notebook tavsiye

'Konu Dışı' forumunda bhdr74 tarafından 14 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Nazik yaklaşımınız için teşekkür ederim. Taşınabilir olması çok daha önemli ama 1.6 kg civarı bir model denk gelirse neden olmasın.
    Bu arada her şey ne kadar pahalı, uzun süredir bu tür alışveriş yapmadım fiyatlar çok çılgın görünüyor gözüme :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Mayıs 2021 ---
    Linkteki model önerilen thinkpad serisine girer mi? Yoksa biraz sulandırılmış bir model mi?
    https://www.bestbuy.com/site/lenovo...emory-256gb-ssd-black/6450811.p?skuId=6450811

Collapse Signature Expand Signature
  2. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Benim dediğim ekran kartlarının 2kg altı bir modelde bulunması pek mümkün değil. Oyun deneyiminin iyi olması için ağırlıktan taviz vermeniz gerekiyor.

Attığınız linkteki modelde harici ekran kartı yok. Biraz olsun oynanabilir olması için harici ekran kartı bulunması şart diyebilirim.

3. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Oyun için tasarlanmadığının farkındayım . Sorular genel kullanım ve sağlamlığa yönelik artık :)

4. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Sağlamlık konusunda çoğu laptop bence aynı. Düzgün kullanılırsa bozulmazlar. Ama bir yerden düşürdüğünüzde bozulma ihtimali her zaman var. Genel olarak lenovo, dell, asus ve msi iyi kabul ediliyor bu konuda. Ama bu markaların laptoplarında bile sorun çıkabildiğini biliyorum. Bunun gibi teknolojik aletler biraz şansa bağlı diyebilirim.

Bu arada attığınız model dokunmatik ekran özelliğine sahip. Bu yüzden daha pahalı olması normal. Sadece o özellik için 100 dolar fazladan veriyorsunuz muhtemelen. Aynı özelliklere sahip ama dokunmatik olmayan bir modeli daha ucuza alabilirsiniz.

5. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Oyun opsiyonundan vazgeçince bootcamp çalıştırabilen mac lerin önü açıldı. Macbook air performans olarak yeterli gelir mi üniversite öğrencisine?
    Linteki cihaz bana fazlası ile alınır göründü işlemcinin 8. seri olmasını dert etmeliyim ona karar veremedim. Ne dersiniz?
    https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-t-series/T490/p/20N2S3GT00

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Oyun oynayamayacaği bir bilgisayar alacağınız konusunda kızınızı bilgilendirin almadan önce, ki sonra pişmanlık olmasın. Çünkü arası yok. Ya oyun oynayabilir, ya da oynayamaz. External grafik kartı yoksa çok oynaması mümkün değil. Şimdiden kendini hazırlasın.

Oğluma 6 ay kadar önce laptop aldık. Sürekli başımın etini yiyor. Bilerek oyun bilgisayarı almadım sürekli başına kapanmasın diye. Evde PS4 olmasa işim zordu. Ama eğer kızınız gerçekten çok istiyorsa, hayal kırıklığı yaşamasın boşu boşuna.

Bütçeniz müsaitse de tavsiyem 16 GB RAM'e sahip bir laptop bakın, bir süre rahatlıkla kullanabilmesi için.

Tüketici olarak elimizden yeterince bilgisayar geçmediği için tecrübemiz yetersiz kalıyor bu konuda genel bir değerlendirme yapabilmemiz noktasında. Ancak her yıl yüzlerce laptop alan şirket ve üniversitelerin IT elemanlarının dediğine göre fark mevcut. Tüketiciye yönelik ürünler biraz şans. Ancak iş dünyasına yönelik garantili satılan Thinkpad T serisi, Dell Precision serisi gibi ürünler bariz üstün. Fiyatları da, üretim kaliteleri (milspec) de bunu yansıtmakta.

7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    1660 ti ile günümüzde ki tüm oyunları neredeyse high-ultra karışık oynayabilirsiniz.Belki rdr 2 gibi ,cyberpunk oyunlar'da tökezler...

1660ti ile rtx 2060 güç olarak nerdeyse aynı...Rtx 2060'ın tensor çekirdekleri ve dlss gibi teknolojileri yüzünden 2 kat performans alabiliyorsunuz dlss destekli oyunlardan.(Mesele cyberpunk 2077)

1660ti da güzel bir ekran kartıdır yani.Minecraft'dan daha ötesini hatta cok daha ötesini yapar.Dlss ve rtx haric.

https://www.hepsiburada.com/msi-gl6...-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000WVCL3

2kg üzeri sıkıntı olmaz ise şu bilgisayar güzel bir bilgisayar.

Şöyle bir sey buldum ama sanki darboğaz yapacak gibi duruyor.İyi araştırılması lazım... https://www.bestbuy.com/site/msi-gf...-ssd-8gb-memory-black/6448272.p?skuId=6448272

#27 fosther, 16 Mayıs 2021
    Son düzenleme: 16 Mayıs 2021
  8. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Topladığım bütün bilgileri paylaşıp bilgilendirdim kızımı problem yok.
    Lenovo sitesinde 1200$ bütçe dahilinde T serisi stok hazır seçenekleri kısıtlı
    i7 işlemcili olan modelde 8 gb ram var 16 gb ram olsun diyince i5 işlemcili seçenek var. Hangisini seçmeliyim?
    https://www.lenovo.com/us/en/laptops/thinkpad/thinkpad-t-series/T490/p/22TP2TT4900
    Bende @zxc gibi oyun bilgisayarına çok sıcak bakmıyordum. Ebat ağırlık sıkıntı deyince uzlaşma sağlandı çok şükür :). İlgi ve desteğinize teşekkür ediyorum.

9. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Hocam stok halde 16GB ram pek satılmıyor. Genelde 8 koyuyorlar. Ama ram yükseltmek zor bir şey değil. Alacağınız modelin 2 ram slotu varsa ve 1 tanesi boşsa kolayca yükseltebilirsiniz. Ben 300TL ye alıp takmıştım. Teknik servis yükseltebiliyorsa aldığınız modeli sonradan yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Veya kendiniz de alıp takabilirsiniz. Garanti bozuluyor mu emin değilim tabi. Modele göre değişebiliyormuş.

Ayrıca 16GB ram olması o kadarda önemli değil. Sonuçta ağır işler yapmayacak kullanan kişi. 16GB ram olsun diye başka şeylerden taviz vermeyin bence.

10. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Tek slot ve ram lehimli ne aldıysan o sonra yapacak bir şey yok :)
    Siparişi vermek için sizin karar vermenizi bekliyorum :)

11. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Diğer özellikler ve fiyat iyiyse 8GB ram kabul edilebilir. Benim tanıdığım 4GB ram ile idare ediyor. Ki bende 1 yıl civarı 8GB ram kullandım. 16GB dual channel yapınca öyle muazzam fark olmadı yani. Hatta farkı oluşturan 16GB olması değil dual channel olması diyebilirim. 1 adet 8GB ile 1 adet 16GB arasında pek fark olmayacaktır. Fakat 1 adet 8GB ve 2 adet 8GB arasında fark edilebilir farklar olur.

12. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    https://www.hepsiburada.com/asus-ro...bi0drbKMvBUvhHgadj4JhFaV7RPCqYfxoC1VMQAvD_BwE

Aynı bilgisayarın daha ucuza 8Gb ram olanı da var. Kendiniz takmayı düşünürseniz onu da alabilirsiniz. 14" boyutlu, bataryası diğer gaming laptoplardan çok daha iyi sürelere sahip ve 1.6kg. Oldukça sağlam ve kaliteli bir model. İşlemci ve grafik birimi tüm oyunları rahatlıkla oynatır. Cad/cam, 3d gibi işlemlerde de çok iyi iş görür. Benzer fiyata daha güçlü GPU olan modeller de var ancak ağırlıkla 2kg civarına çıkıp 15.6"lere çıkıyor. Hem taşınabilir hem de güçlü bir bilgisayar olarak tavsiye edebilirim.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Bilgisayarı uzun süre kullanmak istiyorsanız kesinlikle i5 işlemci ve 16 GB RAM. Kendim için X1 Carbon aldığımda aynı tercihte bulunmuştum.

Bundan bir kaç yıl sonra, özellikle yeni nesil işlemcilerle karşılaştırdığınızda i5 ve i7 tercihiniz arasında bir fark hissetmezsiniz, ancak OS'in ve kullandığınız programların RAM kullanımı arttığında sıkıntı yaşarsınız.
    Bu arada, ihtiyaç varsa yapılacak bir şey yok tabii ki, ancak yeni nesil İntel Alderlake işlemciler bu sene çıkacak muhtemelen, ve önceki nesillerden çok daha üstün. DDR 5 RAM, PCIe 5 bus, ve farklı yapılarda core'larla geliyor, verim ve performansa yönelik. Özellikle İntel açısından, geçtiğimiz beş yıl içinde çok bir şey değişmedi. Bu seferki öyle değil.

14. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    344
    Öncelik Windows olacaksa, Ryzen 4800U işlemcili bir dizüstü bilgisayar da düşünebilirsiniz. 8 fiziksel çekirdek ve Radeon Vega tümleşik grafik işlemcisi ile, birçok oyunu tatminkar performansta çalıştıracaktır.

Lakin ben M1 işlemcili Macbook Air önerimi yineliyorum :) Fan yok, ısınma yok, ses yok, neredeyse 15 saate varan pil ömrü var. Youtube'da M1 işlemcisinin o anlı şanlı Intel i7, i9 işlemcilerle yapılan performans karşılaştırmalarına bir göz atın derim.

15. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    https://www.hepsiburada.com/lenovo-...2lm006etx-p-HBCV00000471GC?magaza=Hepsiburada

5700u ve 8gb lehimli ram. Apu işlemci olduğu için de 2gb video belleğe ayırıyor. Günümüz oyunları orta seviye oynanır. Batarya ömrü de iyi. En ekonomik çözüm bu sanırım. Tabi bütçe uyuyorsa yukarıya bıraktığım linkteki harici 1650ti'lı model en iyisi olur. Seçim sizin. Orta fiyat skalasında ürün gamı eskisine nazaran çok daha iyi durumda.

Mr.Ahmet bunu beğendi.
  16. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Macbook air M1, windows çalıştırmadığı için kabul görmedi kullanıcı illa windows olsun istiyor.
    Amd işlemciler için yıllar öncesinden oluşmuş aşırı ısınmaları, gürültülü çalışmaları performanslarının yetersizliği ile ilgili güçlü ön yargılarım var ama günümüzde bunu hak edip etmediklerini bilmiyorum.
    Pc olarak en yeni alımım nuc8 serisi i3 işlemcili kullandığım cihaz. Bozulduğu için yeni pc ihtiyacı çıkaran cihaz 12 yaşındaki sony vaio idi. Evdeki diğer laptop hp 1040 g1 oda 7 yıllık sanırım. Bozulana kadar kullanıyoruz kısacası bu yüzden doğru cihazı olmak için sizleri yoruyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mayıs 2021 ---
    Ryzen işlemciler problemsiz uzun yıllar kullanılır diyebilir miyiz? Isınma ve ona bağlı gürültülü çalışma sorunu var mı bu serilerde?

17. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7

Eskinin AMD ve İntel muhabbeti şimdilik yer değiştirmiş durumda. Piyasanın gidişatını, gelişim baskısını ve yüksek çıtayı artık AMD belirliyor. Mobil CPU tarafında 4000 serisi ve yeni 5000 serisi tüm eski problemlerden ders çıkarılmış sorunsuz işlemciler. Keza 3750H modelini kullandığımda "sanırım daha erken" demiştim. İş dolayısıyla elimin altında güncel donanımlı cihazlar oluyor. Yeni nesil olarak belirttiğim modeller şu an piyasayı domine etmekte. Direkt model ve beğendiklerinizi de karşılaştırma imkanımız olur. İlk tavsiyemde hâlâ ısrarcıyım.

18. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Cok iyi gorunuyor. Hafif oyun da oynayabilir muhtemelen. Eger butce musaitse 16GB RAM iceren bir ust versiyonu edinmenizi tavsiye ederim. Iyi bir bilgisayar aliyorsunuz. Omru cok daha uzun olmus olur.

20. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    16 gb ramli satışta yok. İncelemelerden anladığım kadarı ile boş bir slot mevcut sonradan takılabilir görünüyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Mayıs 2021 ---
    Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.