SONY MDRZ1000; SENNHEISER MOMENTUM; LOGITECH UE6000; SONY MDR1R; DENON D1100 Toplu Karşılaştırma

'Kulaklık Karşılaştırmaları, Çoklu İncelemeler' forumunda compicat tarafından 21 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Sony 1R ile Z1000 arasında yine kitlesel fark var, 1R biraz daha Beats-sever kitleye bir "adam gibi kulaklık dinleyin, hem de şık" cevabı iken z1000 biraz daha bize yakın bir kulaklık gibi duruyor. İnşallah Fatih abi sayesinde dinleyeceğim ve bu konuda da yorumumu kesinleştiririm.

Yalnız,

Bir kulaklık daha var, Sony MDR-7520...

Tip olarak Z1000 ile aynı, nerdeyse ses rengi olarak da. Head-fi'de 2 farklı genç aynı yorumu yapmış özetle: "Z1000'in çözünürlüğü, enstrüman ayrımı artmış, bas tepkisi adam edilmiş ve daha konforlu hali. Halen bas kısmı bas-sever arkadaşları memnun etmeyebilir ve miktar olarak çok fazla değil ama odyofillere çok daha uygun."

Kısacası Z1000'e upgrade olan MDR-1R değil, 7520 gibi duruyor buradan.

#41 Kuzey, 30 Mayıs 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Z1000 etkisi ve penceresinden bakmadan geçen 2 ay sonunda ufak 1-2 düşünce.

1-R:

Tam bir eğlence kulaklığı.Her türe iyi gitmiyor,tizleri üst düzey çözünürlüğe sahip değil,detayı son nokta değil v.s.

Ama bas konusunda iyi iş çıkarıyor.Hani EX1000 tadında diyeceğim ama EX1000 bunun yanında çok kuru çalıyordu.Kapalı bir kulaklık için havadar bir sahnesi var.Z1000'den,EX1000'den daha geniş.Ferah ferah akıyor kulağınıza sesler.Yapışıklık,içiçe geçmişlik yok diyebilirim.

Elektronik v.b. dinleyenler için son nokta olabilir.Kulaklık değilde kule tipi hoparlör dinliyormuş hissi veriyor bu türlerle.Kulağı da yormuyor.Keyifli,baya keyifli.

Peki tüm türlerde bu keyfi veriyor mu derseniz hayır?Beklentinizi yüksek tutmayın.Şampiyon bir all-rounder değil 1-R.Örneğin Rock dinlerken 232 tadını alamadım.Ya da vokal dinlerken HD 650 seviyesinde bir lezzet sunmadı.Ama saatlerce techno,mix,remix,clup dinleyebildim.*

Detay seviyesi üzmez,doğallık burun kıvırtmaz filan.Kulaklığın üretiliş amacı belli.Bu amaca uygun,başarılı bir iş çıkartmış Sony.Güncel kalmış. :)

300-400 tl bandında bulursan affetme Oğulcan. :wink

*Ki çok ta sevmem bu türleri.

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,603
  4. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    885
    Z1000 basları için K701 ve HD650 arasında diyebiliriz. K701'in baslarındaki hızdan ve HD650'nin hacminden biraz almış gibi düşünebilirsiniz. Ancak 2 kulaklıktanda daha kaliteli baslara sahip bence. K701'in baslarının hızı ve derinliği hoşuma gitmişti, HD650 ise bas hacmi olarak bana daha uygun gibiydi ve kafam karışmıştı. Z1000 hızır gibi yetişti diyebilirim. Tam olarak 2 kulaklığın arasında bir bas performansı var. Mid ve tizlere girmiyeyim şimdi çıkamam çünkü işin içinden.

Saffet yeni gördüm bu mesajı ben. Fatih'ten kulaklığı ben aldım ve istersen sana gönderebilirim birkaç günlüğüne. Balmumcu/Beşiktaş'tayım ben, buralardan geçersen de elden verebilirim.

5. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    71
    Koray çok sağolasın, Fatih abi zaten yolladı bana 1 hafta belki daha fazla kalmıştır, dinledim, denedim mutlu da oldum denemekten. Asıl kulaklığı falan göndermek değil de, bir ara uygun zaman bulup buluşmak farz oldu bence :)

6. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    885
    Tamamdır haberleşelim yakın zamanda. :)

7. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    156
    Mdr-1'in Mdr-1mk2 adlı güncellenmiş versiyonu çıkacakmış yakında piyasaya.

http://www.sony.jp/headphone/products/MDR-1RMK2/

Improved bass and sub-bass
    earpads and sound leakage
    independent rotational axis for the cups
    play/pause for iPhone and Android
    improved cable microphonics
    SmartKey app for Android

8. muhasturk

muhasturk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Mart sonuna geldik bu güne kadar sabrettim MK2 çıkacak diye ama hala gelmedi Türkiye'ye var mı bir gelişme beklemeli miyim? MDR 1R çok iyi ancak biraz daha bass olsun pişman olmak istemiyorm o yüzden bekliyorum.

9. orhun5454

orhun5454
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    27
    Banada basslar çok geliyor nedense :)

Ama iyi bir haber olsun , öyle bir söylenti vardı 1r nin dağılan basslaeını toplayıp toklaştırmışlar diye . Ama tabi çok bir fark beklememek lazım .

10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    MDR-1R'ye saf bakır kablo yaptırılsa?Bu yükseltmenin etkilerini çok merak ediyorum doğrusu.Neden?

Çünkü bakır deyince aklıma 1R'nin karakteri geliyor.Tamamlıyorlar birbirlerini bende.

11. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    607
    1R bas olarak yetersizliği şöyle ; belki doğal bir bas sunumu var ama güçlü baslar veren cihazlarda ( misal fiio x3 ) direk kontrolden çıkıp distorsiyon oluşuyor. patlak sesler veriyor. Ben mdr v6 yı yetersiz buluyordum. ama mdr 1R ye göre çok daha iyi. üstelik distorsiyon da pek olmuyor.

mk2 yi ben de merak ediyorum.

12. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    @compicat Boğaç şu konunun başlığına bir el at, anlayana kadar göbeğim çatlıyo :bu

Collapse Signature Expand Signature
  13. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Nihayet Momentum (over ear).İlk izlenim olarak Boğaç'a atıf yapmak isterim.

Momentum sınıfındaki kulaklıklar içerisinde kafaya en oturan, en rahat kulaklık demiş Boğaç incelemede.Buna katılamayacağım.1-R,Momentum'a nazaran kulağa çok daha iyi oturuyor ve kıyas dahi kabul etmeyecek kadar daha rahat.Momentum,küçük kulaklarımı içine almada sınırda kalırken ve kendini orada hissettirirken,1-R'yi her takışımda keyifli bir his duyuyordum.

Momentum ergonomik olarak, piyasadaki en hafif, rahat, tak-unut portatif kafaüstü kulaklıktır tanımına da katılamayacağım.Bu da olsa olsa Bose AE2 olabilir.

Boğaç beni kesecek.Susayım burada.:-X Ses konusunda yorum yazamam zira bilgisayarda harcıyorum Momentum'u. :knuppel2:

Bir müzikçalarım bile yok.Hadi gülümse. :rolleyes:

#53 DefinitioN, 10 Eylül 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Eylül 2014
  14. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Estafurullah Abi :) yaz tabiki. bBen Momentum'u uzun süredir kullanmadım incelemeden sonra; fakat en rahat oturandan kastım, ne loose ne de sıkı olmamasıydı. Momentum'un büyük kulaklar için sıkıntı olduğu aşikar; fakat rahatlığın yanısıra Momentum, kafada bir şekilde iyi anlamda hissettiriyordu bana kendini, tabiri caizse mıh gibi oturuyordu cup yapısı itibariyle. MDR1 onun kadar iyi oturmuyordu, anlatmak istediğim oydu aslında.

Bose AE2 ise bence ergonomik olmayan bandı biraz daha kafamda hareket etmeden dursaydı, -ki bu kulaklıkları yatarak da çok dinlediğimi hatırlıyorum- tabii ki benim için de tak unut olurdu hafifliğiyle; ama kafa bandını Momentum ile karşılaştıramam bile. Dediğim gibi Momentum'un hafif oturma hissiyatı benim için pozitifti, başkası için rahatsızlık nedeni olabilir ;)

15. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Üst kısmın kafaya tam oturması(senin kullandığın tabir cuk oturdu) yönünden haklısın.Emanet değil,sahibini sahiplenir gibi Momentum.Pedler 1-R kadar rahat olmadı bende.Farklı kullancılardan farklı 1-R,,Momentum yorumları gelmesi normal olacaktır.Kendi içinde iddialı İki farklı yapı sözkonusu konfor yönünden.

2 kişi bunu beğendi.
  16. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,629
    Sahibini sahiplenir gibi.

Bu gayet güzel bir tabir oldu ;)

2 kişi bunu beğendi.
  17. Sangadadoddara

Sangadadoddara
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İnceleme için teşekkürler Boğaç. Sayende aklımdaki soru işaretleri cevap buldu.

Fikrim pekişti yani :)

18. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,806
    Usta mdr 1r ve 1rbt hakkında ne dersin fiio x3le kulanmak için

19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog