Stereo Günlüğüm

'Konu Dışı' forumunda Mikrobiyolog tarafından 13 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    E yuh. Bu Class D amfiler olayı değiştirdi yahu. Aklıma Krell'in 100 watt class A amfisi geldi, tank gibi, kocaman heatsinkler fışkırıyor yanlardan. Aynı güçte Class D'ler yumruk kadar, ısınmıyor bile...

KEF'in, ses detayı üretiminde kritik olan tweeter'ı beslemek için Class D'den Class AB'ye geçiş yapmış olması kayda değer. Tek hoparlörde iki farklı tipte amfi kullanılması ne basit, ne de ucuz...

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Beni de bu yüksek değerli amfilerin -kabin başına iki tane- hoparlörün içine nasıl sığdığı şaşırtıyor. Güç kaynağı, ısı yayılımı, hepsi hoparlör kabininin içinde, belki 10cm'lik kısmına sıkışık. Hatta güç rakamlarını acaba biraz şişirmişler midir diye merak ediyorum. Class D'de sorun yok ama 100 watt class AB'nin 8 ohma 100 watt olacağına pek ihtimal vermiyorum açıkçası. 4 ohm değeriyse bile oldukça iyi tabi. Sadece tek bir hoparlörü sürecekleri için yüksek ses çıktığı sürece kef buraya ne isterse yazabilir, başka amfi bağlamak ya da bunlarla başka hoparlör sürmek gibi karşılaştırma şansımız yok çünkü.

Her sürücüye ayrı amfi demişken, Kef Ls50 nin bağlama terminalleri tek, yoksa elimdeki sedef aras kulaklık amfisini üst frekanslara, denon'u alt frekanslara bağlayabilmeyi isterdim denemek için. Bir zihni sinir procesi :)

kayihani ve refuserQ bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Analog giris muhtemelen iceride AD converter'a giriyor, DSP'den gecip tekrar DA converterden cikip sonra amfi ve suruculere yollaniyor... Crossover aktif ve degisken. Muhtemelen DSP'nin kontrolundedir. Oyun buyuk :)

Dijital ve analog girisi cift kor test yapmak cok ilginc olur aslinda.

Edit. Gerçi Class D kısım için ayrı bir DAC söz konusu değil... Bu durumda sadece tweeter için ayrı bir DAC kullanmak durumunda kalmış olmalılar. İlginç harbiden.

#23 zxc, 19 Ocak 2021
    Son düzenleme: 19 Ocak 2021
  4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Teşekkür ederim arkadaşlar, daha güzelleri sizlerin olsun inşallah :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 20 Ocak 2021 ---
    Devam..

Denon PMA 600NE'den biraz bahsetmiştim, o kısmı şu ana kadar ki deneyimlerim yönünden tamamlamak istiyorum.

Yazdıklarıma ilaveten beğendiğim ve beğenmediğim özelliklerini hızla sıralayayım:

Önce beğendiklerim:
    -Gücü, 8Ohm'a 45Watt bugün için kağıt üzerinde düşük bir sayı ama amfiyi hoparlöre bağlayınca öyle bir hissiyat yaşatmıyor.
    -Kolay dinlenen sıcak sesi, parlamaması.
    -Ton kontrolleri olması.
    -İstenildiği takdirde ton kontrollerini baypas eden source direct modunun olması.
    -On board DAC'ı (2 optik bir coax girişi var) ve Apt-x bluetooth desteklemesi (Buna değinmemiştim biraz detaylandırmaya değer çünkü cihazın bluetooth başarımı iyi: youtube dan müzik dinlemek için gayet güzel, çocuklara müzik açmak için gayet güzel, tidal dinlemek için müthiş değilse bile, apple airplayden de aşağı kalmıyor aslında.).

Beğendiklerime devam:
    -Onboard DAC ve bluetooth'u kapatan analog modu olması
    -Bluetooth eşleşmenin kumandadan yapılabilmesi
    -Amfinin büyük olmaması, herhangi bir tv ünitesine sığacak genişlik, derinlik ve yükseklikte.
    -Hoparlör terminallerinin çıplak kablonun yanı sıra banana ve spade uyumlu olması.
    -Fiyatı

Beğenmediğim özellikleri:

Ama bunların bir kısmı kişisel tercih (özellikle ses), bir kısmı da kasten daha üst amfilere rezerve edilen özellikler tabi.

-Uzaktan kumanda fonksiyonları sınırlı olması: Düşük ses dinlemeye izin vermeyen kumanda ses hassasiyeti, kumandadan source direct modunun ve analog modun kontrol edilememesi, ton kontrollerinin kontrol edilememesi, balansın kontrol edilememesi.
    -Ton kontrollerinde mid olmaması, sadece iki bant, bas ve tiz olması. Bir de mid kontrol tekeri olsaydı, ya da bazı vintage amfilerde olan basınca mid boost yapan düğme olsaydı güzel olurdu.
    -Loudness düğmesi olmaması, eski (vintage) amfilerden sevdiğim bir özellik bunda yok.
    -Sadece bir set hoparlör çıkışı olması, iki set hoparlör bağlamak ya da bi-wiring mümkün değil.
    -USB dac girişi olmaması.
    -Sabit güç kablosu olması, güç kablosu upgrade'i yapılamıyor.
    -Hoparlör terminallerine bananayı takarken bastırınca şase esniyor, terminal bir gün kırılır mı korkusu yaşatıyor.
    -Sesiyle ilgili daha önce yazdığım özellikler.

#24 Mikrobiyolog, 20 Ocak 2021
    Son düzenleme: 26 Ocak 2021
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    İlgili-ilgisiz bir kaç not düşeyim:

Daha önce kulaklık ve stereo sistem arasındaki farklardan biraz bahsetmiştim, o konuya bir ekleme:

Bence, benim sınırlı deneyimlerime göre, ve tahminlerime de zıt olarak, stereo sistem ekipman değişikliklerine daha hassas. Kulaklıkta ancak yan yana tak-çıkar karşılaştırmalar ile hissedilen küçük farklar, stereoda daha kolay ortaya çıkıyor. Sanırım açısal bir farkın yarıçap arttıkça daha bariz olarak görülmesi gibi, sistem büyüdükçe hissedilen faklar belirginleşiyor. Bunu özellikle DAC değişiminde hissettim, kulaklıkla dinlerken Chord Hugo'yu hiç bir zaman bariz "sıcak" bir kaynak olarak değerlendirmemiştim, nötr ya da en fazla nötrün bir tık sıcağı diyebilirim belki. Ancak hoparlöre bağlayınca kritik olmayan bir dinlemeyle bile sistemin sıcaklığını arttırdığını hissettim.

----------------------------------------------------

TİDAL tırt :D

Tidal'in kapalı olduğu dönemde bol bol DSD ve high-res flac dinledim mecburen. Tidal açılınca çok sevindim ama yeniden tidale geçince derinlikten bir miktar yoksun olduğunu fark ettim açıkçası. Aynı kaydı iki tarafta bulup karşılaştırmış değilim (insan sürekli bir şeyleri karşılaştırmaktan müzik dinleyemiyor bazen :) ), ama bende yarattığı hissiyat bu yönde oldu. Dinler miyim derseniz elbette dinlerim orası ayrı, uydudan radyo dinleyen, youtube dan müzik dinleyen adamım, severek dinlerim.

Bu konuda hoparlörleri satın aldığım odyofil dostumun düşüncesini de paylaşayım, o da tidal kapanınca deezer deneme üyeliği başlatmıştı, sonra sonlandırdı ama o da deezer'ın daha iyi olduğunu düşünüyor, ben bilmiyorum hiç deezer dinlemedim.

------------------------------------------------------

"Hofman'ın demir yasası" diye bir nane öğrendim:

1-Derin bas
    2-Yüksek hassasiyet
    3-Küçük kabin boyu

Söz konusu yasaya göre bir hoparlör tasarlarken bu üç olgudan yalnız ikisine aynı anda sahip olabiliyorsunuz ve üçüncüyü feda etmeniz gerekiyor. Enteresan ama aynı zamanda açıklayıcı. Neyi açıklıyor derseniz, aynı marka, aynı seri hoparlörleri incelerseniz genellikle raf tipi hoparlörlerin hassasiyetinin 2-3 sürücülü kulelerden daha düşük olduğunu görürsünüz, hatta aynı seri içinde kuleler büyüdükçe hassasiyet artar. Demek sebebi buymuş.

Bir örnek koyayım:
    Sonus Faber Sonetto II raf tipi, hassasiyet 87 dB, https://www.canhifi.com/markalar/so...orler/sonetto-ii-126.77.20825.aspx?skuId=3885
    Sonus Faber Sonetto III kule tipi, hassasiyet 89 dB, https://www.canhifi.com/markalar/so...rler/sonetto-iii-126.77.20824.aspx?skuId=3883
    Sonus Faber Sonetto V kule tipi, hassasiyet 90 dB, https://www.canhifi.com/markalar/so...lorler/sonetto-v-126.77.20823.aspx?skuId=3879

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Anton_Hofmann#:~:text=three trade-offs.-,Iron law,would compromise the third parameter.

#25 Mikrobiyolog, 25 Ocak 2021
    Son düzenleme: 25 Ocak 2021
  6. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Üstadım bizim evde herkez yattığında gece saat 12 de pandemi zamanı arkaplan gürültüsü 40db. Ya sizin evin ses yalıtımı çok iyi, yada benimki çok kötü. Bende isterdim o db lerde dinleme yapabilmek ama benim evde mümkün değil. Fakat sizin yanlış ölçmüş olma ihtimaliniz hayli yüksek gibi geliyor bana.

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Hocam ben Çankırı'da yaşıyorum, düğün mevsimi dışında son derece sessiz bir memlekettir :) Ama ölçüm hatası olma ihtimali oldukça yüksek tabi, alt tarafı telefon uygulaması benimki..

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Merak ettim okuyan herkes evinde ölçüm yapıp sonucunu paylaşabilir mi?

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  9. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Hastanenin bodrumunda, laboratuvarın içindeki odam 49-50dB, kapı kapanınca 45-46dB, tavandan hava üfleyen merkezi ısıtıcı kapanınca 43-44dB. Ölçüm iPhone7 ve Decibel X uygulaması ile.

Ek: Laboratuvarın içinde, otoanalizörlerin ve buz dolaplarının uğul uğul çalıştığı alan 63-65dB

#29 Mikrobiyolog, 26 Ocak 2021
    Son düzenleme: 26 Ocak 2021
    refuserQ ve yigitboylu bunu beğendi.
  10. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Mümkün değil, yanlışınız var

11. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    Ben Decibel X uygulaması ile 25 ölçtüm, ne kadar doğru bilemiyorum. Epey sessiz ama burası.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  12. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Nasıl bir yerde ölçtünüz

13. pyken123

pyken123
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    143
    E-5 veya D100 karayolunun hemen bitişiğinde fakat yalıtımı iyi olan bir yerde odanın tam ortasında, telefon elimdeyken ölçtüm.
    Her telefonun mikrofonu bir değildir büyük ihtimal oda sonucu etkiliyordur.

#33 pyken123, 27 Ocak 2021
    Son düzenleme: 27 Ocak 2021
  14. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230
    Saat sabah 3, telefon(s8+) pc masasının üstünde. [​IMG]

15. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    458

Havalandırma yol gürültüsü ile 34 db civarı ofiste. Akustik ölçüm yapmak için özel hazırlanmış yalıtımlı odalarda background noise 20 db civarı görünüyor. Ev ortamında 20li rakamlar zor. Tabi ölçüm de o kadar hassas değil. Mertebe olması açısından referans alabilirsiniz. Kalibrasyonlu üst seviye bilimsel amaçlı kullanılan ölçüm aleti bu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  16. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Burak hocam süper, ölçüm işleri sende vallahi.. Fırsatın olursa bu cihazla Decibel X uygulamasını karşılaştırabilir misin sana zahmet, hangi telefon ya da tablet olduğunu da yazar mısın yapabilirsen.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 28 Ocak 2021 ---
    Arkadaşlar internette şöyle bir yazı buldum: https://canadianaudiologist.ca/feature-4/

Bu yazıdan sonra iphone'da en iyi sonuç vermiş gibi gözüken Niosh uygulamasını da yükledim:

https://apps.apple.com/ca/app/niOSh-sound-level-meter/id1096545820

İki uygulamayı karşılaştırır birazdan buraya yazarım.

=> Niosh DbX'in 44 ölçtüğünü 46, 66 ölçtüğünü 68 ölçtü. 2dB daha yüksek ölçüyor gibi.

Niosh: The National Institute for Occupational Safety and Health yani Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü

https://www.cdc.gov/niosh/about/default.html

https://www.cdc.gov/niosh/topics/noise/app.html

olduğu için, ben Decibel X'i silip Niosh uygulaması ile devam kararı aldım.

#36 Mikrobiyolog, 28 Ocak 2021
    Son düzenleme: 28 Ocak 2021
    Serhat, refuserQ ve pyken123 bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Bizim telefonlardaki mikrofonlarin ve etrafındaki devrenin bu ölçüm için uygunluğu nedir acep? Mesela örnekten örneğe varyasyon nedir?

Çok alakası yok belki ama elimdeki iki he-560'tan birinin empedansı 50, digerininki 36'ydi.

refuserQ bunu beğendi.
  18. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Yanlış anlamıyorsam 23db anlık değer. Ortalamanız 47,5db. Özel yalıtım yapılmamış ev ortamında 40db in altına inmek hayli zor kanımca.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Ocak 2021 ---
    Ne iş yapıyordunuz. Ortamınıza hayran kaldım

Serhat bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Yaşadığım yer yola uzak müstakil bir ev. Genelde dışarıdaki böcü börtü gürültü kaynağı oluyor. Ama kış olduğu için o da yok. Gürültü gece telefonla 30 dB altına iniyor ama sanırım ölçüm sorunlu, yani hata oranı yüksek. Çünkü insanın nefes alıp vermesi 20dB'miş. Ortalama ev gürültüsü ise 40dB kabul ediliyormuş Amerika'da, ki evlerin çoğu müstakil burada.

refuserQ bunu beğendi.
  20. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    olmaaaaaz olamaaaaz kimsenin evi benimkinden sessiz olamaz. Dağıtırım burayı :)

refuserQ, zxc, Serhat ve 1 kişi daha bunu beğendi.