Spotify yüksek kaliteli müzik müjdesini verdi: Spotify HiFi geliyor

'Haberler' forumunda elektronik müzik tarafından 21 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    Dünyanın en popüler müzik dinleme platformu olan Spotify, bu yıl dijital cihazlarda "CD kalitesinde" müziğe erişim imkanı sunacak HiFi abonelik seçeneğini başlatacağını duyurdu.

---

Daha fazla derinlik ve netlik
    Henüz bit hızı gibi teknik detaylar açıklanmamış olsa da şirket bu seçeneğin çalınan parçalarda daha fazla derinlik ve netlik sağlayacağını iddia ediyor. Spotify HiFi'nin bit hızı teorik olarak 1411 kbit/s seviyesine ulaşabilir. Şu anda maksimum bit hızının 320 kbit/s olduğunu hatırlatalım.

2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    355
    geç bile kaldılar..umarım ücret konusunda da aşırıya kaçmazlar..

3. nihawend

nihawend
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Cd hızı kesmez ki artık. 16 bit 24 khz.

4. veterinerci

veterinerci
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    76
    Hem Spotify'a hem de Tidal'a para ödeme devrinin bitecek olması çok güzel bir haber. Spotify'ın diğer cihazlarla senkron çalışması vb. gibi özellikler Tidal'a göre çok çok iyi bence. Bir de 360 reality audio olayını da getirirlerse çok güzel olur. Zira Tidal'da inanılmaz kötü çalışıyor. Master seviyesi dinleyebileceğim bir kulaklığım olsa Tidal'da dururum fakat Spotify daha çekici geldi kulağa.

Collapse Signature Expand Signature
  5. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    dap devri kapaniyor mu ne.

6. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    42
    Ne alaka hocam? Telefondan dinlenilen kayıpsız ile DAP’ın sunduğu ses bir olmaz ki.

7. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    nasil ne alaka yahu degisimi gormuyor musunu? bir olur demiyorum elbette ama odyofil kişi onumuzdeki on yil icinde boyle bir yol degisikligine gidebilir diyorum. fayda/maliyet hesabi acisindan. on yil evvel flac dinleyen kisi sayisiyla bu yil dinleyen kisi sayisi ayni mi hic sanmiyorum. teknoloji konformizm getiriyor ve bazi seylerden feragat etmek zorunda kaliyorsun. hele su hifi dac'lar telefonlara girmeye baslasin o zaman olacak asil yol ayrimi.

elektronik müzik bunu beğendi.
  8. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Güzel haber, ancak spotify aile üyeliğin de çok sıkıntı çıkardığını adres kontrolü yapıp aileyi dağıttığını okumuştum. Tidal, deezer falan bu konuda rahatlar. Duruma göre bizde 2 yıllık tidal aileyi taşıyabiliriz, mqa desteği de gelirse çok iyi olur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Şubat 2021 ---
    Bu devirde andriod dap almayan ölü yatırım yapıyordur bence.

elektronik müzik bunu beğendi.
  9. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    cahilligime verin ben android dap'in mantigini anlamiyorum. bunlar mobil cihazlar fakat mobil ag baglanti ozellikleri yok. wifi veya hafizadaki muzikler calinabiliyor. ve 400-500 dolar fiyatlariyla orta sefment android telefonlardan da pahalilar. bunu asiri mantiksiz buluyorum.

10. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Size tamamen katılıyorum. Hifi Dac bulunduran bir telefon, odyofil bir kişinin mobil kullanım ihtiyacını karşılayabilir, zaten kritik dinleme amacı ile masaüstü sistemi vardır diye düşünüyorum. Zira dap masaüstü kalitesi sunamaz ama hifi daclı bir telefon dap kalitesine yaklaşabilir, ayrıca getirileri dap ın çok üzerindedir.

11. Adam

Adam
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    bakalım... gerçekten sunarsa, ben üyelik alırım

12. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    tidal , spotify çıktığından beridir müzik indirme derdim kalmadı , telefondan aç - dinle , oh mis

13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,978
    Offline Tidal, Spotify desteği veren birçok Android DAP var hocam.

14. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    885
    Avm güvenliklerinin bomba sanıp panik yaptığı ipod 5'i kabloyla amfiye bağladığımız devir geri gelsin.

Yabguz, onurdogan4 ve DrWhite bunu beğendi.
  15. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    Yoo tam tersine. Android dap'larin cikmaz sokak olduklarini dusunuyorum. Android ama mobil veri yok. Offline'sın. Tam bir oksimoron. İleride telefonlarin daplasacagini ve toplanma cihazi olacaklarini dusunuyorum.

16. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,097
    Wifi dac amp yaygınlaşsa bu iş bitse keşke.bluetooth işe yaramıyor basit aslında wifi üzerinden lossless dac AMP a aktarsak ordan dinlesek, tüm mesele çözülmüş olacak...mojonun zımbırtısı hariç çözüm göremedim o da mojonun sesine mahkum ediyor...

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Bu tam dogru degil aslinda. IEM icin mumkun. Hatta kulakustu icin HM901 gibi modeller de desktop amfiden cok farkli degil. Sorun, boyut ve pil omru. Muzik dinlemek icin kocaman ya da pil omru az bir telefona razi olacak insan sayisinin az olusu, boyle bir telefonun uretimine engel bence.

18. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Aslında Lg böyle bir telefon üretmiş, oldukça da başarılı. Öznel deneyimler de telefondan övgü ile bahsediyor, profesyonel ekipman ile yapılan ölçüm sonuçları da telefonu masaüstü dac seviyesine yakın bir konumda gösteriyor (audiosciencerewiev). Pil ömrü konusunda da günü rahat şekilde tamamlayabiliyorum, ya da çok yoğun kullanımlarda ofiste kablosuz şarj seçeneği ile sık sık telefonu şarj edebiliyorum. Tidal ve spotify kullanıyorum, uapp yazılımı ve tüm eklentilerini de satın aldım. İem ile mobil kullanım açısından beni yeterince tatmin ediyor. Hd600 kulaklığım için masüstü kurulumum var, kritik dinlemelerimi de masaüstü kurulumu ile yapıyorum. Elbette çok daha iyi hifi dac yongası bulunan telefonların da tasarlanmasını isterim ancak pazar şartları düşünülürse bu çok mümkün görünmüyor. Lg de telefon üretimini durduracakmış diye bir dedikodu var ama ne kadar gerçektir bilemiyorum.

Spotify ile ilgili, benim spotify kullanma sebebim yerli müzik alternatifinin, tidal ve deezer a göre fazla olması. Yerli müzik stüdyo kayıtlarının kalite seviyesinin de kötü olduğunu düşünüyorum. 320 kb mp3 kalitesi ile 16/44.1 arasında duyulabilir çok fark olacağını sanmıyorum. Hires ses dosyalarını yerli/yabancı mqa formatından daha kaliteli bir şekilde bana sunmadığı takdirde, spotify hifi beni heyecanlandıramayacak sanırım.

19. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,812