Sony MZ-S1 - "A tool for the heart"

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda najaz tarafından 20 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

 1. najaz

  najaz
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  28 Aralık 2012
  Mesaj:
  159
  Alınan Beğeniler:
  357
  Rahmetli Steve Jobs'ın, ilk iPod'u tanımlarken kullandığı meşhur sözleridir...

  It's a tool for the heart. And when you can touch someone's heart, that's limitless...

  Gerçekten de, MZ-S1'i elinize aldığınızda, kalbinizin en derinlerinde bir şeylerin kıpırdadığını hissediyorsunuz... Her şeyin birbirine benzemeye başladığı yaşadığımız şu çağda, MZ-S1 sıradışı tasarımıyla kulağınıza "Benimle beraber yapabileceklerin sınırsız" diye fısıldıyor sanki :)

  MZ-S1, bir NetMD oynatıcı/kaydedici. Walkman koleksiyonum için uzun zamandır peşinde olduğum model. Onu özel kılansa, Sony'nin kasetli Walkman dönemlerinden beri hareket halindeyken ve spor yaparken kullanılmak için toza, suya, darbelere dayanıklı olarak tasarladığı Sports serisinin devamı olması. Analog'dan dijital'e geçiş döneminde Sports serisi de StreetStyle, yani S2 serisine evrildi. Sony S2 etiketiyle birçok farklı DiscMan ve Network Walkman üretti. MZ-S1 ise S2 serisinin MiniDisc arenasındaki ilk ve tek temsilcisi.

  Bakalit malzemeden üretilmiş dayanıklı bir gövde, sıvı temasından korumak amacıyla tüm giriş-çıkış portlarında bulunan kauçuk kapaklar, MD yükleme mekanizmasının ve pil yuvasının metal bir kapağın arkasında saklanması MZ-S1'in ilk göze çarpan özellikleri. Type-R DSP'si sayesinde SP, LP2 ve LP4 formatında kaydedip çalabilen bu cihaz, üzerindeki USB yuvası sayesinde doğrudan PC'ye bağlanıp kayıt yapabiliyor. Kumanda desteği yok; bunun yerine cihazın üstüne yerleştirilmiş bir mini joystick ile çalma-durdurma, ileri-geri ve ses seviyesi komutları tek elde, tek parmakla kolayca verilebiliyor.

  MZ-S1'i diğer tüm MD cihazlardan ayıran ufak bir detay daha var. Sony'nin ilk MD çaları MZ-1'le birlikte, üzerindeki LCD bilgi ekranında arkadan aydınlatması olan tek MD cihazı bu. Ufak LCD ekran, turuncu renk bir arkadan aydınlatmaya sahip.

  Yeter, çok konuştum. MZ-S1'in fotoğraflarıyla başbaşa bırakayım sizi... Evet, 20 yılın verdiği yorgunluktan dolayı benzi birazcık sararmış; ama o hala çok güzel ve insan bakmaya doyamıyor :)

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Xexec

  Xexec
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  7 Nisan 2018
  Mesaj:
  79
  Alınan Beğeniler:
  243
  Önce beğeneyim konuyu sonra okurum))

  Edit; çok güzel bir yazı olmuş yine hocam, geçmiş dönem tasarımları ayrı bir güzel gerçekten.
  Yalnız cihazda küçük bir fotoğraf makinesi havası var))

  Küçüklüğümde özendiğim cihazlardı, büyüdük yeni nesillerine özeniyoruz.

  Hayatımızda çok bir gelişme olmamış onu farkettim.
   
  #2 Xexec, 20 Ekim 2021
  Son düzenleme: 21 Ekim 2021
  najaz bunu beğendi.