Neden yüksek çözünürlüklü yerli parçalar yok?

'Müzik Genel' forumunda AlperÇ tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Arkadaşlar merhaba, yerli müzik dinlemek istiyorum ancak öyle 24 bit 96, 192 khz falan parça bırakın indirmeyi satın almak için dahi bulamıyorum. Belki de doğru yerlere bakmıyorumdur. Acaba var da ben mi bulamıyorum, yoksa bizim müzik dünyası nefes alsın yeter mantığıyla mı hareket ediyor? Yabancı kaynaklı çokça dsd fomatında parça varken bizde durum nedir?

3 kişi bunu beğendi.
  2. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Bu vesileyle kaliteli Türk kayıtları nelerdir nerelerden nasıl bulunabilir sorusunu soralım. 40 sene öncenin yabancı albümlerini üst seviye kalitelerde kristal netliğinde bulabilirken bizim yeni albümleri bile CD kalitesi harici bulmak mümkün görünmüyor. Acaba biz müzik kaydı yaparken aynı kalitede stüdyolar mikrofonlar kullanmıyor muyuz diye düşünüyorum bazen..

Collapse Signature Expand Signature
    8 kişi bunu beğendi.
  3. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Turk albümleri zaten oyle gavur abilerimizin ki gibi kaliteli olmadığı icin ben pekde dert etmiyorum :D

7 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Haklısın Özen hocam ama üzücü bir durum bu. Bir Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca dinlerken kasetten çevirme olduğu belli olan cazırtılı cuzurtulu müzikleri dinlemek beni üzüyor. Önceden "eski kayıtlar normaldir" diyordum ama son dönemde dinlediğim 40-45 senelik yabancı albümlerin kalitesini duyunca olayın kayıt kalitesini kimsenin sallamamış olmasıyla ilgili olduğu ortaya çıkıyor.

Bilmiyorum stüdyolarda bulunmuş bu işlerin nasıl olduğunu detaylı bilen birileri bu konuya açıklık getirebilir. Belki üst seviye kaliteli kayıtlar stüdyo arşivlerinde vardır ama kimse oturup bunları yeni formatlara aktaralım derdine düşmüyordur bilemiyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    1-Stüdyo kayıtları vasat.Sana 32 bit ve ya DSD deseler içini dolduramayacaklar.Sırıtacak.

2-Bu yönde talep zayıf.Hobi içindekiler daha çok yabancı kayıtlar dinliyor.

3-Dinleyiciye olan saygı yetersiz.Ellerinde vasat sistemler var zaten,yüksek kalitede kaydı ne yapacaklar? yaklaşımı hakim.

4-Böyle tatlı şımarıklıklar yapabilecek lüksü olan bir yaşam seviyesine sahip değiliz.Haliyle müzik kültürü de oluşmuyor.

5-Müzik sektörü bitik.Bırakın tek şarkıya para vermeyi millet 15 tl verip albüm dahi almıyor.Talep yok.Haliyle arz da yok.Tüm bu ekipmanlar ve teknolojik pratiklik 70'li 80'li 90'lı yıllarda olsaydı yüksek kalitede kayıtlarda kendine yer bulabilirdi belki v.b. v.b...

DrWhite, ceylansinan, s4vaş ve 15 kişi daha bunu beğendi.
  6. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Eskiyi bırakın yeni çıkanlarda dahi bulamadım ki ben. En fazla 16 bit 44.1 ya da 48 khz hatırladığım kadarıyla. Onlar da ne kadar doğru şüpheliyim.

VTR-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  7. erenn

erenn
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    505
    Sezen Aksu ve Tarkan'ın 24 bit kayıtları mevcut bende. Tarkan'ın bir nebze gerçekten iyi kaydı ama Sezen Aksu'da ben öyle çok fark göremedim(testlerde 24 bitten flac a çevrilmiş çıkıyor çakma da değiller.)

4 kişi bunu beğendi.
  8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Michael jacksonun beat it parçası yanlış hatırlamıyorsam 200 defanın üstünde baştan yapılmış. İstedikleri duygu oluşmadığı için. kıyaslama için verdim bu bilgiyi yorumu size bırakıyorum. Kalite tesadüf değildir.

Zendo, luis, prostheticwhim ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  9. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,482
    Bizdeki "genel ithalat" durumu ile alakası var diye düşünüyorum.

Zira ithal ürünlerimiz cep telefonu, MR cihazı, muz, kakao vs ile sınırlı değil ; bilim ve sanatı da üretmekte sıkıntı çektiğimiz için bunları da önemli ölçüde dışardan, genelde belirli sanatsal & ideolojik "moda" akımları içerisinde paket olarak ithal etmekteyiz.

Yaklaşık 15 yıldır üniversite çevresi içerisinde bulunan biri olarak eğitimin (de) kaba hatlarıyla bu şekilde olduğunu söyleyebilirim.
    En iyi üniversitelerimizde bile.

Yurtdışında düşünce / akım üretilir ; biz bunları okulda görür, kitaplardan okur, sınavlarda yanıtlar ve derslerini geçeriz. Üzerine artı değer namına pek fazla şey konulmaz.
    Dolayısıyıla üretim kavramıyla oldukça temelden bir sosyolojik problemimiz bulunmakta.

Bu ülkemizde pek çok sektörde geçerli bir durum. Müzik üretiminde de.

Türkiye'de şu an oldukça iyi kayıt alınabilecek, ekipman açısından üst seviye stüdyolar var. Buradaki teknoloji "ithal" edilmiş durumda.

Fakat birincisi, yetişmiş, becerikli ve albüme / parçaya / tarza uygun düşecek şekilde miks alabilecek müzikal kültür temeli olan, bu manada zevk ve profesyonel hassasiyet geliştirmiş prodüktörlerimizin sayısı pek fazla değil.

İkincisi az bilgisayar ve daha çok akustik kayıt içeren albüm / parçalar, popüler müzik piyasasında kısmen küçük (fakat büyüyen) bir pay sahibi olduğu için buna yönelik bir yatırım pek yok, zira @DefinitioN'ın da belirttiği üzere toplum olarak talebimiz az bunlara.
    Yalnız bu konuda hafif olumlu bir gidişat olabilir gibi ilerleyen yıllarda.

Aslında biz tüketiciler, örgütlenerek eskiden beri popülizmin kölesi olan piyasayı kendi taleplerimiz doğrultusunda şekillendirebilecek güce sahibiz. (sol propaganda detected)

Tabii bunun için bilinç olarak ilerlemek gerekmekte.

9 kişi bunu beğendi.
  10. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Taa okul öncesinde temelleri atılması gereken sorgulama ve üst düzey düşünme becerilerimiz malesef üniversiteye gelindiğinde hala temel atma seviyesinde kalıyor. Böyle öğrencilerimizi gördükçe içim acıyor, artık 4 yılda ne kadar yol alınabilirse. Bunun birçok nedeni var girip konuyu dağıtmayayım ama dediğiniz gibi, arz talep meselesi.

Bir de işin üretim arzusu ve öz saygı tarafı var. Kendine saygı duyan zaten işini para kazanmak için değil de faydalı, verimli olmak için yapar (sinema, müzik vb alanlar için geçerlidir). Eski sinemanın, şarkı sözlerinin de hala çekici gelmesi, 2 yıl önce çıkmış olanların unutulup hala Cem Karaca, Hulusi Kentmenlerin sevilerek izlenmesinin öncelikli sebebi de bence budur.

#10 AlperÇ, 22 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2018
    10 kişi bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Michael Jackson inanilmaz titiz bir sanatci. Adam son konserini veremeden goctu gitti. Ama o konsere hazirligiyla ilgili bir belgesel hazirladilar. Tavsiye ederim.

Bi suru secilmis genc dansci, kocaman sahnede, cok yorucu bir kreografi esliginde dans ediyor, Michael baba onlarla birlikte hem dans ediyor, hem de soyluyor. Mumkun degil. Adam o esnada olmese, sahnede kalp krizinden giderdi zaten. Beni koysalar, uc dakika icinde nefesim kesilir, gikim cikmazdi.

Belgeselde bi de konser esnasinda calinacak muzigi miks edenle bir diyalogu var Michael'in, parcanin icinde gecen kisa bir sessizligin suresinin parcadaki duyguyu yeterince yansitamadagi ile ilgili... O da ilginc. Herif sessizligin suresine o kadar takiyorsa, cikan seslere nasil takiyodur kim bilir...

Zeki Muren de oyleymis. Zaten kabak gibi belli.

Spektrumun bi ucunda da Ibo var :) Sanki kayit olacagi gun, o esnada sokaktan secmisler vokalistleri, ve yakinda bi yerdeki dugunden getirmisler kadroyu. Kimin ne yaptigi belli degil. Pala Remzi'yi her dinleyisimde, gerceklikten uzaklasip, digerlerinden geride kalip kulagi tirmalayan vokalisti kovuyorum hayalimde :) her defasinda ama. Yahu kayiti Ibo dahil kimse dinlemedi mi? Yoksa dinledi de, "e olsun yaw, n'olacah yaa" mi dedi? Her iki durum da dusundurucu... Belki de beklentim cok yuksek? :)

#11 zxc, 22 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Şubat 2018
    11 kişi bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    MJ gerçek bir yıldızdı ve gerçek bir sanatçıydı. şimdi starım diye dolananlar starsa MJ bir galaksi o zaman.

Tüm parçaları test olabilecek kalitede kayıtları bize bıraktığı için kendisini minnetle analım..

3 kişi bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,251
    This Is It belgeselini herkesin izlemesi lazım. Sadece bahsettiğiniz an değil filmin birkaç yerinde de ne kadar titiz davrandığı görülebilir. Örneğin, yine The Way You Make Me Feel parçasında org sesinin kayıttaki gibi olmadığını söyleyip defalarca çaldırıyordu. Aynı şekilde Wanna Be Startin' Somethin' parçasında prova kusursuz geçmesine rağmen giriş kısmının yeterince "funky" olmadığını söylemesi de var. Bütün bu uyarıları yaparkenki kibarlığı ve alçakgönüllü duruşu ise işin en etkileyici kısmı. MJ gibi bir ikondan bahsediyoruz ama adam belki senden benden daha alçakgönüllü. Her anlamda bu dünyaya fazla bir insandı.

Bu arada ölümü fazlasıyla şüphelidir. Zaten doktoru "kasıtsız adam öldürmekten" suçlu bulundu.

9 kişi bunu beğendi.
  14. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Yüce Türk müzik prodüktörleri biz değerli halkın sahip olduğu o nostalji ruhunu kaybetmesini istemiyorlar.

Kayıtlardaki o "hisssss", o çatırtılar-patırtılar. Tam bir nostalji. Anlayamazsınız :wink

4 kişi bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    O yüzden çok hisli bir milletiz desenize :D

7 kişi bunu beğendi.
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,562
    Hayri hocam yaa :D

4 kişi bunu beğendi.
  17. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Yabancı müzikten çok yerli müzikle ilgilenen biri olarak benimde eksikliğini hissettiğim bir konu.Yalnız ben özellikle 90'ların kayıtlarını yeni kayıtlara göre daha başarılı buluyorum.Yeni kayıtlarda özellikle cd'den çevirdiğim bazı kayıtlardaki kalitesizlik üzücü.Sanatçıların bu durum ne kadar umrunda onu da bilmiyorum.Bu yönde tenkit almadıkları sürece bu şekilde devam eder...

18. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Niyet, duygular, sesler ne kadar mükemmel olursa olsun, bunları eksiksiz ve kusursuz bir prodüksiyon olarak sunamadığın zaman, tarihin tozlu sayfaları arasındaki ya da nostalji severlerin gönüllerindeki yerini hazırlamışsın demektir :rolleyes:

Ülkede çalma-çırpma işleri hariç her sektör büyük bir yatış halinde esasen. Hep bir kolayına kaçma, üstünkörü iş yapma, adamsendecilik.

Bu sebepten, sen gece gel ya da bu gece gel. ya bu gece gel ya da bu gece gel :testere

Beklentileri düşük tutuyoruz ki moraller iyice bozulmasın. Türkçe kayıtlarda CD (!) kalitesine devam...

2 kişi bunu beğendi.
  19. felix

felix
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Niyet ve duygular önemlidir. Müzik veya diğer sanatsal çalışmalar bunun için yapılıyor. İnsana birşeyler hissettirmek için. Tabi günümüz şartlarında olaylar değişik bir hal aldı.Tüketim toplumunun sonuçları ne diyelim. Örnek olarak pederin hastası olduğu dandik bir kayıt. Adam buna bayılıyor hangi kısmına bayılıyor bilmiyorum ama demek ki bam teline dokunuyor. İşin özü hayat hertz saymak ile geçmez. (bu işten para kazananlar saysın tabi)

Şu da benim sevdiğim kalitesiz bir kayıt.

#19 felix, 24 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şubat 2018
  20. AlperÇ

AlperÇ
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    234
    Bu kayıtların dandik olmasının sebebi orijinal enstrüman çalınarak kayıt altına alınması galiba. Yoksa bizdekiler gibi stüdyoya girip dijital seslerle kayıt yapsalar çok daha kaliteli olurdu!

Çok zor sanki adam gibi bir ekipman ve orkestra eşliğinde kayıt almak. Tabii ses de ses olacak ki olsun...

2 kişi bunu beğendi.