Stereo Günlüğüm

'Konu Dışı' forumunda Mikrobiyolog tarafından 13 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    835
    Uzaktan kumanda ve tek kaynak baglama kismini optik ve coax baglantıli dac ile asabilirsin hocam. Bende de ayni . Optik kisma cromecast audio -telefonla kontrol ediyorum- coax kisma bdplayer bagli.

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Eli yüzü düzgün bir DPST switch monte etmeye bakar. Kablo sokup çıkarmak yerine bir switch'e dokunmanız yeter. Eminim Ahmet bey çok kolay halledebilir.

Peki neden iki ses kontrolü kullanmış Ahmet bey?

refuserQ ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Hocam geçen hafta bu konuya yeniden yazmaya başlamamın nedeni, benim de artık iki amfi arsında gidip gelmekten sıkılmam ve lambalı sesini muhafaza edip, Denon'un artılarını bir şekilde sisteme entegre etmeye karar vermiş olmamdı. Hatta aslında adımı da atmıştım, haber bekliyordum.

Beklenen haber geldi, Denon gitti :)

Pekiyi ne aldım, nasıl aldım şimdi ondan bahsedeyim:

Bu konuda sık sık kulağını çınlattığım, bana KEF LS50'leri de satan arkadaşım bir kaç ay önce Marantz ND8006 Network Player almıştı. Cihazın özellikle sahne genişliğini ciddi miktarda arttırdığına daha ilk günden onunla birlikte ben de şahit olmuştum. Tidal, airplay desteklemesi, CD player olması, fixed ve variable çıkışları olması ile bende "bu cihaz benim sistemde iş yapar" düşüncesi gelişmişti. Ama fiyatı o aldığından beri sürekli yükseldi, onun aldığının 1,5 katını aştı. O nedenle bu güne kadar ben de bir tane kendime alamadım. Evvelki hafta yine kendisiyle bir dinleti gerçekleştirirken sahibinden de bir tane gördüğünü söyledi. Ben de öylesine açtım, kaçaymış acaba diye. Baktım fiyat nispeten uygun, dahası ürünü benim arkadaşımın düzenli alışveriş yaptığı, kendi sistemini satın aldığı Camarossaudio satıyor. "İsterseniz size aracı olurum" dedi, sizin Denon'u da takasa alırlar. Teklif cazip geldi, kabul ettim. Sonuç olarak bu iş geçen hafta aynen kendisinin dediği şekilde gerçekleşti, Denon'u verdim üzerini nakitle tamamladım ve benim de artık bir Marantz ND8006 Network player'ım oldu :)

Cihaz bu: https://www.canhifi.com/markalar/marantz/network-player-ve-media-server/nd8006-195.81.18725.aspx

Cuma akşamı ilk dinletimizi arkadaşımla birlikte gerçekleştirdik ve izlenimlerim:

Öncelikle set-up: Sedef lambalıda ses sonuna kadar açık, bir nevi power amp modunda. Bir kanal diğerinden daha güçlü olduğu için o kanal sonuna kadar açık değil, diğeri ile eş yükseklikte. Marantz'ın variable RCA çıkışına bağlı, bu sayede Marantz'ın uzaktan kumandası ile dijital olarak ses kontrolü mümkün hem de +/- 0.5 lik ayarlamalara izin veriyor.

Uzatmadan seste ilk izlenimlere geçeyim, ne kazandık ne kaybettik:

Uzaktan kumanda ve internetten stream'in pratikliği yanı sıra beklendiği/istendiği üzere sahneyi kazandık. Artık benim sistemimde de bir sahne oluşuyor. Hoparlörleri de artık tam kulağıma doğru çevirmiyorum, yukarıda önerildiği üzere odanın içine doğru bir miktar döndürüyorum o kadar. Süper geniş/derin bir sahne değilse bile vokalin ortada konumlandığı, enstrümanların sağlı sollu dizildiği, bir miktar derinlik algılanan bir sahnem oldu. Bu güzel.

Ancak Airist R2R Dac'tan Marantz'a geçince bas derinliğinde bir kaybım oldu ne yazık ki. Burada amfinin de etkisi olduğunu düşünüyorum, daha önce belirttiğim üzere çok derine inen çok güçlü amfi değil. Midbastan çalıyor. Bunun sonucunda örneğin bir Baba Blues'un vokalindeki bütün dramatik etkiyi kaybettim. Göğse inemiyor, gırtlaktan söylüyor. Kısacası olmuyor. Neyse ki şu ana kadar bu eksikliği hissettiğim başka bir erkek vokal olmadı, ama mutlaka vardır, daha 8-10 saat dinledim.

Basları kaybettik ama, çok acayip bir mid ve vokal kazandık, özellikle kadın vokal. Sedef lambalı zaten kadın vokallerde başarılıydı, Marantz bunu bir tık daha yukarı taşıdı ve erkek vokallerin çoğunu da katarak genişletti. Vokallerede müthiş bir berraklık var, detay da arttı, gırtlak titreşimleri duyuluyor. Şarkı sözlerini daha çok anlıyorum. Ayrıca kemanlar, elektrogitarlar vs feci bir tonda ve çok duygulu çalmaya başladı. Joe Bonamassa'nın bir kaydını dinlerken bir an için gitarın hemen önümde gitar amfisiyle çalındığı gibi bir hissiyata kapıldım mesela. Sistem bana yıllar sonra "air gitar" çaldırdı bu yaşta :)

Ama bunun sonucunda da sistemde bir miktar sibilans gelişti. Lambalının doğası gereği sistem son derece yumuşak çaldığı için rahatsız edici olmamakla beraber, dikatli bir kulak her "s" kısmen de "t" harfini hemen yakalıyor. (Görüldüğü üzere her değişiklik bir şey getiriyorsa bir şey de götürüyor, kazan/kazan olmuyor.).

Sonuç olarak şu anda yeni oyuncak sendromunun da etkisiyle yüzüm gülüyor, yok gerçekten kelimenin tam anlamıyla gülüyor, ctesi günü eşim odaya girdi "ne düşünüyorsun sen" diye sordu, anlam veremedim, müzik dinlerken gülüyormuşum :)

Sistemin zaaflarının bilincindeyim ama dinlemeyi sevdiğim müziklerin büyük çoğunluğunda (caz, vokal, rock, blues, klasik) iyi performans veren yumuşak, duygulu, keyifli bir sistem oldu. Tüm türlerde iyi performansın çok zor ve pahalı bir şey olduğunu ve böyle duygulu da çalmayacağını kulaklık hobimden biliyorum. Bir süre değişiklik yapmaksızın böyle giderim diye düşünüyorum.

Marantz'ın bir de kulaklık amfisi çıkışı var ama daha dinlemedim. Yazmaya değer bir performansı olursa ileride bahsederim.

#63 Mikrobiyolog, 24 Ağustos 2021
    Son düzenleme: 24 Ağustos 2021
    DrWhite, refuserQ, Serhat ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  4. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    835
    Marantz hayirli olsun hocam. Sahne ve vokaldeki kazanim icin bastan birazcik feregat edilir ama, degil mi;) Kef az daha kendine gelmistir .

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Çok teşekkür ederim, daha güzelleri sizlerin olsun inşallah. Aynen katılıyorum, vokal kazanımı daha önemli. Ama belki bastan da vazgeçmek şart değildir, Schiit loki var aklımın bir köşesinde :)

https://www.schiit.com/products/loki-mini-3

Şurada ölçümleri var: https://www.superbestaudiofriends.org/index.php?threads/schiit-loki-eq-measurements.5153/

Bas tekerini sona dayasam :)

#65 Mikrobiyolog, 24 Ağustos 2021
    Son düzenleme: 24 Ağustos 2021
  6. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    835
    Olabilir belki de sanki fazladan her eklenen ara cihaz muzikten bir seyler alir gibi. Ama denemw imkani varsa neden olmasin

Mikrobiyolog bunu beğendi.