Sandisk Sansa Serisi Karşılaştırmalı İncelemesi

'SanDisk Sansa' forumunda Engin tarafından 4 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

 1. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,761
  Alınan Beğeniler:
  1,803
  Merhaba arkadaşlar,

  Uzun zamandır yapmayı planladığımız ancak bir türlü “Haydi!” diyemediğimiz Sandisk Sansa serisi karşılaştırmalı incelemesine müsaadelerinizle başlıyorum.

  Öncelikte bana bu inceleme için cihazlarını hiç esirgemeden sunan Boğaç’a(Fuze, Fuze LO, Clip Zip), Baran’a (Fuze+[biraz esirgedi]), Muhammet’e (Clip+) bol bol teşekkürlerimi sunarım. Süleyman abiye ise kritik dinlemelerde yarenlik etsin diye istediğimiz Sm3’ünü bizlere verdiği için teşekkür ederim.

  Yaklaşık 15 gün boyunca çantamda altı(6) müzik çalar, en az üç(3) kulaklık, dört(4) adet değişik boy ve çeşitlerde usb kablosu, iki(2) adet Lo kablosu, bol bol kulaklık ucu, bir adet Hama şarj aletiyle gezmiş olup sonunda muvaffakiyete ulaşmış bulunuyorum.


  Sandisk Sansa Clip

  Clip’ten başlayalım yazımıza. Kendisi “esas oğlanlar”ımızın birincisi oluyor.

  [​IMG]

  Sansa Clip 1 gb, 2 gb, 4 gb ve 8 gb’lık hafıza seçeneklerine sahip. Renklerimiz ise siyah, gri(favorim), mavi, pembe ve kırmızı.. Cihaz 1 inç’lik oled ekrana sahip. Orijinal yazılımla daha büyük olsun dedirtmiyor ama Rockbox’la zorladığı bir gerçek. Tüm modellerde mikrofon standart olarak sunuluyor.

  Yanılmıyorsam 4 ve 8 gb’lık modellerde radyo mevcut. Çok fazla kullandığımı söylemem ama kullananlar çekim kalitesinin fena olmadığını söylüyorlardı.

  Sansa’nın sahip olduğu performansın yanında bu kadar küçük boyutlarda ve kullanışlı olması cihazı efsane yapan etkenlerden. Cihaz gerçekten şık; tuşların altından sıcak sıcak gelen mavi ışık ise alete daha bir cazibe katıyor. Clip’in bence en büyük handikapı sağ yanında bulunan ses seviyesi kontrol tuşları ve kulaklık girişinin birbirlerine çok yakın olması. L jack yapısına sahip bir kulaklık kullanıldığında tuşlara basmak oldukça zor olabiliyor. Onun dışında şurası neden eğri diyebileceğim pek bir şeyim yok.

  Clip’in pil süresi fabrika verilerine göre 15 saat. Tabi flac dinleyip bu süreyi gören kişi kör olmuş diyollar, sakının kendinizi..

  Clip’lerin hem v1 hem de v2’lerin Rockbox yüklenebiliyor.

  Nereden alabilirim? Cihaz artık üretilmiyor. Yurtdışında sıfırını bulabilmek oldukça güç, refurbished modelleri bulabilmek nispeten kolay. Türkiye’de distribütör garantili olarak bulamazsınız. Diğer durumlar için araştırmak gerek.


  Sandisk Sansa Fuze

  Burada esas oğlanlarımızın ikincisi olarak Sansa Fuze’a yer vermeyi uygun gördüm.

  [​IMG]

  Fuze’u Clip’in büyük abisi olarak nitelendiriyorum. Bu cihazı abi yapan, başarılı sayılabilecek ses kalitesinin yanında lcd ekranı, Micro SD kart girişi, mavi ışıklar saçan tekerleği ve belki de en önemlisi Line-out çıkışı. Yine Fuze’larda da mikrofon standart olarak bulunuyor.

  Fuze’un 2GB, 4GB ve 8GB’lık hafıza seçenekleri bulunmakta. Siyah, gri, kırmızı, mavi ve pembe renk seçenekleri mevcut; tabi cihaz artık zor bulunduğu için gördüğünüzü alın siz yine de.. 1,9” renkli ekrana sahip olan cihazımızda radyo ve mikrofon standart olarak sunuluyor. Fuze’da Micro SD desteği de mevcut.

  Fuze’umuz ses başarımının yanında video ve fotoğraf görüntüleme özelliğine de sahip. Belki de tüm multimedia cihazlarda olduğu gibi bu cihazda da artı özellikler, esas konumuz olan “ses”ten kısılmaya yol açmış gibi görünüyor. Bu konuya ilerde değineceğiz.

  Tasarım, tuş yerleşimleri olarak cihazı eleştirebileceğim bir nokta yok pek. En sevilen, sevdiren özelliği ise yumuşak yumuşak dönen mavi ışıklı tekerleği. Büyük bir kullanım kolaylığı ve eğlence malzemesi kazandırıyor alete.

  Cihazın dayanıksız denebilecek belki de tek yeri arka kapağı. Metal üzerine yumuşak plastiğimsi bir kaplama yapılmış. Bu kaplama zamanında etkisiyle soyulup çirkin bir görüntü oluşturabiliyor. Zarar sadece kozmetik etkili ama olmasa daha iyi olur..

  Fuze’lar fabrika verilerine göre 24 saat müzik çalma, 5 saat video oynatma kapasitesine mevcut. Yine gören var mıdır bilemiyorum..

  Fuze’ların hem v1 hem de v2’lerinde Rockbox yüklenebiliyor. Rockbox’un kişisel ses ayarlamaları imkanı vermesinin yanı sıra sesi oldukça güçlendiriyor. Yine Line-out çıkışı Rockbox ile kullanıldığında çok daha başarılı sonuçlar veriyor.

  Nereden alabilirim? Cihaz artık üretilmiyor. Yurtdışında sıfırını bulabilmek oldukça güç, refurbished modelleri bulabilmek nispeten kolay. Türkiye’de distribütör garantili olarak bulamazsınız. Diğer durumlar için araştırmak gerek.


  Sandisk Sansa Clip+

  Hem başarılı hem de yakışıklı cihazların ardından Sandisk firmamız, aleti nasıl daha iyi yapabilirim diye düşünürken Clip+’yı çıkarmış. Cihaz kullanım rahatlığı ve sunulan Micro SD desteğiyle Clip’ten çok daha öne çıkan bir alet ama tipine bir türlü alışamadım..

  [​IMG]

  Clip+ da abileri gibi 2GB, 4GB ve 8GB’lık hafıza seçeneklerine sahip. Renk seçeneklerimiz ise siyah, mor, beyaz, mavi, kırmızı, yeşil ve turkuaz. 2GB ve 8GB’lık modellerde yalnızca siyah renk seçeneği var. 1”’lik ekrana sahip cihazımızda radyo ve mikrofon standart olarak sunuluyor. Fabrika verisi 32GB'a kadar Micro SD kart desteği verdiği yönünde. Tabi aramıza 64GB takanlar mevcut; konu linki aşağılara bir yerlere kondurulacaktır.

  Tipine her ne kadar alışamasam da ses karakteri açısından Clip’le neredeyse aynı olması ve Micro SD desteği cihazı birkaç adım öne çıkarıyor. Kullanımı yine oldukça basit, hatta menü geçişleri Clip’ten daha hızlı ve güzel. Yine Clip’te bulunan ses ayar tuşları problemi bu cihazda yok. Ses ayar tuşlar karşı yakaya, USB girişinin altına alınıp sorun kökten çözülmüş.

  Pil süresi fabrika verilerine göre 15 saat. Aynı yorumu yapmıyorum artık.

  Clip+’ya da abileri gibi Rockbox yüklemek mevcut. Tabi 1”’lik ekranda görme sorunları yaşamanız kuvvetle muhtemel.

  Nereden alabilirim? Cihaz ülkemizde distribütör garantili olarak mevcut değil. Ama gerek yurtiçi gerek yurtdışında sıfır, ikinci el ve refurbished modelleri bulmak oldukça kolay..


  Sandisk Sansa Fuze+

  Naptın be Sandisk, hiç olmuş mu?? Sen gel o güzelin seriyi, Fuze’un kullanımıyla berbat et.. Cihazımız ses karakteri olarak oldukça başarılı, hatta kimileri Clip-Clip+'ya tercih bile edilebilir. Ancak cihazın kullanım zorluğu bir anda soğutuyor kendisinden.

  [​IMG]

  Fuze+ 4GB, 8GB ve 16GB’lık hafıza seçeneklerine sahip. Renk seçeneklerimiz beyaz, mor, bordo, siyah ve mavi olup cihazın modellerine göre renk imkanları da değişiyor. 2,4” renkli ekrana sahip olan cihazımızda mikrofon ve radyo standart olarak sunuluyor. Yine Micro SD kart desteği de var.

  Fuze+’da resim ve müzik görüntüleme imkanı ve sesli kitap oynatma özelliği de mevcut.

  Kullanım meselesinden bahsedelim: Cihaz üstünde yer alan bir tuştan kapanıp açılıyor, tuş kilidi yapılıyor. Ses ayar tuşları ise sağ yanında bulunuyor. Buraya kadar her şey normal. Ön yüzünde bulunan dokunmatik tuşlar ise “Acaba ne yapmak istemişler de yapamamışlar?” dedirtiyor insana. Dokunmatik tuşlarımız kapasitif ekranlarda olduğu gibi elektrik ile çalışıyor. Algıları oldukça sorunlu, buna cihazın yavaş menü geçişleri de eklenince sabırsızlanıp 3'lü 5'li kombo yapmak mümkün. Hem kaydırmalı hem de dokunmalı olarak kullanım imkanı var ama doğru noktalara temas etmek, cihaz üzerinde uzmanlaşmak gerek.

  Fuze+ da abisi Fuze gibi 24 saat müzik oynatma ve 5 saat video görüntüleme kapasitesine sahip.

  Fuze+’ların Rockbox meselesi biraz karışık. Uzun zamanlardır “stabil” sürüm bir türlü çıkmadı. İlgilenmiyorlar diye düşünüyor insan.

  Nereden alabilirim? Cihaz ülkemizde distribütör garantili olarak mevcut değil. Ama gerek yurtiçi gerek yurtdışında sıfır ve ikinci el modelleri bulmak mümkün.


  Sandisk Sansa Clip Zip

  Sansa serimizin son üyesi oluyor kendisi. Diğer cihazların özelliklerini toplayıp kombo yapalım, HEBA(hayır kinaye yok) olsun demiş sanırım abilerimiz.

  [​IMG]

  Clip Zip 4GB ve 8GB’lık hafıza seçeneklerine sahip. Renk seçeneklerimiz siyah, kırmızı, gri, turuncu, beyaz, mavi ve mor olup modellere göre renk imkanları değişmekte. 1,1”’lik renkli ekrana sahip Clip Zip’te radyo, mikrofon ve kronometre özelliği standart olarak sunulmakta. Yine bu cihazda da Micro SD kart desteği mevcut.

  Clip Zip’in ara yüzü Fuze+’ya benzemekte. Tuşlarla yönlendirmek tabiki oldukça kolay. Bu cihazda Clip, Clip+ ve Fuze’da bulunan “home“ tuşu yerine “geri dön” tuşu kullanılmış. Hayrını görelim.

  Clip Zip de diğer minik Sansalarımız gibi 15 saat müzik çalma kapasitesine mevcut.

  Yine Clip Zip’in de Rockbox meselesi karışık; henüz “stabil” sürüm mevcut değil. Boğaç yüklemiş, gayet düzgün çalışıyor ama ikimiz de kefil olmayız sanırım. :)

  Nereden alabilirim? Cihaz ülkemizde distribütör garantili olarak mevcut değil. Ama gerek yurtiçi gerek yurtdışında sıfır ve ikinci el modelleri bulmak mümkün.


  Sansa’lar ve Gaipten Gelen Sesler

  Vıyyjjk'lar nedir onu açıklayalım öncelikle: Tuşlara basıldığı zaman, menü geçişleri esnasında ya da şarkı geçişleri esnasında yazılımsal kaynaklı bir dip ses meydana geliyor. Bu vıyyjjk'lar yukarıda bahsettiğim hallerde olmakla birlikte kullanılan kulaklığın dip ses sunumuna göre daha da göz önüne gelebiliyor.

  Bu ses Clip'te var. Mevcut dip sesin yanında menü geçişlerinde, tuşlara basıldığında, ses seviyesiyle oynanırken, şarkı geçişleri sırasında yani ekranda aksiyonun olduğu tüm zamanlarda bu sese rast gelmek mümkün…

  Clip+’da menü geçişlerinde şarkı geçişlerinde falan yok ancak ses açma-kısma tuşuna basıldığı zaman çıt çıt sesler çıkmaya başlıyor.

  Fuze’da bu çıt çıt’lar yalnızca tekerleği ses açma-kısma işlemi için kullanırken çıkıyor. Onun dışında ne tuşlara basarken ne de menü işlemlerinde ses yok.

  Fuze+’da da ses açma-kısma işlemi sırasında çıkıyor bu çıt çıt’lar. Menü geçişlerinde sorun yok.

  Clip Zip ise bu konuda en başarılı cihaz. Ne menü geçişlerinde ne ses açma-kısma işlemlerinde kesinlikle ses yok. Sonunda bu sorunun üstesinden gelebilmişler anlaşılan.


  SES

  Bu kısımda yazılanların hiçbiri doğru değildir, hatta hayal ürünü bile olabilir. Hayal ürünü olmasalar bile yazılanların birçoğu minör değil mikro farklardır. Birçoğunu anlamlandırabilmek için uzun vakitler harcanmış; denemeler birçok kulaklıkla ve birden çok kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yine de yazılanlardan dolayı kimse sorumlu tutulamaz.

  Denemelerimiz kalitelerinden emin olduğumuz FLAC parçalarla yapılmıştır. Kullanılan kulaklıklar Denon D1100, Westone 4r ve Earsonics Sm3’tür. Fuze’un Line-Out denemeleri için Boğaç’ın el yapımı kablosunun yanında O2 amfi kullanılmıştır.

  [​IMG]


  Öncelikle bir hususa değinelim:

  Maalesef tüm cihazlarda Rockbox karşılaştırmaları yapamadım. Kızacaksınız ancak Sansa’lara güvenemiyorum pek. Clip kız arkadaşımın olduğu için bozulursa dayak yeme ihtimalinden korktum; Sağolsun Muhammet’in gönderdiği Clip+ ise refurbished olduğu için yemedi, ikisine de Rockbox kurmadım. Fuze+ için geçerli bir sürün yok malumunuz. Fuze ve Clip Zip sağolsun Boğaç’tan Rockbox’lı olarak geldiği için sadece onları deneme imkanım oldu.

  Çıkış Güçleri ve Besleme

  Sansa’ların çıkış güçleri yüksek biliyorsunuz. Çalıştıramayacakları kulaklık yoktur belki de ama iş sürme meselesine gelince karışıyor biraz. Fuze, Fuze+ ve Clip Zip’in çıkışları diğer ikisinden daha zayıf. W4r’yi net olarak beslemediklerini gördük, o yüzden Sm3 kullanmak zorunda kaldık. Clip ve Clip+’da ise besleme açısından bir sıkıntı yaşamadık.


  Önemli NOT: Biliyorsunuz Sandisk Sansa’lar uygun fiyatları ve kompakt yapılarının yanında oldukça yüksek performans vermeleriyle ünlüler. Aşağıda yazılanlar cihazların kendi aralarında değerlendirmeler olup, cihazların kendi klasmanlarındaki krallıklarına tövbe haşa dil uzatmamaktadır.


  Ses Karşılaştırmaları

  Clip - Clip+:
  Farklarını anlayabilmek için en uzun vakit ayırdığımız ikili diyebilirim: cihazlar oldukça yakın ses kalitelerine sahip. Clip+ tiz yoğunluğu olan müziklerde Clip'e göre çok az daha parlak, daha canlı çalıyor; biraz da dağılma yapabiliyor.. Clip'in altları ise çok hafif daha önde. Clip biraz daha karanlık bir arka plana sahip, Clip+ ise biraz daha açık. Clip+'ın hafif parlaklığı belki b2-ck10 gibi kulaklıklarla rahatsızlık yaratabilir..

  Clip - Fuze:
  Clip Fuze'e göre daha geniş sahneli. Fuze daha fazla basslara sahip fakat biraz dağıtabiliyor. Clip daha sıkı, kontrollü basslara sahip. Yine Clip’in sesi daha doğal, daha temiz, çözünürlüğü daha yüksek. Fuze'de Rockbox yardımıyla dağılma durumunun önüne biraz geçilebiliyor.

  Clip - Fuze+:
  Clip Fuze+'ya göre daha koyu arka plana sahip bu yüzden de daha basslı. Clip'in bassları biraz daha sıkı ancak fark Fuze'daki kadar değil. Fuze+ daha açık yapıda ve tizleri biraz daha önde. Kullanılan kulaklığa, dinlenilen türlere göre değişebilir başarımı. Mesela etnik müzik ya da bol enstrümanlı müziklerde tercih edilebilir ancak hareketli müziklerde Clip daha öne çıkıyor. Clip sahneyi biraz daha öne kuruyor. Fuze+'ya göre vokalleri biraz yakın. Fuze+'nın açık karakterinden dolayı enstrümanlar arası boşluk daha fazla. Çözünürlük olarak ise benzerler diyebiliriz.

  Clip - Clip Zip:
  Clip, Clip Zip'e göre hem enine hem boyuna daha sahneli, daha açık ve çözünürlüğü daha fazla. Zip sahneyi daha öne kuruyor ama enstrümanların üzerinde hafif bir perde var. Clip, Clip Zip'ten daha ferah çalıyor.

  Clip+ - Fuze:
  Clip+’nın normal Clip ile arasında çok küçük farklar olduğunu yukarda belirtmiştik. Yine buradan hareketle Clip’in sahip olduğu farkların üzerinde Clip+’nın Fuze’dan biraz daha parlak bir sunumu olduğunu söyleyebiliriz.

  Clip+ - Fuze+:
  Fuze+’nın sahnesi yanlamasına daha geniş. Enstrüman ayrımı bu nedenle daha iyi. Clip+’nın görece dar sahnesi ve karanlık arka planından dolayı ses daha tok biraz daha koyu. Clip+’nın vokali biraz daha daha önde.

  Clip+ - Clip Zip:
  Clip+ Clip Zip'ten daha açık karakterli ve hem enine hem boyuna daha geniş sahneli. Clip+’nın parlaklığı hemen fark ettiriyor kendisini, ses daha agresif. Clip Zip ise karanlık arka plana sahip olduğu için basslar daha vurgulu, ses daha koyu.

  Clip Zip - Fuze+:
  Fuze+ Clip Zip'ten çok daha açık karakterli. Fuze+’nın sahnesi hem enine hem boyuna daha geniş, arka planı daha açık. Çözünürlük ve detay yönünden Fuze+’yı daha iyi bulduk diyebilirim. Fuze+'da vokal daha önde, bazen parlama yapabiliyor. Clip Zip’in bassları yine daha vurgulu.

  Fuze - Fuze+:
  Fuze'un sahnesi ve konumlandırması daha önde olduğu için enstrümanlar boğulabiliyor. Fuze+ ise daha ferah bir sunuma sahip. Fuze bass yoğunluğu olarak daha önde ancak çözünürlük olarak Fuze+ daha başarılı diyebiliriz. Yine tiz çözünürlüğü olarak da Fuze+ daha önde.

  Fuze - Clip Zip:
  Miktar olarak zip'in bassları biraz daha fazla. Fuze'da ise çözünürlük daha yüksek ve biraz daha uzayarak vuruyor. Tiz, mid vokal konumlandırması olarak pek bir fark tespit edilememiştir.


  Fuze-Fuze Rockbox:
  Fuze, Fuze RB'a göre daha basslı ancak Rb ile bassların çözünürlüğü artıyor, dağılma sorunu ortadan kalkıyor. Rockbox ile ses daha açık karakterli oluyor, sahne genişliyor. Orjinal yazılımda daha yoğun, birbirine daha yakın bir ses var, vokal de daha yakın.

  Fuze Line-Out - Fuze Rockbox Line-out:
  Fuze, Rockbox ve LO ile daha sahneli bir yapıya kavuşuyor. Ayrıca Rb ile farkedilir derecede daha güçlü bir ses elde ediliyor. Rb+Lo ile sahne genişlediği için enstrüman ayrımı artıyor, ses ferahlıyor. vokal öne çıkıyor; altlar daha vurgulu, üstlerin çözünürlüğü daha yüksek.

  Fuze’un sesini orijinal yazılımla pek başarılı bulduğumuzu söyleyemem ancak Line-out ile başarılı bir yapıya kavuşuyor. Rockbox ile de bu başarım perçinleniyor.

  Clip - iPod Video 5.5g:
  Clip'in çözünürlüğü daha yüksek, enstrüman ayrımı daha iyi. Clip Biraz daha sıcak karakterde, sahne ise derinlemesine daha geniş.

  Fuze+ - iPod Video 5.5g:
  Fuze+ daha canlı, daha açık bir ses karakterine sahip. Vokal Fuze+’da daha yakın, sahne derinlemesine daha geniş, detay daha fazla. iPod, Fuze+'nın yanında biraz daha koyu kalıyor, bu yüzden Fuze+'yı biraz cılız hissettiriyor.


  Bu kimsenin okumadığı ve okumayacağı yazıyı sonuca bağlarsak:

  Besleme: Clip≥Clip+>Clip Zip>Fuze=Fuze+
  Ses: Clip≥Clip+>Fuze+>Fuze>Clip Zip
  Çözünürlük: Clip≥Clip+>Fuze+>Clip Zip>Fuze
  Kullanım: Fuze>Clip+≥Clip>Clip Zip>>>Fuze+

  diyoruz.


  Tekrar uyarmak istiyorum: Cihazlar arası yapılan ses karşılaştırmaları yalnızca kendi içlerindeki artı ve eksilerini belirtmek amaçlıdır. Bana göre bu cihazlar hala kendi sınıflarının lideridir. Ses açısından diğer cihazlardan eksikleri olsa bile fiyatlarına göre sundukları performansları ile bu açıklarını gayet güzel kapatabilmektedirler.

  Bence her eve, her cebe lazım bu aletlerden. Yüzlerce liralık müzik çalarlar kullanılsa bile cebe at çık modu, hatta fazlası için birebir Sansa'lar..

  Gelelim şefin tavsiyesi bölümümüze: Hepsinin artısı eksisi var tabi ama benim gönlümün şampiyonu hala Clip; optimum çözüm Clip+; yalnızca tekerleği için Fuze.. :)

  Sansa'lara 64GB Micro SD kart takmanın yolu

  Buraya kadar ulaşabilen arkadaşlarımıza her zamanki gibi 10 puanlarını takdim ediyorum. Unuttuklarımız, yanlışlarımız varsa lütfen belirtin, doğruyu bulalım.

  Saygılar, sevgiler..


  ©©©Techno-Fi.net©©©
   
  #1 Engin, 4 Şubat 2013
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Haziran 2014
  10 kişi bunu beğendi.
 2. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Geçmişte nerdeyse hepsine yolum düşmüş biri olarak 10 puan benim :naughty

  Eline sağlık Engin hocam, olması gereken bir incelemeydi.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. Nyanna

  Nyanna
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Ocak 2013
  Mesaj:
  161
  Alınan Beğeniler:
  4
  Eline sağlık.. çok güzel ve detaylı bir inceleme
   
 4. özkan

  özkan
  Expand Collapse
  Guest

  Ellerinize sağlık Engin Bey. Bayağı kapsamlı bir inceleme olmuş :)
   
 5. DefinitioN

  DefinitioN
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  9 Mayıs 2012
  Mesaj:
  2,757
  Alınan Beğeniler:
  6,319
  Sitedeki en faydalı incelemelerden biri olmuş.Elinize sağlık...
   
 6. EYgt

  EYgt
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2012
  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeniler:
  4
  Zevkle okudum Engin hocam eline sağlık :)
   
 7. Typhoon

  Typhoon
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesaj:
  449
  Alınan Beğeniler:
  16
  Çok güzel bir inceleme. Teşekkürler :eek:k
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. Hanamichi

  Hanamichi
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  6 Kasım 2012
  Mesaj:
  1,217
  Alınan Beğeniler:
  2,539
  Elinize sağlık okurken sıkmayan kapsamlı bir inceleme .Şuda epey komikti biraz zorla alınmış gibi :D (Baran’a (Fuze+[biraz esirgedi]) :gulme
  Bence clip+ kullanım olarak çok rahat .Ben kullanırken gömleğin yakasına asıyordum klipsi sayesinde .Kapalıyken arada düşmüş mü diye bakıyordum :)
   
 9. amf23

  amf23
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2012
  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  7
  Engin Bey elinize sağlık.
  Çok ciddi zaman ve emek harcanmış, çok kapsamlı ve faydalı bir inceleme olmuş.
  Teşekkürler.

  Kısa bir soru, yanma süreci sansa larda etkili midir? Özellikle clip+ burn-in den ne kadar etkilenir?
   
 10. HaypurTiryading

  HaypurTiryading
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Ocak 2012
  Mesaj:
  460
  Alınan Beğeniler:
  225
  Eline sağlık abi. İşin ilginci koca koca Fuze'lar nasıl küçücük Sansalara yeniliyor, nasıl süremiyor kulaklıkları ya. :yourock
  Abi bi alo deseydin ya Rockbox için, gelir ben kurardım valla. Sana vermeden 50 kere sildim kurdum o mereti. Sevmiyorum ama. İstiyorsan alet sendeyken kur, ekle sonuçlara. :wink

  Bide bendeki Clip+ adam akıllı pişmedi bile. Parlaklık ondandır. :wink
   
  Collapse Signature Expand Signature
 11. DarthSidious

  DarthSidious
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  7 Eylül 2010
  Mesaj:
  27
  Alınan Beğeniler:
  12
  cok harika bir inceleme olmus. klavyenize saglik. fuze+ sahibi olarak bu player'in tus takimina alismak biraz zor :) ama fiyatina ragmen basardigi is takdir edilecek cinsten :)
   
 12. Engin

  Engin
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesaj:
  1,761
  Alınan Beğeniler:
  1,803
  Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Bildiklerinizi de ekleyin, genişletelim yazıyı :)

  @amf23, Ahmet bey en son 2-3 sene önce Clip'im vardı. Sıfırdan almıştım ama o zaman burn-in olayına dikkat edecek bilinçte değildim, o yüzden yorum yapamam malesef. Cihaz sahibi arkadaşlar bilgi verirlerse seviniriz..

  Muhammet, Clip+'nın biraz daha parlak olduğunu okumuştum önceleri ama deneme imkanım olmamıştı hiç. Belki de kendinden vardır bu parlaklık..
   
 13. compicat

  compicat
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  14 Aralık 2008
  Mesaj:
  1,011
  Alınan Beğeniler:
  1,629
  Eline sağlık Engin, ihtiyaç olan bir inceleme.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 14. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  71
  ©©©Techno-Fi.net©©© :evl

  Ellerine sağlık Engin, saygı duydum böyle detaylı ve okunması kolay bir incelemeye. Gerçekten bu forumun hatta bu camianın ihtiyaç duyduğu bir incelemeydi :)
   
 15. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  931
  Alınan Beğeniler:
  885
  Eline sağlık Engin. Bir tasarımcı olarak incelemedeki düzenini çok beğendim :) Tertemiz anlatmışsın.
   
 16. Fresk

  Fresk
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Şubat 2012
  Mesaj:
  163
  Alınan Beğeniler:
  6
  Eline sağlık Engin, atom karınca clip in üstünlüğünü otör seviyesinde bir değenledirme ile net bir şekilde bir kez daha tescillendi :worship
   
 17. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Adam yazmis beyler :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. wakinyan

  wakinyan
  Expand Collapse
  Guest

  Emeğinize sağlık hocam, hep yarım kalan kıyaslamaların toparlanması ve detaylandırılması çok güzel olmuş. Konu daha da genişler, iyice güzelleşir zamanla umarım.
   
 19. x-testers

  x-testers
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  12 Ocak 2011
  Mesaj:
  55
  Alınan Beğeniler:
  23
  Elinize Sağlık, Güzel İnceleme..
   
 20. fastfalcon

  fastfalcon
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  7 Temmuz 2012
  Mesaj:
  88
  Alınan Beğeniler:
  217
  Engin bey elinize sağlık. Çok detaylı güzel bir inceleme olmuş. Kafasında soru işareti olan birçok arkadaşın seçimine ışık tutacaktır.