T-Peos H300 İnceleme ve T-Peos H200 vs. H300 Karşılaştırma

'T-Peos' forumunda AxiAziz tarafından 31 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    625
    Bu yazımızda, Koreli T-Peos firmasının, H300 modeli hakkında bilgiler verip, kısaca bir önceki model olan H200 ile kıyaslamaya çalışacağız.

Herkesin malumu olduğu üzere, firmanın hakkında methiyeler dizilen, uzun tartışma ve paylaşım başlıkları açılan, pek sık rastlanılmayan karakteriyle ilgi uyandıran H200 modelinin, yeni modeli olarak piyasa çıkan H300 modeli de haliyle oldukça merak ve ilgi topladı.

H300 de yine 2 armatür 1 dinamik sürücüden oluşan yani hybrid sisteme sahip bir kulaklık. Ve haliyle dinamik sürücü alt frekanslar için, armatür sürücülerden biri orta diğeri de üst frekanslar için. Hybrid teknolojisinden hem ayrı ayrı incelemelerde hem de genel konu başlıklarında pek çok yerde ben ve bazı arkadaşlar epeyce bahsettiğimizden tekrar bu teknolojiyi irdelemeyip, kulaklığın ayrıntılarına geçiyorum.

Kutu ve İçerik;
    Açması meşakatli, sağlamca bir kutuda geliyor kulaklık. Resimden de görüleceği üzere silikon uçlar, hybrid uçlar ve bir tane de foam uç mevcut ki, öyle yirmi çeşit uç olmasa da ebadına göre birini uydurup sıkıntısız kullanılabiliyor. Zaten çok ilginç bir nozzle genişliği olmadığındna, istenilen başka uçlarla da kullanmak mümkün. Kablo açısından H200 gibi yine bir mikrofonsuz, bir mikrofonlu olmak üzere iki kablo ile gelmesi güzel.

Dizayn ve Malzeme;
    Dizayn olarak sıkıntılı, öyle her kulağa olmayacak falan bir dizaynı yok, yine resimlerden de görüleceği üzere uygun boydaki silikon uçla hemen herkesin kullanabileceği bir kulaklık. Metal kasa sağlam ama ağır değil, dolayısıyla ben beğendim. Kabloların kalitesi yeterli düzeyde, mikrofonik etki iki kabloda da göz ardı edilebilecek kadar az. H200 deki ile aynı soket yapısına sahip değiştirilebilir kablo olması ekstra bir artı zira, hem piyasada bu soketleri bulmak mümkün hem de hazır gümüş ve bakır upgrade kablolar bulmak mümkün, bu da istenildiği zaman ses ile oynama yapılması imkan veriyor ve kablonun malzeme seçimine göre kulaklığın kablolara verdiği tepki gerçekten kayda değer.

Ses ve Sunum; (Kaynaklar; Sansa Fuze, Fiio X3)

Önce her zamanki gibi teknik verileri kopyalayalım.

- Driver Units : Double Balanced Armature & Dynamic Driver
    - Impedance : 22 Ohm / 1 kHz
    - Sensitivity : 105 dB / 1 kHz
    - Power : 100 mW (Max.)
    - Frequency Response : 20 Hz ~ 20 kHz
    - Connectors & Plugs : 2.5mm DC Jack Connector and
    3.5mm / 24k Gold Plated L-Type Plug

Alt Frekanslar;
    Tek kelimeyle ifade etmem gerekirse; "muazzam". Çok beğendim. Miktar olarak yeterli hatta yeterli ötesinde, neredeyse bir baskafa olan benim için hem de... "Gümbür gümbür :)" Hem bu miktarda olup, hem çözünürlüğü bu kadar iyi olup hem de hiçbir frekansın önüne geçmeden, uzayan ama bunu tam ayarında yapan bir altfrekans sunumu var. Zaten eğer birazcık daha uzatarak sunsaymış o net bassları ve hızını kaybedermiş, eğer daha kısa olsaymış ise genel sunumundaki gövdeyi. Tabii böyle söyleyince de aklınıza kulakta sallanan, boğuk bir ie80 gelmesin. Gerçekten miktarıyla da derinliğiyle kullandığım belki en iyi altfrekans sunumuna sahip kulaklıklardan biri diyebilirim.

Orta Frekanslar;
    Vokal konumlandırılması geride diyerek başlayalım. Bu bir miktar geride yer alan vokal, iddialı ve önde denebilecek alt ve üst frekanslara sahip olan kulaklığa, bu özelliklerine karşın geniş ve ferah bir sunumu olduğu hissini vermekte. Ve biraz da bu vokal konumlandırma tercihinden mütevellit bir miktar sibilans var. Çok mu, değil ama var. Bence rahatsız olacak seviyede değil ama hassas biri için fark edilir seviyede diyebilirim. Akustik sunumunu da beğendiğimi belirtebilirim. Özellikle akustik bölümleri olan metal parçalar (Judas Priest - Exiled, Iron Maiden - Dance Of Death vb.) dinlemek gerçekten güzel. Midbass bölümünde zengin denebileceği için eğlenceli ve gövdeli bir hal alıyor. Tabii bundan dolayı hızdan biraz taviz veriyor. Üst, tizlere kayan tarafta ise yine iddialı ama özellikle yüksek seslerde nispeten parlamaya müsait bir hal alıyor.

Üst Frekanslar;
    Önde yer alan ve açık ve biraz da parlak denebilecek bir üstfrekans aralığından bahsedilebilir. Çözünürlüğünü beğendim, canlı bir hali var. Ama yine yüksek seslere ve mesela thrash metale doğru gittikçe kontrolünü biraz kaybediyor. Buda bu müzik türlerinde biraz can sıkıcı ve yorucu olabiliyor. Bunu derken yanlış anlaşılmasın, diğer frekansları da bozan, komple çamur haline gelen bir sesten bahsetmiyorum. Yine de V shape denebilecek sunumu olduğunu da düşünürsek, eğlenceli ve analitiğin ortasında kalıyor diyebiliriz.

Sahne ve Genel Sunum;

Kısaca özetlemeye çalışayım; Sahnenin enine yeterince geniş olduğunu düşünüyorum. Sesler birbirinin üstüne çıkmayacak kadar geniş en azından. Derinlik olarak ise daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Bence hybrid olmasının da verdiği avantaj ile hem eğlenceli hem de net ve berrak bir sese sahip ki, bu pek bulunabilecek bir şey değil ve benim hybridlere yönelmemin nedeninde de bu yatıyor zaten. Ha bazı modeller bunu başarıyor, bazıları başaramıyor, o ayrı. Bana göre tam da bir V shape denen sunuma sahip bir kulaklık aslında.

T-Peos H200 vs T-Peos H300
    (Bu bölümü maddeler halinde yazacağım.)
    • Subbass bölümünde H300 nicelik olarak bariz üstün. Alt frekansların genelinde de daha güçlü ve daha derin.
    • Midbass aralığında ise haliyle H200, H200' ün sunumunun H300' e göre çok net ve ferah olmasını sağlayan da bu subbass bölümünün daha az olması aslında.
    • Sahne konusunda H300 enine daha geniş, H200 ise daha derin.
    • H300' de vokal geride, H200 de ise daha önde.
    • H200, "crystal clear" olarak değerlendirilen bir kulaklık ve sunumu daha önce incelemesinde anlatmaya çalıştığım gibi aslında "/\/\" şeklinde, H300' ün sunumu ise "V" şeklinde ve üsr ve alt frekanslarda daha iddialı ve önde.
    • İki kulaklık da dinlemesi çok kolay kulaklıklar değil ama o garip hallerine alışınca, daha önce dinlediğiniz markaların hepsinden farklı değişik ve müstesna bir yere geliyor bence.
    • Bence Metal müzik dinleniyorsa H200, diğer türlerin tamamında H300 tercih edilmeli.

Bakır Kablo;
    Kardeşi H200 için de aynı şeyi söylemiştim, H300 için de aynı şey geçerli, iki kulaklık için de bence bakır upgrade kablo şart. "Şart" derken yanlış anlaşılmasın bu olmadan da fiyatlarına göre iki kulaklık da bence şahane kulaklıklar, ama bakır kablo ile çok daha güzel ve rahat bir sunuma kavuşuyorlar.

Not-1: İnceleme Baran Kardeşim sayesinde gerçekleşmiştir. Kendim ve forum adına kendisine teşekkür ediyorum.
    Not-2: Fark ettikçe ekleme ve düzeltme yapacağım, yine de eksik olan, benim bahsetmeyi unuttuğum veya tam izah edemediğim yerler olursa gözünüze çarpan belirtmekten çekinmeyin.

İyi günler.

#1 AxiAziz, 31 Mayıs 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Mayıs 2014
    10 kişi bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Hacı abi eline saglık.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  3. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Aziz eline sağlık. Rica etsem Dunu DN-1000 ile H200/300 üçlü bir yorum yazabilirmisin? DN1000'i çok ümitle almıştım ama aradığımı am verememişti hatırlarsan...

4. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    893
    Elinize sağlık.

Merakla beklediğim inceleme gelmiş. Öve öve bitiremiyorlardı dışarıda. Özellikle baslarını çok merak ediyorum. Siz bu ürün için fiyat/performans ürünüdür diyebiliyormusunuz?

5. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,592
    İnceleme için teşekkürler hocam.

6. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Elinize sağlık :)

HTC One cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

7. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    625
    @MikePortnoy , @bose-hifi , @Mair

Teşekkür ediyorum arkadaşlar....

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Dunu, T-peos' lardan daha eğlenceli ve daha kolay dinlenebilecek bir kulaklık. Daha az yorucu ve daha koyu.
    T-peos H200 de, H300 de daha açık karakterli ve dn-1000' e kıyaslayarak daha ayrıntılı ve parlak kulaklıklar.
    Teknik olarak da, detay olarak da, netlik olarak da bana göre iki T-Peos modeli de DN-1000 den üstün zaten.

Daha önce de dediğim gibi ben pop/rap vs. dinliyorum diyen kişi DN-1000 alabilir, ama onun dışında her müzik türünde T-Peos lardan biri tercih edilmeli, yine türe göre de ikisi arasında seçim yapılmalı, yukarıda belirttiğim gibi.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet, T-Peos H200' ü de H300' ü de çok fazla öven, methiyeler düzen insanlar mevcut.
    300 -USD gibi bir maliyeti olduğunu düşünürsek fiyatını hakkettiğini kesinlikle söylenebilir.
    Fiyat performans ürünü olup olmadığı biraz daha subjektif olmakla birlikte bana göre öyle.

8. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    893
    Bir kulakiçi kulaklıktan bu derece iyi çözünürlükte ve derinlikte alt frekans alabilmek de varmış kaderde o_O İncelemede bahsedilen ''muazzam'' kelimesi tam olarak oturuyor bencede. ie800'ün alt frekanslarına da bayılmıştım ama sanırım H300 ile daha çok eğlendim. Ayrıca çok normal bir tasarımı olmasına rağmen ciddi derecede iyi bir izolasyon başarımı var. Hafif sibilans haricinde gerçek bir fiyat performans ürünü olmuş bana göre. Özellikle ben elektronik, pop, rap vs tarzı dinliyorum diyenler için iyi bir öneri bu kulaklık.

Baran'a teşekkür ederim buradan ayrıca.

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Bir H300 edinmeyi planlıyorum. Nerden bulunabilir acaba?

V şeklinde frekans sunumu olan, parlak ve güçlü bası olan ayrıntılı bir IEM arıyorum, kablosu kulak üstünden dolaşmayan. Bası güçlü derken, IE80 gibi dengesiz değil tabii ki. Başka önerisi olan olabilir mi?

Bir de Alton 200 diye yeni bir modeli Pre-order'a çıkarmış T-Peos.
    http://www.techno-fi.net/forum/index.php?threads/8050/
    Acep o nasıldır ki...

10. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Altone 200 ile ilgili satış soumlusuna mail attım ve Türkiye'ye shipping'in mümkün olduğunu shipping dahil 145 dolara sipariş edebileceğimizi belirtti.

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Altone 200 edindim bir adet. Gayet etkileyici bir kulaklık. Bass mükemmel değil. Geri kalan frekanslar mükemmele yakın.

12. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Country, Klasik(senfoni), bayan vokal ve jazz için nasıl olur bu kulaklık? Arada bir de bass duyabilmek isterim. Kontrbas ve bass gitar seslerini duymak isterim :)

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Bence gayet uygun olur. Mid ve tizler mükemmele yakın, özellikle bu fiyata. Hibrit olması hasebiyle bass yeterli, ve dinamik türde. Ancak bass ayrıntısı ve kuvveti daha iyi kulaklıklar mevcut.

14. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Sahne olarak nasıl? sıcak karakterli olmadığını anlayabilir miyim?

Fit sorunu var mıdır? Sony uçlar ile kullanılabilir mi?

bu kadar çok soruyu aslında güzel bir inceleme cevaplar ;)

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Sahne olarak kaliteli IEM'ler arasında ciddi bir fark hissetmedim daha.

Hafif ve küçük olduğu için çok rahat. Sony uç takmayı denemedim, çünkü kendi ucundan memnunum.

Tizler aşırı fazla değil, ancak az da değil. Tam istediğim gibi. Ayrıntı ve netlik mükemmel.

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Herhalde H300 yolu bana da göründü...

17. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    893
    Kaliteli kaynak ve kayıtta pek olmuyor ama kulaklıkta biraz sibilans var. Bende henüz edinemedim, sert kablodan hoşlaşmadığım için edinmeyide düşünmüyorum ama bakır kablonun çok iyi geldiği söyleniyor. Onun dışında sahne, bas ve özellikle ayrıntı konusunda boyundan büyük işleri başarıyor.

Alın deneyin geri yollarsınız olmadı :D

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    İnan geri yollamaktan da bay geldi. Hatta kulaklık aramaktan ve denemekten de bay geldi. Altone 200 geri gidiyor zaten.

Bir de T-Peos'u Amerika'da bulmak garip bir şekilde zor. Satılmıyor hiç bir yerde. Sungoo'ya e-mail attım, o yollayacak.

İnşallah tatmin edici olur. Kaliteli ve güçlü bass önemli benim için. Armatür sesini de özlemişim... Dolayısıyla hibrid lazım. Dunu 2000'in bası az diyorlar. H300 için de Dunu 1000'den iyi diyorlar. Başka da çok opsiyon yok galiba. Tavsiyelere tabii ki açığım ;)

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    JVC Kenwood serileri de kafamı kurcalamakta...

20. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    westone w4r gibi kulaklıklarla karşılaştıracak olursak artısı eksisi neler olur?