Pc Monitör seçimi

'Konu Dışı' forumunda yigitboylu tarafından 23 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Otomotiv sektöründe sac metal şekillendirme kalıpları tasarımı yapıyorum. Günde minimum 10saat monitör karşısındayım. Nadiren de olsa araba yarışı oynarım. Bazen netflixten birşeyler seyrederim. 27inç 2k monitör düşünüyorum. Bütçe max 3000TL

HP Z27n G2 ( 75hz 4ms IPS ) = 2500TL
    Samsung LC27jg54 ( 144hz 1ms TN ) = 1950TL

2.el olarak bunlar uygun geldi, ne dersiniz ?

2. msandikci

msandikci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    seçenekler sadece bu ikisi ise şayet, IPS panele sahip olan HP modeli, kullanılmakta olan panel teknolojisine bağlı olarak tercih etmenizi öneririm. TN panellerde renklerin dolgunluğu, görüntü kalitesi vb. gibi konularda eksiklik hissedersiniz. Esas amaç FPS oyunları oynamak da değilse TN panele yönelmenize gerek olmayacaktır düşüncesindeyim.

Mikrobiyolog ve zxc bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Is icin TN panel iskence. Kesinlikle IPS ya da VA.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  4. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Mekanik tasarım yaptığım için renk doğruluğu çok önemli değil. Fazla oyun oynamadığım için hız da çok önemli değil.
    Yüksek tazeleme oranlarının video izlemede belirgin faydası olur mu yoksa sadece oyunlarda mı etkilidir?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Ağustos 2021 ---
    TN panel iş için ne gibi sıkıntılar çıkarır ?

5. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230
    TN panelden kaçın, ips candir hocam. Eğer imkan varsa 4k 144hz ips paneller var onları tercih edin derim yoksa rekabetçi oyun oynamıyorsaniz 2k 60hz ips bile iş görür. TN panel renkleri önünde bir perde varmış gibi görünüyor ve görüş açıları kötü, kafanızı biraz sağa sola kaydirsaniz renkler bozuluyor falan ıstırap yani.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Ozellikle sabit beyaz kisimlar gozu yoruyor ve rahatsiz ediyor. Ekran buyukse ve ekrana yakinsaniz ekranin farkli kisimlari farkli renklerde gozukuyor. Pozisyonunuza gore ekrandaki renklerin kaymasi da dikkat dagitiyor.

Cok kaliteli olmayan IPS ekranlar da tam siyah veremiyorlar. VA o acidan bayagi iyi aslinda.

7. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    344
  8. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    627
    27" 2K IPS ekran idealdir.
    VA paneller bana kontrastı köklenmiş, yapay gibi geliyor. Ama her türlü TN'den iyidir. TN çok eski teknoloji, sadece FPS oyuncularının tercih ettiği bir panel tipi artık. Sağdan soldan bakınca görüntü bozulması film izlerken büyük sorun.
    27" boyutunda full HD(1920*1080) çok yetersiz geliyor. Pikseller çok büyük kalıyor ve gözle görülüyor. Minecraft simülasyonu gibi oluyor.
    Tepki süresi, yenileme hızı gibi konular profesyonel FPS vs oynamıyorsanız önemsiz.

2. el alacağıma bu kriterleri karşılayan en ucuz sıfırı tercih ederdim.
    Mesela: https://www.amazon.com.tr/Viewsonic-VG2719-2K-Monitör-27-0-inches/dp/B0789D843P

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    IPS ve VA'de panelin kalitesi one cikiyor. Eskiden IPS cok pahaliydi. Sonradan ucuz versiyonlari cikti, ama kontrast ve siyahlar heba oldu. Yine zamaninda $1500'lik PVA panelli monitorum vardi, sonrasinda kullandigim tum IPS panellerden daha kaliteliydi.

10. bugra116

bugra116
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    55
    27inc 1080p kullaniyorum ben de aoc27g2u. 27inc ve ustu icin cozunurluk hakkinda soylenilen seyler dogru, 1080p aliniyorsa 24inc tercih edilmeli. yakindan bakiyoruz sonucta cozunurluk/inc uyumu onemli. benim fikrim tabi bu.

Collapse Signature Expand Signature
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    4K ekranlar oldukca hesapli artik. 3 jenerasyon eski Intel CPU'lar bile grafik kartsiz surebiliyor 4K cozunurlugu. Maksat is ise kesinlikle tavsiye ederim.

ErhanEmre bunu beğendi.
  12. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    İncehesap tan 1900TL ye MSI 27 inç 2K IPS denk getirdim aldım. Yorumların aksine kargo gecikmedi. Işık sızması göremedim, 1 adet kırmızı nokta var ama çok çok dikkatli bakınca gözüküyor. İade düşünmüyorum, ileride sayısı artmaz umarım. Pivot ve yükseklik ayarı önemsediğim bir özellikti ve bunda var.
    Üretim kalitesi sanırım vasat denilebilir. Hdmi port girişinin etrafındaki sacın deliği biraz dar. Kabloyu takarken biraz uğraştırdı. Ama 2-3 sene iş görür diye düşünüyorum.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.