Tek kulağım sağır ve arayış içindeyim

'Kulaklık Genel' forumunda dwain tarafından 5 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Herkese merhaba,

Foruma yeni katıldım. 34 yaşındayım. Konu başlığında söylediğim gibi benim bir kulağım sağır. Çocukluğumdan beri duymuyor. Sanıyorum menenjit hastalığı sonucu kaybettim ama kesin sebebi bilinmiyor. Çocukken olduğu için bana ilkokulda normal geliyordu. Ama bir gün babam ben 11 yaşındayken kulağımın duymadığını söylediğimde ciddiye alarak beni hastaneye götürmüştü ve yapılan test sonuçlarından dolayı orta kulak ile alakalı olduğu ve tedavisi henüz olmadığı söylenmişti. Ama sağ kulağımın hassasiyeti ve gelişimi de normal bir insan kulağından daha ileri düzeyde olmuş. Ben de zaten bu yaşıma kadar duyma konusunda hiçbir zaman problem yaşamadım. Zaten dışarıdan da hiçkimse ben söylemediğim sürece bunu anlamıyor.

Uzun lafın kısası çocukluğumdan beri tek kulağım duyarak büyüdüm ve duyan kulağım çok iyi duyuyor. Ama hayatımda hiç stereo duymanın nasıl bir his olduğunu bilmedim tabi. Ama elbette hayalimde bunun tam olarak nasıl bir şey olabileceğini tahmin edebiliyorum. Belki ölmeden önce tedavisi çıkarsa onu da bir kez tadarım :)

Bu arada fiziksel olarak bir kulağım eksik olsa da müziği çok severim ve çok dinlerim. Hatta iyi seviyede gitar da çalarım. Ama profesyonel müzikle ilgilenmiyorum. Daha çok dinleyiciyim. Ekipman konusunda meraklıyım. Özellikle babam yüzünden. Çocukluğumda evimiz hep büyük devasa hoparlörlerle doluydu derken ben de iyice teknoloji meraklısı olarak büyüdüm.

Bugün ilk defa kendim için bir kulaklık ararken bu forumu buldum. Çok değerli bilgiler var. Okumak çok keyif verdi. Şimdi kendim için bir şeyler ararken de burayı kullanabileceğim için şanslıyım.

Ben kendime iyi bir kulakiçi kulaklık arıyorum. Nerelerden nerelere geldim. Iphone sahibiyim. Iphone'un kendi kulaklığı elbette bana yetmiyor. e-Jaws kulaklığım var bir tane yıllar önce almıştım ama eşim el koydu ona :) Dolayısıyla kendime iyi bir kulaklık ne alabilirim diye araştırmaya başladım. Bugün İstanbul'da bir AVM'de Lydia Apple mağazasında JBL J33 kulaklık gördüm. Güzeldir diye düşünüp internette biraz akşam araştırayım derken biraz daha fiyatı yükselteyim, biraz daha yükselteyim derken en sonunda ben de kendimi ileri seviye IEM kulaklıkların arasında buldum. Sonunda da bu akşam mutlaka iyi bir IEM almaya karar verdim. Bütçe tarafı sıkıntı olmasa da alırken direkt en pahalısını alma gibi bir lüksüm yok. Üstelik tek kulağım duymuyorken bazen kendime soruyorum bu kadar para vermeye değer mi diye ama zaten hayatım boyunca duymamı sağlayan ve müziği bu kadar sevmem konusunda bana eşlik eden tek kulağım için harcamayacağım da başka ne için harcayacağım dedim kendi kendime :)))

Yine de bu konuda deneyimli arkadaşların yönlendirmeleri ile ilerlemek istiyorum. Benim kulaklık bilgim genellikle iyi bir kulaklık Bose marka kulaklıktırdan ibaret. Yani diğer markaları çok bilmem. Ya da şöyle söyleyeyim. Markaları elbette çok iyi bilirim ama bazı markaların öyle modelleri vardır ki normal seviyede ürünlerinin yüzüne bakmazken bir modeli tüm pro modeller arasında en iyisi olabilir. Ama ben bu konuda dediğim gibi çok bilgili değilim.

Bu forumda araştırmama göre Westone 4R modeli çok önerilmiş. Biraz eski bir model sanırım. Amazon'da 4 yorum var sadece bu kulaklıkla ilgili. Sennheiser da var. IE 800 modelini çok beğendim ama Türkiye'de eminim çok daha pahalıdır ki mevcut haliyle bile çok pahalı. Shure SE 535 de öne çıkan bir model gördüğüm kadarıyla ancak kablosu çok uzunmuş okuduğuma göre. Bundan dolayı birkaç negatif yorum okumuştum.

Ben kulaklığı iphone 6 ile kullanacağım. Bunu da belirteyim. Elbette dönem dönem belki el konsolları ile de kullanırım ama ağırlıklı olarak telefonla olacağı için iphone destekli bir ses açma/kapama ve arama cevaplama kumandası da olsa iyi olur.

Bazen hiç uğraşma Kaan direkt beğendiğin JBL J33 modelini al kullan diyorum ama bir kere bahsettiğim modelleri gördükten sonra geriye dönemiyorum. Asıl dinlerken gerçekten söylendiği farklı görecek miyim çok merak ediyorum. Zaten en çok da o anki keyif için bu araştırmayı yapıyorum.

Biraz forumu okumaya devam edeyim. Eğer bu söylediğim modeller arasında veya fikirleriniz olursa veya daha farklı bir model öneriniz olursa duymaktan çok memnun olurum. Almışken gerçekten iyi bir şey almak istiyorum. 1.000 USD'lere çıkmayacağım tabi ama maksimum duruma göre 500 USD gibi rakamlara belki çıkarım.

Okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.

Selamlar...
    Kaan

2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,796
    Geçmiş olsun öncelikle, tez zamanda tedavi şansı yakalarsiniz umarım..

Normal bir kulaklık alırsanız stereo kullanımla birlikte dinlediğiniz müzikte enstrüman kaybı yaşayacaksınız. Tek kanalı kullanmakla da bu saydığınız aletlerin pek bir numarasi kalmayacak sizin için. Tabi kaynakta mono ses secenegi varsa is görebilir bir nebze..

Eger varsa tek kulak icin olan kulakliklardan almak ya da bluetooth kulakliklar almak daha sağlıklı olabilir belki..

3. cyraz

cyraz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    179
    Music playerler stereo yani sağ-sol ayrımına göre ses verdiği için tüm sesi bir tarafta toplayın ki sesleri eksik duymayın. Yani en başta o şekilde ayarlanabilen bir player olsa kanımca iyi olur. Kulağınız ne kadar duyuyor, hiç mi duymuyor bilmiyorum ama en azından birazcık işitiyorsanız sahne daha rahat oluşur. Onun dışında kulaklık önerisi için dinlediğiniz müzik türleri ve kulaklıkta aradığınız ses karakterini belirtirseniz daha sağlıklı olur. Tek taraftan ses duyuyorsanız agresif sunumlu bir kulaklık daha çok işinizi görür çünkü ben tek kulaklık taktığımda çok sönük duyuyorum. Bol şanlar!

4. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Çok teşekkür ederim.

Aslında arayışım blutooth kulaklıkla başladı. Onda da Bose Bluetooth Series 2 modelini beğenmiştim ancak sonuçta bu kulaklıklar esasen müzik dinlemek için değil konuşma için üretildiği için bir kablodan alınan verimi alamayacağımı anlayınca vazgeçtim.

Ben bugüne kadar kaynaktaki sesin mono ya da stereo olup olmadığına bakmaksızın kulaklığı takarak dinledim. Ben kendimce bir eksiklik hissetmedim. Yani daha farklı nasıl oluru iki kulağım duysaydı herhalde anlardım.

Bu arada sol kulağım %100 duymuyor. Yani total işitme kaybı var.

Dinlediğim müzikler arasında jazz, rock ve latin ağırlıklı parçalar var. Bu arada iphone ayarlarına baktım ama mono çıkış ya da sağ sol balance ayarı olan bir yer görmedim. Yine de araştıracağım.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 5 Ekim 2014 ---
    Bu arada şimdi telefonda hem mono ayarını hem de sağ sol kanal denge ayarını buldum. Bugüne kadar hiç ellememiştim. Ben aslında sadece kulaklık takılıyken mono çalsın istiyorum. Burada mono yaptığımda normal hoparlöründen vereceği seste de bir değişiklik olacak mıdır acaba bilemedim. Bir de sağ ve sol kanallarını tamamen sağ kulağım duyduğu için sağa mı getirmeliyim acaba?

5. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Merhaba,

6 ay önce kablosu 15cm civarı açılan AKG K375 kulaklığımı garantiye vermiştim ve bana ellerinde stok olmadığı için JBL J33i vermişlerdi.

Kulaklıktan kısaca bahsedecek olursam;

Bass ağırlık bir kulaklık ve ses çok dengesiz. Tiz ve mid bass'ların altında kalıyor diyebilirim. Kulaklığın kendisi büyük ve nozzle kısmı çok uzun. Bu nedenle kulaklığın çok büyük bir kısmı kulağın dışına doğru ciddi biçimde taşıyor. Üstüne de kablosu çok ağır olduğu için sürekli fit problemi yaşıyorsunuz. İçerisinden çıkan comply uç ile kullanmama rağmen yolda yürürken sürekli kulaklık yerinden çıkıyordu. Kablosu gerçekten gereksiz kalın ve ağır. Bu nedenlerden ötürü kulaklıktan nefret ettim diyebilirim. Nereye attım onu bile bilmiyorum ama eğer dinlemek isterseniz size yollayabilirim.

6. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Merhaba,

Çok teşekkürler. Aslında yaptığınız yorum benim için yeterli. Muhtemelen denememe gerek kalmadı. İyi bir şey almak istiyorum çünkü. Şu anda telefonu hem mono ayarak getirdim hem de sağ kanala getirdim tüm sesi. Artık kulaklık takarken sanıyorum yukarıdaki mesajlarda bahsedilen ses kaybı olmayacaktır. Bu durumda üst düzey bir IEM almamak için bir sebep de kalmadı gibi. O yüzden JBL J33 artık ilgi alanımdan çıkıyor. Tekrar teşekkürler.

7. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Ne tarz müzikler dinlediğinize bağlı olarak bütçeye göre tavsiyeler gelecektir. Ayrıca eğer alma aşamanız yakın değilse kasım ayında black friday zamanını beklemenizi tavsiye ederim. Bir çok kulaklık %30-40 indirime girecek. Şu an ayırdığınız bütçeye göre çok daha iyi bir kulaklık alabilirsiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  8. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Çok geçmiş olsun.Umarım kendinize uygun bir model bulursunuz.Foruma hoşgeldiniz. :)

Collapse Signature Expand Signature
  9. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    Öncelikle hoşgeldiniz.

Kulaklık önerileri mutlaka gelecektir, benim size önerim AppStore'da bulunan CanOpener adlı uygulamayı araştırmanız olacak. Belli ölçülerde size yanıt vereceğini düşünüyorum detaylı ayarlarıyla.

İyi bayramlar.

10. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Black Friday zamanını bilmiyordum. İyi oldu öğrendiğim. Bu arada sizler genellikle yurtdışından alıyorsunuz değil mi? Ben yurtdışından çok şey sipariş ile getirtmişimdir ancak bu fiyatlardaki bir ürün mutlaka gümrüğe takılır. Türkiye'de bu ürünlerin satıldığı bir yer yok sanırım. Ben sadece D&R'ın online sitesinde Shure 535'i buldum. O kadar...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 5 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 5 Ekim 2014 ---
    Can Opener'a baktım. Şu anda acil değil ama ileride alabilirim teşekkürler. Zaten telefonda genel kulaklık ses çıkışını mono yaptım. Şu anda tüm kanalları her iki kulaklıktan da duyabileceğim için sorun yok gibi görünüyor. Ama elbette iyi bir kulaklık aldıktan sonra daha iyi denemelerim olacaktır.

11. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Evet yurt dışından alıyorum bir çok ürünü. Zaten sipariş verirken takılma olasılığını göze alarak veriyorum-ki Türkiye'de satılmayan ürünler olduğu için vergimi ödeyip alıyorum ürünümü. Ama çoğu siparişim takılmadan geldi bu yıl.

Black Friday yanlış bilmiyorsam 28 kasım tarihinde bu yıl.

12. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Anladım. Demek ki ben de yurtdışından vereceğim bu durumda :) Yalnız 300-400 USD'lik cihazlar takılır gibi geliyor bana. E-bay'den belki alındığında uygun bir fatura düzenlemesi talep edilirse bir ihtimal geçebilir.

Ben forumda yazan siteleri bir araştırayım. Ama öncelikle ne alacağıma karar vermem lazım.

13. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Muhtemelen satın almaya karar vereceğiniz kulaklık ülkemizde satılmıyor olacak, o yüzden yurt dışından sipariş vermeniz olası tabi.
    Takılma durumunun garantisi yok o yüzden kesin takılır ya da takılmaz demem doğru olmaz. Ancak dediğim gibi takılmaya karşı hazırlıklı olsanız yeter.
    Evet önce siz ne alacağınızı iyice araştırıp karar verin derim.

14. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Hoş geldiniz, kulaklık konusunda buradaki arkadaşların yarısı kadar bile bilgiye sahip olmadığım için yardımcı olamayacağım ama şöyle bir tavsiyede bulunabilirim satın alma konusunda; satın almadan önce alacağınız site ile irtibata geçip faturayı dijital olarak yollamalarını pakete de gift yazıp hatta bir de ufak hediye notu eklemelerini isteyebilirsiniz yada faturaya düşük fiyat yazılmasını rica edebilirsiniz ki çoğu firma kolaylık sağlıyor.

15. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Tavsiyeniz için teşekkürler. Genellikle firmalar fatura göndermese de fiyatı beyan etmek zorundalar fatura ile aynı olacak şekilde. Kutunun üzerine de yazıyorlar. Ama elbette firmanın insiyatifine kalmış bir durum. Ben alacağım kulaklığı bulursam ebay den bakarım ilk önce büyük ihtimalle.
    Şu anda iki model ilgimi çekti. Westone UM 30 Pro ve Westone W40. Hatta belki W30 da olabilir.

16. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    2 aydır um pro 30 kullanıyorum, forumda incelemesi de mevcut isterseniz bir okuyun.
    Kulaklık ile ilgili sormak istediğiniz bir konu var ise de yanıtlayabilirim.

17. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Öyle mi? İyi denk geldi o zaman. Aslında ben sesiyle ilgili çok fazla bir soru soramam şimdilik teknik açıdan daha önce bu tarz bir kulaklık kullanmadığım için alacağım cevaplar benim için anlaşılır olmayabilir.

Ama dediği gibi W40 ile bu kulaklık arasındayım şu anda. Ebay'de de buldum bu arada. Türkiye'ye de ücretsiz kargo ile gönderiliyor. UM Pro 30 380 USD, W40 da 480 USD değerinde. Satıcıya fatura fiyatı konusunda soru sordum bakalım cevap bekliyorum. Hong Kong'dan gönderiyor.

Ben size şunu sorabilirim. Baktığım zaman kulaklığın kablosunda hiç ses kontrolü yok gibi görünüyor. Iphone ile kullanırken ses açma, kapama, telefonla konuşma gibi özellikleri kullanabileceğim mikrofonlu bir kablo var mı acaba?

Siz memnun musunuz? Farklı bir kulaklık kullanmayı ister miydiniz? 2 aylık deneyim nasıldı?

Nereden aldınız?

18. Alp Santorelli

Alp Santorelli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    38
    Öncelikle geçmiş olsun,biz dj'ler de çoğu zaman live set up'da kulaklıların sadece sağ veya sol kısmını kullanırız :) y.dışından sık sık elektronik ekipman ve ürün getirdiğim için kargo muhabbeti gerek ebay gerek amazon sıkıntılı olabilir,sahte ürün çıkabilir,ayıplı-sorunlu ürün çıkabilir bu bağlam da beklediğiniz 15-20 günlük süreye bir 10 gün daha geri iade süreci ekleyeceksiniz ve ebay vs gerekli yönetim otoritelerine yazışmalar vs vs..ancak y.dışında eş-dost-akraba var ise gelirken yanında getirmesini talep etmeniz en sağlıklı seçenek olacaktır.istanbulda iseniz ie800 ve se846'yı dinletebilirim arzu ederseniz de istediğinizi satın alabilirsiniz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Ekim 2014, İlk mesaj zamanı 6 Ekim 2014 ---
    ve ilaveten durumun ahvaline göre fed-ex,dhl veya internatiol posting service ile kargo ücretleri kendi sınıfları arasında fiyat farkı gösterir.benim işim acele 1-3 iş günü içersinde elime ulaşsın derseniz 100$ kadar bir kargo ücretini gözden çıkarmalısınız,yok pek acelem yok derseniz 7-10 iş günü içersinde ki kargo ücretleri de 30-60$ arasında değişebiliyor yok benim hiç acelem yok derseniz mevcut ülkenin posta dağıtımı ile 15-20 gün içersinde çok uygun kargo ücretlerine ürünü teslim alabilirsiniz avantajı kargo ücreti dezavantajı fazla bekleme süresi.keza t.c gümrük muhafaza yönerge ve yönetmeliğinde 150 euro üzeri ürünler vergiye tabi tutulur,karşı tarafın iyi bir ingilizcesi ve gift ship yapma arzusu olacak sizde talep edeceksiniz durumun krıterlerını böyle böyle diye ona göre bi ayar çekip gönderecek,yoksa gelen ürün gümrük muhafaza kontrol memurunun insafına kalmış..iş patlarsa sıkıntı..bizzat geldiği gümrük sahasına gidip vergisini ödeyip ürünü alabilirsiniz..hoş diyelim bu kadar atraksiyon olmadı,fed-ex,dhl vs kargo firması kapınıza kadar ürünü getirdi,baktınız ürün fake veya hatalı o zaman ayıkla pirincin taşını..her ne kadar alıcının referans karnesi iyi olsa da elektronik ürün,yolda başına bişey gelebilir,üretim hatası olabilir,olabilir de olabilir işin açıkcası..olaylara fazla paranoyak yaklaştığımı düşünmeyin,10 yılı aşkın tecrübelerim ile sabittir anlatıklarım.tr'de ki kdv muhabbeti de mağlum ee bir de ithalatcı firmanın karsajını koyun üzerine örneğin 1.800-18500 tl'lik bir İE800 tr'de 2.500tl'lik gibi kdv haric hadi kdv de dahil olsun diyelim,bir fiyata satılıyor.tr'de apple harici ürünlerinin garanti muhafazasında kullanıcıyı düşünen çok az marka distb. ve teknik servisi vardır.örneğin,high-end kulaklık,ekipman vs tr de metan getiriyor ama 2.500 liralık bir ürünün hasbel kader arızası çıktığında pek de yenisini vereceklerini sanmam,kullanıcı hatası,gak guk zart zurt der işi bi şekil hallederler...

19. hlly

hlly
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Öncelikle iyi bayramlar diliyorum.
    Kulaklıklar hakkında bilgi veremeyeceğim maalesef, ben de en fazla sizin kadar biliyorum.

Fakat ben çok daha önemli olduğunu düşündüğüm bir noktaya parmak basmak istiyorum.
    Doğuştan bir kulağınızın işitmediğini belirttiniz.
    Kulaklıkların, özellikle kulak içi kulaklıkların, genel müzik dinleme alışkanlıkları (yani sağlığa zararlı seviyede yüksek sesle ve çok uzun süre dinleme) da göz önüne alındığında, işitme duyusuna verdiği zararlar malumunuzdur diye düşünüyorum.

Yaşla birlikte işitme duyusu zaten ne yapsanız irtifa kaybeder. Bir de bunu hızlandıracak şeyler yapıldığında erken yaşta işitme duyusu çok azalıyor.

Sizin durumunuzda ise sağlam olan tek kulaktaki bir işitme kaybı kişiyi ilerleyen yaşlarda çok zorlayabilir, yaşam kalitesini düşürebilir diye düşünüyorum.

N'olur yanlış anlamayın, sağlık gerçekten her şeyden önemli.
    Benim yarım yamalak verdiğim bilgilerin en doğrusunu ve kulaklıkla müzik dinleme alışkanlıkları hakkında gerekli tavsiyeleri, bir kulak burun boğaz uzmanı veya bir odyoloğa danışıp onlardan almanızı ve ona göre hareket etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Sürçülisan ettiysem affola.
    Tekrar sağlık dolu iyi bayramlar;)

20. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,146
    Gecmis olsun, işitme kaybını çocukluktan itibaren yasayan ve bundan kaynaklanan hobimizdeki zorluklara gogus geren biri olarak, umarım aradığınızı çabucak bulursunuz demek isterim. Müziğin keyfine doymamaniz dileğiyle.

2 kişi bunu beğendi.