RockitSounds R-50 İncelemesi

'RockitSounds' forumunda özkan tarafından 16 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

[​IMG][​IMG]

Teknik özellikleri:
    Driver Unit - Knowles TWFK dual BA
    Impedance - 31ohms, 110dB @ 1kHz
    Frequency Response - 20Hz - 20kHz

Kutu içeriği:
    R-50 karton bir kutunun içerisinde geliyor. Kutu içeriği gayet sade tutulmuş. 3 farklı boy gri silikon uç ve sert yuvarlak bir taşıma çantasıyla uçak adaptörü çıkıyor sadece. En azından 1 çift comply uç daha ekleselermiş daha iyi olurmuş bence.

Malzeme kalitesi:
    R-50 Brainwavz B2'den aşina olduğumuz 3 bükümlü yumuşak spiral kabloya sahip. Kablonun sonunda yine düz jack var. Kasanın stünde ise gri silikon bir parça var. İstediğiniz zaman çıkarabiliyorsunuz bunu. Kulağa takılan kısmı yani memory wire denilen kısım ise esnek, kulak kepçenize göre bükerek takabiliyorsunuz. Konforsuz bulanlar bu tel kısmı makasla kesip çıkartıyor.

Ses:
    R-50 Head-fi'den Joker ve Clieos'tan yüksek puanlar almış. Joker sesine 9.2 verirken Clieos 4.85 vermiş. İnceleme linkleri:
    http://www.head-fi.org/t/541204/concise-multi-iem-comparison-hifiman-re400-added-march-1st-2013
    http://www.head-fi.org/t/478568/mul...-compared-hifiman-re-400-added-03-14-13-p-650

R-50 çift armatürlü bir iem. Daha önceki armatür sürücülü iem deneyimim Pfe 112 ve Astrotec Am90 ile sınırlı sadece. Kulaklığı dinlemeden önce armatür sürücüye özgü soğuk bir sesle karşılaşacağımı düşünmüştüm. Ancak R-50'yi ilk kulağıma taktığımda aksine dinamik sürücülü kulaklıklara özgü sıcak bir sesle karşılaştım. Armatürün soğukluğu R-50 de kesinlikle yok.

Bas: Baslar bu tip kulaklardan beklendiği gibi sıkı ve hızlı. Miktar olarak baskafaları memnun edecek düzeyde değil tabii ama vurguları çok yerinde ve net. Takip etmesi kolay ve aşırı hızlı parçalarda bile boğulma yok. Pfe'nin mid-bas eksikliği R-50 de yok.

Mid: Midlerin sunumunu çok sevdim. Hacimli ve sıcak. Ne önde ne de geride olması gerektiği yerde duruyor. Vokaller çok net ve enstrüman ayrımı son derece başarılı.

Tiz: R-50 hafif parlak bir kulaklık ama hiçbir şekilde sibilansa girmiyor. Tizleri dinamik kulaklıktan geçenlere ilk başta fazla gelebilir. Tizleri tane tane geliyor. Pfe'nin tizlerine benzer tizlere sahip. Tiz sevenleri çok memnun edeceğini düşünüyorum. Re0'ı bu konuda daha başarılı bulduğumu söylemeliyim.

Sahne: Sahnesi gayet geniş. Pfe seviyesinde belki çok az daha geniş diyebilirim.

Sonuç: Rock-metal, klasik, jaz, blues ve türevlerini dinleyenlere tavsiye edebilirim. Techno-trance, pop ve elektronik müzik dinleyenler belki baslarını az bulabilirler.

Edit: İncelemeyi etymotic triple flange ve shure köpük uçlarla yaptım. Kendi silikon uçları hafif sibilans yapıyor. Almayı düşünenlerin bunu gözönünde bulundurmaları gerekiyor.

2 kişi bunu beğendi.
  2. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Eline kulağına emeğine sağlık Özkan abi :)

3. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Eline sağlık Özkan abi :) :eek:k

4. özkan

özkan
    Expand Collapse
    Guest

Teşekkür ederim arkadaşlar. Bu arada hepimiz incelemelerde 4'lemişiz :evl

5. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Ellerine sağlık abi :eek:k Çok güzel inceleme olmuş.

Collapse Signature Expand Signature
  6. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,600
    İnceleme icin tesekkürler.Pfe'ye alternatif olacak gibi görunuyor.

7. metinnitem1

metinnitem1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Eline sağlık Özkan.Sade ve net bir inceleme olmuş. :wink

8. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Kulakligi kullanan arkadaslara tavsiyem standart uclar yerine flange kullanmalari .ilk etepta kulagi biraz rahatsiz etse de zamanla alisiyorsunuz ve kulakligin tizleri biraz daha torpuleniyor daha dengeli bir hal aliyor .ozellikle rock muzikte davullar daha belirgin ve gitar sololari daha keyifli hale geliyor :eek:k
    İlk dinledigimde tizler cok guzel olsada rahatsiz edecek derecede parliyordu daha sonra flange uc kullandigimda tizlerdeki sorun duzeldi ve baslar daha belirgin hale geldi . Benim icin su an pfe ; ses karakteri sahne ve denge olarak bu kulakliktan daha iyi . Ancak rock muzik dinleyenler icin uygun oldugunu dusunuyorum ozellikle gitar seslerini cok dogru sekilde veriyor . Dinledigim diger turlerde benim icin en dikkat ceken yani yaylilardaki performansiydi :)
    Duzenleme : Daha önce yazdığım flange uçlar sesi olumsuz yönde de etkiliyor onun için kulaklığa alıştıktan sonra Pfe nin standart uçlarıyla kullanıyorum .

9. einhander

einhander
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhaba arkadaslar

kulaklıgın jak kısmında temazsızlık basladı bir anda :( turkıye içerisinde yaptırabileceğim bir yer var mı ? 6 aylık kulaklık dogru duzgun kullanmadan kablosu sorun cıkardı. yardımcı olabilirmisiniz.

10. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    625
    Garantiye gönderebilirsiniz sanıyorum.

Olmazsa şehrinizdeki elektronikçiler halledebilir.

İyi birşey olsun istiyorsanız Boğaç (AudioMinor) veya Yağız (kornography) halledebilir sanıyorum.

11. einhander

einhander
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tesekkurler
    firmalarla iletişime geçeyim.

12. voice-n

voice-n
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu urunden bulabilsem keske almayi en cok istedigim iki urunden biri.

13. barrel

barrel
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Arkadaşlar kulaklığın basları çok tatmin etmedi. Flange uçlar daha belirgin yapıyor denmiş ama gerçekten bariz bir fark olur mu? Türkiye'de bu kulaklığa uygun flange uç nerede satılıyor?

14. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Armatür sürücülü olduğu için öyle baslarda aman aman bir artış olmaz sadece tizlerin parlaklığını azaltır .Kulaklığın genel karakterinde çok fazla bir değişiklik beklemeyin .Elinizdeki güzel bir kulaklık ama elektronik müzikler için çok uygun değil bence .Bu benim düşüncem farklı sonuçlarda alınabilir ama bence değişiklik en fazla %10-15 arası olur genel ses yapısını fazla etkilemez .

15. barrel

barrel
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Alalı yaklaşık bir ay oldu. Kulaklık güzel, seslerde vs sorun yok. Sadece baslar az geldi, alışamadım. Belki bundan önce kullandığım kulaklık etkili olmuş olabilir. Htc one stok kulaklığını kullanıyordum. Basları yüksekti.

16. barrel

barrel
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Hayır denemedim. Rock, metal.

17. barrel

barrel
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Sadece birkaç kademe daha belirgin olmasını istiyorum.

Teşekkürler.

18. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Htc One stok kulakligi çamurlu sesi ve bas ağırlığıyla alışmak için hiç iyi bir kulaklik değildir. R50 de notre yakın sunumuyla ondan çok farklıdır. Uçlar geceyi gündüz yapmaz. Kolay gelsin.
    Önerim bir süre hiçbir şey dinlemeyip kulağınıza reset atın ve tekrar başlayın.

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

19. postgres

postgres
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    123
    Herkese selam ben yaklaşık 2 ay önce ürünü satın aldım fakat içinden flight adapter çıkmadı. Acaba Rockit tarafından kaynaklanan bir sorun mudur? Yoksa bana sahte cihaz mı satıldı?

20. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    harika bir kulaklık, sahnesinin geniş olduğu söylenmiş ama bana pek öyle gelmedi. hi-fi dünyasına yeni girdim sayılır(lafın gelişi hi-fi) o yüzden pek anlamam ama bu kulaklığın sahnesi re-zero ve brainwavz r3 e kıyasla bariz daha dar geldi bana. ben mi yanılıyorum? diğer iki kualklıkta da enstrumanlar üzerine ayrı ayrı yoğunlaşabiliyorum ama r50 de bu olmuyor.

yalnız bendeki r50'nin jack agzında kablo kırığı vardı elektronikçiye yaptırdım (sadece lehim, jack değişmedi) bunun sahne üzerine etkisi olmuşmudur ki?