Tek kulağım sağır ve arayış içindeyim

'Kulaklık Genel' forumunda dwain tarafından 5 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. altan

altan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Stereo ses müziklerin çoğunda çok belirgin bir özellik değildir. Tek taraflı sesi dinlerken müziğin bütününden pek bir şey kaybetmezsiniz. Genellikle aşırı stereo etki dikkati etkinin kendisine yönelttiği ve müzikal içeriği gölgelediği için müzisyenler tarafından tercih edilmez. Fakat binaural etki üzerine kurulu müzik örnekleri de vardır. İki taraftan gelen seslerin yarattığı hipnotik etkiyi kullanırlar. Bu ilginç örnekleri ne yazık ki tek taraflı duyumla algılayamazsınız. Bu tür müzikler genellikle müzikaliteden çok deneyimin kendisine odaklıdır. Binaural müziklere çoklukla (mekanikleşmiş) elektronik - dans müziklerinde rastlıyorum. Bu arada çalışırken mekanik müzikler çok iyi konsantre olmamı sağlıyorlar. Stereo kayıtların çok abartılı olduğu müzikler genellikle stereonun yaygınlaştığı ilk yıllara ait kayıtlarda görülür.

Stereo etkinin zenginlik kattığı ve en fazla görülen kullanım şekli genellikle aynı melodiyi çalan iki benzer enstrumanın seslerini iki ayrı taraftan vermektir (tamamen ayrı değil). Enstrumanların ton farkı ve icrası sırasında oluşan küçük farklar zengin bir etki yaratır. Bu enstrumanlar flüt ve gitar gibi çok farklı enstrumanlar değil, farklı tipteki iki gitar gibi bir birine yakın sesteki enstrumanlardır. Hatta bazen aynı gitar ile kayıt alınır. Arka vokallerde de bu şekilde iki ses yapılır. Çoğu enstruman sahnedeki yerlerini hissettirecek şekilde ses ağırlığı biraz sağa, biraz sola verilir. Davul zillerinde ya da tom tom'larda yön farkını daha güçlü hissedebilirsiniz. Piyanolar da yine yön farkını hissettirecek şekilde kaydedilir. (kalın sesler solda, ince sesler sağda ağırlıklıdır.)
    Başta da dediğim gibi pek çok dinleyici müziğin kendisine kapılıp bu nüansları farketmezler bile.

Müzikte dinleme keyfini arttıran şeylerden biri de tonların zenginliğidir. Baslar, orta sesler, tizler birlikte harika bir karışım oluştururlar. Ses tonu beni çok etkiler ve bu nedenle iyi müzik sistemlerine ve kulaklıklara meraklıyım, meraklıyız. Bu durumda tek taraflı duymanız bu sesleri duymanıza etki etmez ve hatta belki de belirttiğiniz gibi tek tarafın daha iyi gelişmiş olması nedeniyle bizlerden daha iyi bir duyum keyfi yaşarsınız.

Çok dinlediğiniz parçaları bir de diğer kulaklıktan dinlemeyi deneyin. Bazı bölgelerde farkı duyabilirsiniz.

#61 altan, 10 Ekim 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Ekim 2014
  2. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Armatür kulaklıkların değişime uğramadığını okumuştum.Yanılıyor muyum acaba ? :) Yoksa onlarda da burn-in olayı gerçekleşiyor mu ?

Collapse Signature Expand Signature
  3. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Şu taşıma çantasının rengine bile bayılıyorum.

4. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Asıl Burn in diyafram da yaşandığından nispeten doğru. Armatür sürücü de kabloların tepkisi önemli tabi.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Ben de aynı şekilde hatırlıyorum.

Ancak her ne olursa olsun az da olsa bir tepki verecektir. Burn in'e kablolar dahi ufak tepkiler veriyor.

Tabi ki bir dinamik sürücü kadar fark olmasa da ben burn in sonrası biraz daha değişeceğini düşünüyorum

6. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    @altan
    Bilgiler için çok teşekkürler. Ben bugüne kadar bu hissi tadamadığım için bilmesem de dinlediğim müzikten mono bir duyumla bile her zaman keyif aldım. Ne kadar çok şey kaybediyorum bilmiyorum ama ben de söylediklerinize katılıyorum.

@Yedaself
    Valla ben ürün gelmeden önce fotoğraflardan plastik kötü bir kutudur diye düşünmüştüm. Tam tersine çok kaliteli bir kutu çıktı. İçinde korumalı yumuşak yüzeyleri var. Öyle hafif de değil. Ağır da değil tabi ama malzemesi gayet kaliteli...

7. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Evet armatürlülerde kablolar fark ettiriyor.Katılıyorum.

8. altan

altan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13
    Hangi frekansları duyabildiğinizi test edebileceğiniz online siteler ve telefon uygulamaları var. tone generator diye aratırsanız telefon için uygulamalar bulabilirsiniz. Böylece yeni aldığınız kulaklık ile eski kulaklığınız arasındaki farkları ne kadar değerlendirebildiğinizi de anlamış olursunuz.

Duyamadığınız taraf için koklear implant yapılamıyor mu? İmplant yapılırsa duyum kazanabilirsiniz. Ben bunu çok merak ediyorum. Koklear implant ile hangi frekans aralığının duyulabileceğini bilmek isterdim. İlerleyen yaşlarda kulaklarımız ciddi bir frekans kaybı yaşıyor. İyi müzik dinleyebilmek için koklear implanttan ileri yaşlarda yararlanabilir miyim diye umuyorum. Sizin gibi tek taraflı işiten biri için implant takılsa ikisi arasındaki farkı tanımlayabilirdiniz.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Ekim 2014 ---
    İnternetten küçük bir araştırma ile implantların 100 hz ile 8 khz. arasında duyulabildiğini öğrendim. Dahası konuşmayı bile anlayamıyorlarmış. Şimdilik müzikal kalite yok, ama gelişecektir.

#68 altan, 10 Ekim 2014
  9. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Kulaklığınız gelmesine çok sevindim. Evet kutusu gerçekten çok kaliteli heryeri kadife dokunuşunda. İçerik olarak da oldukça zengin.

Kaliteli kayıtlar ile dinledikten sonra butik bir inceleme bekliyoruz.

10. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Kesinlikle yapacağım. Bir şey sormak istiyorum. Siz genellikle içinden çıkan turuncu kutuyu ne için kullanırdınız? Yedek kulak ucu ve kabloyu saklamak için mi, kulaklığın kendisini saklamak için mi yoksa her şeyi mi? Karar veremedim. Bir yandan kulaklığı bir yerden bir yere götürürken (şehir içi günlük kullanım için) cepte mi taşımak doğru olur yoksa kutusuyla mı emin olamadım. Bu bedelde bir kulaklık olunca insan birkaç kere düşünüyor :)

#70 dwain, 10 Ekim 2014
  11. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Kulaklığı o kutuda taşımanız lazım hem dış etkenlerden korur hem de su geçirmez. En büyük özelliğide nem Çekme özelliği kulaklığın ömrünü oldukça uzatacaktır.

12. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    O zaman yedek aparatları evde bırakıp sadece kulaklığı taşımak için kullanacağım.

Peki kutunun önünde bulunan vida ne işe yarıyor?

13. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Onun ile plakaları değiştirebiliyorsunuz.Kasadaki renk plakalarını kendi istediğinize göre söküp takabilirsiniz o anahtar ile.

14. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Yok onu sormak istememiştin. Turuncu kutunun önünde bir vida var. Çıkıyor ama kutunun açılıp kapanmasına bir etkisi yok. Nemle alakalı bir özellik mi acaba? 465 eklentisini görüntüle

15. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,590
    Anladım.Onu bilmiyorum maalesef.

16. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Yanlış bilmiyorsam darbe anında basıncı boşaltmak için açılıyor orası.

17. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    803
    Kesinlikle kulaklığı kutusunda saklayın. Hem kozmetik açıdan temiz kalmış olur,hem de kulaklığın ömrünü uzatmış olursunuz. Zaten kutu oldukça portatif boyutlarda.

O vidanın ne işe yaradığını bende bilmiyorum.

18. dwain

dwain
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Tamam bu sabah çıkardım kutudaki kulaklık uçlarını ve sadece kulaklığı koydum içine orada saklıyorum artık :)

19. pztkl

pztkl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    281
    Hayırlı olsun kulaklığınız çok güzel :) Göremedim de acaba ne kadara temin ettiğinizi öğrenebilir miyim?

20. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    @dwain Merhabalar,

Anlaşılan kulaklık çok beğenilmiş :) izlenimlerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin :)