Spotify yüksek kaliteli müzik müjdesini verdi: Spotify HiFi geliyor

'Haberler' forumunda elektronik müzik tarafından 21 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,713
    Bence ne DAP ne, ne DAC, ne de telefon, ya da dolaylı olarak telefon diyebiliriz ama aslında telefonun hiç bir Hi-Fi özelliği olmayacak. Çünkü gelecek streaming, DSP ve wireless Hi-Fi kulaklıkta. 24-192 ya da DSD mümkün olmadığı için de MQA’i, Hi-Fi diye yutturacaklar. O kadar pratik olacak ki arada kalan kalite farkına değmeyecek, daplar, mojolar, idsd’ler atıl kalacak. Bakınız DSLR fotoğraf makineleri.

mc_technosoft, refuserQ ve brendan bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Yeni teknolojilere "tu kaka" deyip nostalji kasmaktan ziyade kucaklama egiliminde olan bendeniz dahi su TWS IEM olayina cok sicak bakamiyorum acikcasi. Turunun iyilerinden sayilabilecek Jabra 75T ve Galaxy Buds Pro'yu denedim. Bisiklet uzerinde ses kesiliyor. Televizyon karsisinda ses kesiliyor. E ne zaman dinleyecem ben bunlari? Olmaz ki boyle. Eger yerine gececekse, gecsin bi zahmet. Gecmiyorsa eskiyi niye yok ediyorsunuz? Telefonumda kesinlikle 3.5mm cikis olacak. Uretildigi muddetce o modellere yonelecegim.

mc_technosoft ve ANATHEMA bunu beğendi.
  3. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,978
    Kablo değişimiyle elde ettiğim farklılıkları duyamayacaksam neyleyeyim böyle hobiyi :) Farklı Bluetooth codecleri arasındaki farkları mı duymaya çalışacağım :)

Unutmayın biz odyofiliz kablosuz bizi bozar yapmayın böyle şeyler.

Collapse Signature Expand Signature
  4. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Katılmayabilirsiniz. Ama VW Golf C sınıfı ortalama bir arabadır. Kendi sınıfında her şeyi belli bir kalitede yapar ama en keyifli sürüşe sahip değildir, en iyi iç donanıma sahip değildir, en iyi iç hacim onda değildir, en geniş bagaj da onda değildir. Hepsini belli bir seviyede yapar, o yüzden kendi sınıfında referanstır. Ama nerede? Kendi sınıfında. Aynı LG nin iyi ses veren telefonlar arasında referans olması gibi. VW Golf C sınıfıdır, o sınıf standartlarındadır. D sınıfı değildir, E sınıfı değildir, hele F sınıfı hiç değildir. C sınıfında iyi olması onu F sınıfı yapmaz. Hi-fi dediğinizde E sınıfı ve F sınıfı bakıyor olmanız lazım. Golf ulaşılması zor bir hedef diye o benim gönlümün F sınıf arabası diyemezsiniz.

Böylece bir otomobil muhabbetimizin daha sonuna geldik. Herkese selam ve sevgilerimi sunarım.

Sent from my fridge using Tapatalk

mc_technosoft, BatmaN19 ve pyken123 bunu beğendi.
  5. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    24-192 veya dsd 'yi dinlemek istiyorum? Hiçte dinlemedim:( idsd black label ile çalışır mı?

tidal , spotify var olduğundan beri müzikte aramadığım için hiç bakmadım bile , önceden sansa clip plus için .flac arardım :p

Elektronik müzikte dsd formatı var mı?o_O

6. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    tamam kardesim tek dogru senin dogrun. zaten dunyada bir tane gercek var o da senin gercegin. kabul. hic uzatmaya gerek yok.
    ben diyorum herkesin tatmin noktasi farklidir; adam hayir kardesim tatmin olamazsin diyor. saka gibi.

7. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Tatmin olabilirsin, bu onu hi-fi seviyesinde yapmaz. Kardeşin değilim ben senin, ayrıca senli benli seviyeye gelmemiştik, sen çektin bizi oralara. Tatmin olamazsın demedim, en ucuz Murat 131 ile de tatmin olursun. Sadece tatmin olduğun şeye hi-fi diyemezsin, ben bu şekilde mutluyum dersin o kadar. Lg v40 ile masaüstü ayarında ses alırım diyemezsin, bana yetiyor dersin. Ben kimsenin ne ile tatmin olduğuna karışmam, istediğin ile tatmin ol, bana ne. Tatmin olduğun şeye hi-fi demene laf ettim ben. Yazılanları gözün ile oku.

mc_technosoft, BatmaN19 ve mihaylow bunu beğendi.
  8. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    "sen" demisim kusura bakma. ama ogretmene sikaye etme hakkini kullanabilirsin boyle durumlarda sayin kardesim olmayan sahis. neyin hi-fi sayilacagina da sen karar veriyorsun sanirim. ama o isler oyle olmuyor. 50 dolarlik tek dinamik suruculu bir kulaklik 1000 dolarlik 9 armatur suruculu bir kulakliktan daha iyi ses verebilir. kisisel tercihtir bu. nesnel bir bicimde rock muzik jazz'dan iyidir diyemeyiz. hi-fi bir tane degildir. lg v40 + brainwavz r3 hi-fi'dır. var mı itirazın.

9. ANATHEMA

ANATHEMA
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    Hepimiz aynı fikirdeyiz, sadece düşüncelerimizi farklı dile getiriyoruz.

Odyofil değilim, belirterek konuya girmek isterim.

LG, V30 modelinde ESS ES9218P dac çipi kullanmış, DSD128 Native, 32/384 PCM çözebilen mqa renderer bir DAC için Hi-fi demek çok da yanlış olmamalı diye düşünüyorum, Hi-END değil netice itibari ile. Standardın üzeri olacak şekilde isterseniz adına mid-fi ya da farklı bir şey de diyebilirsiniz.

Telefon, dap, masa üstü sistem gibi sistemleri sunabilecekleri ses kalitesine ya da segmentine göre sıralama ile uğraşmak aslında vakit kaybı.

Mobil kullanımlarda feragat ettiğimiz çok detay var, sonuçta kullanılabilirlik öne çıkıyor. Cep telefonunu sürekli üzerimde taşıdığım bir cihaz olarak görüyorum, iş yerinde, serviste müzik dinlemek için standardın üzerinde bir kalite sunabiliyorsa; bana cep telefonu yeterli geliyor, DAP ihtiyacı hissetmiyorum. Masaüstü kurulumu olmadan, sadece tek bir cihazla işi bitirmek isteyenler için telefon yeterli olmayabilir, DAP mobil kullanım için de uygun olması sebebi ile daha avantajlı. Bir noktaya kadar ses kalitesi sunan telefon, yüksek empedanslı kulaklıkları sürmek için yetersiz kalıyor. DAP (her DAP değil), yüksek empedanslı kulaklıkları sürebilmek için daha avantajlı. Masa üstü sistem zaten sınırsız kalite ve güç sunabiliyor bizlere, hareket kabiliyetimizi sınırlaması dışında fiyat/performans olarak en avantajlı bulduğum sistem masa üstü sistem.

Seçeceğimiz sistemi belirleme aşamasında, kullanım ihtiyaçlarımız da ses kalitesi kadar ön plana çıkıyor şahsi fikrime göre.

mc_technosoft, BatmaN19 ve pyken123 bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Bence güzellik, kendine yakışanı giymektir :)

LG V?0 Hifi mıdır bilmiyorum ama olsa da kullansam keşke. DAP'ım yok çünkü. E yanımda telefon dışında ayrı bir takoz taşımaya, şarjıyla uğraşmaya niyetim de yok. Velhasıl bu kriterler içinde LG gayet iyi bir ürün bence.

Hifi mıdır değil midir? Neyin Hifi, neyin Hifi olmadığına dair objektif bir kriter yok bildiğim kadarıyla. Sadece şahsi görüşler mevcut. Güvenli olmak istiyorsak her şeye mid-fi diyelim olsun bitsin. Sonuçta her şeyin ötesi mevcut.

Lakin belli sayıda ekipman tecrübe etmiş herkesin az çok kendine göre bir hifi tanımı oluşmuştur herhalde. Lakin bu tanım, yandaki kişiyle aynı değildir muhtemelen de.

11. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,470
    Yok, sana ne gibi bir itirazım olabilir ki? Haşa. Ama izin verirsen, yine bir konuda, haddim olmayarak da olsa minik bir karşı fikir öne süreceğim: 50 dolarlık bir kulaklık 1000 dolarlık kulaklıktan daha iyi ses veremez, öyle olsa 2 ihtimal olurdu, 50 dolarlık kulaklığı satan adam fiyatını piyasaya göre ayarlar ve zam yapardı, zira kimse amme hizmeti vermiyor, veya 1000 dolarlık kulaklık gerçekten muadillerine göre kötü olsaydı fiyatını düşürmek zorunda kalırdı, zira fiyatı müşteri belirler. Sen istersen şu veya bu sebepten 50 dolarlık kulaklığı tercih edip mutlu olursun. Kendince doğru karardır, kimse de senin tercihlerine karışamaz. Bu konuda ne benim, ne de kardeşin olmayan diğer şahısların bir itirazı olamaz. Yine de Golf bir F sınıfı otomobil değildir, sadece senin denediğin en iyi otomobil olabilir.

Bu arada hi-fi da high fidelity nin kısaltması. Fidelity gerçeğe en yakın, orijinali gibi olma halini ifade ediyor. High da bu yakınlığın yüksek derecede olması. Bu tanım sonrası senden özür diliyorum, kendi örnekleme uzayın küçük olunca o uzaya göre, elindeki belki de hi-fi olarak kabul edilebilir senin tarafından.

Son olarak, yanlış anlaşılma olmasın, Golf güzel otomobil. Severim Golf'ü.

Hayatında ve tüm seçimlerinde içten bir şekilde mutluluklar dilerim. Ciddiyim ve uzatmıyorum bundan sonra artık.

BatmaN19 bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,627
    Harbiden de müzik için de Dolby Atmos varmış. İlginç olan, eski stereo kayıtlı müzikleri de remaster edip "Atmos" adı altında yayınlıyorlarmış. Ev sineması uygulamasında Atmos'un n'olduğu belli, lakin kaydı stereo yapılmış müzik uygulamasında Atmos'un n'olduğu hakkında, aramama rağmen hiç bir bilgi bulamadım...

DSP uygulamak dışında tam olarak naptıkları hakkında bilgimiz yok. Amaç "popüler olan Atmos markasını gelir amaçlı kullanmak, sağmak" mıdır, yoksa müziğe ciddi ciddi bir faydası var mıdır? İkincisi olsa biri çıkıp n'olduğunu anlatır, yazardı herhalde... Bu haliyle Sony'nin "S-Master" olayına benziyor bu durum.

#52 zxc, 4 Mart 2021
    Son düzenleme: 7 Nisan 2021
  13. dinazor

dinazor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Spotify hifi yerine, qobuzun tidalvari fiyatlarla ülkemize gelmesini çok isterdim.

artears, fortress34 ve ckn bunu beğendi.
  14. alikeles

alikeles
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Ben bu yüksek kaliteli ile düşük kaliteli olanı ayırt etme testinde inanılmaz başarısız oldum. Toplam birkaç bin dolarlık ekipman olması da hiç yardımcı olmadı. Ama neden Spotify yerine Roon ve Sonarworks kullandığımı anlamam açısından yardımcı oldu. Mesele benim için çözünürlükten ziyade programın parçayı nasıl sunduğu. Kimsenin Spotify ve Tidal'ın farklı çalmadığını, aynı şekilde ses verdiğini savunacağını sanmıyorum. Mesele ne çaldığın değil nasıl çaldığın o yüzden. En azından benim için.

BatmaN19 bunu beğendi.
  15. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    62
    Hıfi aslında ütopik bir değer olsa gerek .. gerçeğe en yakın değer tanımı güzel..ama zaten stüdyoda yine sesler değişmekte.. biz bence gerçeğe yakınlık derken keyif aldığımız sese yakınlaşma yapsak daha iyi olacak gibi ..yoksa artık müziği yaşamak yerine ,analitik olarak değerler ve yazılımlar çipler mastering aşaması ve türevi ile uğraşır hale geliyoruz .. yanlış anlaşılma olmasın..hepiniz iyi Ki Varsınız farklılığımız lezzetimiz dir

Redmi Note 9 Pro Max cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yigitboylu ve ANATHEMA bunu beğendi.
  16. wicalen

wicalen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    alınıp alınamayacağını fiyatı gösterecek malum spotify söz konusu olunca acayip bir fiyat ile servis verebilir.

17. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    855
    fiyatlara zam gelecekMİŞ

bi sitede okumuştum ama linkini bulamıyorum :(

18. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    355
    alıştık artık.. a desek ardından zam geliyor normal durumlar :)

19. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Alımanya da spotifay 100tl yiyenim, Türkiye de 17liraya gullaniyonuz Türkiye cennet cennet, hala şikayet ediyonuz namkor olmayın.!

veterinerci bunu beğendi.
  20. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    355
    burda düzenimiz var da dönemiyoz..yoksa dürkiye cennet :)

PehliOne bunu beğendi.