Xears Woodynator XW700PRO - Mini İnceleme/İzlenimler

'Xears' forumunda AxiAziz tarafından 4 Nisan 2013 tarihinde açılan konu

 1. AxiAziz

  AxiAziz
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  536
  Alınan Beğeniler:
  625
  [​IMG]

  Bu yazımıda; geçtiğimiz hafta, hakkında hiçbir inceleme vs. olmadığından hiçbir şey okuyamadan sadece meraktan aldığım Xears Woodynator XW700PRO (ki bundan sonra kulaklık olarak anılacaktır) hakkında naçizane görüşlerimi ve hissiyatımı paylaşacağım.

  Şimdi öncelikle şunu belirteyim; kulaklığın fiyatı Xears' ın kendi sitesinde 150 Euro, ki 30-40 tane kulaklığı olan firmanın en pahalı kulaklıklarından biri.

  Kulaklık, bir kutuya falan konmaya gerek görülmeden yukarıdaki resimde gördüğünüz şekilde alıcıya geliyor. Yukarıdaki resimden farklı olarak içinde ekstradan bir kaç çift daha foam ve double flange uçla gönderiyorlar. Satan Alman kardeşim bir güzellik olsun diye mi koydu, yoksa herkese gönderiyorlar mı bu ektra uçları bilmiyorum. Kablosu için genel olarak sağlam denebilir, yalnız bir miktar mikrofonik etki var, yürürken falan gürültülü müzikler dinlenebiliyor da, öyle sakin bir şeyler eşliğinde yürüyeyim denirse zor. Resimdemden de gozlemlenebilecegi üzere kulakligimizin kablosu degistirilebiliyor.

  Kablonun ortasındaki mikrofon ve düğmelerin olduğu zamazingo bence öyle pek de kaliteli değil, pek de kullandığım bir şey olmadığı için sallamadım pek. Yalnız onu nedense bayaa bir aşağı yapmışlar kulaklık kulağınızdayken o zamazingo göbek hizasına geliyor. (Bkz: Vantrolog)

  Tahta kasa görüntü açısından hoş, sağlamlık açısından da gayet iyi bir izlenim uyandırdı, yalnız ne var ki biraz büyük. Kulağı küçük birini zorlayabilir.

  Bu büyük kasalı Dinamik sürücülü tahta kulaklığımızın içinde 10 mm lik ""Multiple Layer Diaphragm High-end Neodymium"" sürücü var. (Ctrl+V)

  Ses açısından da kısaca izlenimlerimi anlatıp bu güzide yazımı noktalayacağım; zira zaten çok da anlamadığımdan uzun uzun da anlatamam. Önce şunu söyleyeyim; "ben bu kulaklığı alayımda, flat/hiç bir eq ayarı falan yapmadan kullanayım" demek pek mümkün değil zira bu şekilde basslar diğer seslerin önüne geçiyor. Dolayısıyla muhakkak suretle ses efekti veya eq ile mid olmasa da bir miktar ekstra tiz katmak şart. İyi olan şu ki kulaklık güçlü denebilecek bir kulaklık yani bir frekansı biraz öne almaya çalıştığınızda saçmalamıyor, yalnız hem çok sesli hem de süratli müziklerde o kadar hızlanamadığı için çaptan biraz düşüyor, ama çok hızlı olamayan sunumlar sorunsuz kotarıyor.

  Bass fakiri kulaklıkları asla sevmemiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki; işin bass kısmı genel olarak güzel ve doyurucu, hacim olarak kalitesi mükemmel olmasa da gayet iyi yalnız sevgili kulaklığımız bass sesleri biraz uzatıyor ki bu bazı kullanıcıların canını sıkabilir, hatta benim bile. Kulaklığın fiyatına göre iyi denebilecek kısmı bana göre vokal sunumunda, vokallerin yeri ve lead/back vokal ayrımı çok hoş, bu konuda kesinlikle beklediğimden iyi. Tiz konusunda demin de dediğim gibi bir perde ve geride kalma durumu mevcut, bir müdahale gerekiyor ama sonrasında iyi idare ediyor. Yine de o müdahaleden sonra bass dışında kalan frekanslar, özellikle hız gerektiren sunumlarda biraz birbirleriyle kaynaşıyor diyelim. Dinamik bir kulaklıktan beklenebilecek bir sahne genişliğine sahip bana göre, bir armatür sürücü kıvamı yakalamak zor bittabi, ama enstrüman ayrımı fiyatına göre iyi birbirine sokmadan idare ediyor. Yalnız mesela kayıt biraz kötü olur dinlediğiniz şey de mesela hızlı bir power metal olursa işte o zaman işiniz zor.

  Genel kullanıcıya göre pop ve elektronik türlerine daha kolay/iyi olacağı aşikar.

  (Gene aklıma geldikçe bir şeyler eklerim şimdilik yeter.)
  Daha önce de dediğim gibi yapanın cahilliğinden dolayı pek de şahane olamayan, tizleri şıkır şıkır, basları gümbür gümbür, sahnesi dünya kadar, bir incelemenin sonuna geldik. Ve hep söylediğim gibi; size mantıklı gelmeyen yerleri size mantıklı gelene kadar tekrar tekrar okuyun lütfen.

  İyi günler.
   
 2. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Bu büyük kasalı Dinamik sürücülü tahta kulaklığımızın içinde 10 mm lik ""Multiple Layer Diaphragm High-end Neodymium"" sürücü var. (Ctrl+V) :evl

  E bu kulaklıktanda başka bir ses karakteri beklenmezdi zaten.Eline koluna sağlık. :-*
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. Baran

  Baran
  Expand Collapse
  Administrator

  Katılım:
  29 Haziran 2011
  Mesaj:
  1,410
  Alınan Beğeniler:
  3,691
  Eline sağlık Aziz abi.

  Bu fiyatlardaki bir kulaklığın kablosunun değişmesi oldukça iyi bir durum. Diğer firmalarda örnek alırlar inşallah :)
   
 4. Yedaself

  Yedaself
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  21 Şubat 2013
  Mesaj:
  306
  Alınan Beğeniler:
  478
  Elinize sağlık :) (Bkz: Vantrolog) kısmında güldüm ;D

  Ayrıca benim aklıma takılan konu bir firmanın kulaklıklara değişebilir kablo özelliğini eklemesi ama en pahalı kulaklıklarından birine basit de olsa bir kutu ayarlamaması. Onun dışında fena gözükmüyor.
   
 5. HaypurTiryading

  HaypurTiryading
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Ocak 2012
  Mesaj:
  460
  Alınan Beğeniler:
  225
  Ahşap kabinli iemlere devasa bass portu açılmazsa boomylik küfrettiriyor adama. Bakınız JVC Fx-700. Dışı ahşap, içi metal. Arka açık. :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. kornography

  kornography
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Mart 2010
  Mesaj:
  420
  Alınan Beğeniler:
  262
  Şekli ve ismi Fx700vari olmuş:)

  İnceleme için teşekkürler.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. HaypurTiryading

  HaypurTiryading
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  12 Ocak 2012
  Mesaj:
  460
  Alınan Beğeniler:
  225
  Nedense birde hi-Sound Popo(Battleflag) ile olan aşırı benzerliği dikkatimi çekti. Oda aşağı yukarı 40-50 euro/dolar civarı bir ahşap iem.

  [​IMG]
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. AxiAziz

  AxiAziz
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Aralık 2011
  Mesaj:
  536
  Alınan Beğeniler:
  625
  İyi dileklerini sunan arkadaşlara teşekkürler.
  Evet, hi sound popoya tip olarak kesinlikle benzemekte, içindeki sürücü biraz daha büyük ama bunun.

  Ben de bu tahta iemlerde genel olarak yağmurda falan kullanırsak sonrasında şişme yapar mı diye bir kafa yaşıyorum, sonra geçiyor ama.
   
 9. oksijen

  oksijen
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  1 Haziran 2012
  Mesaj:
  31
  Alınan Beğeniler:
  20
  Bu kulakligi almayi dusunuyorum fakat cok farkli fiyatlarda satiliyor sebebini cozemedim. Ingilizce kaynak yetersizligi var ingilizce yada turkce baska bir inceleme bulamadim. Baska kullananlar varsa yorumlarini merak ediyorum.