Orijinal Ckm99 - Kutusuz Ckm99 Karşılaştırması

'Audio-Technica' forumunda Engin tarafından 22 Nisan 2014 tarihinde açılan konu

 1. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,761
  Alınan Beğeniler:
  1,803
  Merhaba arkadaşlar,

  Camiamızda çokça merak edilen bu konu hakkında kamuoyunu aydınlatmayı görev bildik ve bu karşılaştırmayı hazırladık. Aşağıda karşılaştırmalı olarak iki Ckm99'un farklarını görebilirsiniz.

  Aramızda tembeller vardır mutlaka, biraz da genelleme yaparak için son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim: Evet, ülkemizde kutusuz olarak satılan bu kulaklıkların sahte olduğunu düşünüyoruz.

  Orijinal Ckm99 hakkında bilgi edinmek isteyenler için tekil incelemeyi de ekleyelim: Tıkla

  Gelelim sadede..

  Not: Kutusuz Ckm99 buradan itibaren kutusuz olarak anılacaktır; orijinal ckm99 ise orijinal olarak anılacaktır. Bir kısım hariç tüm fotoğraflarda soldaki malzeme orijinale, sağdaki malzeme ise kutusuza aittir. O kalan kısım da parlak kısımlarını gösterdiğim fotoğraf..

  Kulaklık elimize geldiğinde peşinen yorum yapmak istemedik pek, ancak kutusuz malzeme kalitesiyle bizi zorladı epey. İki kulaklığın fark gösterebilecek her noktası harbiden de farklı.

  İlk önce nozzle kısımlarına bakalım. İki kulaklığın da filtreleri metal. Yani sadece malzemeye bakarak yorum yapamadık. Ancak orijinal’in filtresi biraz daha içeri göçük, delikleri daha geniş ve renk olarak mat gözükmekte. Kutusuz’un filtreleri ise hafiften dışa bombeli, delikleri daha dar ve sayı olarak fazla, renk olarak ise parlak yapıda.

  [​IMG]

  İki kulaklığın parlak olan metal kısımlarına bakarak başta farklı diyemedik tabi. Ama biraz daha dikkatli incelediğimde orijinal’in parlak kısmının biraz daha sarımsı olduğunu gördüm. Belki titanyum biraz sarımsı kalıyordur, kim bilir. (Sağdaki orijinal)

  [​IMG]

  Arkasını çevirdiğimizde ise sürücüleri de çevreleyen siyah yuvarlak kısımların farklı olduğunu gördük. Fotoğraflarda görünüyor mu bilmiyorum; orijinal’in siyahı mat iken kutusuz’un siyahı daha parlak kalmakta.

  [​IMG]

  Y-ayrımında orijinal’in plastiği biraz daha parlak ve dokulu yapıda. Kutusuz’un y-ayrımı ise düz plastik, kalite olarak düşük gözükmekte.

  [​IMG]

  Ckm99 parçalı kablo yapısında olduğundan kablo birleşim kısımlarıyla karşılaştırmalarımızı pekiştirme şansı bulduk. Tüm erkek-dişi jack’larda orijinal biraz daha mat kalıyor, işçilik olarak ise direkt belli ediyor kendini. Esas jack’ta ise yukardakileri meselelerin yanında orijinalin birleşim yeri neredeyse belli olmazken, kutusuz “ahanda ben buradan birleştim.” demekte.

  [​IMG]

  İki kulaklığın kabloları arasında plastik yapısı ya da kalınlık olarak bir fark gördüm diyemem. Ama orijinalini biraz daha yumuşak olarak hissettim sanki. Bilmiyorum plasebo mu?

  Kutu içeriğine değinelim. Kutusuz’un lakabından da belli olacağı üzere herhangi bir kutusu bulunmamakta. Taşıma çantası olarak gri, parlak bir kılıf, orijinalinden farklı 3 boy uç ve kablo sarma zımbırtısı bulunmakta. Orijinalinde olmayan kablo sarma zımbırtısının kutusuz’da olması takdire şayan.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Evet, esas meselemiz ses. Kutusuz kulaklığımız yaklaşık olarak 50 saat çalıştırılmış. Sağlam olsun diye 100 saat kadar da ben çalıştırdım.

  Seslere etki etmemesi açısından iki kulaklıkta da kutusuz’un uçlarından kullanıldı. Allah razı olsun, yedek olaraktan var idi yanında.

  Bir kulaklık burn-in’den sonra nasıl kötüleşir onu yaşamış olduk. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim…

  Kutusuz’un sesi Ckm serisine yakışmayacak şekilde V yapıda. Yalnız dikkat çekmekte fayda var, V karakterinde olması gerektiği gibi mid’ler geride değil. Bass ve tizler fazla önde. Hatta rahatsız edici şekilde öndeler.

  Bu rahatsız edici yapıyı özellikle üst frekanslarda görüyoruz. Çözünürlük düşük, onu geçtik, kanıksadık. Ama bu kadar parlayan, rahatsız eden, devamlı sibil sibil sibilans yapan üst’leri en armatürlü kulaklıklarda bile görmemiştim.

  Kutusuz’un midleri orijinalinden farklı olaraktan daha koyu yapıda. Altlarla birlikte bu koyuluk kulaklığın genel karakterine etki etmekte. Yine kutusuz’un tınısı çok daha yanlış. Orijinalde eleştirdiğimiz, açık dediğimiz üst mid’ler kutusuz’da çok çok daha açık. Bu kadar da açık olunmaz, bu kadar da parlanmaz, rahatsız edici olunmaz.

  Alt frekansları yalnız başına alırsam orijinal’den daha başarılı diyebilirim. Miktar olarak daha fazla, daha derin yapıda. Ama kulaklıkları değerlendirdiğimizde kutusuz’un sesini koyu mid’lerle birlikte boğuklaştırdığını söyleyebiliriz. Parlak üstlerle birlikte yoğun basslar Ckm99 sesini bambaşka yerlere götürüyor, acayip bir şeyler yapıyor.

  Sahne ise dar. Parlak üstler, yoğun altlarla enstrüman ayrımı epey kötüleşiyor, içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

  İşte durumlarımız bu şekilde. Ckm99’dan hareketle, ülkemizde %100 orijinal diye satılan bu kutusuz kulaklıkların, yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı %99 sahte olduğunu söyleyebilirim. Kalanı keyfinize artık…..

  Satıcılara kanarak, garip garip kulaklıklar alıp hem paranıza hem kulağınıza yazık etmeyin.

  İyi forumlar, gerçek müzikler..
   
  21 kişi bunu beğendi.
 2. bLind

  bLind
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Nisan 2013
  Mesaj:
  361
  Alınan Beğeniler:
  230
  Çok merak ettiğim bir konuydu.Karşılaştırma çok iyi olmuş bende kutusuz filtresi bez ckm99 tecrübe etmiştim sesi cx300 ile çok benzerdi 1 tık ilerideydi.Referans kulaklık cx300 olduğu için çok fazla söze gerek kalmıyor :)) Yalnız çakma bir kulaklık için malzeme kalitesi çok iyidi.
   
 3. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,498
  Alınan Beğeniler:
  3,142
  Eline sağlık Engincim.

  Yani bu durumda genel olarak kutusuz bütün AudioTechnica'lar sahte çıkıyor..
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #3 MikePortnoy, 22 Nisan 2014
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Nisan 2014
 4. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,761
  Alınan Beğeniler:
  1,803
  Evet abi, maalesef öyle görünüyor. Sahte kulaklıkların satılmasına kimsenin itirazı yok, yine satsınlar ama %100 orijinal diyerek insanları kandırmak doğru değil.
   
 5. Hanamichi

  Hanamichi
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  1,217
  Alınan Beğeniler:
  2,539
  Çok iyi bir inceleme olmuş sonuçta bazı kulaklıklar çok kaliteli taklit ediliyor . :eek:k
   
 6. Typhoon

  Typhoon
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesaj:
  449
  Alınan Beğeniler:
  16
  Vay anasını sayın seyirciler demek istiyorum. İnceleme için teşekkürler.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.
 7. oguzhan

  oguzhan
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Kasım 2012
  Mesaj:
  319
  Alınan Beğeniler:
  450
  Elimde 2 adet kutusuz CKS77 (BRD ve BK) bulunmakta.

  Bir tanesinin sol tarafı bozuldu. (Bk olan) Bende Sağ tarafı taktım ve sol kulağımada BRD olan modeli taktım. Sesler %90 farklı diyebilirim. BRD olan modelin ses yüksekliği daha fazla ve tizler daha kaliteli. Bk cks77 de ise ses boğuk ve tizler daha arkada.

  Ayrıca, malzeme kalitesi olarak bariz fark var. BRD olan modelin plastiği daha kaliteli.

  Belkide CKS77 BRD 'de kutusuz olduğu için sahtedir ama piyasada farklı CKS77 'lerin dolandığını söyleyebilirim.

  Kutusuz bazı ATH ürünlerini incelemiştim. Şimdi o incelemelerin boşa gittiğini düşünüyorum. Olan zamanıma oldu diyebilirim.

  Ekleme: Satım bölümüne ilan verdiğim CKS77 BRD konusunuda kulaklığın orjinalliğinden emin olmadığım için kaldırıyorum.
   
  #7 oguzhan, 22 Nisan 2014
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Nisan 2014
 8. brix55

  brix55
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2013
  Mesaj:
  13
  Alınan Beğeniler:
  0
  İnceleme için teşekkürler. Bende kutusuzlara güvenemediğim için yurtdışından ckm500 ile ckx9is satın aldım.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. dulty

  dulty
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,398
  Alınan Beğeniler:
  2,351
  Çok bilgilendirici bir inceleme, teşekkür ederiz. :eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  909
  Alınan Beğeniler:
  1,197
  Eline, elinize sağlık.

  Sizin ve forumun ülkemizde satılan farklı markaların(Geçmişte Sony şimdi Ath) kutusuz kulaklıklarını sahte-gerçek testine tutması ve bunu misyon edinmesi belkide forumun en faydalı işi oldu.

  Malum, bu hobiye bir yerlerden başlamak isteyen, başlayan belkide birçok arkadaşımız lise ve üniversite öğrencisi.

  Eminim ki birçok öğrenci arkadaşımızda , ülkemizdeki gelir şartlarını gözönünde tutarsak , bir taraftan maddi olarak kısıtlı öğrenci harçlıkları ile öğrenciliklerini geçirmeye çalışırken bir taraftanda bu harçlıklarını biriktirerek bu hobide yol almaya çalışıyorlar.

  Hâl böyleyken, onlar için çok değerli olan ve haçlıklarından biriktirilen bu paranın, sahte kulaklıklarla heba olması gerçekten çok üzücü bir durum.


  Elbette kötü niyetli satıcılar vardır velakin ne kadar sorumluluğu üstlerinden atmalarına bahane teşkil etmesede ; kimbilir belkide bazı satıcılar, bu inceleme ile kendi sattıkları ürünün sahte olduğunun farkına varmışlardır.

  Aslında kutusuz ürün konusu biraz çetrefilli.

  Bazen büyük perakendeciler müşteri iadesi ve kutusunda deforme olmuş ürünleri palet halinde ellerinden çıkartabiliyorlar.

  Kimi zamanda refurbished (Kullanılmış ama tamir edilmiş veya yenilenmiş) ürünler başka bir satıcı tarafından , sıfır ve kutusuz olarakta satılabiliyor.

  İşin içine Çin girince ve satıcıda 100% gerçek deyince insan ister istemez acaba diyor .

  Sonuçta neredeyse tüm kulaklıklar bildik bilinmedik Çin üretimi.

  İkinci kalite olabilir, üretim fazlası olabilir, fason firma çift bant çalışıyor olabilir, eli uzun çalışanların marifeti olabilir, kargo zincirinde kopuk halka olabilir belkide tam tersi piyasayı kırma amaçlı ayrıca kendi popularitesini arttırmaya yönelik bizzat firmanın kendisinin belirlediği bir stratejinin sonucuda olabilir.

  Yada buradada gördüğümüz gibi çoğunlukla başa gelen: Sahte üründe olabilir.


  Sözün kısası:

  Hayata soru işaretleriyle bakmayı denemek yerine, noktalı cümlelerle yazmayı deneyin.


  Ne derler: Ucuzdan pahalısı yok...

  Neyse çok konuştum ,daha da fazla konuşup kimsenin başını ağrıtmaya başlamadan bana müsaade...
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #10 Serhat, 22 Nisan 2014
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Nisan 2014
 11. orhun5454

  orhun5454
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Şubat 2013
  Mesaj:
  240
  Alınan Beğeniler:
  27
  Bu gereğinden bile fazla yararlı olmuş , teşekkürler bu kadar değerli bir çalışma için .
   
 12. AxiAziz

  AxiAziz
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  536
  Alınan Beğeniler:
  625
  Evet. Diğerlerinin de belirttiği gibi konu çok faydalı olmuş.
  Ellerine sağlık.

  Ayrıca da artık bu kutusuz vs. kutulu olayının netleştiğini düşünüyorum.

  Umuyorum bu hem insanların kandırılmasını engeller. Hem de artık gidip gidip aynı kulaklıkları alan insanların başka kulaklıklar alması için bir "sebep" oluştırmuş olur. Sürekli ath' nin modellerinin, lacivert kombinasyonları yerine hem farklı markaların farklı modelleri denenmiş ve fikir edinilmiş olunur.
   
 13. Robius

  Robius
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Nisan 2012
  Mesaj:
  309
  Alınan Beğeniler:
  162
  Bendeki ckm99'un nozzle'ı bunlar gibi metal değil, koyu renkli kumaşa benzer birşeydi. Demek ki sahtelerin de çeşitleri var.
   
 14. dulty

  dulty
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,398
  Alınan Beğeniler:
  2,351
  Yanlız şunu da göz ardı etmeyelim: benim şimdiye kadar aldığım kesin sahte olan tek kulaklık gayet şahane bir kutu içindeydi. Hatta kutusundan ayırt etmeye imkan yok. Kulaklık ayırt edilebiliyordu bu konuda olduğu gibi, o ayrı. Yani demek istediğim, kutulu diye orjinal olacak diye bir kural da yok. :confused:
   
  Collapse Signature Expand Signature
 15. emrtgb

  emrtgb
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2014
  Mesaj:
  10
  Alınan Beğeniler:
  0
  Gayet yararlı bir inceleme olmuş elinize sağlık.Çok fazla kutusuz AT ürünleri satılmakta.
   
 16. cyraz

  cyraz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Haziran 2013
  Mesaj:
  301
  Alınan Beğeniler:
  179
  Kesinlikle katılmıyorum en azından %99 oranına böyle ufak tefek farklar iki orjinal ürün arasında bile muhakkak olacaktır. Burn-in sürecinin bir sınırı yok bence ve kulaklıktaki ses değişimi dinlenildikçe azalarak devam eder. Matlık parlaklık olayında ürün ısı,ışık ve neme maruz kaldığı müddetçe renginde şeklinde değişim olacaktır. Bence tek bakılması gereken nokta; ilk bakışta dış görünüşlerinde eğer bariz bir fark yoksa, kulaklığın ses rengine bakılmalıdır.
  Eskiden aldığım casio çok kaliteli bir saat vardı. Bir seri de hata olmuştu ve su geçiren seriden bir tanesi denk gelmişti.
  Kaldı ki kulağınızdaki kulaklığı dahi milim oynatınca bile bas,tiz dengesi çok değişiyor ve bu teknolojiyi üretmek (sahte olanı için bile) çok zor. Muhakkak sahte ürünler vardır ama %99 oranı çok fazla çünkü biliyorum ki yurtdışından birçok ürün yer kaplamasın diye kutusuz getiriliyor.
   
 17. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  @cyraz 2 ürünü bir arada gördünüz mü de katılmıyorsunuz acaba ?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  630
  Tebrik ederim, %100 orijinal diye sahte kulaklık satan, insanların haklarını yiyen, üç kuruş paralarına göz diken, kandıran ve kendine adam diyen kişileri savunabiliyorsunuz.

  Gerçekten tebrikler.

   
  Collapse Signature Expand Signature
 19. cyraz

  cyraz
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Haziran 2013
  Mesaj:
  301
  Alınan Beğeniler:
  179
  Haklısınız hocam, sadece ihtimaller üzerinden gittim. Kutusuz olan ürünlerin %99'u sahte diyorsunuz o zaman forumda kutusuz satılmaya çalışılan ürünlerin hepsi sahte peki bunlara ne demeli? Resimleri tekrar inceledim. Hangisi sahte belirtilmeden bile mesela ilk resimdeki gibi birleşim yerindeki plastik fazlalıktan sahte olan hemen kendini belli ediyor.
  Lütfen söylediklerimden yanlış anlamlar çıkarmayın ben de sizler gibi bu duruma karşıyım. Tabi ki benim de başıma gelebilir. O yüzden eğer böyle şahıslara pabuç bırakmak istemiyorsak hiç riske girmeden, bildiğimiz yerlerden, faturalı ve/veya garantili ürünleri almalıyız.
   
 20. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,413
  Alınan Beğeniler:
  3,697
  Eline sağlık Engin.

  Sahtesi olduğu bilinen kulaklıkları alırken daha dikkatli olmak gerekiyor.

  Audio Technica kulaklıkları almak isteyen kullanıcıların orijinal sattığı bilinen accessoryjack, cdjapan gibi sitelerden almalarını tavsiye ederim.
   
  5 kişi bunu beğendi.