettiriyor kendini, ve çabuk alışılan bir şey. Bir de cruiser takımının ağırlık merkezinde bayağı düşük oluyor. O yüzden alışmak hemen hemen hiç sorun olmuyor. İlk motosikletim 650cc bir cruiser'dı.

19. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,490
    Şimdiye kadarki tecrubelerime göre motosiklette ağırlık merkezinin aşağıda olması falan bence traş. Motosiklet ağırsa ağırdır abi. Yokuşta dur kalk yaparken hele hele artçı da varsa yan yatmak gerçekten çirkin olur. 650cc cruiser motosiklet ile de başlanabilir ama bence zorlayıcı olur. Çevremde olduğu yerde motosikleti yan yatırıp ayak bileğini kıran insanlar var. Parçalı kırık... ameliyat... plantin.... bunlar çok çirkin şeyler

pea bunu beğendi.
  20. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,806
    Valla dragstar baya heybetli ağır görünüyor. Ama tarzım bu şekildeki motorlar. İlk deneyim olur alırsam.