Rock müzik önerisi?

'Müzik Genel' forumunda Mr.Ahmet tarafından 2 Mart 2021 tarihinde açılan konu

1. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Genelde elektronik müzik veya klasik müzik dinlerim. Ama son zamanlarda rock müziğe merakım var. Rock müzikte kullanılan aletlerin sesleri ilgimi çekmeye başladı. Fakat bu türle ilgili hiçbir bilgim olmadığı için tavsiye almak istiyorum.

Heavy metal ve hard rock türlerini pek sevemedim. Bu iki türe göre daha hafif, melodisi güzel albümler, sanatçılar önerebilir misiniz ? Sözlerden çok melodiye önem veriyorum. Sözler melodiye uygun işlenmişse benim için sorun yok.

Mümkünse karışık tarzlarda önerirseniz benim için daha iyi olur. Spotify kullanmıyorum ama Tidal üzerinden öneri alabilirim.

Edit: Bu konuyu yanlış yere, gereksiz açmış olabilirim. Yanlış yaptıysam kusuruma bakmayın. Arama kısmından araştırdım ama pek bir şey bulamadım.

2. ckn

ckn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    114
    HIM - Gone With The Sin
    HIM - Wings of A Butterfly
    Linkin Park - Faint
    Muse - Knights of Cydonia
    Muse - Muscle Museum
    Muse - Time is Running Out
    Muse - Starlight
    Muse - Undisclosed Desires
    Muse - Suppermassive Black Hole
    Muse - New Born
    Placebo - English Summer Rain
    Placebo - Every You Every Me
    Placebo - Song to Say Goodbye
    Placebo - Meds
    Placebo - I Know
    Rammstein - Wilder Wein
    Rammstein - HAIFISCH
    Rammstein - TE QUIERO PUTA!
    Shamrain - To Leave
    Shamrain - Black November
    Shamrain - Slow Motions
    System of a Down - Vicinity of Obscenity
    System of a Down - Chop Suey!
    Red Hot Chili Peppers - Otherside
    Deep Purple - Soldier of Fortune
    Franz Ferdinand - Take Me Out
    Franz Ferdinand - Do You Want To
    The Goo Goo Dolls - Iris
    Helloween - If I could fly
    Incubus - Anna Molly
    Incubus - Love Hurts
    Opeth - In My Time of Need

The Rolling Stones, Scorpions, Queen, Within Temptation, Aerosmith

Bir yazmaya başlayınca sonu gelmeyecek gibi. :)

Bazı şarkılar tarifinize uygun ama grubun/sanatçının genel şarkıları tam olarak tanımınız gibi değil o yüzden tüm albümleri/şarkıları isteğinize uygun olmayabilir. Çoğu zaten oldukça bilinen gruplar/şarkılar/sanatçılar umarım zevkinize hitap eden yeni bir ufuk açacak bir şeyler çıkar içlerinden.

ANATHEMA, Mr.Ahmet ve pyken123 bunu beğendi.
  3. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Sorun değil. Tanımı tahminen yaptım. Belki tanıma uymasa da seveceğim şeyler çıkar. Öneriler için teşekkür ederim.

4. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Şimdilik grup önereyim, gün içinde daha detaylı yazacağım unutmazsam. Dire Straits, mor ve ötesi, Red Hot Chili Peppers, John Mayer, Eric Clapton, B.B. King, Stevie Ray Vaughan. Sonlara doğru Blues’a kaydı ama aralarında güzel parçalar denk geleceğinize eminim.

Detaylandırayım;

Dire Straits'in tüm albümleri iyidir, Sultans of Swing, Money for Nothing, News, Your Latest Trick, Walk of Life, Lady Writer, Tunnel of Love, So Far Away, Why Worry? gibi parçalara bakabilirsiniz. Karışık modda tüm albümleri dinleyebilirsiniz, sizin istediğinize yakın bir tarzda müzik yapıyorlar kanımca.

mor ve ötesi'nden Dünya Yalan Söylüyor albümü, Türk Rock tarihinin altın değerinde bir albümüdür, güzel olmayan bir parça yoktur içinde. Büyük Düşler, Masumiyetin Ziyan olmaz ve Güneşi Beklerken albümleri de güzeldir.

Red Hot Chili Peppers'ın Stadium Arcadium, By the Way ve Californication albümlerine bakabilirsiniz. Stadium Arcadium'da özellikle ortalama şarkı yoktur, hepsi birbirinden iyidir ve 28 şarkılık bir albüm bu. Aradığınızı bulabilirsiniz bu albümde.

John Mayer değişik türlerde müzik yapan bir gitarist. Pop, blues, rock arası gidip gelen bir tarzı var. Canlı konser albümü olan Where the Light Is albümünü dinleyip orada beğendiğiniz şarkıların bulunduğu albümleri dinleyebilirsiniz. Slow Dancing in a Burning Room, Helpless, Neon, Belief şarkılarına bakabilirsiniz.

Eric Clapton'dan Layla'ya bakabilirsiniz, Best of Clapton şeklinde ararsanız beğeneceğiniz şeyler bulabilirsiniz.

B.B. King ve Stevie Ray Vaughan'ı yeni dinlemeye başladım açıkçası, çok hakim değilim ama B.B. King'den Thrill is Gone, SRV'den de Pride and Joy'a bakabilirsiniz.

Bunlara bir göz atın, zaten beğenip beğenmemenize göre yolunuzu bulursunuz. Bir iki grup daha ekleyeyim, bunlar pek üstte yazdıklarımla benzer değiller; Three Days Grace, Breaking Benjamin. Bir de Dead and Company var, Grateful Dead'in bazı üyeleri ve John Mayer'dan oluşan bir grup, bunlar canlı albümler çıkarıyorlar, bir göz atabilirsiniz.

#4 BoranB, 2 Mart 2021
    Son düzenleme: 3 Mart 2021
    TechnoRom, ANATHEMA ve Mr.Ahmet bunu beğendi.
  5. Candlemass

Candlemass
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41
    Rock konusunda metale göre biraz zayıf olsam da kişisel favorilerim olan grupları ve örnek şarkılarını paylaşabilirim:
    1-Rainbow - Black Sheep of The Family
    2-Kansas - Dust in The Wind
    3-Blue Cheer - Summertime Blues
    4-ELF - Never More
    5-Cream - Sunshine of Your Love
    6-Led Zeppelin - Immıgrant Song
    7-Pink Floyd - Louder Than Words
    8-Creedence Clearwater Revival - Have You Ever Seen The Rain
    9-UFO - Doctor Doctor
    10- ZZ Top - La Grande
    Şu an aklıma gelen başlıca gruplar bunlar.

Mr.Ahmet ve ANATHEMA bunu beğendi.
  6. meehmetaslan

meehmetaslan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    45
    Önermek için düşünmeye başlayınca rock müzik söz konusuysa sınırlar baya belirsizleşiyor. Bu yüzden yanlış türlere ait önerilerde bulunursam affola.

Kurban
    Haluk Levent
    Mark Knopfler
    Eric Clapton
    B.B King
    Jonny Lang
    Dio
    David Gilmour
    Gary Moore
    Steve Vai
    Joe Satriani
    Primus
    Santana
    Stevie Ray Vaughan
    Neil Young
    Judas Priest

Mr.Ahmet ve ANATHEMA bunu beğendi.
  7. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    Bu kadar isim geçmesine rağmen AC/DC isminin geçmemesi çok ilginç. Rock denince bir numaram şahsen AC/DC’dir.

The Doors’u da eklemeden geçemeyeceğim. Rock türünün en iyilerindendir. Keza Jimi Hendrix.

Ayrıca benim için en iyi Türk rock müzisyeni rahmetli Yavuz Çetin’dir. Satılık isimli albümünü mutlaka dinleyin. Tabi bunun dışında fazla isim vermeye gerek kalmamış. Arkadaşlar gerekli olan tüm rock üstatlarının isimlerini vermişler.

#7 TechnoRom, 20 Mart 2021
    Son düzenleme: 20 Mart 2021
    coolblue ve Mr.Ahmet bunu beğendi.
  8. lemavora

lemavora
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    91
    Bence Tidal'da bulabileceğiniz rock listelerine bakın. Listelerden çok daha hızlı-çeşitli gruplara ulaşabilirsiniz bana kalırsa. Ben de nispeten yenilerden yazayım iyi albümleriyle. Bence daha güzel albümleri var birçoğunun ama en kolay dinlenilenler bunlar gibi.

Arctic Monkeys - "Whatever People Say I Am, That's What I'm Not", "Favourite Worst Nightmare", "AM"
    The Strokes - "Is This It", "Room On Fire"
    Radiohead "OK Computer", "The Bends"
    Oasis - "(Whats The Story) Morning Glory?, "Definitely Maybe"
    Franz Ferdinand - "Franz Ferdinand"
    Peach Pit - "Being So Normal", "You and Your Friends"
    The Black Keys - "El Camino", "Brothers"
    Foo Fighters - Vallahi seçemedim. "The Colour And The Shape"
    Greta Van Fleet - "From The Fires"
    Royal Blood - "Royal Blood", "How Did We Get So Dark?"
    Queens of the Stone Age - "Songs for the Deaf"

Bunlar dışında The Velvet Underground öneriyorum. Pale Blue Eyes, I'll Be Your Mirror gibi şarkılarını çok severmişsiniz gibi geldi. Indie-alternative rock dışında indie-pop, dream-pop, shoegaze, post-punk gibi türlerin listelerine bakmanızı da öneririm.

Mr.Ahmet bunu beğendi.
  9. Candlemass

Candlemass
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41

Türkçe olarak 3 Hürel atlanmaması gereken bir grup.

10. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    "The Strokes" benim tek önerebileceğim rock grubu. Daha yumuşak bi tarz istersen "Twenty one Pilots" var.

Collapse Signature Expand Signature
    coolblue bunu beğendi.
  11. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Önerilen tüm sanatçıları dinleme fırsatım olmadı daha. Vaktim oldukça dinleyeceğim. Vakit ayırıp öneride bulunanlara teşekkür ederim.

Biraz seçici davranıyorum galiba. Çok iyi denilen albümler pek ilgimi çekmedi. Kötü olduğu için değil tabi. Bana hitap etmiyordu. Muhtemelen ilk başta yaptığım tanım biraz ortada kaldığı için böyle oldu. Şimdilik sevdiğim bazı parçalar şunlar

HIM- The Funeral Of Hearts
    HIM- All Lips Go Blue
    HIM- Poison Girl
    HIM- Circle Of Fear
    Muse- The Handler
    Muse- Psycho
    Muse- Glorious
    Muse- Starlight
    Royal Blood- Typhoons
    Royal Blood- How did we get so dark?

Özellikle HIM genel olarak hoşuma gidiyor. Muse- "The Handler" ve "Psycho" parçaları da baya iyi.

12. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    54
    Hocam selamlar,

Eğer spotify üyeliğiniz varsa sevdiğiniz parçanın radyosunu inceleyerek benzer soundda olabilecek parçalara ulaşabilirsiniz. Rock Genre denilince çok geniş bir yelpaze söz konusu ki içerisinde sevmeyebileceğimiz gruplar ve şarkılar da olacaktır. Çünkü benim sevdiğim bir parça size tamamen uymayabilir, kişisel tercih ve zevkler sebebiyle.
    İyi pazarlar herkese..

Mr.Ahmet bunu beğendi.
  13. Candlemass

Candlemass
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    41

Ayrıca ''Anatolian Rock Revival'' isimli bu kanal türün sevenleri için harika bir proje gerçekten. Düzgün kaydı olmayan çoğu şarkı, nispeten daha iyi şekilde, çok keyifli bir sunumla paylaşılıyor.