Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,595
    Zowie mouse'lar nasıldır?Bu paraları hakeder mi sizce? İlla kullanan birileri vardır.Su an ki mouseum thermaltake iris.Aslında sensörü falan baya güzel.Lakin yanları kaucuk değil sert plastik yapıda.Spray atarken elimden cok kaydıgı oldu.Her gün apex legends oynuyorum.Bu aralar geri pugb'ye geri başlayasıım var az da oynayacak olsam.Bu mouse alınır mı?Malum çok para :)Elim büyük değil kücük denilebilir bu arada.

2. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Ben logitech g502 kullanıyorum çoğunlukla da fps oynuyorum tavsiye ederim. 2016 da 230tl ye falan almıştım şuan 800 e yaklaşmış ama hala alınabilir bence çok fazla özelliği var. En sevdiğim özelliği anlık dpi değiştirebilme olayı, adamlar baş parmağın geleceği yere bir tuş koymuş basılı tutunca dpi'ı belirlediğin değere getiriyor bırakınca eski ayara düşüyor.

Ben daha çok Battlefield oynuyorum orada çok işimi görüyor. Normal dpi 800 oyun içi hassiyet de 10 falan yani çok değil ama düşük, bazen hızlı sağa, sola, arkaya dönmem gerektiğinde basıyorum tuşa dpi 1600 oluyor dönüşü yapıp bırakıyorum yine 800 de.

Ek olarak tonla programlanabilir tuş var, sol taraf baş parmak üstünde 2 tuş var ses açıp kısma ya atadim, mouse dan elimi hiç çekmeden oyunda yada genel kullanımda sesle sürekli oynayabiliyorum. Sol taraf işaret parmağının yanında da 2 tane tuş var, oyun içi bir kullanım aklıma gelmediğini için onlarıda bir önceki ve bir sonraki şarkıya geçiş için atadim çok pratik oldu. Mouse dan elimi kaldırmadan pc ye hükmediyorum resmen.

fosther bunu beğendi.
  3. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    135
    Logitech'in kablosuz teknolojisi çok iyi, artık kablolu almak pek mantıklı gelmiyor.

G305 kullanıyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    fosther bunu beğendi.
  4. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,595
    Oynayanlar bilir;artık wraith naruto koşusu yapamayacak.Bir oyunun nasıl içine edilir isimli bir çalışma.Bir oyuna can sıkacagıma hiç düşünmezdim ama resmen canım sıkıldı.

5. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34
    Kaşıntı tuttu yine, yine, yine. Aliexpress'ten çakma SE535 alayım diyorum bir tane. Var mı deneyimi, fikri olan? 35-40 dolar falan sanırım.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    En buyuk derdin bu olsun @fosther... :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Ekim 2020 ---
    Goruntusu SE535'e benzeyen alakasiz bir kulaklik almazdim sahsen...

Cakma urunlere temelde karsi olmakla beraber (*), goruntusu onde olan bir urunun, mesela bir kol saatinin cakmasini almayi bir nebze anlayabiliyorum. Ama kulaginiza sokup dinleyeceginiz urun ha A'ya, ha da B'ye benzemis ne farkeder?

Amaci baska bir urune benzemek yerine, fiyatina uygun ses vermek olan bir urun almak daha makul olmaz mi?

SE535'in cakmasinin ses kalitesinin gercegiyle bir iliskisinin olmadigini var sayiyorum tabii ki... Sonucta surucu ve tuning'inin ayni olma ihtimali yok, degil mi?

(*) Ucuz urunlere karsi degilim ama :) $3-5'lik mekanik saat ve dolma kalemlerden memnun kalmisligim var sonucta...

#8346 zxc, 6 Ekim 2020
    Son düzenleme: 6 Ekim 2020
    fosther bunu beğendi.
  7. BoranB

BoranB
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    34

Yok hocam, tabii ki bence de sırf görüntüsü için almak bir nebze anlaşılabilir. Biraz yorumlara baktım, arada çok da fark olmadığı yönünde. Mutlaka fark vardır ama aradaki fiyat farkını kabul edebileceğim (justify?) bir fark yok izlenimi oluştu bende.

Eğer işin aslına inersek bu fikir şuradan çıktı. Shure'un SE serisine şekil şemal olarak çok benzeyen Tennmak Pro var, aynı kasa karşılaştırabildiğim kadarıyla. Fit'i sanki benim için yapılmış kadar rahattı. Fakat ses konusunda tatmin etmedi. Ben de ona benzer ne var acaba deyip Shure'lara baktım, SE215'e niyet ettim ama şu anlık alabileceğim bir fiyat bandında değil. Üstelik ses karakteri bana ne kadar uygun bilemiyorum.

Haydi biraz daha inelim. 7. nesil iPod Classic kullanıyorum ve elimdeki tüm kulaklıklar ya parlak ya da parlağa yakın karakterde. İzlenimlerime göre iPod Classic de parlağımı bir yapıda. Öte yandan, elimde bir adet de 4. nesil iPod Shuffle var. Elimdeki kulaklıkları bununla eşleştirdiğimde tam istediğim karakteri alabiliyorum. Shuffle biraz koyu anladığım kadarıyla. Dolayısıyla iPod Classic ile hafif koyu karakterli, fit'i Shure SE serisine benzer bir şeyler arıyorum. Rockbox, EQ falan denedim ama Shuffle tadını alamadım maalesef.

8. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Asus Rog Delta 7.1 kafa üstü kulaklık; Hi-fi sınıfı ESS 9218 Quad DAC ile kayıpsız ses işleme özelliğine sahipmiş. Sizce mantıklı bir ürünmü? İlgimi çekti..

9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Sanki 4 dac ile ayrıntılar daha iyi olurmuş fikri bana çok inandırıcı gelmedi.

Ama dac'ların herbirinin bas, mid, tiz ve ultra tiz bantlar için ayrılması kavramı ilginç ve sanırım ilk.
    Bir faydası oluyor mudur böyle bir bölümlemenin emin değilim.

10. Plak_love

Plak_love
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    20
    Fikir ve uyarlamak müthiş. Belki bir kıvılcım olur piyasaya..
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 8 Ekim 2020 ---
    Birisi alsada incelemesini yapsa ne güzel olurdu.

11. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Bana fikir müthiş değil de ilginç geldi. İlginç gelme sebebi de "neden bunu yaptıkları".
    Hem düzgün yapması zor (çok sorun çıkabilir, bazılarını tespit etmek bile zor olabilir), hem de pek kazanç getirmeyecek birşey gibi algılıyorum.

2'li veya 4'lü dac'larda balanced yapmak için ve crosstalk'u azaltmak için falan kullanılıyor. Ama bu farklı.

2 daclı bir dap duyurulmuştu sanırım. Biri akm öbürü sabre ya da cirrus gibi. Orada da işte akm'nin bası, sabre'nin tizi olsaydı güzel olabilirdi gibi düşünceler belki olabilir.
    Ama sanırım onda da komple bir dac değiştirme olayı sözkonusu.

Bunda farklı bir dac da yok. Sanırım zaten 4'lü dac birleşik tek bir çip.

12. Cyril

Cyril
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    516
    LG'nin V30 telefon modelinde de ESS 9218P modeli DAC kullanılıyordu. Oradaki P nedir tam bilmiyorum ama LG'dekinde de "Ne olunca hangi DAC devreye giriyor?" sorusunun tam ve düzgün bir cevabı yok açıkçası. (Empedans modlarından bahsetmiyorum.)

O yüzden "Ooo, 4 DAC varmış Asus kulaklıkta, mikkemmel olacak kesin ses kalitesi!" diye peşin peşin fikir yürütmemek lazım.

Collapse Signature Expand Signature
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Mesele tahmin ettiğimiz gibi değil anlaşılan:

https://www.androidauthority.com/lg-v20-quad-dac-explained-713587/

Böyle yapan bir ürün mü var?

14. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    Ben de bir üstteki iletiye yorum yazıyordum, evet var öyle bir ürün.

Asus Rog Delta 7.1
    https://www.asus.com/us/Headphones-Headsets/ROG-Delta/
    "The hi-fi-grade ESS 9218 Quad-DAC provides lossless audio processing with each DAC devoting its processing power to a subset of the audible frequency range, from lows, mids, highs to ultra-highs."

-------------------------

Hatırladım. Bit arttırmak (2 dac 1 bit, 4 dac 2 bit vs) için de kullanılıyordu çoklu dac olayı. Veya snr arttırmak için. Ama bu biraz daha farklı gibi.

15. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    359
    Amazondan aldığınız kulaklıklarda yakın zamanda %20 vergi ödeyen var mı? Lütfen olduğunu söyleyin:(

16. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Yürürlükte olan mevzuat gereği alt limit olmaksızın tüm yurtdışı ürünlere %20 vergi uygulanıyor.

17. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    359
    Hocam kulaklık, hoparlör ve amfilerde ekstradan %20 vergi daha var. Ben bugüne kadar yaptığım thomann alışverişlerimde yaklaşık %18 den drop alışverişlerimde yaklaşık %40 dan vergi ödedim.

Benim merakım amazondan alışveriş yapanlar amfi yada kulaklıklara hangi oranda vergi ödediği.

Eğer oran %40 ise alımdan vazgeçeceğim. Eğer %20 ise alacağım. Heralde bu şekilde sorunca daha anlaşılır oldu.

18. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    570
    [​IMG][​IMG]

head-fi'da kablo takası için başlamıştı herşey :D

refuserQ bunu beğendi.
  19. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,562
    “That’s only one side of the story.” diyorum arkadaşa.

refuserQ ve fenrir bunu beğendi.
  20. TanrıTelecasterıKutsasın

TanrıTelecasterıKutsasın
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    359
    Kuzey Kıbrıs AB üyesi miymiş?