Sohbet, Muhabbet başlığı :)

'Konu Dışı' forumunda Siyah Nur tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Hocam inanın bana çalışan sınıftan hepimizin yaşadığı aynı şeyler, ben uzman doktorum, devlet memuruyum, uzmanlık alanım, çalışma alanım çok net olduğu halde ne dosyalar hazırladım, ne konularda ne yazılar yazdım, ne ctesiler, ne bayram tatilleri, ne gecelerim çalındı, çalınıyor. Yazdıklarınızın tamamında haklısınız ama bunun bir önemi yok. Maaşlı çalışanız yapabileceğimiz bire şey yok, “ya sabır!” çekip devam. Kolay gelsin...

refuserQ, Xexec, veterinerci ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    259
    Aynı şey hepimizin başına geliyor. Böyle zamanlarda ben; şu an bir işte çalışmıyor olsaydım, düşününce şu an bana ağır gelen şeylerin 2 katını yapmaya razı olacağımın farkına vararak kendimi sakinleştiriyorum genelde.

Öte yandan 'iş tanımı' çok mantıklı gibi gözüken, ama aslında saçma bir kavram. Yürüyen iş bir bütündür. Tanımla iş yapılmaz, birşeyler gerekir ve yapılır. O patron olan adam kendi işi olduğu için, belki zamanında adam bulamayınca birsürü şeyi kendi yaptı. Bu bana yakışır yakışmaz diye düşünmedi. Mecbur kalırsa gene yapacak. Başka yolu yok.

Hele işi yapay şekillerde bölmek, çok saçma sonuçlara sebep oluyor. Sipariş alan farklı ve işi yapan farklı. Ve ben asla istediğim şeyi işi yapana tarif edemiyorum. Ekstra belirtmeye çalışsam, hiçbirşey belirtmediğim zamandan daha kötü birşey geliyor. Ben de vazgeçiyorum.

Xexec bunu beğendi.
  3. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    115
    Evli-çocuklu değilseniz işi bırakın. En azından huzurunuz olur. Düzgün bir iş bulana kadar minimal yaşayın.

Benzer bir durumla 14 sene önce ben de karşılaşmıştım. İşi bıraktım, tanıdığım herkes sigortalı iş nasıl bırakılır diyordu. Üstelik maaşım asgari ücretten de fazlaydı.
    Ama yaşadığım sorunları kimse bilmiyordu.
    Pazarda limon satarım daha iyidir dedim.

Bir-iki yıl sorun yaşadım, çok az tükettim.
    Ama şimdi evim, arabam ve bir ailem var.
    O işte devam etseydim en fazla arabam olurdu.
    Bir kere geliyoruz hayata. Birkaç zengin kodomanı daha da zengin yapmak için hayat harcanmaz.

Puyol, sserkogss, refuserQ ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Hepimiz ırgatız. Ben hekim değilim. Marabayım mesela ben.

Collapse Signature Expand Signature
    refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Turkiye 2000 yilinda tam ucuncu dunya ulkesi degildi. Yirmi senede ne buyuk degisiklik oldu...

6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,341
    Akranlarım hatırlayacaklardır.

radyo bunu beğendi.
  7. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    Acaba aramızda Etsy üzerinden satış yapan tecrübeli bir dükkan sahibi var mıdır^^

8. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    835
    Hatta bir haber-belgesel programinin muzigiydi . 32. gün diyesim var da değil .

9. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,341
    Ertürk Yöndem - Perde Arkası

10. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    835
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Haziran 2021 ---
    ;)

zodiac_tauruss bunu beğendi.
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Tecrübeli değilim, ama bir kez satış yaptım. Ama acaip miktarda satış yapan Türk görünüyor ürün sayfalarında. Ürün sayfaları üzerinden onlarla bağlantı kurmaya çalışmanız mümkün olabilir belki.

Xexec bunu beğendi.
  12. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    Öğretmeni Kayserili çocuktan bilim ile ilgili bir cümle kurmasını istemiş.
    Çocuk; bilim ağrıyo örtmenim demiş :d

Bugün bu fıkraya anlamsızca uzun uzun güldüm, belki Kayserili olduğumdan bilmiyorum.
    Paylaşmak istedim^^

#8492 Xexec, 15 Haziran 2021
    Son düzenleme: 15 Haziran 2021
    yigitboylu, radyo, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Apex legends oynayan var mı?Tek oynamaktan gına geldi.Hatta takım olmuş ,coğu sezonda master'a rahatça çıkabilmiş ,bu sezonda rahatlıkla çıkabilecek birileri varsa beraber oynayabiliriz.Bu dediğimi bulmak çok zor ama bir şans işte.Artık master'a kasmak istıyorum.Standartım pek yok ,bazen platinium gibi ,bazen dia gibi ,bazen master gibi vuruyorum.Onu ben de anlamış degilim.Liftime kdr 1.50 ,genel 1.15.Yükseliyor ,alçalıyor durumuma göre.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Fortnite olsa bizim oglan iyi takim elemani olurdu. Ben de oynuyorum ama cok iyi degilim.

Bu arada Core i5 8400'den 9900K'ya CPU guncellemesi yaptim gecen hafta. 6 core 6 thread 4 GHz'den, 8 core 16 thread 5 GHz'e. Sonuc rezalet... CPU ates gibi calisiyor. Kasamin sogutmasi mukemmele yakin olmasina ragmen CPU'yu sogutmak icin fanlari iyi calistirmak gerekiyor, o da gurultu yapiyor. Cikarip iade ettim.

Icabinda 8400'un 6 core'unu da gece gunduz 3.8 GHz'te 100% yukte calistiriyorum, hem de araliksiz bir kac hafta boyunca... O durumda bile 6 fanin en cok calisani 900 devri gecmiyor, tamamen sessiz. CPU'da 70 dereceyi gecmiyor.

CPU bazli islemlerde ve tam yuk altinda 9900K, 8400'den %60 kadar daha hizli. Ama o gurultu ve isiya kesinlikle degmez. Fanlarin yipranmasina bile degmez. Sonucta CPU/Mobo/RAM gibi guncelleme gerektirmeyen parcalar, ve iyileri ucuz da degil.

Velhasil bilgisayari guncelledigimde kesinlikle 65 Watt uzeri bir CPU'ya gecmeyecegim.

15. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Sıvı soğutma kullanmanız lazımmış

zxc bunu beğendi.
  16. Mr.Ahmet

Mr.Ahmet
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    44
    Ghz arttıkça sıcaklıkta ciddi derecede artıyor. Benim işlemci turbo moduyla beraber 4 Ghz de çalışabiliyor. %100 kullanımda 92 derecelere çıkmakta. Fakat ben 3.6 Ghz de limitlersem %100 kullanımda bile 86 dereceyi geçmiyor. 0.4 fark bile ısıyı ciddi derecede düşürüyor. Hele 3,2 Ghz yaparsam 80 dereceyi bile geçmiyor.

Yani yüksek performans için yüksek sıcaklıklar kaçınılmaz.

Edit: Bu arada benim pc dizüstü. Sıcaklık değerleri masaüstü için fazla gelebilir.

17. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,806
    Bana ps platformu için fifa rakibi lazım

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Galiba öyle.

Altta 3 tane 180mm fan, üstte bir tane 120mm, CPU üzerinde kocaman heatsink ve yine 120mm fan var. Tüm hava akımı aşağıdan yukarıya ve sürekli pozitif basınç var kasa içinde. Hava girişlerinde de gayet etkili toz filtreleri var. Kasanın içi kaç yıldır tertemiz. Ona rağmen fanlari hızlı çalıştırmadan etkili soğutamiyor.

19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
    Bu bir eleştiri değil ama eğer oyun icin alındıysa kuvvetli bir islemci ver oradan demek bence tamamen hata.Bunun yerine 11400 ,11600k ,hatta belki 10400 alınabilird.Amd tarafından ryzen 3600x gibi bir işlemci ile tertemiz oyun oynanırdı.Ben de 10400 var ,60 derece sürekli apex ve pubg de.islemci fanının modeli nedir?Eğer iade etmediyseniz güzel bi hava soğutma ile soğur dıye dusunuyorum.

https://www.amazon.com/Noctua-NH-D1...keywords=noctua+cpu+fan&qid=1628457109&sr=8-4

https://www.amazon.com/quiet-Dark-Rock-BK022-Cooler/dp/B07BY6F8D9/ref=psdc_11036281_t2_B00L7UZMAK

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Bilgisayari is icin kullaniyorum: C++, Matlab, bazen video encoding, vs. Oyun oynamiyorum, ki zaten grafik karti da yok.

Islemci fani sizinkinin aynisi :) Daha buyugune yerim var ama o kadar fark olusturur mu? Cunku bu da cok ufak degil.

Islemciyi iade ettim zaten. Hayal kirikligimin sebebi, o kadar fiyat ve isi uretimi farkina ragmen sadece %60 civarinda performans artisi saglamasi. Tahmin ettigim gibi core'lar asagi yukari ayni. Locked i5'lerde daha sinirlandirilmis, digerinde oyle degil. Unlocked i5'i over clock etsek core basina performans i9'dan cok da farkli olmayacak sanki.

Saatlerdir tum 6 core 3.8GHz'te tam yuk altinda calisiyor. Ev 26 derece, CPU 67 derece. Fanlar:
    fan2: 909 RPM (min = 0 RPM) - CPU
    fan3: 480 RPM (min = 0 RPM) - 180mm giris
    fan4: 493 RPM (min = 0 RPM) - 180mm giris
    fan5: 520 RPM (min = 0 RPM) - 180mm giris
    fan6: 707 RPM (min = 0 RPM) - 120mm cikis
    Tamamen sessize cok yakin. Istesem CPU'yu daha iyi soguturum eminim, 180mm'lik fanlar 1200 devre cikabiliyor. CPU fani da daha hizli donebilir. Ama gurultuyu sevmiyorum.

#8500 zxc, 9 Ağustos 2021
    Son düzenleme: 9 Ağustos 2021