Vsonic VSD1 İncelemesi

'V-Sonic (Walk Audio)' forumunda MTRMSK tarafından 9 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Merhabalar, bu yazıda Vsonic in yeni mahsüllerinden VSD1'i anlatmaya çalışacağım.

Fotolar alıntıdır.

Teknik Özellikler

Drivers: Dynamic, 11mm
    Rated Impedance: 32ohms
    Sensitivity: 110dB at 1mW
    Frequency range: 10 ~ 22000Hz
    Distortion: <= 0.3% @ 94dB
    Channel balance: =< 3dB (at 1000Hz)
    Rated input power: 10mW
    Maximum input power: 50mW
    Cable length: 1.3 meters Y cord (CU/Ag) - High purity silver cable.

Kutu İçeriği

Cihazın kutusu gösterişsiz ve biraz büyük. Uç olarak 4 çift silikon(birer çift küçük, orta, büyük single flange tek boy double flange) ve 4 çift renkli sünger var. Benim kısmetime 3 tane double flange ve 1 tane büyük boy uç çıktı :). Sünger uçların boyutları aynı fakat sertlikleri değişiyor(bilimsel veri değildir).
    Uçlar dışında kadifeye benzer dokuda bir taşıma çantası, bir çift earguide ve garanti koşullarının yazdığı bir kart çıkıyor. Diğer markalara kıyasla iyi denebilecek içerik Vsonic standartlarında sönük kalmış sanki. Kanal değiştirici ekstra kablo olsa çok iyi olurdu.

Yapım kalitesi

Kasa iki parçadan oluşuyor. Parçalar tam oturmuş ve sağlam duruyorlar. Uç(nozzle) kısmında her yöne 25 derece civarı hareket edebilen metal bir parça var. Fit konusunda çok olmasa da yardımcı bir unsur. Kulaklığı bir aydan fazladır kullanıyorum, bu sürede herhangi bir gevşeme, çatlama vs. durumla karşılaşmadım. Kasadaki gerilim alıcı parça yumuşak silikondan yapılmış ve görevini iyi yapıyor. Kablo ince ve yumuşak.Hasar almaya müsait bir görüntüsü var. Tabi bu yapıda olunca cepte dururken saçma koreografilerle karışması işten bile değil.
    Y ayırıcı gayet basit ve küçük; işlevsiz denebilir. Jak da düşük profilli, L şekilli tasarlanmış, kısmen zayıf bir hissi var ancak şimdiye dek sorun çıkarmadı. Bu arada kulaklığın varsayılan kullanım şekli kablo aşağı şekilde.
    Mikrofonik etki: Normalden hızlı ve sallana sarsıla yürürüm onu belirteyim öncelikle :). Kablo aşağıya dönükken gürültü orta düzeyde. Kablonun yumuşak olması burada önemli rol oynuyor. Kulak üstünden geçirince hiç gürültü yok; ama hafif kablo sarsıntıdan dolayı düşüyor.

Ses

İlk incelememde bilindik kalıptan şaşmadan gideceğim. Karar verici dinlemenin tümü Clip+ + rockbox 3.12 sürümü ve düz seste yapıldı.

Bas

Bu kulaklığı aslen bas ağırlıklı olarak pazarlandığı için aldım(Atladığım nokta " iki VSD1'in daha baslısı" olması). Beklediğim kadar baslı çıkmadı, hatta basın belirlenebilir bir üstünlüğü yok diyebilirim. Bas yoksunu olarak anlaşılmasın; baslar yerinde ve görevleri olan müziğin geri kalanına destek-altyapı işini başarıyla yapıyorlar. Karakter olarak dipbas biraz sönük ve roll-off çok ciddi olmasa da var. Midbasta da biraz kambur sezdim. Vuruşları çok uzatmadan bitirmesi daha çok detay verebilmesine ve midlerin önüne geçmemesine olanak sağlıyor. Bu arada eq tepkisi iyi. Genel olarak fazla güç istemediği için baslar boğulmadan iyi yerlere çıkıyor.

Mid

İlk dinleyişimde sesi -belki bas beklentimden dolayı- çok mid ağırlıklı olarak algıladım. Kulaklığa alıştıktan sonra bu görüşüm yumuşadı ama değişmedi. Vokaller ve çoğu gitar hemen gözünüzün önünde konumlanıyor. Bu sahneyi belirgin olarak küçültüyor. Genelde müzik tercihim blues olduğu için bu büyük bir artı. Hatta bu türdeki en gerçekçi sahne deneyimini bu kulaklıkla yaşadım diyebilirim. Midler karakter olarak çok renkli değil ve dengeli bir yapı izliyor; benim farkettiğim belirgin bir tepe ya da çukur yok. O hafif midbas kamburu gövde ve canlılık katıyor. Erkek vokaller gayet gerçekçi(bayan vokalli şarkı arşivimde bulunmadığından deneyemedim). Burn-in ile bariz bir temizlenme oldu ama üst midler zorlu kısımlarda kumlanıyor, karıncalanıyor(grain).

Tiz

Tizler midlere kıyasla çok az sönük. Yine belirgin bir sivrilme yok. Ziller çoğu zaman net ve kısa vuruyor ancak arada kağıtlaşıyor ve çok uzuyor. Üst tizlerde roll-off var, bu da sahnenin havadarlığından götürüyor. Roll-off a rağmen genel olarak detay fazla ve kayıt farkettiriyor. Piyanonun üst notalarındaki keskinlik doyuruculuktan uzak. Bu sıkıntılarına rağmen tizler sesin geri kalanıyla uyum içinde çalıyor. Fiyat aralığına göre yeterli olduğunu düşünüyorum.

Sunum

Bahsi geçtiği üzere sahne küçük. Derinlik çok iyi değil ama entrümanlar yan yana güzelce diziliyor. Tiz eksikliğinden dolayı aralarında pek boşluk yok. Arkaplan derin uzay gibi değil, daha çok bir sahnenin arka perdesi gibi. Kafanın arkasına ilerledikçe işler karışıyor. Alkışlar grup elemanlarının arasından geliyor çoğunlukla. Enstüman ayrımı küçük sahnelerde rahatken mekan hacmi ve eleman sayısı arttıkça zora giriyor.

Sonuç

Ben beğendim :). $50 den biraz daha fazla edecek bir kulaklık ama bir "dev katili" değil. Rock, blues, enstümental müziklere iyi gider. Eq ile oynama niyeti varsa eletronik müziğe de -baskafa düzeyinde olmasa da- uygun olur. Klasik müzik dinlerken boşlukta süzülüp her çalgıya tek tek bakayım diyenlerin uzak durmaları daha iyi olur.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 MTRMSK, 9 Ekim 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,621
    Hacı sende ne cevherler varmış,on numara inceleme olmuş,eline saglık.

Deneriz artık.

3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,142
    Elinize saglik. Hasret kalmistik incelemeye. Devamini da bekliyoruz.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    @fosther Eyvallah :) gelecek zaten benimle

Teşekkürler Ateş hocam.

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Elinize sağlık :)

6. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    16
    Ellerinize, kulaklarınıza sağlık. :eek:k

7. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,803
    Eline saglik Burak, epey beklettin bizi ama gayet guzel bir yazi olmuş :)

8. jamesdean0701

jamesdean0701
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    134
    İnceleme için teşekkürler.Çok merak ettiğim bir kulaklıktı.

9. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,697
    Eline sağlık Burak, uzun zamandır bekliyordum incelemeni :) Bir ara görüşüp bizde dinleyelim kulaklığı.

10. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Baktım ama bir bilgiye ulaşamdım,bu kulaklığın sürücülerinin gr04 veya gr06 ile aynı olma ihtimali var mı acaba? İnceleme için teşekkürler :)

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    630
    Öncelikle eline sağlık Burak :)

Ben de Adana'da yaptığımız küçük buluşmada dinleme şansı buldum. Kulaklık özellikle fiyatına göre hiç fena değil. Malzemesi, kablosu felan gayet güzel, kolay kolay bozulmaz. Ses karakteri olarak genel V-sonic karakterine benzer. Benim gözüme (kulağıma) çarpan tek nokta mid lerin üst kısmında (bayan vokalden itibaren) ve tizlerde biraz ton olarak açıklık var. Ama fiyatı göz önünde bulundurulduğunda görmezden gelinebilir gibi :)

12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,319
    Elinize sağlık.Derli toplu bir inceleme olmuş.

13. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Teşekkürler herkese :)

@baran88 istemen yeter :)

@ A Dying Wish Ses olarak gr07 nin %80 i diyorlardı ama sürücü konusunda çok bilgim yok. Head-fi'ı karıştıdım biraz ama bulamadım öyle bir bilgi.

@MuttFTS Teşekkürler abi izlenimler için. Clip biraz koyu çaldığından mıdır bayan vokal dinlemediğimden midir rastlamamıştım öyle bir ses açıklığına.

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    630
    Zaten incelemede de yazıyor bayan vokal olmadığı. Normal :)

15. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Arkadaşa aldırıp sonunda ben de denedim kulaklığı, ilk dikkatimi çeken basları oldu. Basları bana göre fazla, bassheadi tatmin etmez belki bas>tiz>mid şeklinde baskınlık var. Yalnız basların kalitesi gr07 mk2den daha iyi gibime geldi. Ne boomy ne de çok hızlı vurup geçiyor, tam kıvamında. Mid kalitesi fena değil ama uzaktan geliyor. Tizler için birşey söyleyemeyeciğim hala burn-in sürecinde fakat saçmalama durumu oluyor karışık pasajlarda.

Ekleme: Basların miktarı beslemeyle alakalıdır belki de incelemede fazla değil denmiş ama bence gayet baslı bir kulaklık.

16. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    230
    Çok güzel bir inceleme olmuş bir çırpıda okudum teşekkürler :)

17. connoisseur

connoisseur
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Kullandığım zamanlara beni geri götürdüğünüz için teşekkürler ::)

18. Ibanez

Ibanez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    55
    Gr-06 dan buna geçilir mi? Fark yaratır mı? Yoksa daha alt seviye bir alet mi?

19. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,314
    Gr06'nın Gr07'den birazcık alt seviyede olduğunu duymuştum, bence o6dan 07bir upgrade olacaktır

20. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    GR06 dinleme şansım olmadı ama kabaca aynı seviyededir muhtemelen. İyi/kötü den ziyade ses rengi değişikliği söz konusu olabilir.