Test Müzikleri

'Müzik Genel' forumunda dinazor tarafından 16 Temmuz 2020 tarihinde açılan konu

1. dinazor

dinazor
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Merhaba arkadaşlar.

Forumu aradım fakat bulamadım.

Yeni ekipmanlarınızı vb. test ederken dinlediğiniz albümler, parçalar nelerdir?

Tizler için şu şarkı, baslar için şu parça gibi öneriler ve görüşlere bu konuda yer verebiliriz bence.

Benim için, sevdiğimden dolayı ilk kullandığım albüm Bill Evans - Waltz for Debby. https://tidal.com/album/1192322

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Chaturanga bunu beğendi.
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,791
    Bass için 50 cent - Candy Shop :cool:

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Sub-bass icin: James Blake - Limit To Your Love
    Orta ust frekans tepkisi dengesi icin (vokal haric): Euphrates - Govi
    Kotu tizlerin ne derece iskence edecegini olcmek icin seksenlerden herhangi bir seyler: Laura Branigan - Self Control mesela...

Aklima gelirse yazarim daha...

barocka, elektronik müzik ve Chaturanga bunu beğendi.
  4. B.taşkın

B.taşkın
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    57
    Vokal - Suzenne Vega/Tom's Diner

elektronik müzik ve Chaturanga bunu beğendi.
  5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,383
    Diane Reeves - Come In
    Al Di Meola - Elegant Gypsy albümünün tamamı
    FORQ - Lymaqs
    Charles Bradley - Dusty Blue
    SRV - Riviera Paradise veya temiz bir albümü
    Steely Dan - Aja albüm

Collapse Signature Expand Signature
  6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,562
    Biraz kişisel bir konu bence, yani başkasının damak zevki gibi olabilir. Ama paylaşmakta bir sakınca da yok. Mutlaka dinlediğim şarkılar ve özellikle yoğunlaştığım noktalardan bazıları şunlar:

Dire Straits - Sultans of Swing

Şarkının temposuna bakıyorum, zillerin ve gitar ritminin işin içine yeterince giremediği, baslı, kapalı sistemlerde şarkının temposu yavaşlıyor. Tempoyu sadece bas gitar veriyor, o da bong.........bong.........bong........bang.......bong :) şeklinde ve yavaş oluyor. Ayrıca Mark Knopfler'in sesi de sisteme göre fazla gevrek gelebiliyor.

Tina Turner - Private Dancer

Girişteki bas davul vuruşları, Tina Turnerın şarkıya girişi, sesi. Arka planda Hi Hat'in tınısı, temizliği, takip edilebilirliği.

Joe Cocker - Unchain My Heart

Şarkıya girişteki hacim, gövde, etkinin süresi. Joe Cocker'ın sesi, s'lerde sibilans. Sonra bas gitarın girişi.

Hans zimmer The Classics Albümünden 3. şarkı Lang Lang'ın Gladiator Rhapsody yorumu (aslında bütün albümü dinliyorum her cihazla)

Piyanonun duygusu, hacmi, doğallığı, her notanın sonunda duyulan ötme-çınlamanın miktarı, süresi, tahammül edilebilirliği.

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox'ın Emoji Antique Albümü

Kadın vokaller için ve vokallerin dinamizmi (nispeten daha sessiz söyledikleri ve haykırdıkları yerler arasındaki fark şeklinde ifade edeyim) için. İnanın amfi kulaklığı yeterince beslemediği için hatunların bağıramadığı sistem duydum :)

The Eagles - Hotel California

Pek çok şey için ama özellikle zillerin şarkının ilk dakikası içindeki tıtıtıs-tıtıtıs-tıtıtıss üçlemesi için :)

Dediğim gibi neden bunları seçtin deseniz tamamen kişisel. Sevdiğim, çok dinlediğim, iyi bildiğim kayıtlar. Kafamda kabaca nasıl duymam gerektiğini biliyorum gibi geliyor, herhalde ondan.

#6 Mikrobiyolog, 16 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 17 Temmuz 2020
  7. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    #7 elektronik müzik, 16 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 16 Temmuz 2020
    theodyofil ve Chaturanga bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    YouTube da aratinca cikmiyor?

9. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954

--- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 16 Temmuz 2020 ---
    Bu parça sanırım

elektronik müzik ve zxc bunu beğendi.
  10. hanzokenzo

hanzokenzo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    102
    Hakan Kurşun - Mardin

11. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    :p

P ile A'yı karıştırmışım :confused:

Spotify linki : ;)

https://open.spotify.com/album/0snTaOk4C6l0pZ2O4UKpES?highlight=spotify:track:2gGW9neFVPI3xbMQc2tob9
    Birde adını unuttuğum FİLİSTİN'li , hepsinin kardeş olduğu bir grup vardı ....

O zamanlar bende Westone UM Pro30 vardı , .flac albümlerini indirmiştim , böyle sabahın ilk ışıklarında dinliyordum , enstrümanlar felan çalıyor , onu da bulabilirsem yazayım , o albümde çok ayırt edicidir , tınılar , vurgular vs vs .... O zaman da dap olarak sansa clip+ 8gb vardı , ve hala var , hala da olacak :D
    AHA DA BULDUM ONİ :D:D:D

https://open.spotify.com/artist/4TKtK5MMFFrQjhPvvu5YRI

Le Trio Joubran

12. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Bu parça o kadar subbass'ki a5+ in min. 50hz frekans tepkisinin bile altına iniyor bass namina hiç bir şey duymuyorum a5'den.(bana sub lazim) Ancak velvet ve dt1770 ile dinlediğimde kulaklık kulağımdan çıkacak neredeyse. :D

elektronik müzik bunu beğendi.
  13. Hasenn

Hasenn
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Fleet Foxes – Fool's Errand

Orta kademe kalitesini test etmek

Niye ya? Orta büyüklükte vokal çizgilerinizi bulacağınız yer oldukça büyük: o zaman oldukça önemlidir. Netlik, elbette, istikrar ve sıcaklık gibi birincil bir husustur. Düşük frekanslardan yeterince orta kademe desteği yoksa vokaller kulağa zayıf gelir ve insan kalitesinden yoksundurlar.

Net, göze çarpan bir vokal hattı olan bir parçayı bulmak tek ihtiyacınız olan şey, ama en son Fleet Foxes kayıtlarından Fool's Errand gibi muhteşem vokal armonileri içeriyorsa daha da iyidir . Robin Pecknold'un sesi, bu tatlı uyumların yanlarına kaymadan uçması gerekirdi.

Darkside – Paper Trails

Bas kontrolünü test

Niye ya? Bazı markaların dengesini, piyasanın belirli bir bölümüne uyduğunu anladığımız alt uçlara doğru eğme eğiliminden bahsettik. Ama eğer hoşunuza gidiyorsa, belki de bas frekanslarının artikülat ve uygun çevik olması daha da önemlidir.

Orada ne olup bittiğini duyamıyorsanız, kulaklıklarınızın kulaklarınızın sallanmasını sağlamanız yeterli değildir. Hareketli bir bassline sahip bir parça, kitinizin kabiliyetine bağlı olarak bir performansı ya tahrik edecek ya da şaşırtacaktır. Darkside'ın Paper Trails'inin , frekans aralığının derinliklerinde bir vokal hattını test etmenin yararı vardır; bu, basların netliğini veya eksikliğini gerçekten vurgulayacaktır.

Pharoah Sanders – You've Got to Have Freedom

Tiz kalitesini test etmek

Tiz frekanslarda ses kısıklığı muhtemelen kulaklarınızda farkedeceğiniz ilk şeylerden biri, çünkü kulaklarınızı incitecek. Eğer kulaklıklarınızı bir ya da iki günlüğüne verdikten sonra gerçekleşirse, onları tamamen toplamak isteyeceksiniz. Ancak bazen başka bir yoldan gidebilir - belki de herhangi bir keskinliğin performansından kurtulmak için, üreticiler frekans aralığını en üst noktada yuvarlarlar.

Her iki durumda da, sizin ve kulaklarınızın hak ettiği zengin tiz frekanslarını elde edemezsiniz. Pharoah Sanders'ın bu özel izi saksafonunu tam saldırı modunda bulur. Kulağını kanaması olmadan, bir örgü iğnesiyle proddedilen bir anne kulağı gibi ses çıkarmalı ve daha azını kabul etmemelisin.

Havergal Brian – Symphony No1 in D Minor (The Gothic)

Detay seviyesini test etmek

Nadiren, bir ürünü sadece detaysız bir ayrıntıya karşı eleştirdiğimiz nadirdir, ancak özellikle anlaşılır bir şey duyduğumuzda gerçekten bir fark yaratabilir. Terimin kendisi oldukça açıklayıcıdır: ne yapıldığına değil, gerçekleştirilmekte olanın derinlerine inmekle ilgilidir .

Büyük ölçekli enstrümanlar ve timerlerle geniş ölçekli orkestra parçaları, ne kadar içgörünün teslim edildiğini vurgulayacaktır. Havergal Brian tarafından yazılan bu özel senfoni, iki arp ve bir çocuk korosuyla timpani'ye piknosu da kapsayan gerçek bir behemdir. Canlı kayıtlar başka bir terbiyeli testtir: el çırpmaları, çoğaltılması daha zor seslerden biridir.

John Martyn – Small Hours

Alanı test etmek

Doğrudan kulağınızda çalınan sesler söz konusu olduğunda, alan tuhaf bir kavram gibi görünebilir, ancak klostrofobik bir performans daha derin dinlemenin düşmanı olabilir. Enstrümanların birbirinden ayrılmasını istemezsiniz, fakat her bir hattın nefes alabilecek alanı olmalıdır.

Yine, canlı performanslar, kulaklığınızın bir oditoryumun büyüklüğünü yargılayabilmeleri için iyi bir testtir - ya da bu albümle John Martyn'den daha yakın bir adım atabilirsiniz. Dışarıda kaydedildi, bu yüzden Martyn'in gitarının kutu içinde ses gelmesi için bir bahane yok.

BadBadNotGood – Speaking Gently

Ritim ve zamanlamayı test etmek

Hiç bir okul bandında olan herkes, zamanını tutamayan biriyle oynamaktan ne kadar hoşlandığınızı bilir - eğer bilmiyorsanız, muhtemelen sizsiniz. Aynı şey hi-fi için de geçerlidir ve kulaklığınız sert bir 4 / 4'e kilitlendikçe çok alçakgönüllülük hissi verebilmelidir.

BadBadNotGood'un IV albümünde yer alan bu özel parça, daha özgür bir bücürme zihniyetine yayılmadan önce, basit ve sağlam bir vuruş sunuyor. Zamanlama ayrıca enstrümanların nasıl etkileşime girdiğine, birbirlerini nasıl sorguladıklarına ve sonra nasıl cevap vereceğine de yer verir. Performansın gevşek, dağınık veya donuk sesler çıkarması, muhtemelen zamanlamaya göre azalır.

Arvo Pärt - Tabula Rasa

Dinamik aralığı test etmek için

Dört yaşındaki yeğeniniz kayıt cihazında oynadığı kadar iyi, muhtemelen kulaklıklarınızın okul meclisindeymiş gibi oynamasını istemiyorsunuzdur. Dinamik aralıktaki bir genişlik size, bazen orijinal provada herhangi bir duyguyu baltalayan, prova gibi adeta bir prova gibi görünen düz bir performans verecektir.

Küçük ve büyük ölçekli dinamiklerin Arvo Pärt'ın Tabula Rasa'sında olduğu gibi dalgalandığı bir parçayı seçin ve kulaklıklarınızın işin başında olup olmadığını öğreneceksiniz. Çoğu zaman, en büyük izlenimi veren daha küçük ölçekli dinamikler: Bunlar, özellikle de filmlerinizi ve TV'nizi izlemek için kulaklıklarınızı kullanırsanız önemli olacak olan, onların ifadelerini seslendirecek olanlardır.

Ólafur Arnalds – Ljósi∂

Ayrıntıyı test etmek için

Kapıdan dışarı çıkıp koşmanız için şaşkınlık bir şeydir, ama eğer kulaklıklarınızı başka bir şey için kullanırsanız o zaman küçük bir incelik ve kısıtlama o sürücü kadar önemli olacaktır.

Bu Ólafur Arnalds parçası, albümü Bulunan Şarkılar'dan , tam bir cinnetin tam ortasından ziyade dövülmüş, keman ağlamak yerine piyano tuşlarını kullanmak isteyen bir derstir. Eğer kulaklıklarınız bunu Black Sabbath yapabildikleri gibi gösterebilirse, uçmaya izin vermeden önce, parçaların bastırılmış anlarında gerçekten para kazanırsınız.

Joe Goddard – Lose Your Love

Heyecanı, coşkuyu ve sürücüyü test etmek

Eğer kulaklıklarınızın performansı sizi hareket ettirmek istemiyorsa, tüm bunlar keyfi bir kutu işaretleme gibi görünebilir. Gerçekten, bu tür bir coşku ve sürüş, zamanlama, düşük-uç kararlılığı ve iyi bir dinamizmin birleşimidir - ama sonuçta enthuse edemeyen her bir ürüne ustaca görünen ürünler duyduk.

Favori oluk yüklü pistinizi buraya yerleştirebilirsiniz, ancak Joe Goddard'ın 2017 albümü Electric Lines'tan Lose Your Love'ı seçtik . Eğer kulaklıklarınız doğru yapıyorsa, vuruşun düşmesini beklersiniz ve iş arkadaşlarınızla en kısa sürede çırılçıplak görüneceksiniz

cemq, fortress34, barocka ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    bass'ın alt kategorisi subbass olduğu için belirtmedim :( veya söylediğim yanlış da olabilir...

a5+ vardı bende , bambu modeki , the sixes ile karşılaştırınca bana göre çöp oldu :oops:

Ek olarak;

velvet ile aman aman titreme olmuyor bende?:eek:

note 4 + spotify takılıyorum

sansa clip+ / velvet + .flac dinlemedim , belki değişen bir şey olur :cool:

15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,954
    Subbass için kullandığım parçalardan bazıları,

Breathe Into Me - Marian Hill
    Bad Things - Meiko
    The Spoils - Massive Attack, Hope Sandoval
    Royals - Lorde
    Aljamiado - Renaud Garcia Fons
    Reverence - Faithless
    Three Ralphs - DJ Shadow
    Lazarus - David Bowie

barocka bunu beğendi.
  16. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Sixes'ler de çok büyük hocam benim masaya hayatta sığmaz. Daha çok tv nin yanına koymalik hoperlorler. Ben mojo+velvet da dinlemiştim ve rahatsız edecek kadar bass vardı. A5'in mid, tiz perf. memnun'um ancak bir sub istiyor.

Bir subbbas li şarkı bende paylaşayim trap seven arkadaşlar için.

17. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    853
    Doğru orantı yapar isek , velvetime amfi almam lazim veya dac mı? Yada ikiside mi? :p:D o subbass etkisini sizin tarif ettiğiniz gibi hissedemiyorum :oops: vay be , kaç senedir kullanıyorum , daha da özellikleri var ve ben yeni duyuyorum:confused: bu aslında benle alakalı,genel geçer dinlediğim için , elimde çok şey tutmak hoşuma gitmiyor:rolleyes: tutmaktan kastım , bulundurmamak değil , elimde ne kadar az ekipmanla olmak;) yolda , evde vs dinlerken en az şeyle , çok şey elde etmek :cool:

Bu arada , american savage parçasını , siz bana söylemiştiniz değil mi? o_O

The sixes , evet büyük ama , öyle bir tokatlıyor ki , aman yarebbi , a5+ 'da neymiş , yüzüne bile bakmazsın :(

Dipnot : Arkadaşlar , kurduğum cümlelerden a5+ kötüdür anlamı çıkmasın , gayette fiyat/performans ürünü .... Alırsanız benim gibi bambu modelini alın , ekstra duygusal bir müzik zevki katıyor:cool: Hatta ucuza bulursam alıcam bir daha :eek: hifilife 3000 küsür liraya bambu modelini satti , oysa ki , bendeki 4 bin liraya yakındı , bu arada , 3000 küsür liraya satar iken , kendi web sitesi üzerinden değilde , hepsiburada üzerinden indirimli şekilde satıyordu, buraya dikkat eyleyin , her zaman kendi mağazası firmalar için ucuz değildir anlamı çıkardım ben bu olaydan , aksi durum düşünülürse , hepsiburada bir yanlışlık yapmışta olabilir:D:D:D

Daha önce ak380 mi ne , yine hepsi burada üzerinden nerdeyse bedavaya 1 veya 2 tane satıldı , alan kimse , 1 mause tıkıyla verdiği paranın 2 katını elde etmiş oldu:cool::cool::cool: Tabi , bu fark edilip , iptal edilmişde olabilir , sonrasını bilmiyorum :rolleyes:

#17 elektronik müzik, 17 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 17 Temmuz 2020
  18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    236
    zxc ve elektronik müzik bunu beğendi.
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,461
    Bir de asagidaki parcanin 54. saniyesinden itibaren deneyin ;)

20. PehliOne

PehliOne
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    182
    Evet bendim hocam, iem'i sürmek kolay olduğu için illa mojo yada hugo gibi daha fazla güç çıkışı olan dac/amp kombolarina ihtiyacınız yok, dragonfly hayli hayli sürer velvet'i. Ha ama para varsa neden olmasın tabi. :) En ucuz şekilde bir headphone amp ile işin içinden çıkarsınız bir üstü ise zaten mojo, hugo gibi dac/amp kombo ürünler. Mesela ben mojo ya 250ohm dt1770 bağlıyorum son sesin yakınına bile yaklasamiyorum.

Bu arada bende sizinle aynı kafadayım velvet'i sattım, bir kere mojo ya bagladiktan sonra sadece telefona)(s8+) bağlayınca sarmadı. Araya dragonfly'a kıyasla mojo gibi büyük, görece ağır, iyi ısınan bir dac koyunca da hiç pratik olmadi, izdirabini s***** deyip sattım yerine true wireless sony wf-1000xm3 aldım ve mutluyum.

Evde yada dışarı çıkarken kutudan alıp pıt, pıt takıyorum bitti. Yok usb kablosunu al, yok onun ucuna type c çevirici tak, yok karışan kulaklığın kablosunu düzelt sonra onu dac'e tak falan yok ağa. Benlik değilmiş bu iş.

Tabiki velvet kadar olmasa da wf1000xm3'ün bir tws a göre beklentimin ötesinde(%60-65) bir bass performansı çıktı, subbasslari a5'den iyi valla. (tavsiye edilir) ve sony'in sound signature'i hoşuma gitti.

Bu arada bu subbass mevzusu eğer tek sürücü varsa gerçekten ustalık gerektiren bir olay, bende beats studio 2 de var herkes ne kadar v shape olduğunu bilir herhalde, ama basslar miktar olarak fazla olsada hepsi pat pat pat mid bass. Subbass de dt1770 i geçtim xm3 kadar bile değil.

#20 PehliOne, 20 Temmuz 2020
    Son düzenleme: 20 Temmuz 2020