Sony Walkman NWZ-A17 İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Qwarx tarafından 2 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. Qwarx

Qwarx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Bu incelemem ilk incelemedir bu nedenle lütfen eksiklikler ve yanlışlar için Özürlerimi kabul edin.
    Bu incelemeyi birçok konuda borçlu olduğumu düşündüğüm head-fi forumu, üyeleri ve tüm bu cihazı merak edip bilgi sahibi olmak isteyenler için oluşturmuş bulunmaktayım.

Herşeyden önce ürünün bana ulaşmasında emeği geçen Rusya'da eğitimini sürdürmekte olan arkadaşım Furkan Akçadağ'a çokça teşekkür ediyorum.

Kısa bir hikaye

Sony Walkman NWZ-F804'ü kaybettikten sonra aylarca Xperia Ray ile müzik dinledim ve kafamda hep bir müzik çalar almak vardı. F804'ten daha öncesinde Sony nin eski S serisinden S615f'i 5 sene kullanmıştım.
    Ürünlerden genel olarak mutluydum ancak F804te biraz hayal kırıklığı yaşamıştım. (Ses seviyesi ve soğukluk)
    Tabi bunu PowerAmp ile aşmıştım ancak cihazı kaybettikten sonra işler değişti.

Ürünü Rusyada bulunan arkadaşım Furkan vasıtasıyla Yamaha EPH-100 ile birlikte aldım.

Kutu İçeriği

Cihazın kutusundan sadece A17 ve bir bağlantı kablosu çıkıyor.
    Yanında bir kulaklık barındırmıyor. (Hiçkimse gelmesin ben burda iyiyim der gibi bir havası var.)

Bağlantı kablosu klasik walkman girişine sahiptir gördüğünüz gibi microB veya microA şeklinde değildir. :(

Görünüm

Ürünün dış görünüşü hakkında konuşmak gerekirse gerçekten göze hoş bir görünümü var.
    Ancak Ekran bölümü çok kolay çizilebilecek bir yapıda.
    Allta bulunan yön tuşları ve play/stop tuşu gayet güzel duruyor ve hoş bir hava katıyor.
    Burada küçük bir sıkıntı olarak back ve option tuşları yukarda bunlara biraz uzak ve küçük duruyor
    Açıkçası ben başta buna alışmakta biraz zorluk çektim.
    Yanda ise ses seviyesi, micro sd kart girişi ve hold anahtarı bulunmakta.

Arayüz

Cihazın arayüzü E serisi ve S serisindeki hatta eski A serisinin arayüzü ile aynı çok bir fark yok.
    Benim eski S615f ile arasında çok fazla bir fark göremedim açıkçası.
    Sadece parçaları ileri bir dakikaya almak biraz işkenceli.

Bir kaç fark olarak;

Bir şarkı dinlerken yukarı aşağı butonları ile farklı albümlere geçiş yapabiliyorsunuz.
    Uzun parçalar ve hikaye dinletileri tarzındaki dosyalar için kaldığınız yeri kaydedebileceğiniz (kitap ayracı tarzında) bir özellik eklenmiş. :)
    Podcastler için ayrı bir bölüm var. Dinleyenler için farklı bir özellik.
    Türkçe dil desteği vardır. (Sony Türkiye ürünü ülkemize getirmemiş olsa da!!!)

Sens Me: Bu özellik aslında F804'te de vardı ancak eski Walkman sahipleri bilmeyebilirler.
    Bu özellik ile istediğiniz modda ve günün belli bölümlerine göre şarkılar derleyen bu özellik uyku öncesi sizin uykunuzu kaçıracak bir şarkı gelmesine mani oluyor bir manada. :)
    Bence oldukça güzel bir özellik.

Özellikler

A17'nin en güzel yanı bir microsd kart takılabilir olması.
    Sanırım birçok kişide bu yüzden bu ürünü tercih edecektir.
    Ben ürünü alırken kampanya vardı ve A17'nin 64gb dahili hafızasına ek olarak yanında bir 64gblık microsd xc kart hediye ettiler.
    A17'ye takılabilecek maksimum microsd kart ise 128gb. (Hatta bu kapasiteyi bir ek donanım ile 256gb'a çıkaranlar var.)
    Cihazda bluetooth var ve bu bluetooth ile müzik gönderip alabiliyorsunuz ayrıca kablosuz bluetoothlu kulaklıklarla ve diğer kablosuz cihazlarla müzik dinleyebiliyorsunuz.
    Cihazda NFC desteğide bulunuyor.
    Radyo mevcuttur. :)

Çalabildiği formatlar

MP3
    Ortam Dosyası formatı: MP3 (MPEG-1 Katman3) dosya formatı
    Dosya uzantısı: .mp3
    Bit hızı: 32 kbps ila 320 kbps (Değişken bit hızını (VBR) destekler)
    Örnek Hız (*1): 32, 44,1, 48 kHz

WMA (*2)
    Ortam Dosyası formatı: ASF dosya formatı
    Dosya uzantısı: .wma
    Bit hızı: 32 kbps ila 192 kbps (Değişken bit hızını (VBR) destekler)
    Örnek Hız (*1): 44,1 kHz

FLAC
    Ortam Dosyası formatı: FLAC dosya formatı
    Dosya uzantısı: .flac
    Örnek Hız (*1): 8, 11,025, 12, 16, 22,05, 24, 32, 44,1, 48, 88,2, 96, 176,4, 192 kHz

Doğrusal PCM
    Ortam Dosyası formatı: Wave-Riff dosya formatı
    Dosya uzantısı: .wav
    Örnek Hız (*1): 8, 11,025, 12, 16, 22,05, 24, 32, 44,1, 48, 88,2, 96, 176,4, 192 kHz

AAC (*3)
    Ortam Dosyası formatı: MP4 dosya formatı
    Dosya uzantısı: .mp4, .m4a, .3gp
    Bit hızı: 16 kbps ila 320 kbps (Değişken bit hızını (VBR) destekler) (*4)
    Örnek Hız (*1): 11,025, 12, 16, 22,05, 24, 32, 44,1, 48 kHz

HE-AAC
    Dosya uzantısı: .mp4,.m4a,.3gp
    Bit hızı: 32 kbps ila 144 kbps
    Örnek Hız (*1): 11,025, 12, 16, 22,05, 24, 32, 44,1, 48 kHz

Apple Lossless
    Dosya uzantısı: .m4a, .mp4
    Bit derinliği: 16, 24 bit

AIFF
    Ortam Dosyası formatı: AIFF dosya formatı
    Dosya uzantısı: .aif, .aiff, .afc, .aifc
    Bit derinliği: 16, 24 bit

Cihaza parçaları direkt olarak walkmanin sürücüsüne bağlanarak music klasörüne atabilirsiniz.
    Ancak ben MediaGo kullanıyorum ve bu sayede tüm parçaların albüm kapaklarını doğru bir şekilde aktarabiliyorum.
    Cihazda albüm kapakları için 500x500 lük bir sınırlama varmış bunu head-fi'nin sitesindeki A10 serisi başlıktan uzun zaman önce öğrenmiştim.
    Eğer mediago ile atarsanız bu gibi ayarlamaları kendi yaparak atıyor ve hiçbir sorun yaşamıyorsunuz.
    Cihazın sd kartına bağlanabilmek için player içerisinde sd kart bölümüne girerek cihaz bilgisayara bağlandığında bağlanacağı birimi değiştirerek bağlanabilirsiniz.

Ses

Ses konusunu gelecek olursak bu konuda fazla birşey söyleyemeyeceğim (şöyle bir baktımda çok şey söylemişim) çünkü bu konuda kendime güvenecek kadar bilgi ve tecrübe sahibi olduğumu düşünmüyorum.
    Bu cihazı dinlediğinizde söylediklerimin tamamen yanlış ya da eksik olduğunu düşünebilirsiniz bu nedenle umarım özürlerimi tekrar tekrar kabul edersiniz.

Ancak benden sonra gelecekler ve head-fi'de ki A10 başlığını takip edecek arkadaşlar belki burada bahsedilmeyenleri ya da aktarılamayanları daha detaylı size aktarabilirler.
    Bu nedenle fazla derine inemeyeceğim ancak kıyaslama yapacak ve küçük birkaç detay vermeye çalışacağım.

Cihazı ilk dinlemeye başladığımda vokalin biraz geride kaldığını düşündüm kardeşimin E serisi walkmani, telefonum Xperia Ray ile kıyasladığımda farklı bir vokal sunumu olduğunu düşündüm.
    Ancak tamda bu durum nedeniyle sahne genişliği oldukça iyi olduğunu düşünüyorum.
    Vokaller biraz geriden geliyor ya da perdeli denilen bir yapısı var. Farklı bir vokal sunumu var kısacası.
    Tabi bu belkide üst düzey cihazların sahne durumundan kaynaklı benim bu konulardaki yeni yeni atılımlarımdan dolayı henüz anlayabildiğim bir konu.

Enstrümanların sesleri daha keskin ve net geliyor. Enstrüman ayrımını kulaklıklara çok iyi yaptırdığını düşünüyorum.
    Sahne derinliğininde oldukça derin olduğunu düşünüyorum. Bazı enstrümanların sesleri önceki dinlediğim Walkmanler, telefonlar ve playerlara göre farklılıklar barındırıyor.
    Bazı enstrümanların sesleri yakındaymış gibi yüksek aynı enstrümanın bulunduğu kısımdan farklı bir enstrüman daha kısık sesli olarak geliyor.
    Tabi bu sahne barındıran parçalarda böyle. :)
    Bu sunum bana ilk kullanımda kötü gibi geldi. (Sonradan alıştım)
    Bunu ekolayzırda orta frekanslarla biraz oynayarak düzeltebiliyorsunuz.

Sesin ayrıntısı F804'e yakın ancak bas konusunda dinlediğim eski S615f'in baslarının sıcaklığı var.
    Bas konusunda cihaz gerçekten derinlere indirebiliyor Yamaha EPH-100 ile denerken gerçekten basları derinlik manasında gayet iyi veriyor.
    Tabi burada EPH-100'ün de büyük bir katkısı var.
    Clear Bass'ı da arttırısanız eğer inanılmaz bir bas sesi yakalayabilirsiniz. ZX600 ile gerçekten hoş anlar yaşattı.

Sesi ayrıntı olarak F804 gibi veriyor ancak daha fazlası var ve F804 kadar sizi müzikten soğutmuyor biraz cana yakınlığı var. :)
    F804'te detaylı güzel bir ses veriyordu ancak F804 dinlerken bir şeyler eksikti bu eksiklik bu cihazda yok kanımca.

Not: Müzik dinlerken genel olarak tüm dijital özellikleri kapalı olarak kullandım.

Not: Cihazdaki parçaların %99'ı flac parçalardır. Bunların kabaca % 10 gibi bir kısmı 24 bit.

Ses özelliklerinden ve sıkıntılı birkaç durumdan bahsetmek gerekirse;

Öncelikle tüm dijital ses geliştirmeler ve EKO ayarları 24 bitlik High Resolution denilen parçalar için kapalı durumda bunları açmak için;
    Hi Res Audio Effect adında bir geliştirme var bununla tüm 24 bitlik parçalarınızı downsample edip diğer özellikleri bu şekilde kullanabiliyorsunuz.
    Bu bana açıkçası saçma geldi. Bu ekolayzır ayarını ve VPT kullanıcılar için kötü olmuş çünkü bu işlem şarjın önemli bir bölümünü bitiriyor.

Clear Audio efekti ise sesi çok farklı bir yere taşıyor açıkçası önceki walkmanlerimde bu özelliği kullanırdım ancak bu alette pek sevemedim.
    Sesi farklı bir şekilde veriyor gerçekten tarif edilemez şekilde bozuyor.
    Eskiden bu özelliği kullanır ve gerçekten hoş bir etkisi olduğunu düşünürdüm ancak bu cihazda sesi berbat bir hale getiriyor. Arka planda sürekli bir alt frekanslardan bir ses şarkıya eşlik ederek dinlediğiniz şarkının çekilemez bir hal almasına sebep oluyor.

DSEE HX: Bu özellik üst frekanslarda netlik kazandırılması amacıyla eklenmiş bildiğim kadarıyla ancak bu özellik ile IEM lerde pek bir değişiklik alamadım.
    ZX600 ile dinlerken birşeyleri farklı yapıyor. Ama bunun üzerinde fazla durmadım açıkçası.

Dynamic Normalizer: Bu özellik parçalar arasındaki ses düzeyi farkını ortalama bir düzeye çeken bir özellik. Ben bu özelliği gerçekten faydalı buluyorum.
    Cihaz sizin sürekli parçalar arasında ses farkından dolayı elinizi alete atıp sesi arttırıp azaltmanız yerine bu özellik ile tüm parçaları belli bir ses ayarında sabitliyor.
    F804'te bu özellik tüm parçaların sesini düşürüyordu ve zaten düşük olduğunu düşündüğüm sesi daha da düşürüyordu. (Stock Player böyleydi ancak PowerAmp kullanılırsa ses istenilen seviyelere çıkarılabilir.)
    Ancak A17'de böyle bir durum söz konusu değil tüm parçalar daha yüksek bir seviyede sabitleniyor.

Pil Seviyesi

A17'nin şarj durumu hakkında konuşmak gerekirse Mp3 kullanarak 50 saat gibi bir süre kullanılabilir.
    Yüksek çözünürlüklü parçalarla 30 saat gibi bir performans alabilirsiniz.
    Cihazın şarj süresi ise 4 saattir.
    Bir ayda 3 kere şarj ettim.

Not: Kullanım ve şarj sırasında herhangi bir ısınma yaşamadım.

Cihazın Ses Seviyesi

Cihazı Rock It Sounds R-50, Yamaha eph-100, Sony ex300, Audio technica ck303m ve kafaüstü kulaklıklardan sony zx600 ile kullandım herhangi bir ses sıkıntısı yaşamadım.
    Head-fi sitesinde 50 ohm üzeri kulaklıkların bu cihazla kullanılmaması gerektiği söyleniyor yeterli ses seviyesi yakalanamayabilirmiş. Bende bu görüşe/deneyime katılıyorum.
    Açıkçası bende cihaz elime geçmeden önce ses düzeyi konusunda şüpheliydim ancak beni tatmin etti.
    Genellikle ses seviyesini 30 üzerinden 15-20 arasında kullanıyorum ve bana gayet yeterli geliyor.
    Daha üst düzey kulaklıklar kullanacaklar için amfi kullanılması öneriliyor. Yakın zamanda ben de bir L5 kablosu ve amfi ile deneme yapmayı düşünüyorum.
    Cihazda ses sınırlaması olarak AVSL özelliği mevcut ancak kapatırsanız size ilerleyen zamanlarda sesi çok açtınız uyarısı vermiyor.

Fiyat

Cihazı Rusyadan 12000 rubleye aldım o zaman ki karşılığı olarak 450-500 TL arası bir tutar ödedim.
    Yurt dışında amerikada ortalama olarak 300 dolar avrupada ise 200 euro gibi ortalama fiyatlara satılmakta.

Saygılarla...

#1 Qwarx, 2 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Mart 2015
    22 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Elinize sağlık bence gayet güzel gözüküyor. Henüz detaylı okuyamadım ancak incelemeniz, paylaşmanız ve izlenimlerinizi aktarmanız önemli olan.

Saygılar

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Qwarx

Qwarx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Teşekkür ederim..

4. ali oğuz

ali oğuz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Ben incelemeyi cok begendim ve hic sıkılmadan okudum.. Tskrler..

2 kişi bunu beğendi.
  5. CapoNx

CapoNx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    197
    Hocam aleti pek begenmediniz gibi bende bu cihaza upgrade etmek istiyordum vazgeçtim okuyunca eski serilerden az fark var gibi :confused: Ayrıca x1 den buna geçmek fark yaratır mı?

6. Qwarx

Qwarx
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Aleti aslında çok beğendim şu an zevkle kullanıyorum ama tarafsız bir gözle yazmak istedim. Sadece o şatafatlı ses geliştirmelerine kapılmayın gerisi sizi tatmin edecektir kanımca. Eğer 24 bit parçaları pek kullanmıyorsanız ekolayzır ayarıyla aradığınız sesi duyacağınızı düşünüyorum.

7. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    623
    Güzel bir inceleme olmus

8. playmaker

playmaker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Detaylı bir inceleme olmuş teşekkürler :) piyasadaki popüler daplarla kıyaslarsak nereye koyabiliriz bu cihazı, yazıldıysa da kaçırdım sanırım

9. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Güzel bir inceleme. Hayırlı olsun cihaz. Nisan ayında Türkiye'de de satışta olacak. En azında Eurasia bana bu bilgiyi vermişti.

Eski bir F804 kullanıcısı olarak cihazı ilk gördüğümde heyecanlandım bende. Sony'nin MDR-1A kulaklıklarıyla birlikte demo yapılıyordu. Şarkılar da 24 bit flaclardı ama çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Belki de beklentimi fazla tuttum. Ses çıkışı db olarak bence çok düşük.

Fiio x1 yada Cowon'daki cihazlara bir cevap gibi duruyor sanki. X1'de güçlü bir pil var ama A serisi Walkman'ler pil kullanımı konusunda ağızları açık bırakacak kadar önde. Burada yazılımın önemi de ortaya çıkıyor.

Daha önce F88x'leri deneme fırsatım olmuştu. İki seri arasında karşılaştırma yapacak olsam F88x bir beden önde sanki.

10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Elinize sağlık.İlk inceleme için gayet iyisiniz. ;)

Ürün için konuşacak olursam.Sokağın güzel bir lafı vardır.Tipinde meymenet yok.

11. cngnstr

cngnstr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    XBA H1 kullanıyorum ve bu cihaza geçmeyi düşünüyordum. Aklımın bir köşesinde hala Fiio X1 duruyor. X1'i denediniz mi bilmiyorum ama ikisi arasında hangisi önde duruyor diye danışsam?

Sony'nin bu cihazı çok ince. Bence pili de iyi dayanıyor. Aslında Sony cihazları seviyorum ama malum audio cihazları çok ucuz şeyler değil. Nokta atışı olmasa da hedefe yaklaşmak istiyorum : )

12. playmaker

playmaker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    X1 seviyesinde bir cihazsa 300$ vermek bana mantıksız geliyor açıkçası

13. scarfacetony85

scarfacetony85
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Merhaba arkadaşlar. Ben de Sony NWZ A15 kullanıcısıyım ve Sennheiser IE 800 ile kullanmaktayım. Şu an bu ikiliden memnun olmamla beraber ses açısından daha iyi sonuç alınabilir mi ve A15 ile kullandığım IE 800 ikilisi sizce uyum olarak nasıl? Saygılar.

#13 scarfacetony85, 2 Nisan 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Mayıs 2015
  14. sarisulo55

sarisulo55
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ses ve sahne olarak sansa clip lerden çok farkı var mı? Ses seviyesi Avrupada olanlar için düşük denilmiş ama ne kadar düşük? A15 490 liraya satılıyor, 2.el ürün almak pek güvenli gelmiyor tercih etmek doğru mudur? Seviyesi tam olarak nedir üst, üstaltı, orta, altın üstü, alt, amatörü eğlendirir gibi seviyelersek nerededir? Yabancı forumlarda karşılaştırmalar mevcut ama konu olarak açmamışlar hepsi farklı şeyler yazmış pek güvenilir değildi. Türkiyede satılan fiyatı da uygun olan bu üründen güzel bi karşılaştırma da beklemiyo değil insan. fiio x3 x5 ibasso dx50 90 80 sansaclipler telefonlar sonynin üst modelleri zx1 zx2 a27 hifiman 603ü astell kern 100 gibi artık seviyesi bunların neresindedir gibi... Yabancı forumlar x3ii yle karşılaştırmışlar ses seviyesi problemi olana x3ii önermişler diğer türlü sony kullanım kolaylığı olarak önerilmiş ama tam da açık yazılmamış.

15. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    964
    bende de bu seriden bi tane var. sahne derinliği çok iyi. clip+ ve fiio x3'ten daha iyi ses veriyo bana göre

16. SE_GuRu

SE_GuRu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    862
    Benimde daha önce A15 konusundada yazdığım gibi fiio x3-ii klasmanında hatta daha doğal çalan dahada iyi bir cihaz. Ayrıca iyi bir amfi ile desteklenirse cihaz klasman atlıyor.

2 kişi bunu beğendi.
  17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,252
    Ben de bu yoruma katılıyorum. X3II'den iyi diye düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  18. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Dün aklıma takıldı. . Bende bi a15 sahibiyim. Acaba bu sony modellerine (a15,17,25 veya zx vs) rockbox yazılımı atılıyor mu?

19. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,304
  20. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,760