Ultimate Ears Triple.Fi 10 Bol Kıyaslı İnceleme Çevirisi

'Ultimate Ears' forumunda Mair tarafından 9 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Hatam olduysa affola, 1 saat 45 dakikada ancak bu çıkıyor :) Biraz da yerelleştirme kattım. Bakalım nasılmış benim ilk inceleme çevirim.

  [​IMG]

  Tamam, ilk olarak bu inceleme bence IEM'ler hep taşınabilir cihazlarla test edilmesi gerektiği için Sansa Clipimde yapılacaktır. Ayrıca özellikle armatür cihazlarda burn-ine inanmam. Bugüne kadar bir çok IEM dinlemem bana gösterdi ki burn in denen olay sadece kulağımızın yeni ses özelliklerine[size=8pt](sound signature)[/size] alışması. İncelemede kısa karşılaştırmalar da yapacağım.

  İlk İzlenimler
  Re0'ın soğuk ve analitik karakteri ve IE8'in sıcak ve baslı ses karakterine alışık olduğum için izlenimlerim epey kötüydü. TF10 mekanik (yapay) bir sesle kulak delen bir tiz barındırıyordu. Fakat yarım saat sonra kulağım bu tize alışınca mekanik ses de kayboldu. Ondan sonra da detayı, güçlü bası ve sağlam tiziyle hayretlere düştüm.

  Dizayn
  Dizaynı bana iyi geldi. TF10, IE8 veya SE530 gibi kulağın içiyle fazla temas etmeyip kulağın dışına çıkıyor. Metalik mavi görünüşü çok çekici. Malzeme kalitesi bu fiyattaki iemler için beklenen düzeyde, ortalamadan iyi. Kulağa oturması bana mükemmeldi ama kulağa tam oturmadığından şikayetçi insanlar gördüm. Uçların boyutu epey büyük ve benim kulak kanalım ortalama boyutta. Bu yüzden kulaklıklar için hep orta boy uçlar kullandım. Eğer sizin kulak kanalınız orta değil darsa, uyum (fit) sorunları yaşamanız olası gibi.

  Kabloya gelince, kablo ortalama. Kalınlığı herhangi bir kulaklık gibi. Ama dokunduğunuzda kauçuk bir his geliyor. Kablonun sonundaysa pek sağlam görünmeyen(ve bundan nefret ettiğim) düz bir jack var. Kablo IE8'in kablosu gibi dirençli durmuyor. Ama ne var ki piyasada bunun kabloları yaygın ve çok da tuzlu değil (Jaben'in sitesinde iyi bir ES8 kablosu 38$ idi). Bu arada izolasyon o kadar da iyi değil. Tamam bu konuda IE8'in üstünde ama Etymotic ve Shure'un sağladığından daha düşük. Benim içinse her günkü toplu taşıma için iyi. Arabaların seslerini hafif de olsa duymamı sağlıyor. Güvenlik önemli.

  Bas

  Forumlarda dolaşırken gördüm ki bir sürü insan TF10'un bası için boğuk ve çamurlu diyor. Bence tam tersi, gayet güçlü. Şu var ki baslar epey yüksek, ama öyle muazzam değil ve dip gürültüsünden yoksun.

  TF10 vs IE8
  Hmmm..zor bir seçim. Hangisinin hangisinden daha iyi olduğunu söylemek zor. Ama farklılar, o belli. TF10'un bası güçlü ve yüksek. Diğer taraftan IE8'in bası da (en düşük seviyede) bol ve çok daha dip gürültülü. Hiç birinin bası müziği birbirine katmıyor. Ancak bana göre TF10'un bası daha kaliteliyken IE8'in de adeta kulak titretecek şekilde. Hangisi diğerinden iyi, o tamamen size kalmış. Fakat benim için TF10 Trans'ın basında daha iyi geldi. IE8 ise HipHop müzikte daha iyiydi.

  TF10 vs RE0
  İkisini de dinleyince TF10'un bası güçlü ve bol geldi. RE0'ın bası TF10 ile kıyaslayınca az ve donuk. Yine de RE0'ın bas kalitesi mükemmeldi.

  Mid

  TF10'un mid'inde özel bir şey yok. Bas ve tizin önüne geçmiyor, ama arkasına da düşüyor diyemem. Vokallerse biraz uzak geliyor. Bu aslında canımı da sıkmıyor ve bence TF10'un basıyla tizine bakarsak gerekli de. Fazla güçlü bir mid bence seste ezici ve dinlemesi yorucu.

  TF10 vs IE8
  Bana IE8'in mid'i bir parça baskılanmış gibi geldi. Bazı bol vokalli şarkılarda gerçekten de hiç doğal durmuyordu. Mid bu iem'lerde özellikle iyi değil. Ama TF10'un mid'i kulağıma geride gelmedi ve bu yüzden de bence TF10 bu konuda kazanıyor.

  TF10 vs RE0
  TF10 ile RE0'ın midleri şaşırtıcı şekilde birbirine benziyor. Aralarında hiçbir fark duyamadım. Hiçbirinde geri atılmış veya kabarmış bir mid yok. Ancak vokaller RE0'da hafifçe daha az uzak gibi geldi. Hangisi daha iyi? Hiçbir fikrim yok.

  Tiz

  TF10'un tizleri kesinlikle ses karakterini belirleyen bir özellik. İyi genişliyor ve bol. Kimileri fazla bulabilir. Normalde ben de tizi fazla yorucu olabildiğini düşünürüm, ama bu sadece genelde çok yorgunsam. En başta bahsettiğim gibi tizi kulak delen türden buldum ama 30dk sonra kulaklarım alıştı. En ufak da bir sibilans hissetmedim.

  TF10 vs IE8
  Nasıl bir tiz sevdiğinize göre ya TF10 yada IE8 size daha uygun gelecektir. Dediğim gibi TF10'un tizi gayet iyi genişliyor ve bol miktarda geliyor. Ama diğer taraftan IE8'inkisi de iyi genişliyor (Söylenene göre SE530'dan daha iyi), ama TF10'un muazzam tizi buna yok. Hangisi daha iyi? Bol tize katlanamıyorsanız IE8 size daha uygun olacaktır. Ama siz de benim gibi çok tizden bir şey olmaz diyorsanız, TF10.

  TF10 vs RE0
  Evet RE0 tizin üstünde epey duruyor. Ama TF10 kadar bir miktarda tiz vermiyor. Her ikisi de kulağıma aynı gelecek kadar iyi genişliyor. Yani özetle, TF10'un tizi RE0'ın tiz genişlemesinden daha fazla miktarda.

  Genel Ses Karakteri

  Denenebilir ki TF10'un sesi V şekilli - güçlü bas, normal seviyede mid ve güçlü tiz. Bu sayede denediğim diğer iemler arasında daha önce hiç duymadığım özgün bir ses karakteri sağlıyor. Bir parça soğuk ama analitik değil. Biraz RE0'ın ses karakterine benziyor ama daha coşkulusu.Böyle bir ses karakterini seviyorsanız tam isabet. Ama IE8 yada Etymotic/RE0 gibi daha sıcak/analitik ses arayanlar için tam ıska.

  RE0'ın ses karakteri çok soğuk ve analitik. TF10 yada IE8 dinledikten sonra çok zayıf ve ölü gibi heyecansız. Ancak 30 dakikalık bir dinlemeyle kulaklarım alıştı ve RE0 biraz dolgun ve coşkulu geldi - ama çoğuna göre hala soğuk ve analitik.

  IE8'in ses karakteri çok sıcak ve baslı. Ama TF10 yada RE0'a alışınca IE8'in bası şişmiş ve arkaya atılmış mid'i dokununca acıyan bir başparmak gibi aradan fırlıyor. Fakat bir kez daha, 30 dakika dinlemeden sonra kulaklarım alıştı ve IE8'in bası heybetli homurtusuna kavuştu, o şişkinlik azaldı.

  Özetlemek gerekirse, TF10 çok iyi bir IEM, ama ses karakterine ve saf tizine bakarsanız ya seveceğiniz yada nefret edeceğiniz bir tanesi. Eğer ucuza düşürebilirseniz bir şans verin. Kim bilir belki duyduğunuz sesi seversiniz.

  ALINTIDIR - Head-fi.org - @ ProjectDenz Tarafından inceleme yapılmıştır.

  NOT : İncelemenin yapıldığı yerin linki : http://www.head-fi.org/products/ult...hones-gun-metal-blue-with-roadie-case/reviews
   
  Collapse Signature Expand Signature
 2. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  625
  Elinize sağlık, karşılaştırmalarla birlikte güzel bir inceleme olmuş :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. énigma

  énigma
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  26
  Alınan Beğeniler:
  2
  Güzel çeviri olmuş,elinizine sağlık. :eek:k
   
 4. o_kan

  o_kan
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeniler:
  77
  Elinize sağlık güzel olmuş inceleme. Ben de bir ara ie8 ile arasında kalıp ue triple fi yı seçtim. Geçen bir buluşmada ie8 i dinleyince benim zevkime göre daha iyi bir karar verdiğimi anladım ve içime su serpildi. :)
   
 5. Azizim

  Azizim
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  1 Ocak 2012
  Mesaj:
  91
  Alınan Beğeniler:
  2
  Bu çeviriler forumda ciddi bir hareketlenme kazandırdı ve forumun kalitesi daha da yükseliyor devamını bekliyoruz. Ellerinize sağlık... :)
   
 6. Mair

  Mair
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  2,564
  Alınan Beğeniler:
  1,069
  Geçmiş zamanlarda da buraya rastlardım bazen ve düşünürdüm ki yazık olmuş, ölmüş burası. İncelemeler olsun olmasın hareket kazandığı kesin :hug
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. zodiac_tauruss

  zodiac_tauruss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesaj:
  1,020
  Alınan Beğeniler:
  1,325
  Bu da müthiş bir kazanım olmuş.Ellerin zihnin dert görmesin kardeşim.
   
 8. mrlnb

  mrlnb
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  145
  Alınan Beğeniler:
  182
  Eski bir cümle

  Klavyene zaval gelmesin.
   
 9. Serhat

  Serhat
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  29 Ocak 2012
  Mesaj:
  890
  Alınan Beğeniler:
  1,171
  @Mair
  Tebrikler...

  Hasanıda ayrıca tebrik ediyorum bir anlamda forumu zümrüdü anka kuşu gibi küllerinden tekrar doğmasına vesile oldu...
   
  Collapse Signature Expand Signature
 10. chemist

  chemist
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  5 Nisan 2011
  Mesaj:
  360
  Alınan Beğeniler:
  260
  Mahir abi eline sağlık. Gayet açıklayıc-anlaşılır bi çeviri yapmışsınız. E insanın ingilizcesi olunca, inceleme aktarabilmek için illa o ekipmana sahip olması gerekmiyor :)

  Ha bu arada incelemeye büyük oranda katılıyorum eleman kulaklığın neredeyse tüm özelliklerini yazmış. Ben bi türlü sevemedim şu kulaklığı. Midleri çok geridedir, ben buyüzden sattım. Mid ve tiz olarak çok detaylıdır ama, hatta bazen detayın çokluğuna sinir olabiliyosunuz :) alacak arkadaşlara duyurulur...
   
 11. DarthSidious

  DarthSidious
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  7 Eylül 2010
  Mesaj:
  27
  Alınan Beğeniler:
  12
  tf10 sahibi olarak tebrik ediyorum. forumda tf10 incelemesi yok iken (ya da ben bulamadım) bu yazı ilaç gibi geldi :)
   
 12. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  70
  Merhabalar.

  Estağfirullah, forum sorup öğrenme ve araştırma yeridir. Herkes herşeyi bilmek zorunda değil, amacımız yardımlaşmak.

  Flip flop modda dediğiniz olayı yaparak kabinlerin kulak tarafına dönmesini sağlıyorsunuz. Normal kullanımda olduğu gibi dışarı çıkık olmuyor, kulak kepçesine yaslanıyor ve daha iyi vakum yapıp kulakta daha iyi duruyor.
   
 13. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  70
  Rica ederim.

  Estağfirullah, herşeyi zırt diye ( ;D Bu tâbire de bir arkadaş alıştırdı beni. :knuppel2:) öğrenip bilecek değiliz. :)
   
 14. hulki

  hulki
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  95
  Çok güzel bir inceleme, keyif aldım okurken, çok teşekkürler.
   
 15. sensable

  sensable
  Expand Collapse
  Moderator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  30 Aralık 2011
  Mesaj:
  925
  Alınan Beğeniler:
  880
  Kulaklık birkaç saat önce elime geçti. İlginç bir yapısı var(neyseki fit problemi yaşamayanlardanım) Ses ilk başta çok fazla tiz olarak geldi kulağıma ama daha sonra kulak alışmaya başladıkça güzelleşiyor.
  Geniş bir sahnesi yok bence Shure SE215'in sesi daha sahneli gibiydi hatta. Biraz Monster dre pro'un kulakiçi versiyonu gibi sanki. Abartıldığını düşünüyordum sesinin ama gerçektende performansı güzelmiş.
   
 16. gencebayx

  gencebayx
  Expand Collapse
  Guest

  Kulağa oturtmayı başardığında oldukça tatlı bir sesi olduğunu anlayacaksın.Son derece açık ve ayrıntılı bir ses.
   
 17. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  71
  Bilmiyorum ne kadar doğru olacak bu yorum ama, bu inceleme ile karşılaştırdığımda, güçlü bas-yerinde mid-güçlü tiz değil de, yerinde bas-hafif geride midler-fena olmayan tizler diyesim geliyor. Bir de ie8'le karşılaştırılırken çok temiz ve açık bir karakterde görünmüş bu kulaklık ama birazcık (ama birazcık) yavaş, kalın notalı ve bulutsu bir sesi olduğunu düşünüyorum, sahnesi kesinlikle çok hoş ama. Uzun uzun dinlemelerimden sonra böyle izlenim edindim, tabii ana kulaklığım ck10, o yüzden böyle geliyor olabilir. Lakin, fiyat seviyesine göre hala ve hala gözüme çok başarılı göründü.
   
 18. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  70
  İlk dinlemede güçlü bas-tiz, geride mid izlenimi veriyor insana. Hatta tizlerine hayran kalıyor insan. Bende öyle olmuştu şahsen. Kulak alışınca sesin dediğiniz gibi olduğu anlaşılıyor. Bu konuda ben de sizinle aynı görüşteyim. :eek:k

  IE8' göre sesi bana göre de daha açık ve temiz. Ama bulutsu ses konusunda, bulutsu sesten kastınızın ne olduğunu söylerseniz ben de düşüncemi ona göre söylerim.
   
 19. Kuzey

  Kuzey
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  22 Ocak 2012
  Mesaj:
  1,088
  Alınan Beğeniler:
  71
  Perdeli diyesim gelmedi. Çünkü o kadar keskin bir şey değil bahsettiğim etki ama şöyle diyebilirim: Her nota-ses sanki önünde bir şeyler taşıyor, bir sis ya da bulut gibi, örtülü bir ses veriyor bu da. Filtreli bir kulaklığın filtrelerinin hafif kirlenmesi gibi. Doğallıktan uzaklaştırıyor bu da kulaklığın ses karakterini bence. Ama dediğim gibi bu etki ağır değil, alıştıktan sonra, sessiz ortamda iyice fark ediliyor.
   
 20. Siyah Nur

  Siyah Nur
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  8 Ocak 2012
  Mesaj:
  969
  Alınan Beğeniler:
  70
  TF10 ses olarak zaten doğal denemez, bu konuda katılıyorum. Bu dediğiniz sesin önünde bişey taşıması durumunu ben IE8'de hissettim, çok az da olsa. Özellikle vokallerde. TF10'da da vardır belki, ben farketmemişimdir. Ama IE8'i daha ilk dinlediğimde dikkatimi çeken ilk şeydi.

  İnsanların algıları ne kadar farklı değil mi? :)