Televizyon Tavsiyesi Lütfen

'Konu Dışı' forumunda BatmaN19 tarafından 31 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,685

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Eylül 2021 ---
    Projektorden adamakilli kontrast elde etmek icin duvar ve tavani koyu renge boyamak lazimmis. Yoksa duvarlardan yansiyan isik goruntuyu cok bozuyormus. O da sinema icin ozel bir oda demek...

#21 zxc, 2 Eylül 2021
    Son düzenleme: 2 Eylül 2021
    BatmaN19 bunu beğendi.
  2. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    795
    @Mikrobiyolog
    Çalışma prensibini bilmiyorum gerçekten.

@zxc
    Kendi kullanım senaryom için muhtemelen şöyle bir yol izlerdim; duvarda televizyonum sabit kalırdı ve tavana katlanabilen perde monte ederdim.açılınca tvyi kapatıcak bir perde.duvarlar içinde mat boya iş görür diye düşünüyorum çok koyu olmasına gerek yok.direkt duvara görüntü yansıtmada belki problemler olabilir ama perde ile kullanımda olası tüm sorunlar asgariye iner diye düşünüyorum.

Olaydıda kontrası yetmeyeydi keşke.

Ve evet sinema odası konseptine yakın ama günlük kullanımada uygun bir tasarım yapmak isterim uzun vadede.

Collapse Signature Expand Signature
    Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    356
    Sinema için Samsung Odyssey+ VR gözlük kullanıyorum.

360 derece videolarda da süper oluyor. Misal Naughty Americ.... öhöm, yani National Geographic belgeselleri falan. Ben zaten hep belgesel izler, klasik müzik dinlerim.

fenrir, Xexec, BatmaN19 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    838
    Ben şu an o şekilde kullanıyorum. tv duvara monte. Tavanda motorlu perde. Sinema keyfi için projeksiyon olmazsa olmaz bence. çok pahalı da değil. 3-4 bin civarına temiz ikinci el full hd cihazlar alınabilir. İlla led olsun denilirse 4 civarına sıfır lg hf60ls full hd var. Tavsiye ederim.

zxc ve BatmaN19 bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,738
    Projeksiyonda fan gürültüsü olmuyor mu?

6. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    795
    najaz bunu beğendi.
  7. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    838
    Lambalı Benq w1110 modeli eko modelini kullanıyorum. normalde lambalılarda biraz vardır fan gürültüsü. şu an hiç duymuyorum diyebilirim. Neredeyse daha önce kullandığım lg hf60 gibi. O leddi. Ledlerde fan gürültüsü lambalılara kıyas daha azdır. Ona rağmen w1110 çok başarılı o yönden.

8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,685
    İyi bir projektör ciddi bir ışık kaynağıymış aynı zamanda. Aydınlanan duvar ya da perde de öyle. Duvar yüzeylerinin mat ya da parlak olması, yansıyan ışık miktarını değil, düzenini değiştiriyor. Yoksa mat beyaz kağıt ta çok iyi ışık yayıyor. Açık renkli duvarlardan geri yansıyan ışık ta perdedeki siyahları, canlı renkleri ve kontrastı öldürüyor. Tüm perdeye az da olsa bir miktar gri ekleniyor. O yüzden sinemalarda tavan ve duvarlar koyu renk oluyormuş. Ama koyu renk duvarlı bir yerde de yaşamak çok kolay değil.

Normal bir odada da projektörle filim izleyince bir miktar sinema hissi oluşuyor. Ama görüntü kalitesi de öyle ahım şahım olmuyor açıkçası. Ama farklı bir his, zevkli ve eğlenceli. Önemli olan da o bence.

Şahsen şimdiki 65" plazma elveda dediğinde 77" OLED düşünüyorum. Fiyatlar iniyor sürekli.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 3 Eylül 2021 ---
    Prensip aynı (DLP) ama ışık kaynağı beyaz lamba değil, üç temel renkte lazer. Öyle olunca verim artıyor, çünkü beyaz ışığın önüne renkli filtre koyarak renk elde etmek verimi azaltıyor. Lazerde ise üretilen ışık tek renk zaten, OLED ve Plazma gibi.

Fansız projektör yok, çünkü güçlü soğuk ışık kaynağı yok şimdilik... Ama bayağı sessiz lazer projektörler varmış.

9. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    795
    @zxc

Bu ve buna benzer ürünler mevcut.etkili görünüyor.
    Projektör konusu çok mantıklı gelmeye başladı bana.Gündüz kullanımı içinde iyi bir projektör, tv yi aratmaz sanıyorum.gözde alışır bir müddet sonra sanki.
    Şuda kötü bir örnek videosu.ambilight benzeri bir etki oluşmuş ama görüntü ve yansımalar ciddi anlamda çok kötü.

zxc bunu beğendi.
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,685
    Boyle bir sey oldugunu bilmiyordum. Merak edip arastirdim biraz. Intenette benzeri urunlerden memnun kalanlar da olmus, yeterli bulmayanlar da...

https://www.legrandav.com/resources/white_papers_guides_and_ebooks/da-lite_alr_faq#faq4

Teknoloji calisiyor anlasilan, ancak belli sartlar saglandiginda... Projektorun oldugu konum civarinda isik, pencere, acik renkli yuzey olmamasi onemli. Bir de iyi calisan ekranlar basit degil, optik ve nano yuzeyli katmanlari var, haliyle fiyatlari yuksek. En basit ve kucuk Parallax ekranlar $2800'dan basliyor...

11. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    795
    Yetkili servis 1500.tl tamir ücreti belirlemişti.Tanıdık bir usta 1000 liraya halletti sağolsun ve evet led arızasıymış problem.alaka gösteren herkese teşekkür ederim.bu vesileyle projeksiyon (projektör) konusundada extra bilgi sahibi oldum ve sandığım kadar bana uzak bir konu olmadığını düşünüyorum artık..

12. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    838
    Gozunuz aydin iyi olmus. Prj konusu da sinema icin ciddi dusunun derim.