Neden yüksek çözünürlüklü yerli parçalar yok?

'Müzik Genel' forumunda AlperÇ tarafından 22 Şubat 2018 tarihinde açılan konu

1. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,536
    HDtracks'da Buray'ın ilk albümünün 24/44.1 kaydını görünce çok fena şaşırmıştım, bir de Aşkın Nur Yengi'nin bir albümü daha vardı, yeni albümlerinden biriydi sanırım.

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,686
    Stüdyo kayıtlarının 24 bitlik versiyonları ellerde vardır tabi ama bu biraz arz talep meselesi. 24 bitlik kayıtları piyasaya sürecek insanların bu konuda çalışması gerekir ancak bu çalışmanın karşılığı kime ne kadar hitap edecek? Dinlenilen yabancı müzikler global anlamda piyasaya sahipler ve ticari olarak çok daha büyük bir pazar doğal olarak.

Bizde bir sanatçı DSD veya 24 bit paylaşsa kaç kişi satın alır çok merak ediyorum:) Kaliteli kayıt arayan zümre olarak maalesef sayımız çok az ve değmeyeceği düşünülüyor.

Tabi yukarıda bahsettiğim durum kullanıcılar tarafının durumu. Birde sektörün durumu var ki orada da stüdyolardan çok, yaptığı işe saygı duyması gereken sanatçılarda bitiyor bana göre. Sanatçı yaptığı işe saygı duyduğu zaman daha kalitelisini ister ve stüdyolarda ona göre malzemelerle çalışmak zorunda kalır. Ülkede sanatçılar maalesef daha çok maddi odaklı yaklaşıyor ve nasılsa dinleniyor gözü ile yaklaşıyor.

İki seçenek var bana göre
    -Kitleler kalite isteyecek sanatçı mecbur kalacak
    -Sanatçı yaptığının iyi olmasını isteyecek, az harcama çok kazanç düşüncesinden vazgeçecek. Bu sayede kullanıcı da kaliteye alışmaya başlayacak.

Son olarak belirteyim ki ülkemizde pop hariç kayıtların çoğunun CD kalitesi, kaliteli diye dinlenilen yabancı metal, rock kayıtlarından daha başarılı bana göre. Evet ülke bu konuda çok başarılı değil ancak onlarca kez şahit olduğum bir durum var ki popüler kültürün getirdiği bir durumdan dolayı dinlenilen müziklerin yanında memleketten çıkan işleri dinlemeden eleştirme, hor görme huyu da fazla toplumda.

DrWhite, ceylansinan, tsn141 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  3. Montagnes0

Montagnes0
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    O eskidendi. Artık hayatımızda elektronik müzik kavramları var ve her elektronik müzik dinleyicisi müziği kaliteli almak ister.Şahsen vokal sesleri bana hiç ilgi çekici gelmiyor

4 kişi bunu beğendi.
  4. ismailkoc5484

ismailkoc5484
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    227
    Bende var karadeniz albümü kendim ripledim paylaşabilirim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    çünkü sizin qobuz dan haberiniz yok

6. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Türkiye'den abonelik çok kolay olmadığı için çoğu kişi Tidal ve Spotify kullanıyor, hangi albümler var 24bit mesela eski albümler var mı örneğin Barış Manço albümlerini 24bit bulabiliyor muyuz?

Collapse Signature Expand Signature
  7. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,489
    Ben Türkçe albümleri iTunes dan satın alıyorum. CD kalitesinden ayırt edebilmek bana göre çok zor.

2 kişi bunu beğendi.
  8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Arkadaşlar CD kalitesi de olsa 16 bitte olsa son zamanlardaki albüm kayıtları vasat.İyi bir sistemle dinliyorsanız defolar ortaya çıkıyor.

16 Bit Tarkan-Ahde Vefa albümü vardı mesela KANN müzikcalar içinde.Tizler tam anlamıyla vasattı.90'lardaki özen dahi yok artık.

#28 DefinitioN, 27 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Şubat 2018
    6 kişi bunu beğendi.
  9. sallanansandalye

sallanansandalye
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    184
    Kayıt kalitesi, müziğin bit değerinden daha önemli. Kayıt sırasında iyi mikrofonların kullanılması ve seslerin düzgün kaydedilmesi gerekiyor. Davulun sesini kaydedecek mikrofonlar kötü kayıt alıyorsa, onu 32bit kaydetseniz ne olur.
    Bence 16 bit gayet yeterli.
    Benim çok net hissettiğim ise ; bilgisayardan flac dinlemek ile cd çalardan dinlemek arasındaki ciddi fark. Kullandığım dacların hiçbiri düzgün bir cd çaların çıkardığı sesi çıkaramıyor. Cd çalar sadece ses işlemek için üretildiği için bu fark oluşuyor herhalde. Dac olayında işe başka dijital sıkıntılar giriyor.

10. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Daha once kayipsiz dosya formati olsa ne olur, kayipsiz kayit teknolojisi yok demistim cok guzel tartismalar olmustu :popcorn

Pc'de SSD ve Daphile tarzi player OS ile guzel sonuc aldigimi dusunuyorum ama bu surekli kullanmaktan ziyade, meraktan, ust seviye ekipmanla degil, Fiio e17k ve ahmet cekirdek lambali kulaklik amfisi ile yaptigim denemeden gordugum. Normalde o lambali amfi direk Pc'ye bagliyken fare hareketleri bile muzik yokken duyulabiliyor. Bir de laptopu pirizden de cekmek lazim bataryadan calissin. Audiofil bir cd player da dinlemedim tabi.

11. amilya

amilya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    türkiyeden abonelik çok kolay abone olmam 5 dk sürmedi vpn de kullanmadım.

12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Hocam rica etsek hangi içerikleri 24bit olarak bulabiliyorsunuz anlatır mısınız? Ve aboneliği nasıl yaptığınızı da?

13. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Aynen bende ogrenmek istiyorum. Bütün icerikler 16 24 bitse ve tr albümde bu yönde kaliteli ve fazla ise neden gecmeyelim

2 kişi bunu beğendi.
  14. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Ben Qobuz'u 24bit 192Khz e kadar streaming imkanı olması ve uygun fiyatlı High res albüm satın almaya müsaade ettiği için bir aralar düşünmüştüm ancak Sublime (16bit streaming ve %30-60 arası high res albüm indirim imkanı) ve Sublime+ (24bit streaming ve %30-60 arası high res albüm indirim imkanı) paketleri maalesef aylık ödeme imkanı sunmuyor.

15. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    66
    Barış Manço ya da Erkin Koray'ın mevcut CD albümlerinde bile çıtırtılar, patırtılar mevcutken, 24-bit albüm arayışında olmak pek mantıklı gibi gelmedi bana. Mançoloji ve Devlerin Nefesi albümlerini hariç tutabiliriz. Daha önceki kayıtlar gerçekten neredeyse berbat. Hatta albüm kayıt sesleri bile yerlerde. Volümü köklemeniz lazım. Eee, kökleyince ne oluyor, hissssss :kafa:

16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Hocam bunun farkındayım zaten biraz imalı yazmak istedim @amilya "Çünkü sizin Qobuz'dan haberiniz yok" diye ortaya topu bırakınca :D

Bu konuda bahsedilen CD kalitesinde Türkçe albüm olup olmaması değil, 24 bit hatta DSD Türkçe içeriklerin azlığı yada yokluğu.

2 kişi bunu beğendi.
  17. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    Qobuz'da ki hires kayıtları denemek istiyordum.1 albüm satın almak istedim ama izin vermiyor site.Vpn ile denedim yine bölge uyarısı verdi.Satın alım yapan var mı site de varsa yöntemini paylaşabilir mi...