Televizyon Tavsiyesi Lütfen

'Konu Dışı' forumunda BatmaN19 tarafından 31 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    Merhabalar.

Yaklaşık 6 senedir Philips 48Pfs8109 kullanmaktaydım ve gayette memnundum.Ne yazıkki tv de şu an görüntü yok ses var,yani tv arızalandı.siyah ekran kaldı öylece.yaptırmak çok adetim değil keza panel arızası falan varsaki öyle görünüyor ,semeri sepetinden pahalıya gelecek.hal böyle iken yeni bir tv istiyorum.

Güncel teknolojileri çok takip edemedim bu konuda ama oled istemiyorum.uzun yada kısa vadede panelde sorun çıkma ihtimali yüksek.bana göre oturmadı bu teknoloji.qled yada led düşünüyorum.

50 - 58 inç arası bir seçim yapmak istiyorum.orta vadede oyun konsolu ile kullanma ihtimalide var çocuktan ötürü.bu konuda aramam gereken özellikleri çok bilmiyorum.

Akıllı tv özelliklerini kullanmaktayız.bu konudada performanslı ve kullanışlı olması gerekiyor.yani mesela kumandadan sesle komut falan olsun isterim çocuğum içerikleri kullanabilsin diye.

Onun dışında max 8000 ayırabilirim tabi ama daha ucuz seçenekler güzel olur.

Tavsiyelerinize ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim.

Collapse Signature Expand Signature
  2. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,441
    Benim de 15 senedir kullandığım Philips plazmada benzer sorun olmuştu, 1,5 sene önce 600 liraya tamir ettiler. Halen seyrediyorum. Yine de Philips servise sorun bence maliyet için. Fazla gelirse yedek parça niyetine servise bırakırsınız :)

Yeni model almak isterseniz Sony'lere bakın bence. Sony XF9005 modeli bence ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. 55 inç 8000 lira civarı.

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Boyle bir sey var mi gercekten? LG 10 yildir OLED TV uretiyormus. Simdi kullandigim plazma TV 7-8 yasinda... Bozuldugunda OLED'e gecmeyi dusunuyordum... Cunku OLED haricinde kullandigim plazmanin kalitesine yaklasan LED TV gormedim daha. Burn-in vs. tipi problemler plazma icin de gecerli ama sabah aksam sabit goruntu iceren bir kaynak izlenmiyorsa sorun olmuyor acikcasi.

java bunu beğendi.
  4. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    344
    Adem Helvacı isminde biri var. Kendisi zamanında Vestel'in üretim bölümünde çalışmış, panel ve TV üretimi, onarımı konusunda epey bilgili ve tecrübeli bir insan. Tavsiye Forumu diye bir forumda aktif kullanıcı ve kendi Youtube kanalı da var.

Helvacı'nın yazılarında ve videolarında tekrar tekrar söylediği şey şu: Günümüzde üretici tarafından kısaltılan ürün hayat döngüsü ve kullanılan malzeme kalitesi sebebiyle, panel tipi farketmeksizin bir TV'nin ortalama ömrü 3 yıl. 3 yılın sonunda panel veya kontrol kartı arızası verme ihtimali çok çok yüksek. Ürünün yasal garantisi de sona erdiği için, böyle bir arıza durumunda ürünü satın alırken ödediğiniz meblağ kadar bir onarım faturası çıkıyor karşınıza.

Yani bugün yeni bir TV alırken, bundan 8-10 sene önce aldığınız ve bu zamana kadar sorunsuzca kullandığınız cihazlara benzer bir üretim/malzeme kalitesi ve ömür beklemeyin. Bu cihazlara kullan-at gözüyle bakmanız ve 3 yıl sonra ıskartaya çıkacak şekilde düşünmeniz lazım. Ben şahsen 3 yılın sonunda halen sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebileceğim şüpheli olan bir ürüne 8-10K gibi paralar ödemezdim.

Peki ne yapardım, ya da ne yaptım? Vestel'in Avrupa pazarına yönelik, Toshiba, JVC, Hitachi gibi markalar için fason olarak ürettiği ve iç pazarda da sattığı TV'ler var. Hedef Avrupa pazarı olduğu için bu ürünlerin kalitesi, Vestel'in kendi markasıyla piyasaya sürdüğü ürünlerin bir tık üzerinde. 3 yıl resmi garantiyle satılıyorlar. Fiyat olarak 3500-4000 TL aralığında 50"-55" bir model bulabiliyorsunuz; kampanya denk getirebilirseniz fiyat daha da aşağıya çekilebilir. Böyle bir TV tercih etmek daha akıllıca ve bütçe dostu olabilir.

DrWhite, mfya, coolblue ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  5. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    @zxc

Bacanak lg oled kullanıyor ve her yeri yanık dolu.oled kullanıp sorun yaşamayana denk gelmedim hiç.

@coolblue
    Makul rakamlara onarma ihtimal dışıdır önyargısı ile tamir işine sıcak bakmamıştım ama tavsiyenizi dinleyip servisle bir görüşelim bakalım.

@najaz
    Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.teşekkür ederim.

Dönüp dolaşıp philips modellerinde buluyorum kendimi.Ambilight olayına fena alışmışım.

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Benim bir arkadaş alalı üç yıl oldu, hâlâ yeni gibi.

Bu bana şu açıdan mantıklı gelmiyor: Eğer gerçekten de her televizyonun ortalama ömrü üç yılsa, LG nasıl $2000+ fiyata OLED TV satabiliyor 10 küsür yıldır?

Çünkü insanlar sadece üç yıl kullanabilecekleri bir ürün için "bugün biraz fazla harcayayım, ama uzun süre keyifle kullanabileyim" yerine "üç yıl sonra çöp olacak şeye fazla para vermeye gerek yok" şeklinde düşünmezler mi?

OLED pahalı bir teknoloji. Eğer LG insanlara yüksek fiyata OLED TV satmaya devam etmek istiyorsa, adi elektronik aksam kullanarak ürünlerinin ömrünü 3 yıla indirgeme lüksü var mı?

Tabi bu fason üretilen ürünler için geçerli değil. Egzersiz makinasının önüne aldığım $130'lik 32" TV üç yıl sonra bozulsa çok koymaz, ama salona aldığım $4000'lik 65" TV 3 yıl sonra bozulursa, o firma 1 cent bile kazanamaz benden bir daha. E peki varlığını nasıl sürdürecek? Tüketici aptal değil ki.

Negatif deneyimlerin paylaşılmasının bu kadar kolay ve yaygın olduğu bir devirde, para kazanmaya devam etmek isteyen bilindik üreticilerin güvenilirliğe bir miktar yatırım yapmaları mantıklı geliyor bana. Şimdiye kadar şahsi deneyimim de bu şekilde oldu açıkçası. Umarım öyle olmaya devam eder. Aksi halde param bende kalır, üreticiler kaybeder.

#6 zxc, 1 Eylül 2021
    Son düzenleme: 1 Eylül 2021
    Sercan1096 bunu beğendi.
  7. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    259
    Samsung 40B620 almıştım 10 yıl önce. Meretin hem görüntü kalitesi yüksek hem de en ufak bir sıkıntısı yok. Bozulsa da değiştirsem diye gün sayıyorum hanımdan habersiz :)

8. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Ben 2011 de aldığım Philips led'i 2 defa tamir ettirdim, hala kullanıyorum, sanırım son sefer -4 sene olmuştur- panel değişti, ama her iki tamirin toplamı yeni tv almaktan ucuza geldi yine de.

Ben de aynen.

9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    "Bias lighting" faydali bir sey oldugu icin bilgisayar monitorune ve TV'ye ekledim. Tabi Phillips'te oldugu gibi ekrandaki goruntuye gore renk degistirmiyor, ama gozu rahat ettiriyor. Keske her monitor ve TV'de standart gelse bu ozellik.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 1 Eylül 2021 ---
    Phillips, Ambilight ozelligini herhangi bir TV'ye ekleyecek bir urun cikarmis... HDMI adaptoruyle goruntuyu alip isiklarin rengini goruntuyle senkronize ediyormus!

https://www.amazon.com/Philips-Hue-...V49V/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8&th=1

Zaten akilli isik olayini Phillips Hue serisiyle baslatmisti. Ilk basarili LED ampulleri de Phillips uretmisti.

coolblue ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    174
    Tek başına hiç bi işe yaramaz gradientler
    şunu:
    https://www.amazon.com/Philips-Hue-...hild=1&keywords=Hue+Hub&qid=1630523787&sr=8-1
    ve şunu:
    https://www.amazon.com/Philips-Hue-...1&keywords=Hue+Sync+Box&qid=1630523803&sr=8-3

almalısınız ki dediğiniz gibi olsun.

zxc bunu beğendi.
  11. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Görüntü yok ses varsa genelde LED lambalar bozulmuş oluyor. Daha önce başıma 2 kez geldi. Tamiride 400 500 lira gibi bir rakam olmuştu. Servis çağır istersen abi. Ledler değiştiğinde yine değişen parçalarında garantisi oluyor tabiki. Yeni TV almaktansa tamir ettirmek daha mantıklı tabi astarı yüzünden pahalıya gelmediği sürece.

BatmaN19 bunu beğendi.
  12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Evet goruntu senkronizasyonu icin bunlar gerekli. Ancak bunlarla sadece TV arkasindaki isiklari degil, evdeki tum akilli ampul ve isiklari da TV'deki goruntu ile senkronize edebiliyorsunuz. Biraz daha capli ozellikler.

Ama eger asil amac gozu rahatlatmak ise, sabit 6500K bias lighting gayet iyi is goruyor. Goruntu ile renk senkronizasyonu biraz fantazi bir ozellik gibi geliyor bana. Ama kullananlar daha iyi bilir tabii ki.

Bir de akilli isik olaylari bayagi derin ve de tuzlu bir mesele. Acaip urunler var piyasada, ve surekli yenileri cikiyor. Gece uyaninca, akilli saatten durumu farkedip, tuvalete gideceginizi on gorup yatagin altini, tuvaleti ve tuvalete giden yolu aydinlatan, uykuyu kacirmamak icin de kirmizi isigi tercih eden, AI ile davranislari ogrenip adapte olan isik sistemleri mevcut... :)

murat71 bunu beğendi.
  13. Xexec

Xexec
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    Aslında ben de bir televizyon almak istiyorum 5-6k civarı fakat bir türlü kartlarıma söz geçiremiyorum.

Planlı eskitme denilen bela bilinen bir vaka. Sadece elektronikte değil aldığımız kıyafetlerden ayakkabıya kadar her şeyde uygulanıyor maalesef.
    Teknoloji işi şans işidir demeye başladım açıkçası çünkü kronik bir belaya denk gelirseniz yandınız.

14. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    169
    tv = sony

coolblue ve BatmaN19 bunu beğendi.
  15. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    174
    Aynen hocam.. Dediğiniz bu ürünleri 6 yıldır nerdeyse kullanıyorum. Hue v1 den başladım. Bu arada sizle aynı fikirde olmadığım tek konu görüntü - renk senkronizasyonu. Bence ambilight gerçekten mükemmel bişey.

zxc bunu beğendi.
  16. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    @chemist

Aynen servisle görüştüm ve muhtemel led lamba arızası gibi görünüyor getirin bakalım dedi.maliyet 1500TL civarı bir rakam telaffuz edildi.açıkcası kararsız kaldım yaptırmak şu an için daha mantıklı geliyor.bir yandanda bakıyorum fırsat buldukça.

Philips 50pus8505 modeli fiyat olarak şu an mantıklı görünüyor.oda bir taraftan cezbediyor beni.

Sony nin bir kaç ay önce Mediamarkt ta incelediğim 7000 küsüre satılan 55 inç bir led tvsi (modelini hatırlamıyorum) bana göre lg oled den totalde daha iyi görüntü veriyordu.tek geri kaldığı nokta siyahlardı.seçecek olsam sony seçerdim o gün.

Yıllardır ambilightlı tv kullanınca alışkanlık oldu.Ambilight sız bir tv alma fikrine hiç ısınamıyorum.eğer tv alacaksam yine philips alacağım muhtemelen.

Fikir beyan eden herkese teşekkür ederim.

17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,656
    Kullanmadığım için bilemiyorum ama öğrenmek isterim. Hangi yönlerden faydalı buluyorsunuz, ya da ne açılardan hoşunuza gidiyor?

Genel olarak göz yorulması yaşayan bir değilim. Ama bias lighting'in özellikle arka plan yeterince aydınlık olmadığında, ekranın gözü yormasını farkedilebilir derecede rahatlattığını tecrübe ettim. İlk başta bilgisayar monitörüne eklemiştim. Sonra TV'ye de ekledim. Sınırlı tecrübem bu kadar...
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Eylül 2021 ---
    Kesinlikle. Ama listeyi genişletelim:

TV = Sony (tüplü)
    TV = Panasonic (plazma)
    TV = Samsung (led)
    TV = LG (oled)

:D

Malum, an itibariyle Sony en iyi modellerinin panellerini LG'den alıyor...

18. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    794
    İmkanlar ve ortam müsait olsaydı gündüz kullanımı için tv, gece kullanımı içinde laser projektör isterdim şahsen.hem keyif hemde göz konforu açısından herhangi bir panelin projektörden daha iyi olabileceğini düşünmüyorum.

19. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    Abi siyah istiyosan 10 bit ips monitor (oyuncu olmayanlar) diyeceğim ama TV diyosun siyah diyosun o zaman çok daha tuzlu oluyor.

20. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,723
    Lazer projektör nasıl oluyor, fanı var mı?

BatmaN19 bunu beğendi.