Sennheiser HD650 için kulaklık ve ampli

'Amfi' forumunda ugurcanarslan tarafından 27 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Genelde ses potu direk giriş sinyaline bağlı oluyor. Yukseltilecek sinyalin yeterli seviyede olması için çok kısıkta dinlenmemesi tavsiye ediliyor diye biliyorum ben. Yoksa güçle bir alakası yok bildiğim kadarıyla.

2 kişi bunu beğendi.
  2. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Aktif tipteki volume potlar bu seviyelerde max. güce ulaşıyor. Pasif tipte (dirençli) pot kullanırsanız tam tura daha orantılı bölebilirsiniz...

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Direncsiz ses potu var mi? Amfinin kendisi zaten bir aktif pot degil midir?

Benim bildigim guc sarfiyati tamamen amfinin dizayni ile alakali. Class A amfide ses potu konumunun guce etkisi minimal. Ama Class B oyle degil. Class D'de ise neredeyse tam bir oranti soz konusu (sinyal sabit kalma sartiyla).

2 kişi bunu beğendi.
  4. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Ampli gücü değişmiyor, volume potun doyum noktası değişiyor.

Dirençli pot olarak geçen potlar bu şekilde;

http://www.vishaypg.com/foil-resistors/case-studies/study/hificollective_1/

http://www.dact.com/html/attenuators.html

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    "Direncsiz ses potu var mi?" diye sormustum. Bir onceki paylasiminizda potlari "aktif" ve "pasif (direncli)" olarak ikiye ayirdiniz. "Aktif" ya da "Direncli olmayan pot" ile ne kastettiginizi anlayamadim sahsen. Verdiginiz linkler, pot ile ayni islevi goren 'stepped attenuator'lara ait. Ister bunlar gibi sabit direnc network'u baz alinmis olsun, ister tipik surekli ayarlanabilen potansyometre (mesela ALPS RK27) olsun, bildigim tum ses ayarlari bir tur ayarlanabilen direnc zaten. Aksi ya da farkli hic bir ornek gormedim daha.

Amfinin gucunun, ses ayarinin yari siddetinde maximuma ulastigini nerede okudugunuzu veya nereden duydugunuzu hatirlarsaniz belki hangi sartlar altinda oldugunu ogrenebiliriz. Yoksa cok mumkun gozukmuyor bana acikcasi...

Edit. Gerci simdi "gücü değişmiyor, volume potun doyum noktası değişiyor" demissiniz, ama "potun doyum noktasi" ile tam olarak ne kastediyorunuz anlamadim. Ses potu genel olarak giris ses sinyaline bagli bir direnctir. Sesi sonuna kadar actiginizda direnc yok olur, yani ses sinyali tumuyle kullanilir. O noktada da gayet iyi performansla calmasi lazim iyi dizayn edilmis bir amfinin.

#85 zxc, 31 Ocak 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Ocak 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  6. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Ampliniz yok mu? Deneyin, yarıdan sonra ses aynı netlik ve aynı orantısal güçle mi artıyor, volum pot nereden sonra, gürültü eklemeye başlıyor görün.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Genel olarak tartışılan bu konularda bizzat deneyimleyerek karar verme fikrine sıcak baksam da, bu seferlik bir hekim olarak, bu deneye karşı çıkma sorumluluğum olduğunu düşünüyorum: 100 dB'in üzerindeki ses dakikalar içerisinde kulakta kalıcı hasar oluşturuyor arkadaşlar, amfinizi son sese getirmeden önce iki kere düşünün, kulaklarınızı koruyun :eek:k

8 kişi bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Kendi yaptigim dorduncu amfimi kullaniyorum. :) Daha yeni TH900 icin dusurdum gain'ini. Burr Brown 637'ler dusuk gain degerlerinde stabil olmadiklari icin 627'ler ile degistirdim. Son seste bile billur gibi caliyor. Calmamasi icin de hic bir sebep yok zaten. Amfiyi duzgun dizayn ettikten sonra sesi sona da dayasaniz hic bir sorun yasamazsiniz. Eger kullandiginiz amfide boyle bir sorun gozlemliyorsaniz bir yerlerde bir uyumsuzluk vardir.

Bu arada ses potu gurultu eklemez. Bilakis sesi sona dayadiginizda devreden cikar ve ses sinyali dirence ugramadan oldugu gibi kullanilir. En ideali de budur aslinda. Ancak ses seviyesini ayarlama ihtiyacina binaen zorunluluktan ekleniyor ses potu.

Ifade etmeye calistiginiz seyin orijinali nedir bilmiyorum ama amfi dizaynina cok hakim olmadiginiz icin bir sekilde yanlis yorumluyorsunuz muhtemelen... Acikcasi ben de cok hakim sayilmam ama amator olarak ilgilendigim icin ister istemez ogrenmek durumunda kaldim bazi ayrintilari. Bir sekilde yorumlamaya calisiyorum yazdiklarinizi ama bir yere oturtmakta zorlaniyorum.

Yuksek seste bozulmanin farkli sebepleri olabilir. Bir defa ses siddeti farkli frekanslarda farkli algilaniyor. Ses cok siddetliyse hoparlorun hareket etmemesi gereken aksami tahrik olup sesi bozuyor olabilir. Dusuk ihtimal klipping olabilir... Kim bilir. Ama amfiniz duzgunse ses sinyalini bozmadan guclendirecektir, son seste bile.

2 kişi bunu beğendi.
  9. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Ben hoparlör amplisinden bahsettim ya neyse uzatmayacağım, çünkü önceki konulara da yazdıklarınızı gördüm. Bu işin alfabesi sayılan temel konulara bile uzak yorumlarınız var. Açıkçası bu beni ilgilendirmez. Sizden ricam bana direkt yazmayın. İyi günler.

#89 okty_k, 1 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Şubat 2018
  10. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    389
    Okuduğum yerlerde kanal imbalansı olmaması için ses potu saat 22 ve üstü olmalı diyordu. Belki bununla karışmıştır.

2 kişi bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Hoparlor ve kulaklik amfisi, hatta gitar amfisi arasinda bile temel anlamda cok buyuk fark yok merak etmeyin :) Sahsen yanildigim noktalari cekinmeden yazabilirsiniz. Yazdiklarinizda anlamsiz ifadeler gorursem, tipki burada oldugu gibi, herkes gibi ben de fikrimi beyan edebilirim. Cevap yazip yazmamak size kalmis.

#91 zxc, 1 Şubat 2018
  12. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Farkımız burda, ben hobi için foruma giriyorum, siz mesaj yazmak için giriyorsunuz. Sizin yazdıklarınızdaki anlamsız ifadeler konularda duruyor zaten. Fakat herkesin sizin kadar bol vakti yok :). Konu hakkında bilgisi olan kimin neyi doğru neyi yanlış yazdığını ayırt edebilir ama yeni başlayanlar bu kadar şanslı değil maalesef :).

#92 okty_k, 1 Şubat 2018
  13. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,097
    hem öyle değil böyle diyorsunuz, iş açıklamaya gelince sen yanlış biliyorsun, ben açıklamam senin seviyene de inmem temalı mesaj yazıyorsunuz.

hd650 için amfiden bahsederken hoparlör amfisi için konuşuyorum diyorsunuz. komik.

birşey biliyorsanız açıklayın ama karşınızdakine üstten bakıp küçümsemeyin.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Ses sifira yaklastiginda pot'un sag ve sol kanallari arasindaki cok az tolerans farkliliklari bile duyulur hale gelebiyor. Ama duzgun bir ses pot'u, 1/4 seviyesinde bile kanallar arasi ses seviyesinde duyulabilir bir fark gostermemeli.

Acikcasi bu noktada pot dizayni da onem tasiyor. Basit yassi potlarin sag ve sol kanallari genelde ic ice iki daire seklinde dizayn ediliyor. Sag ve sol kanal direnclerinin boyutlari farkli oldugu icin de sag-sol arasi mukemmel uyumu yakalamak zorlasiyor. Panasonic EVJ-C20 boyle bir ses potu mesela. Ama kalburustu potlar cok katli oluyor, sag ve sol kanal direncleri tamamen ayni sekil ve boyutlarda oluyor. Bazi amfilerin icinde gordugunuz mavi ve irice ALPS potlar oyle mesela.

#94 zxc, 1 Şubat 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  15. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    ben yazıyorum ister inanın ister inanmayın. kimseyi inandırmak zorunda değilim.
    söylenecek şey çok var ama değmez.

2 kişi bunu beğendi.
  16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Tabii ki cok daha derin ve saglam bilgisi olan arkadaslar var forumda, ama ilgim oldugu icin vaktim el verdigi nispette paylasmaya calisiyorum bildiklerimi, burada oldugu gibi. En azindan amfi konusunda yeni baslayan biri olarak sansli hissetmelisiniz, ne soylediginin farkindaymis rolunu oynamak yerine. Cunku dediginiz gibi, okuyunca herkes neyin ne oldugunu goruyor.

#96 zxc, 1 Şubat 2018
    3 kişi bunu beğendi.
  17. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Evet yeni başladım, sayenizde yaptığınız ampliyi sonuna kadar açtığınızda billur gibi ses aldığınızı da öğrendim. Sadece buna bile yazacak sayfalarca şey var ama benim size ayıracak vaktim yok, siz başkasına sarın.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,657
    Sayfalarca cevap yazmadiginiz icin tesekkur ederim. Acikcasi yazsaniz da cevap yazmazdim muhtemelen. Yukarida 1-2 cumle verdiginiz cevaplarin bile elle tutulur yönü olmadigi ortadayken, benzer cizgide sayfalarca yaziya ne cevap yazilabilir ki?

19. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Gerçekten sakız gibisiniz :) Kör test yaptınız mı diyeyim bari de kurtulurum belki :).

20. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,691
    Arkadaşlar müdahale etmeyelim dedikçe konu çok farklı noktalara gidiyor. Lütfen birbirinize kişisel sebeplerden dolayı cevap vermeyin. Forum içerisinde de birbirinizin açığını aramaya, yanlışını bulmaya çalışmayın lütfen. Varsa bir sorun özelden yazışabilirsiniz.

11 kişi bunu beğendi.